Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Από δικές μου μετρήσεις,
Remingron Express Long Range (SP12-4)
1-1/4 oz. (36 grams) of lead shot #4 (#3) with an advertised velocity of 1330 f/s.
Code #SP12-4
Tested at 35 C
1237f/s, 10270psi (με σχετικά καλές καμπύλες πιέσεων).
Ενα φυσιγγι που εχει καταβαλει πανελληνίως,τουλαχιστον τα μισα θηραματα στα οποια απευθυνεται!
Με αρχικη ταχυτητα λιιιγο κατω απο 400μ/δ....
Τωρα,πως γίνεται αυτο να επαρκεί στο λαγο και στην....τσιχλα να ζηταμε 450 μ/δ?
 
Καλη χρονιά σε όλους! Υγεία κ όλα τα άλλα έπονται. Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Στη beretta bellmonte II τα choke ειναι optima plus. Δεν ειναι όμως ο αυλός optima plus αφού είναι 18.4. Μηπως δημιουργείται πρόβλημα στις συσφίξεις με αυτόν τον τρόπο? Έχει μετρήσει κανείς τα τσόκ της σε σχέση με τον αυλό αν είναι όντως φούλ ντεμί κλπ? Και ακόμα κ αν η εταιρεία έχει υπολογίσει το γεγονός αυτό, σιγουρα δημιουργειται θέμα με τα after market choke αφού όσα έχουν το σπείρωμα αυτό, είναι κατασκευασμένα για άλλο αυλό(18.6) κ όχι 18.4 . Τι γνώμη έχετε γι αυτά γιατί με ενδιαφέρει το όπλο και επίσης ήθελα τη γνώμη κάποιου που έχει δουλέψει το όπλο από πλευράς κατανομών, απόδοσης και ανάκρουσης κλπ
 
Last edited:
Καλη χρονιά σε όλους! Υγεία κ όλα τα άλλα έπονται. Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Στη beretta bellmonte II τα choke ειναι optima plus. Δεν ειναι όμως ο αυλός optima plus αφού είναι 18.4. Μηπως δημιουργείται πρόβλημα στις συσφίξεις με αυτόν τον τρόπο? Έχει μετρήσει κανείς τα τσόκ της σε σχέση με τον αυλό αν είναι όντως φούλ ντεμί κλπ? Και ακόμα κ αν η εταιρεία έχει υπολογίσει το γεγονός αυτό, σιγουρα δημιουργειται θέμα με τα after market choke αφού όσα έχουν το σπείρωμα αυτό, είναι κατασκευασμένα για άλλο αυλό(18.6) κ όχι 18.4 . Τι γνώμη έχετε γι αυτά γιατί με ενδιαφέρει το όπλο και επίσης ήθελα τη γνώμη κάποιου που έχει δουλέψει το όπλο από πλευράς κατανομών, απόδοσης και ανάκρουσης κλπ
Οι συσφίξεις αντιστοιχούν σύμφωνα με τον αυλό!!!optima plus\ crio plus επειδή τα έχω μετρήσει έχουν την ίδια γεωμετρία πιθανόν φτιάχνονται από το ίδιο μηχάνημα απλά αλλάζει η ονομασία και η σήμανση αναλόγως για πιο όπλο προορίζεται πχ:18,45 στόμιο 5 άστρα σε benelli 4 άστρα σε beretta,18,15 στόμιο 4 άστρα σε benelli 3 άστρα σε beretta κοκ!
Δεν είναι τυχαίο ότι οι δύο εταιρίες ακολουθούν χρονικά ακριβώς τις ίδιες αλλαγές στα τσοκ!!!Από mobile πήγαν και δύο για ένα χρόνο περίπου στα crio sport η μία και στα optima η άλλη τα οποία είναι ακριβώς ίδια και μετά και οι δύο στα πανομοιότυπα crio plus και optima plus!!!Τώρα έχουν διαφοροποιηθεί μόνο με τα hp!
Τώρα για τα εξωεργοστασιακά τα ίδια φοράνε νομίζω και οι affinity!
 
