BRAIN Chokes - Βλητικές δοκιμές

Επειδή μου αρέσει να λέω τη σκάφη σκάφη:
ΠΟΤΕ δεν είπα ή υπονόησα πως ο Νίκος Π αλλοίωσε ή παραποίησε τα αποτελέσματα των δοκιμών επίτηδες και ούτε πέρασε καν από το μυαλό μου.
Είπα πως μάλλον θα πρέπει να προσέχουμε λίγο κατά τη διεξαγωγή των δοκιμών μας.

Για να μην τρελαθούμε, στην φωτό που ανέφερα στο σχόλιό μου, η "αδικία" αφορά στο εργοστασιακό τσοκ και όχι στο BELL!!!!

Και ναι, τα σκάγια είναι εμφανώς λιγότερα συνολικά και εκτός κύκλου υπάρχουν μόνο ...6.
Και όχι, δεν σχολιάζω ανάλογα με το πως κρίνει ο καθένας τα τσοκ μου. Για παράδειγμα, στην απόλυτη ομοιομορφία που σημειώθηκε σε προηγούμενη σελίδα με τσοκ μου ούτε καν αναφέρθηκα. Εμφανή λάθη όμως τα σχολιάζω και ας είναι και υπέρ μου. Το έχω ξανακάνει.

Δεν σχολιάζω καμία από τις άλλες φωτογραφίες (που γενικά υπάρχει πρόβλημα με τον αριθμό των σκαγιών).

Επειδή πολλά μπορούν να συμβούν στη διάρκεια δοκιμών και ειδικά με τον καταιγιστικό ρυθμό που τις κάνει ο Νίκος Π, εγώ πιστεύω πως κάποιο από αυτά τα πολλά έχει γίνει και τίποτα περισσότερο.

Και το αφήνω εδώ με παράκληση να γίνει αυτό και από όλους όσους πιθανολόγησαν κακή πίστη εκ μέρους του Νίκου Π.

Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Last edited:
Είχα σκοπό να γράψω πολλά μα πάρα πολλά.....
πλέον δεν σχολιάζω τίποτα.......

το μόνο που θα πω σε όσους κατηγορούν τον Νίκο για εσκεμμένη χάλκευση αποτελεσμάτων
είναι ένα μεγάλο:
ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ!! .no.
Δεν νομίζω να κατηγόρησε κανένας για εσκεμμένη χάλκευση αποτελεσμάτων όπως λες το κ.Νίκο που ξέρουμε όλοι μας πόσα τεστς έχει κάνει και μάλιστα για λογαριασμό δικό μας που τον ευχαριστούμε μάλιστα για αυτό και για τον χρόνο που αφιερώνει. Και αν υπονοήθηκε κάτι τέτοιο τουλάχιστον απο μέρος μου πρόκειται σίγουρα περι παρεξήγησης.

Όπως και να έχει όμως αυτό δεν αναιρεί το γεγονός (γιατί περι γεγονότος προκειται με αποδείξεις τις ίδιες τις φωτογραφίες με τις κατανομές που ανέβασε ο κ.Νίκος) το οποίο δεν ειμαι ο μόνος που παρατήρησα ότι οι κατανομές παρόλο που αναφέρει ότι όλες είναι στα ίδια γραμμάρια και νούμερο σκάγια έχουν απόκλιση στο πλήθος των σκαγίων έως και 400 σκάγια μεταξύ τους, που είναι πολύ μεγάλη απόκλιση. Εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω πως δικαιολογείται αυτή η απόκλιση. Μπορεί να ειναι φυσιολογικό δεν ξέρω. Εμένα πάντως πιο πολύ για κάποιο λάθος που έκανε ο κ.Νίκος μου φαίνεται και δεν τον κατηγορώ για αυτό. Θεώρησα όμως καλό να το επισημάνω γιατί αν μην τι άλλο γίνεται και κάποιο συγκριτικό τεστ όπου μπορεί να επηρεάσει και αρνητικά την φήμη κάποιου προιόντος είτε αυτό ειναι το Brain τσοκ είτε το εργοστασιακό του όπλου είτε τα ίδια τα φυσίγγια. Τέλος πάντων το θέμα νομίζω θεωρείται λήξαν.
 
Last edited:
Να πω κάτι τραβηγμένο ,ο Νίκος έγραψε ότι τα φυσίγγια ήταν 6αρια , αλλά ένα που (έσφαξε) ήταν 7αρι .Μηπως στο ίδιο κουτί από διαβολική σύμπτωση είχε και από τα δύο; Θυμάμαι κάποια διασποράς ο κατασκευαστής τα γέμιζε στο χέρι.
 
Δημιουργήθηκε αυτό το θέμα για βλητικές δοκιμές των εν λόγω τσοκ. Προς το παρόν ελέγξαμε 15 σελίδες του θέματος brain και όταν βρούμε χρόνο θα δούμε και τις υπόλοιπες. Κάποια άσχετα μηνύματα μεταφέρθηκαν ή θα μεταφερθούν σε ανάλογο θέμα.
 
Last edited by a moderator:
Παρόλο την διάθεση και την προετοιμασία δυστηχως σήμερα δεν μπορέσαμε να κάνουμε το συγκριτικό του brain c2 με άλλα τσοκ. Βλέπεται η Κυριακή λόγω κόσμου δεν ενδείκνυται. Όμως σας παραθέτω 2 φώτο από c1 και c2 στα 26 μέτρα με 30 γρ νούμερο 8. Αν και μου έχουν φύγει λίγο.
 

