Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
https://www.car.gr/parts/view/14049814-hunting-weapons-carbine-beretta-es-100-deluxe Αν σου κόψει κάνα κατοστάρικο είναι σούπερ περίπτωση!!!
Σας ευχαριστώ όλους που μπήκατε στον κόπο να μου πείτε τη γνώμη σας. Την έχω δεί αυτή την αγγελία, πράγματι καλή περίπτωση αλλά ενδιαφέρομαι για 71εκ κάνη...
 
Καλημέρα Καλή Χρονιά!
Beretta 390ST και Beretta 390 Silver Mallard.
Είναι ίδια όπλα; και αν όχι, ποιες η διαφορές τους;
Τι σημάνει ST; Αν κάποιος φίλος γνωρίζει ας βοηθήσει.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλημέρα για το st υπάρχουν 3 διαφορετικές εκδοχές.η 1η και η πιο πιθανή για μένα είναι spara tutto που σημαίνει ότι ρίχνει σε όλα τα θηράματα καθώς και αυτή και η silver mallard νομίζω ότι έχουν θαλάμες 76 χιλ.η δεύτερη εκδοχή είναι το skeet & trap που δεν το βρίσκω και πολύ πιθανό και η τρίτη το steel που υποδήλωνε ότι η βίδα της πάπιας είναι ατσάλι που ούτε κι αυτό το βρίσκω πολύ πιθανό.διαφορες δε νομίζω να βρεις καθώς και τα 2 έχουν αρκετό βάρος επειδή είναι καρτεροτουφεκα και ολίγον μπροστοβαρα.και τα 2 έχουν γράψει τη δική τους ιστορία οπότε είναι καθαρά θέμα δικής σου επιλογής και γουστου
 
Καλημέρα για το st υπάρχουν 3 διαφορετικές εκδοχές.η 1η και η πιο πιθανή για μένα είναι spara tutto που σημαίνει ότι ρίχνει σε όλα τα θηράματα καθώς και αυτή και η silver mallard νομίζω ότι έχουν θαλάμες 76 χιλ.η δεύτερη εκδοχή είναι το skeet & trap που δεν το βρίσκω και πολύ πιθανό και η τρίτη το steel που υποδήλωνε ότι η βίδα της πάπιας είναι ατσάλι που ούτε κι αυτό το βρίσκω πολύ πιθανό.διαφορες δε νομίζω να βρεις καθώς και τα 2 έχουν αρκετό βάρος επειδή είναι καρτεροτουφεκα και ολίγον μπροστοβαρα.και τα 2 έχουν γράψει τη δική τους ιστορία οπότε είναι καθαρά θέμα δικής σου επιλογής και γουστου
Η πρώτη εκδοχή ισχύει Ευρυπίδη. Είχαν απαντήσει πολύ παλιά κι άλλα μέλη του φόρουμ στο ίδιο ερώτημα που είχα κι εγώ. Τώρα για το βάρος οι silver-gold mallard ίσως λίγο πιο ελαφριές και καλοζυγισμενες. Κάποιες βγαίναν όπως την st με τον 18,3... Όσες gold έχω δει είναι όλες 18,4
 
Άλλοι λέγαν spara tutto- shoots all και για ακόμα έναν λόγο. Ότι δηλαδή ρίχνει όλα τα φυσίγγια χωρίς ρύθμιση. Όχι ότι οι υπόλοιπες σειράς 300 χρειάζονταν κάποια ρύθμιση αλλά το χοντρό ελατήριο μπροστά από το πιστόνι που το πιέζει παίζει το ρόλο του στην σωστή κατανομή των αερίων ανάλογα τη γόμωση κλπ κλπ​
* Το συγκεκριμένο πιέζει την πάπια για πολύ καλή εφαρμογή χωρίς μετέπειτα τζόγος κλπ. Πχ η 304 που δεν το είχε και βγήκαν μαζί, πολλά μοντέλα είχαν τζογους
 
