BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Εγώ για να είμαι ειλικρινής εκτιμώ πάρα πολύ που ο κ.σωτηροπουλος απαντά με τον τρόπο του, κάποιοι ικανοποιουνται κάποιοι όχι, σε όλες σχεδόν τις απορίες... Προσπαθώ να φέρω στο μυαλό μου άλλους ελληνες επαγγελματίες που θα έκαναν κάτι τέτοιο κ κολλάω...
Η πιο εύκολη λύση είναι μην ξαναεμφανιστει στο φόρουμ κ να αποφύγει το οτιδήποτε, αλλά δεν το κάνει κ ακόμα κ αν κάποιος διαφωνεί με τα όσα λέει, ωφειλει να το σεβαστει...
Εγώ την άποψή μου για τα brain έχοντας δοκιμάσει τα Mr κ tm σε benelli την έχω ξαναπεί... Αλλά ας την πω άλλη μια...
Θεωρώ πως είμαι τσοκ που κάνουν αυτό που υπόσχονται, σε βοηθάνε σκοπευτικα, σου γεμίζουν την τσάντα, αν το έχεις κ λίγο σκοπευτικα το θέμα μπορούν να σε κάνουν "φωτιά μαύρη"... Το tm μάλιστα μετά από δοκιμές όλης της κυνηγετικης χρονιάς το κράτησα...
Απλά για μένα, στο ένα όπλο που τα δοκίμασα με κάποιες χιλιάδες τουφεκιες όμως, είχαν ΓΙΑ ΜΕΝΑ ένα μειονέκτημα... Είχαν ένα όριο αππτελεσματικοτητας για τα ακαριαια σκοτωματα που ψάχνω εγώ.. Μέχρι μια απόσταση δηλαδή σου έδιναν όλα τα πουλιά που ήσουν καλά, σχεδόν καλα η κ με λίγο λάθος...χωρίς σκασιματα, χωρίς υπερβολές αλλά στα έδιναν... Έτυχε αρκετές φορές με το Mr να πιάνω τον εαυτό μου να μένω πίσω, αλλά το πουλί να πέφτει... Από ένα όριο απόστασης κ μετά όμως, τα πουλιά συνεχίζουν να πέφτουν μεν, αλλά ζωντανά η τραυματισμενα... Κατι το οποίο δεν συμβαίνει με άλλα τσοκ που μου αρέσουν, αλλά είναι σκοπευτικα αρκετά πιο αυστηρά απο τα brain... Ίσως φταίνε κ τα μέρη που κυνηγάω κ τα κυνηγια που κάνω που δεν μπορείς να βάλεις σε καλούπι την απόσταση που θα χρειαστεί να τουφεκισεις... είναι τι προτιμά ο καθένας, το κυνήγι είναι άποψη... Κ ο καθένας έχει την δική του τόσο για το τι του αρέσει να βλέπει όσο κ για τον τρόπο που του αρέσει να γεμίζει την πουλιαστρα του...
Για να είμαι απόλυτα ειλικρινής όμως θα ήθελα κάποια στιγμή να δοκιμάσω κ κατι πιο σφιχτο από το tm που στο δικό μου όπλο ήταν σίγουρα αποτελεσματικο μέχρι τα 40 μετρα.. θα ήθελα να δω το lr ας πούμε η το tl, τόσο για το μέχρι που μπορεί να είναι σίγουρα αποτελεσματικο όσο κ με το πόσο βοηθητικό μπορεί να είναι σε πιο κοντινές αποστάσεις...
Όπως επίσης κ να τα δω κ σε ένα όπλο με καλύτερη κανη, στο 725 μου ας πούμε, για να έχω πιο σφαιρική άποψη...
Προσωπικά κ έχοντας δοκιμάσει αρκετά τσοκ, αυτό που μέχρι τώρα με έχει ικανοποιήσει ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ σαν εικόνα, είναι τα τσοκ φρενου, ακόμα κ αν ο ρόλος τους είναι αμφοσβητησιμος....
 
Φίλε Γιάννη,

Ακριβώς, έρχεσαι στα λόγια μου, στην κάννη το porting ναι, έχει (κάποια) βελτίωση, στην αναπήδηση στομίου, όπως είπα και πιό πριν το έβαζα (πρώτοςι εγώ) στην Kalliston. Εγώ μίλησα για το porting στο στόμιο του τσοκ πως δεν κάνει τίποτα απολύτως, ότι είναι marketing gimmick...