Attachments

  • IMG_20220403_135527.jpg
    IMG_20220403_135527.jpg
    479,9 KB · Προβολές: 73
  • IMG_20220403_135714.jpg
    IMG_20220403_135714.jpg
    519,1 KB · Προβολές: 73
Ακολούθησε μια δοκιμή στους βατηρες του Ασπρόπυργου με κοντινές και μεσαιες σχετικά τροχιες παρόλο την αποχή και την ενόχληση στην μέση που με ανάγκασε να φοράω ζώνη με ένα c1 στην κάτω κάννη και ένα c2 στην πάνω τα αποτελέσματα ήταν θεαματικα ακόμα και με τα 24 γρ.
 
Last edited:
Κατά την γνώμη μου το c1 σε αυτά τα γραμμάρια είναι έως τα 26 μέτρα αντιθέτως το c2 σε αυτά τα γραμμαρια τα 30 μέτρα τα έχει άνετα.
Εξαρτάται και από το φυσίγγι πως είναι στημένο και από το Νο σκαγιών...δοκιμές με 7 βαθμούς θερμοκρασια
 

Attachments

  • 6330C142-D145-48D5-A662-B42DA0571483.jpeg
    6330C142-D145-48D5-A662-B42DA0571483.jpeg
    341,4 KB · Προβολές: 73
  • 89D5AD01-1584-40C0-BE10-400D08B33BAB.jpeg
    89D5AD01-1584-40C0-BE10-400D08B33BAB.jpeg
    365,9 KB · Προβολές: 72
Εξαρτάται και από το φυσίγγι πως είναι στημένο και από το Νο σκαγιών...δοκιμές με 7 βαθμούς θερμοκρασια
Οι δοκιμές οι δικές μου έγιναν με φυσιγγι εμπορίου του Ρουμελιωτης.Στους βατηρες με 24 γρ 9 1/2 νούμερο του labro έδωσε προς έκλειψη μου μακρύτερα σπασίματα και με το 28γρ.σε 8 νούμερο του Κενταύρου το ίδιο. Έχεις απόλυτο δίκιο λοιπόν το φυσιγγι παίζει μεγάλο ρόλο και το πως είναι στημένο καθορίζει και το αποτέλεσμα.
 
Καλησπέρα στην παρεα ειχα αγοράσει το bell εδω και δυο χρόνια για κυνηγι πέρδικας και δεν το δοκίμασα ποτε και φετος λεω να, γινει δοκιμή ανεβαζω καποιες φωτο να μου πειτε την γνωμη σας αν πρέπει να, το χρισημοποιησω και αν τα 30 μετρα τι πιστεύετε τα εχουν αυτες οι τουφεκιές.. τα φυσίγγια ειναι ιδιογομωση20220419_175240.jpg20220419_175722.jpg20220419_180219.jpg20220419_181355.jpg
 
Καλησπέρα στην παρεα ειχα αγοράσει το bell εδω και δυο χρόνια για κυνηγι πέρδικας και δεν το δοκίμασα ποτε και φετος λεω να, γινει δοκιμή ανεβαζω καποιες φωτο να μου πειτε την γνωμη σας αν πρέπει να, το χρισημοποιησω και αν τα 30 μετρα τι πιστεύετε τα εχουν αυτες οι τουφεκιές.. τα φυσίγγια ειναι ιδιογομωσηView attachment 50259View attachment 50260View attachment 50261View attachment 50262
Το τελευταίο στο χαρτόνι και μετά το πρώτο, καλύτερα.
 
Καλησπέρα στην παρεα ειχα αγοράσει το bell εδω και δυο χρόνια για κυνηγι πέρδικας και δεν το δοκίμασα ποτε και φετος λεω να, γινει δοκιμή ανεβαζω καποιες φωτο να μου πειτε την γνωμη σας αν πρέπει να, το χρισημοποιησω και αν τα 30 μετρα τι πιστεύετε τα εχουν αυτες οι τουφεκιές.. τα φυσίγγια ειναι ιδιογομωσηView attachment 50259View attachment 50260View attachment 50261View attachment 50262

Παναγιωτη , απο δοκιμες δικες μου με το bell εχω διαπιστωσει οτι το συγκεκριμενο τσοκ δινει
πολυ καλυτερες κατανομες...
''Ψαξε'' λιγο τα φυσιγγια σου φιλε !!! Εννοω δοσολογια -στησιμο - βυσμα κτλ κτλ .
 
Καλησπέρα στην παρεα ειχα αγοράσει το bell εδω και δυο χρόνια για κυνηγι πέρδικας και δεν το δοκίμασα ποτε και φετος λεω να, γινει δοκιμή ανεβαζω καποιες φωτο να μου πειτε την γνωμη σας αν πρέπει να, το χρισημοποιησω και αν τα 30 μετρα τι πιστεύετε τα εχουν αυτες οι τουφεκιές.. τα φυσίγγια ειναι ιδιογομωσηView attachment 50259View attachment 50260View attachment 50261View attachment 50262
Εαν έχει την κατάλληλη διατριση, ειδικά η πρώτη τα έχει σίγουρα τα 30μ. Συνήθως στο μπελ δεν έχουν δύναμη τα σκαγια κ για αυτο μετά τα 25μ έχουμε πολλά τραυματισμενα!
 
Back
Top