Η πρώτη εκδοχή ισχύει Ευρυπίδη. Είχαν απαντήσει πολύ παλιά κι άλλα μέλη του φόρουμ στο ίδιο ερώτημα που είχα κι εγώ. Τώρα για το βάρος οι silver-gold mallard ίσως λίγο πιο ελαφριές και καλοζυγισμενες. Κάποιες βγαίναν όπως την st με τον 18,3... Όσες gold έχω δει είναι όλες 18,4
Καλημέρα για το st υπάρχουν 3 διαφορετικές εκδοχές.η 1η και η πιο πιθανή για μένα είναι spara tutto που σημαίνει ότι ρίχνει σε όλα τα θηράματα καθώς και αυτή και η silver mallard νομίζω ότι έχουν θαλάμες 76 χιλ.η δεύτερη εκδοχή είναι το skeet & trap που δεν το βρίσκω και πολύ πιθανό και η τρίτη το steel που υποδήλωνε ότι η βίδα της πάπιας είναι ατσάλι που ούτε κι αυτό το βρίσκω πολύ πιθανό.διαφορες δε νομίζω να βρεις καθώς και τα 2 έχουν αρκετό βάρος επειδή είναι καρτεροτουφεκα και ολίγον μπροστοβαρα.και τα 2 έχουν γράψει τη δική τους ιστορία οπότε είναι καθαρά θέμα δικής σου επιλογής και γουστου


Δηλαδή η Silver - Gold έχουν 18,4 αυλό και είναι πιο ελαφριές από την ST;
 
Δηλαδή η Silver - Gold έχουν 18,4 αυλό και είναι πιο ελαφριές από την ST;
Ναι αυτό το πιστεύω πως είναι ελάχιστα πιο ελαφριές. Για το 18,4 στην πλειοψηφία τους έτσι είναι , θα συναντήσεις και όπλα με 18,3 ...
Επειδή πλέον κυνηγάω με άλλο όπλο και έχω αλλάξει ήπειρο στις προτιμήσεις μου, το όπλο δεν θα δοθεί. Ακόμα και 18,3 αυλό έχει πολύ καλή τουφεκια
 
https://www.eurooptic.com/Beretta-A400-Xtreme-PLUS-KO-Synthetic-12ga-28-J42XD18.aspx
Την είδα χθες από κοντά! Πολύ στιβαρή κατασκευή με κάποια σημεία της πάντως να φαίνονται πολύ ψεφτικα αλλά σχεδιασμένα για σκληρή χρήση και αντοχή στον χρόνο. Εννοώ μοχλό όπλισης βαφή βάσης , αν θυμάμαι καλά το φινίρισμα του κλείστρου ... Τεσπά αυτό είναι κανόνι με τέτοια κάννη. Θα βγει και ξυληνη έκδοση;
 
Σας ευχαριστώ όλους που μπήκατε στον κόπο να μου πείτε τη γνώμη σας. Την έχω δεί αυτή την αγγελία, πράγματι καλή περίπτωση αλλά ενδιαφέρομαι για 71εκ κάνη...
Ριξε κ μια ματια εδω..Αν ισχυουν ολα αυτα τοτε ειναι πολυ καλη ευκαιρια..
https://www.car.gr/parts/view/16708231-hunting-weapons-carbine-beretta
 
https://www.eurooptic.com/Beretta-A400-Xtreme-PLUS-KO-Synthetic-12ga-28-J42XD18.aspx
Την είδα χθες από κοντά! Πολύ στιβαρή κατασκευή με κάποια σημεία της πάντως να φαίνονται πολύ ψεφτικα αλλά σχεδιασμένα για σκληρή χρήση και αντοχή στον χρόνο. Εννοώ μοχλό όπλισης βαφή βάσης , αν θυμάμαι καλά το φινίρισμα του κλείστρου ... Τεσπά αυτό είναι κανόνι με τέτοια κάννη. Θα βγει και ξυληνη έκδοση;
Για τη κανη κρατα μικρο καλαθι αλλα εδηξαν οι δοκημες
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top