Οι συσφίξεις αντιστοιχούν σύμφωνα με τον αυλό!!!optima plus\ crio plus επειδή τα έχω μετρήσει έχουν την ίδια γεωμετρία πιθανόν φτιάχνονται από το ίδιο μηχάνημα απλά αλλάζει η ονομασία και η σήμανση αναλόγως για πιο όπλο προορίζεται πχ:18,45 στόμιο 5 άστρα σε benelli 4 άστρα σε beretta,18,15 στόμιο 4 άστρα σε benelli 3 άστρα σε beretta κοκ!
Δεν είναι τυχαίο ότι οι δύο εταιρίες ακολουθούν χρονικά ακριβώς τις ίδιες αλλαγές στα τσοκ!!!Από mobile πήγαν και δύο για ένα χρόνο περίπου στα crio sport η μία και στα optima η άλλη τα οποία είναι ακριβώς ίδια και μετά και οι δύο στα πανομοιότυπα crio plus και optima plus!!!Τώρα έχουν διαφοροποιηθεί μόνο με τα hp!
Τώρα για τα εξωεργοστασιακά τα ίδια φοράνε νομίζω και οι affinity!
Και θα μου πεις γιατί τα λέει optima plus και όχι crio plus... και καλά τα crio έχουν περάσει κρυογονική επεξεργασία!
 
Καλησπέρα..σε πόζε beretta με mobil τσοκ ποια εταιρία πιστεύετε ότι δίνει καλύτερα αποτελέσματα σε ντουφέκια...μιλάω για αυλό 18.4...κ για τσοκ 3*+4*...
 
Καλησπέρα..σε πόζε beretta με mobil τσοκ ποια εταιρία πιστεύετε ότι δίνει καλύτερα αποτελέσματα σε ντουφέκια...μιλάω για αυλό 18.4...κ για τσοκ 3*+4*...
Δεν ειναι μονο το τσοκ ειναι συνδιασμος και αλλων πραγματων.
 
Καλησπέρα..σε πόζε beretta με mobil τσοκ ποια εταιρία πιστεύετε ότι δίνει καλύτερα αποτελέσματα σε ντουφέκια...μιλάω για αυλό 18.4...κ για τσοκ 3*+4*...
Δανεισου κανενα briley για δοκιμη....
Θα σου ελεγα Seminole,....μας τελειωσαν ομως!:(
Πολυ οφελιμο το mr brain,χωρις να ειναι θεαματικο.
Απο εκει και μετα,πας σε anaconda και για extreme καταστασεις σε "σκληρα"φρενου οπως τα kicks.
Τα αναφερομενα,εχουν δοκιμαστει απο τον γραφοντα ,αρκετά,σε 18.4-18.5,το kicks σε πιο στενη συσφιξη.
Μην απαξιωνεις τα μαμα!
Γι'αυτο προτινω δοκιμη,αν υπαρχει ευχερεια!
Αυτο που λεει ο Κωστας,ΙΣΧΥΕΙ!
 
Και θα μου πεις γιατί τα λέει optima plus και όχι crio plus... και καλά τα crio έχουν περάσει κρυογονική επεξεργασία!
Αρα ειναι σπειρωμα optima plus προσαρμοσμενο στον αυλο της bellmonte για να βγαινουν σωστά οι συσφίξεις, σαν τα τσόκ της benelli τα crio plus που ομως δεν μπορεί στην προκειμενη περίπτωση να τα πεί crio plus γιατι δεν εχουν περάσει την επεξεργασία αυτή. Δηλ αν καταλαβα καλά αν βάλω πχ τσόκ briley για σπειρωμα crio plus θα ταιριάζει και θα αντιστοιχεί κ στον αυλό της bellmonte 2. Κ η franchi affinity έχει ιδια τσοκ με ίδιο σπείρωμα με αυλό πάλι 18.4. Σωστά? Πολύ μπέρδεμα ρε αδερφέ

Και ως προς το δεύτερο σκέλος. Κάποιος που έχει δουλέψει τη bellmonte 2 θα ήθελα να πεί 2 λόγια για απόδοση κατανομές ανάκρουση κλπ.
 
