Beretta Team-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν ξέρω μόνο για καμία cosmi μάκη ή καμία νο1 σε αρίθμηση!
Όχι δεν νομίζω ο όρος συλλεκτικό είναι πολύ πολύ δύσκολος η αρίθμηση είναι θέμα marketing για το εκάστοτε μοντέλο που αριθμείται
Αν υπήρχε στην cosmi θα προυπήρχε σε όπλα <<θρύλους>> π.χ. browning auto 5,winchester 1100,winchester 1200(όνειρο κάθε Αμερικάνου οπλόφιλου)κ.λ.π.
Τώρα αν ένα όπλο μετά από πολλά χρόνια που είναι στην αγορά παραμένει αξιόπιστο και εμπορικό μπορούμε να πούμε,πιστεύω,σε εσωτερικές συζητήσεις που δεν είναι αξιολογήσεις:
<<αυτό βρε αδερφέ είναι συλλεκτικό πια>>η το σωστότερο,για μένα,σαν συλλεκτικό :)
 
Όχι δεν νομίζω ο όρος συλλεκτικό είναι πολύ πολύ δύσκολος η αρίθμηση είναι θέμα marketing για το εκάστοτε μοντέλο που αριθμείται
Αν υπήρχε στην cosmi θα προυπήρχε σε όπλα <<θρύλους>> π.χ. browning auto 5,winchester 1100,winchester 1200(όνειρο κάθε Αμερικάνου οπλόφιλου)κ.λ.π.
Τώρα αν ένα όπλο μετά από πολλά χρόνια που είναι στην αγορά παραμένει αξιόπιστο και εμπορικό μπορούμε να πούμε,πιστεύω,σε εσωτερικές συζητήσεις που δεν είναι αξιολογήσεις:
<<αυτό βρε αδερφέ είναι συλλεκτικό πια>>η το σωστότερο,για μένα,σαν συλλεκτικό :)
Συμφωνω απόλυτα .
 
Καλησπερα
Μπορειτε να μου πειτε διαφορες καννων Steelium, Steelium Plus και Steelium Pro?
Ξερω οτι η Plus φοριεται στα 692 με κωνους 36 χιλιοστα και τα Pro στα DT11 με 48 χιλ.
Περα απο αυτο σε τι αλλο διαφερουν?
 
Όχι δεν νομίζω ο όρος συλλεκτικό είναι πολύ πολύ δύσκολος η αρίθμηση είναι θέμα marketing για το εκάστοτε μοντέλο που αριθμείται
Αν υπήρχε στην cosmi θα προυπήρχε σε όπλα <<θρύλους>> π.χ. browning auto 5,winchester 1100,winchester 1200(όνειρο κάθε Αμερικάνου οπλόφιλου)κ.λ.π.
Τώρα αν ένα όπλο μετά από πολλά χρόνια που είναι στην αγορά παραμένει αξιόπιστο και εμπορικό μπορούμε να πούμε,πιστεύω,σε εσωτερικές συζητήσεις που δεν είναι αξιολογήσεις:
<<αυτό βρε αδερφέ είναι συλλεκτικό πια>>η το σωστότερο,για μένα,σαν συλλεκτικό :)

σωστά το έθεσες
 
Η ES 100,αξιζει και το τελευταιο λεπτο το € που κοστιζει!!!
Μηδενικα προβληματα,απο λειτουργια,παρα πολυ καλες τουφεκιες ακομη και με τα μαμα τσοκακια!
Τα μειον...παντα υπαρχουν κι αυτα...
Απουσια φλατζων κι οταν μεινει με το τελευταιο φυσιγγι στη θαλαμη,πρεπει να πατηθει το πλαϊνό κουμπι για να γεμιστει η αποθηκη στο πρωτο φυσιγγι.
Τι εξυπηρετεί αυτή η λειτουργία;
 