Και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για τα BRAIN!

Πάντα φιλικά

Χρήστος Σωτηρόπουλος
καπου ειχε παρει "το αυτι" μου για ενα Project καννη BRAIN , με φανταστικες ποιοτητα βολης .... rumors ??? ... δε νομιζω ;)
 
ουσιαστικα παλι δεν απαντησες στην ερωτηση μου.xm.αλλα τελος παντων... θα μπορουσες καλλιστα να εισαι ο μεγαλος αδερφος ενοσ αλλου τρελλου επιστημονα που απαντουσε ακριβως με τον ιδιο τροπο!!
Υ.Γ βγαλε εναν τυπο με πορτινγ και να εισαι σιγουρος οτι τα non θα τα εχεις για πολυ καιρο στα ραφια;)
 
ουσιαστικα παλι δεν απαντησες στην ερωτηση μου.xm.αλλα τελος παντων... θα μπορουσες καλλιστα να εισαι ο μεγαλος αδερφος ενοσ αλλου τρελλου επιστημονα που απαντουσε ακριβως με τον ιδιο τροπο!!
Υ.Γ βγαλε εναν τυπο με πορτινγ και να εισαι σιγουρος οτι τα non θα τα εχεις για πολυ καιρο στα ραφια;)
Ελπίζω να εννοείς τον Άλμπερτ Αϊνστάϊν!!!!!!! Τιμή μου! Ειναι αυτός που είχε πει πως "Δύο πράγματα είναι άπειρα: Το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το σύμπαν δεν είμαι σίγουρος"....
Δυστυχώς ή ευτυχώς φίλε μου, αυτή είναι και η τελευταία φορά που ασχολούμαι μαζί σου.
Φιλικά
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Καλησπέρα στην παρέα! Είναι ωραιότερο να γράφουμε ομορφότερα..!
Το Porting στις κάννες λειτουργεί μόνο και μόνο όταν γίνεται ΠΡΙΝ το τσοκ! Και μόνο υπό συγκεκριμένη γωνία για να λειτουργήσει, το μόνο που προσφέρει είναι μείωση της αναπήδησης της κάννης! Σε καμία περίπτωση δεν σταματάει την έκρηξη στομίου και δεν βελτιώνει την ισοκατανομή ή δραστικότητα ή οτιδήποτε άλλο στην τουφεκιά! <Για αυτά ευθύνονται άλλοι παράγοντες>.Το Porting δε στις κοντές κάννες με προοδευτικές και υπερπροοδευτικές πυρίτιδες μπορεί να γίνει εξαιρετικά επικίνδυνο!!! Το Porting στα τσοκάκια ξεκίνησε από την άλλη μεριά του Ατλαντικού και μόνο για φιλομιλιταριστικούς λόγους! Ήθελαν δηλαδή οι φίλοι μας οι αμερικανοί τα λειόκανα τους να μοιάζουν με τα πολεμικά τους!! Και μετά έγιναν μόδα!!! Τίποτα όμως δεν έχει να προσφέρει στο σημείο που βρίσκεται πάνω στην βλητική! Εκτός από ενόχληση στους γύρω.. Το ντιζάιν αφού πουλάει στα ρούχα θα πουλάει και στα όπλα!
 
Να συνοψίσουμε λίγο επί του θέματος των "τρυπών" επάνω στο (εναλλασσόμενο) τσοκ. Τελικά στα σφιχτά τσοκ, τα πυκνά κέντρα προέρχονται αποκλειστικά από τη σύσφιξη και δεν συνδράμει το κατάλληλο porting, ενώ ταυτόχρονα δεν είναι σίγουρο ότι θα φρενάρει ο συγκεντρωτήρας ή μπορεί να γίνει στραβά αυτό;; Κάποια μέλη πάντως είχαν βάλει φωτογραφίες με γδαρμένους συγκεντρωτήρες και ανοιχτούς "σα γαρύφαλλο"...
Πάντως με τα άκοπα κυάθια, που ανοίγουν τα μισά πέταλα, βληθέντα από "κλασική" κάννη με "κλασικό" τσοκ, μπορεί να βγάλει στραβοτουφεκιά θεωρητικά..
Εν τέλει φρενάρισμα δλδ και πυκνό κέντρο θα το δώσει μόνο το εσωτερικό προφίλ ενός τσοκ; (και κατ' επέκταση αν μιλάμε για σταθερά τσοκ, η γεωμετρία μιας κάννης;)
Θα ήταν ενδιαφέρουσα μια δοκιμή δύο πανομοιότυπων κατασκευαστικά τσοκ, το ένα με porting και το άλλο χωρίς και σειρά βολών, θα φανεί πιο από τα δύο υπερτερεί... Δεν ξέρω κατά πόσο ο κύριος Σωτηρόπουλος θα μπορούσε να προχωρήσει σε μία τέτοια δοκιμή...
 
