Bettinsoli Team

Καλημέρα παιδιά...έχω ένα bettinsolli του 1981..οπότε πήγαινα για κυνήγι και έριχνα 2 κουτιά γυρνούσα με πονοκέφαλο έτσι αποφάσισα και του έκανα πορτινγκ στις Κάννες.....άλλο όπλο...το προτείνω ανεπιφύλακτα αν και 100€ λίγο ακριβά....αλλαγές στις τουφεκιές δεν έχω καταλάβει αλλά ρίχνεις 32 γραμμάρια και πραγματικά δεν νιώθεις.....
Καλοριχτο Βαγγέλη!
Να το χαρείς!
Έμπλεξες.....:):)
Θα τρυπησεις ολες σου τις καννες.....sarcastic.
 
Με το πορτινγκ δεν εχεις αναπιδηση των κανων. Απο βαβουρα ομως περισσοτερη. Τωρα αν δεν νιωθεις με αυτη την επεμβαση πονοκεφαλο και ευχαριστιεσε το χομπι και το τουφεκι σου αξιζουν τα 100 ευρα. Καλη απολαυση λοιπον;)
Βαβουρα εγω καθολου οι διπλα μου ισως..
 
Στον παπατσαρουχα;
Μηκος κανών;
Πονοκέφαλο απο ήχο ή απο λάκτισμα;
Ναι στον παπατσαρουχα ...μηκως καννων 71 με 1*-3* λακτισμα λιγοτερο και πολυ λιγοτερη αναπηδηση καννων ...απο ηχο εσυ δεν νιωθεις κατι οι διπλανοι σου ομως ακουνε ενα σφυριγμα....
 
Βρήκα αυτό το όπλο από γνωστό μου με 300 ευρώ. Γνωρίζω ότι δεν έχει ρίξει φυσιγγια, ότι φθορά έχει είναι από το χρόνο. Έχω ακούσει ότι αυτά τα όπλα διπλοτουφεκανε. Γνώμες από χρήστες παρακαλώ.IMG_20220118_180459.jpg
 
Βρήκα αυτό το όπλο από γνωστό μου με 300 ευρώ. Γνωρίζω ότι δεν έχει ρίξει φυσιγγια, ότι φθορά έχει είναι από το χρόνο. Έχω ακούσει ότι αυτά τα όπλα διπλοτουφεκανε. Γνώμες από χρήστες παρακαλώ.View attachment 40216
ωραιο οπλο με παρα πολυ ωραιες τουφεκιες αμα σου διπλοτουφεκιση ,αμα ,το πας σε ενα οπλουργο και στο φτιαχνει αμεσως η σφυρες ειναι.[στα καινουργια το εχουν φτιαξει αυτο το προβλημα]
 
Βρήκα αυτό το όπλο από γνωστό μου με 300 ευρώ. Γνωρίζω ότι δεν έχει ρίξει φυσιγγια, ότι φθορά έχει είναι από το χρόνο. Έχω ακούσει ότι αυτά τα όπλα διπλοτουφεκανε. Γνώμες από χρήστες παρακαλώ.View attachment 40216
Συναδερφε
Για τις δκανδαλες θα σου πουν καλυτερα αλλοι συναδελφοι
Για το θεμα οτι δεν εχει ριξει φυσιγγια πως το γνωριζεις;
Ρωταω μονο και μονο επειδη στα ξυλα φαινεται- εκτος και αν ξεγελα η φωτο- οτι εχει χρησιμοποιηθει το οπλακι σε κυνηγια
Επιπλεον θα δεις κατι που μοιαζει με ραγισμα πανω στην παπια στην ευθεια προεκταση της βασης- στην ενωση με την καννη
Εαν ειναι ραγισμα αυτο συνηθως γινεται απο την χρηση βαριων γομωσεων
Ελεξε το λιγο γιατι ισως απλα να ξεγελα η φωτο
Μπορει απλα να ειναι ενα τυπικο γδερσιμο απο την ζωνη
 
Αν είναι μονοσκανδαλο και αδράνειας μπορεί αλλά διορθώνεται αν είναι μηχανικές σκανδάλες όπως το δικό μου όχι έχω το ίδιο σε 60 εκ αγγλε μονοσκανδαλο με τσοκ αυτόματους
Τέτοιο ακριβώς είναι και αυτο
 