Από τις παρακάτω φωτό της 303, μπορούμε να καταλάβουμε έτος κατασκευής και αν η κάννη είναι για ατσάλινα;







Στην βαση μπροστα απο την εισαγωγη φυσιγγιων στην αποθηκη θα εχει κατι σφραγιδες και ενα πλαισιο με 2 γραμματα μεσα, το ιδιο και στην καννη! Απο τις φωτο δεν μπορω να τα δω! Απο εκει φαινεται το ετος κατασκευης! Για τα ατσαλινα ειναι μια σφραγιδα την οποια ουτε αυτη βλεπω! Δεν ξερω τα πιο εμπειρα παιδια αν γνωριζουν κατι περαιτερω!
 
Last edited:
Από τις παρακάτω φωτό της 303, μπορούμε να καταλάβουμε έτος κατασκευής και αν η κάννη είναι για ατσάλινα;







Αν μπορείς βγάλε μια καλύτερη φωτογραφία την δεύτερη που έχεις...νομίζω πως εκεί είναι αυτό που ψάχνεις αν διακρίνω σωστά!
 
Από τις παρακάτω φωτό της 303, μπορούμε να καταλάβουμε έτος κατασκευής και αν η κάννη είναι για ατσάλινα;







όπως έγραψαν παραπάνω και οι συνάδελφοι το έτος κατασκευής φαίνεται 1)από την βάση μπροστά από την γλώσσα 2 γράμματα π.χ. ΒΑ μέσα σε τετράγωνο <<πλαίσιο>>.....αυτός ο συμβολισμός αφορά το έτος κατασκευής κορμού(βάσης)του όπλου 2)στην κάννη υπάρχει κάτι ανάλογο που αφορά το έτος κατασκευής της
δεν είναι απαραίτητο να είναι το ίδιο οπότε κάννη βάση μπορεί να έχουν διαφορά 1-2 χρόνια
για τα ατσάλινα δεν έχει σήμανση μπορεί όμως να γράφει στα τσόκ αν διαθέτει π.χ. steel shot και μόνο το φούλ θα γράφει non steel shot
τώρα αν το έτος κατασκευής της κάννης,γιατί αυτή ρίχνει τα φυσίγγια,είναι μετά το 1997 ρίχνει ατσάλινα άνετα αλλά με πολλές δοκιμές (ποιό ποιά ταιριάζουν)επειδή ήταν αρχή ακόμα τα ατσάλινα :)
 
Σήμερα-αύριο περιμένω νέες φωτό με το τα γράμματα μέσα στο πλαίσιο όπως προείπατε. Μετά θα συμβουλευτώ τον παρακάτω πίνακα:
https://www.kapoulitsas-outdoors.gr/index.php/xronologies-kataskeyhs-italikon-oplon
Ωραιος! Αν και ειδα τα 2 κυκλακια στην καννη που υποδηλωνουν το 2 τσοκ (εκτος κ αν της εχει τοποθετησει τσοκακια) με το οποιο αν δεν κανω λαθος δεν κανει να ριχνουμε ατσαλινα!!
 
Ωραιος! Αν και ειδα τα 2 κυκλακια στην καννη που υποδηλωνουν το 2 τσοκ (εκτος κ αν της εχει τοποθετησει τσοκακια) με το οποιο αν δεν κανω λαθος δεν κανει να ριχνουμε ατσαλινα!!
σωστός τώρα που την κοίταξα καλύτερα είναι 2*
εγώ δεν θα έριχνα ατσαλινα :)
 
Τα παρακάτω ήρθαν σε 4 μέρες παραγγελία από beretta store κι έτσι κλείνει η συλλογή των μαμά τσοκ.μ αυτά νομίζω πλέον ότι είμαι πλήρως καλυμμένος.ίσως όταν το επιτρέψουν οι καταστάσεις να έρθει κι ένα kicks σφιχτό αλλά είμαστε πολύ μακριά ακόμα
hJ6AY4f.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top