Και ως προς το δεύτερο σκέλος. Κάποιος που έχει δουλέψει τη bellmonte 2 θα ήθελα να πεί 2 λόγια για απόδοση κατανομές ανάκρουση κλπ.
Καλή χρονιά καταρχας!
Το τουφεκι να ξέρεις ότι δεν είναι Beretta. Άσχετα ότι ετσι το προωθεί η ελληνική αντιπροσωπεία.
Η εταιρεία που το φτιάχνει είναι η ισπανική Beretta Benelli Iberica (BBI), παιρνοντας τα μέρη από Ιταλία και κάνοντας την συναρμολόγηση. Φτιαχνει ιδια όπλα που τα ονομάζει και Benelli Bellmonte.
Έχω ακούσει ότι σαν εταιρεία έχει κλείσει ομως. Και η Beretta Italia στο Gardone, δεν αναγνωρίζει για δικά της αυτά τα τουφεκια και δεν παρέχει τεχνική υποστήριξη.
Σαν μηχανισμός λειτουργίας είναι αξιόπιστος και δοκιμασμένος για μια 50ετια.
Σαν ποιότητα κατασκευής το έχω δει σε μαγαζί στην Πάτρα , το έχω λύσει το έχω επωμισει, δεν ξετρελαθηκα, ενώ στις φωτογραφίες φαίνεται πραγματικά πολύ ομορφο. Εμένα δεν μου γέμισε το ματι όμως . Έχουν ακουστει και θεματακια με στραβες ρίγες και μη στρογγυλά στομια.
Η τιμή της είναι βέβαια δελεαστική.
Πιστεύω όλα αυτά πρεπει να τα έχεις υπόψιν.
Αν βρεις es100 vitoria καινουρια, παρτην και τρέχα :) το ίδιο οπλο ουσιαστικά, αλλά δοκιμασμένο χρόνια χωρίς προβλήματα
 
Καλησπέρα..σε πόζε beretta με mobil τσοκ ποια εταιρία πιστεύετε ότι δίνει καλύτερα αποτελέσματα σε ντουφέκια...μιλάω για αυλό 18.4...κ για τσοκ 3*+4*...
Καλή χρονιά, ο κύριος @Διαμαντής έχει πάρει τα εσω έξω της beretta , είχε βάλει δοκιμές σε πίνακα οι οποίες πραγματικά ήταν εξαιρετικες. Για μένα κοίτα προς τα εκεί, θα γλυτωσεις και μερικά ευρώ νομιζω
 
Αν βρεις es100 vitoria καινουρια, παρτην και τρέχα :) το ίδιο οπλο ουσιαστικά, αλλά δοκιμασμένο χρόνια χωρίς προβλήματα
Στο car.gr έχει κάποια σε εξαιρετική κατάσταση και καλή τιμή!!! Πολύ καλά όπλα και κατά πολύ ποιοτικότερα από τα νέα belmonte και premium plus!!!
 
Η ES 100,αξιζει και το τελευταιο λεπτο το € που κοστιζει!!!
Μηδενικα προβληματα,απο λειτουργια,παρα πολυ καλες τουφεκιες ακομη και με τα μαμα τσοκακια!
Τα μειον...παντα υπαρχουν κι αυτα...
Απουσια φλατζων κι οταν μεινει με το τελευταιο φυσιγγι στη θαλαμη,πρεπει να πατηθει το πλαϊνό κουμπι για να γεμιστει η αποθηκη στο πρωτο φυσιγγι.
 
Την es100 την έχω από το 2004 περίπου έχει ρίξει άπειρα φυσίγγια γιατί κυνηγάω πολύ τσίχλα, η εμπλοκή είναι άγνωστη λέξη καθάρισμα 2 φορές το χρόνο, δεν μου πάει η καρδιά να την αλλάξω, έχω δει πολλά προβλήματα ακόμα και σε νέα όπλα από εμπλοκές μέχρι σπασμένες βελόνες, δεν έχω αλλάξει τπτ πάνω της ούτε ελατήριο ούτε τπτ.. το πρόβλημα όπως λέει και ο φίλος παραπάνω είναι να την φέρεις στα μέτρα σου αν δε σου κάθεται καλά, άν την βρείς σε καλή κατάσταση πάρτει, είναι vfm
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top