Συναδερφε
Για τις δκανδαλες θα σου πουν καλυτερα αλλοι συναδελφοι
Για το θεμα οτι δεν εχει ριξει φυσιγγια πως το γνωριζεις;
Ρωταω μονο και μονο επειδη στα ξυλα φαινεται- εκτος και αν ξεγελα η φωτο- οτι εχει χρησιμοποιηθει το οπλακι σε κυνηγια
Επιπλεον θα δεις κατι που μοιαζει με ραγισμα πανω στην παπια στην ευθεια προεκταση της βασης- στην ενωση με την καννη
Εαν ειναι ραγισμα αυτο συνηθως γινεται απο την χρηση βαριων γομωσεων
Ελεξε το λιγο γιατι ισως απλα να ξεγελα η φωτο
Μπορει απλα να ειναι ενα τυπικο γδερσιμο απο την ζωνη
Γνωρίζω πολύ καλά αυτόν που το είχε. Ήταν κυνηγός της φωτιάς και του κρασιού. Δήλωνε μπεκάτσας αλλά πήγαινε στο βουνό για την παρεα
 
Λοιπόν συνάδελφοι ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας. Πήγα απογευματινό σήμερα και έριξα ένα κουτάκι με το εν λόγω όπλο. Οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές, παρ όλο που τα πουλιά περνούσαν ψηλά και δεν είχα μαζί μου κλειστά τσοκακια. Η σκανδάλη δουλεύει τέλεια, το κοντάκι είναι αριστούργημα πάνω μου, και η ανάκρουση χαμηλή για το βάρος του. Μου άρεσε και θα το πάρω να του πιω το αίμα στα πουρνάρια που περπατώ για τις μπεκατσουλες.
 
Λοιπόν συνάδελφοι ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας. Πήγα απογευματινό σήμερα και έριξα ένα κουτάκι με το εν λόγω όπλο. Οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές, παρ όλο που τα πουλιά περνούσαν ψηλά και δεν είχα μαζί μου κλειστά τσοκακια. Η σκανδάλη δουλεύει τέλεια, το κοντάκι είναι αριστούργημα πάνω μου, και η ανάκρουση χαμηλή για το βάρος του. Μου άρεσε και θα το πάρω να του πιω το αίμα στα πουρνάρια που περπατώ για τις μπεκατσουλες.
Καλοριζικο μια χαρά ρίχνει εγώ έχω ριξει και με τα σφιχτά τσοκ απλά δεν έχω καταληξει σε φυσίγγι γιατί το έχω αποκτήσει πρόσφατα και εγώ από φίλο.Με τι φυσίγγια το δούλεψες
 
Ωραίος εγώ έχω ρίξει διαφορά με καλύτερο το silver του Κενταύρου ,αλλά θα δοκιμάσω και άλλα όλα του τα τσοκακια δουλεύουν ωραία αν και στη μια κανη κατά τη διάρκεια της μέρας βάζω μόνιμα το 1* και έχω κάνει ωραίες μακρινές καταβολές .
 
Silver lite με το παλαιο συστημα σφυρας και σχαστηριαςView attachment 49595
Το έχω από τα 16 μου τώρα είμαι 39! Δώρο από τον γέρο μου! Του έχω πιεί το αίμα στην κυριολεξία! Κ το άτιμο ακόμα αντέχει! Έχει πολύ καλές κανες! Έως 34 γρ φοβερή ντουφέκια! Όλα καλά με το δικό σου?
 
Silver lite με το παλαιο συστημα σφυρας και σχαστηριαςView attachment 49595
όπλο που ενώ δεν ειναι σουπερ μαγκνουμ κάνει σουπερμαγκνουμ τουφεκιές


βάζεις 2 φυσίγγια 32 γρ
και καθε φορά που πατας την σκανδάλη
ταξιδεύουν στον στόχο 64 ολόκληρα γραμμάρια σκάγια..... .hunter. .hunter.
 
Πάντως αυτό που πήρα εγώ από το φίλο και από αυτόν και σε εμένα διπλοτουφεκισμα δεν έχει κάνει αλλά δεν έχει ρίξει και τις χιλιάδες των φυσιγγίων . Βέβαια μηχανική σκανδάλη και διπλοτουφεκισμα είναι λίγο δύσκολο .Μέσα στα όσα κυνήγια έκανα από όταν το πήρα ένα πολύ σημαντικό ούτε μεγάλη ανάκρουση αλλά και μισή μέρα το κρατάς στα χέρια σου και δε κουράζεσαι .Βέβαια το έχω βάλει αγγελία για πώληση για να πάρω την νέα μπενελι μπεκάτσα που μου δίνει φίλος με 8 φυσίγγια ριγμένα για δοκιμή και μόνο αν φύγει μέχρι Σεπτέμβρη καλώς αλλιώς θα το κρατήσω δεν θα πωληθεί δεν καίγομαι απλά είδα σαν ευκαιρία τη μπενελι.
 
Back
Top