γιατρε μην μπερδευεσε. αλλο τα ported αλλο τα φρενατα αλλο της περιφερειας. οπως ειπε κι ο γιωργος ολα το ported δεν ειναι φρενατα
Κάποια φρενάτα υποτίθεται ότι είναι λόγω porting... για αυτά μιλάω... γιαυτό έγραψα "καταλληλο porting" ;)
 
Θα ήταν ενδιαφέρουσα μια δοκιμή δύο πανομοιότυπων κατασκευαστικά τσοκ, το ένα με porting και το άλλο χωρίς και σειρά βολών, θα φανεί πιο από τα δύο υπερτερεί... Δεν ξέρω κατά πόσο ο κύριος Σωτηρόπουλος θα μπορούσε να προχωρήσει σε μία τέτοια δοκιμή...
θα ήταν ενδιαφέρον για εμάς! Όχι για τον Σωτηρόπουλο! Ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας οπότε λίγο δύσκολο να κάνει δοκιμές για εμάς απλά για να τις βλέπουμε! Δοκιμές γίνονται για εξαγωγή συμπερασμάτων του ιδίου με απώτερο σκοπό την βελτίωση! Προφανώς για το συγκεκριμένο θέμα έχει άποψη την οποία και εξέφρασε εδώ μέσα.
Φιλικά πάντα Βασίλη!!!
 
θα ήταν ενδιαφέρον για εμάς! Όχι για τον Σωτηρόπουλο! Ο άνθρωπος είναι επαγγελματίας οπότε λίγο δύσκολο να κάνει δοκιμές για εμάς απλά για να τις βλέπουμε! Δοκιμές γίνονται για εξαγωγή συμπερασμάτων του ιδίου με απώτερο σκοπό την βελτίωση! Προφανώς για το συγκεκριμένο θέμα έχει άποψη την οποία και εξέφρασε εδώ μέσα.
Φιλικά πάντα Βασίλη!!!
ναι βρε εννοείται, απλά εσύ κι εγώ δεν μπορούμε να κατασκευάσουμε 2 πανομοιότυπα τσοκ, γι αυτό το πρότεινα ;)
 
Έχω πει σε προηγούμενες αναρτήσεις μου για εξελίξεις. Αναμένονται πολύ ωραίες εκπλήξεις, απίστευτα πρωτότυπες, πιστέψτε με. Απλά θέλω να τις εμφανίσω όταν θα είναι έτοιμες και για παράδοση. Πάντως, σήμερα θα ήθελα να γνωρίσω στους φίλους του HL πως από τώρα, τα BRAIN Chokes είναι διαθέσιμα και στο εξωτερικό φινίρισμα Natural, το φυσικό του ανοξείδωτου χάλυβα.

natural_choke_2.png
Το συγκεκριμένο είναι φθηνότερο από τα υπόλοιπα λόγω έλλειψης ceracote ή όχι;
 
Καλησπέρα στην παρέα! Είναι ωραιότερο να γράφουμε ομορφότερα..!
Το Porting στις κάννες λειτουργεί μόνο και μόνο όταν γίνεται ΠΡΙΝ το τσοκ! Και μόνο υπό συγκεκριμένη γωνία για να λειτουργήσει, το μόνο που προσφέρει είναι μείωση της αναπήδησης της κάννης! Σε καμία περίπτωση δεν σταματάει την έκρηξη στομίου και δεν βελτιώνει την ισοκατανομή ή δραστικότητα ή οτιδήποτε άλλο στην τουφεκιά! <Για αυτά ευθύνονται άλλοι παράγοντες>.Το Porting δε στις κοντές κάννες με προοδευτικές και υπερπροοδευτικές πυρίτιδες μπορεί να γίνει εξαιρετικά επικίνδυνο!!! Το Porting στα τσοκάκια ξεκίνησε από την άλλη μεριά του Ατλαντικού και μόνο για φιλομιλιταριστικούς λόγους! Ήθελαν δηλαδή οι φίλοι μας οι αμερικανοί τα λειόκανα τους να μοιάζουν με τα πολεμικά τους!! Και μετά έγιναν μόδα!!! Τίποτα όμως δεν έχει να προσφέρει στο σημείο που βρίσκεται πάνω στην βλητική! Εκτός από ενόχληση στους γύρω.. Το ντιζάιν αφού πουλάει στα ρούχα θα πουλάει και στα όπλα!
Ακριβώς!
 
Να συνοψίσουμε λίγο επί του θέματος των "τρυπών" επάνω στο (εναλλασσόμενο) τσοκ. Τελικά στα σφιχτά τσοκ, τα πυκνά κέντρα προέρχονται αποκλειστικά από τη σύσφιξη και δεν συνδράμει το κατάλληλο porting, ενώ ταυτόχρονα δεν είναι σίγουρο ότι θα φρενάρει ο συγκεντρωτήρας ή μπορεί να γίνει στραβά αυτό;; Κάποια μέλη πάντως είχαν βάλει φωτογραφίες με γδαρμένους συγκεντρωτήρες και ανοιχτούς "σα γαρύφαλλο"...
Πάντως με τα άκοπα κυάθια, που ανοίγουν τα μισά πέταλα, βληθέντα από "κλασική" κάννη με "κλασικό" τσοκ, μπορεί να βγάλει στραβοτουφεκιά θεωρητικά..
Εν τέλει φρενάρισμα δλδ και πυκνό κέντρο θα το δώσει μόνο το εσωτερικό προφίλ ενός τσοκ; (και κατ' επέκταση αν μιλάμε για σταθερά τσοκ, η γεωμετρία μιας κάννης;)
Θα ήταν ενδιαφέρουσα μια δοκιμή δύο πανομοιότυπων κατασκευαστικά τσοκ, το ένα με porting και το άλλο χωρίς και σειρά βολών, θα φανεί πιο από τα δύο υπερτερεί... Δεν ξέρω κατά πόσο ο κύριος Σωτηρόπουλος θα μπορούσε να προχωρήσει σε μία τέτοια δοκιμή...
Φίλε DrV,

Πυκνά κένρτα = σθμβατικό εσωτερικό προφίλ (κωνικό - παράλληλο) / "Σκασίματα" = πυκνό κέντρο και μικρή απόσταση για τον συγκεκριμένο βαθμό σύσγιγξης. Ούτε porting, ούτε "κατάλληλο"για φρένο porting (δεν υπάρχει κάτι τέτοιο).

Οι γδαρμένοι συγκεντρωτήρες δεν σημαίνουν και φρενάρισμα, μόνο εξωτερική φθορά. Το αγρίεμα με την λίμα που έκαναν παληά δούλευε (λίγο) φρενάροντας την μαλλινόταπα που ακολουθούσε τα σκάγια, με τον συγκεντρωτήρα που περιέχει τα σκάγια φρενάρισμα κάνουν μόνον προεξοχές (pattermaster) και πρακτικά μόνο με ειδικές τάπες με ελαφρά εξέχον σκαλοπάτι στο πίσω μέρος.

Το φρενάρισμα της τάπας πάντα εμπεριέχει κίνδυνο πλάγιας πορείας της τάπας.

Το φρενάρισμα της τάπας πάντα κόβει ταχύτητα, κακό για πολύ μακρυνές βολές.

Τώρα, το σωστότερο τεστ είναι να τουφεκιστεί ένα τσοκ χωρίς τρύπες και μετά να ανοιχτούν τρύπες στο ΙΔΙΟ και να ξαναδοκιμαστεί. Αυτό είναι μέσα στις δυνατότητες και ενός ερασιτέχνη, άνετα μπορεί να το δοκιμάσει όποιος θέλει και να πειστεί ιδίοις όμμασι.

Φιλικά

Χρ'ηστος Σωτηρόπουλος
 
Το συγκεκριμένο είναι φθηνότερο από τα υπόλοιπα λόγω έλλειψης ceracote ή όχι;
Φίλε Altair Lusso,

Δυστυχώς όχι, το κόστος cerakote αντικαθίσταται ισάξια από το κόστος λείανσης στο χέρι.

Φιλικά

Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top