Beretta - εμπλοκές

Καλημέρα σε όλους,
αντιμετωπίζω θέμα με την Urika 2. Κάποιες φορές δεν πετάει το φυσίγγι της θαλάμης μετά την πυροδότηση. Καθαρίζω λαδώνω (λαδώνω και ελάχιστα τη διαδρομή του κλείστρου στο σώμα του όπλου) και όλα καλά. Μετά το χιονόβροχο του περασμένου Σαββάτου άρχισαν πραγματικά τα όργανα. Αρχικά το 1ο φυσίγγι δεν το πετούσε από το κλείστρο με αποτέλεσμα να μην ανεβάζει το 2ο στη θαλάμη, την Τετάρτη που βγήκα για απογευματινό άρχισε να πετάει το φυσίγγι της θαλάμης αλλά να μην κουνιέται καν το φυσίγγι της αποθήκης! Τί γίνεται δεν μπορώ να καταλάβω. Ελατήρια έχουν όλα αλλαχθεί πέρσυ εκτός από της αποθήκης. Επίσης κάποιες φορές μου φαίνεται ότι στο γέμισμα της αποθήκης βρίσκω αρκετή αντίσταση. Καμία ιδέα;
 
Καλημέρα σε όλους,
αντιμετωπίζω θέμα με την Urika 2. Κάποιες φορές δεν πετάει το φυσίγγι της θαλάμης μετά την πυροδότηση. Καθαρίζω λαδώνω (λαδώνω και ελάχιστα τη διαδρομή του κλείστρου στο σώμα του όπλου) και όλα καλά. Μετά το χιονόβροχο του περασμένου Σαββάτου άρχισαν πραγματικά τα όργανα. Αρχικά το 1ο φυσίγγι δεν το πετούσε από το κλείστρο με αποτέλεσμα να μην ανεβάζει το 2ο στη θαλάμη, την Τετάρτη που βγήκα για απογευματινό άρχισε να πετάει το φυσίγγι της θαλάμης αλλά να μην κουνιέται καν το φυσίγγι της αποθήκης! Τί γίνεται δεν μπορώ να καταλάβω. Ελατήρια έχουν όλα αλλαχθεί πέρσυ εκτός από της αποθήκης. Επίσης κάποιες φορές μου φαίνεται ότι στο γέμισμα της αποθήκης βρίσκω αρκετή αντίσταση. Καμία ιδέα;
Καθαρισμα αποθηκης ισως για να λες οτι βρισκεις αντισταση στο γεμισμα η οπως ειπε και ο τζιμης αλλαγη ελατηριου.Ανοιγει το κλειστρο και δεν πεταει το φυσιγγι?η δεν ανοιγει καθολου κατα την πυροδοτηση?
 
Καθαρισμα αποθηκης ισως για να λες οτι βρισκεις αντισταση στο γεμισμα η οπως ειπε και ο τζιμης αλλαγη ελατηριου.Ανοιγει το κλειστρο και δεν πεταει το φυσιγγι?η δεν ανοιγει καθολου κατα την πυροδοτηση?[/

Αυτό δεν το πρόσεξα για να πω την αλήθεια, υποθέτω όμως ότι ανοίγει.
 
Καλημέρα σε όλους,
αντιμετωπίζω θέμα με την Urika 2. Κάποιες φορές δεν πετάει το φυσίγγι της θαλάμης μετά την πυροδότηση. Καθαρίζω λαδώνω (λαδώνω και ελάχιστα τη διαδρομή του κλείστρου στο σώμα του όπλου) και όλα καλά. Μετά το χιονόβροχο του περασμένου Σαββάτου άρχισαν πραγματικά τα όργανα. Αρχικά το 1ο φυσίγγι δεν το πετούσε από το κλείστρο με αποτέλεσμα να μην ανεβάζει το 2ο στη θαλάμη, την Τετάρτη που βγήκα για απογευματινό άρχισε να πετάει το φυσίγγι της θαλάμης αλλά να μην κουνιέται καν το φυσίγγι της αποθήκης! Τί γίνεται δεν μπορώ να καταλάβω. Ελατήρια έχουν όλα αλλαχθεί πέρσυ εκτός από της αποθήκης. Επίσης κάποιες φορές μου φαίνεται ότι στο γέμισμα της αποθήκης βρίσκω αρκετή αντίσταση. Καμία ιδέα;
. Ισως ειναι και ο αναστολεας που σου κανει εμπλοκες!!!
 
Τελικά ήταν σπασμένος ο μηχανισμός (η άκρη από το πορτάκι) που ελευθερώνει τα φυσίγγια από την αποθήκη, μπήκε καινούργιος. Αλλάχθηκε και το ελατήριο της ουράς, πέρσυ είχα βάλει το μαμίσιο και ήταν κατασκουριασμένο. Στο χθεσινό κυνήγι το όπλο δούλεψε απροβλημάτιστα.
 
Καλησπέρα ,

Σήμερα η Beretta 391 ξαφνικά απο καραμπινα έγινε μονόκαννο... .sarcastic..sarcastic.
Δεν γέμιζε φυσιγγι η αποθήκη... Τελικα αν και μονόκαννο τα πήραμε τα πουλάκια μας !!
Γυρίζοντας σπίτι αποφάσισα να ανοίξω την αποθήκη ... Βγήκε το ελατήριο .... Ο μειωτηρας και μια μικρή ροδέλα που επισυνάπτω , και η οποία δεν ξέρω που κολλάει !!! Συναρμολόγησα το ελατήριο χωρίς τη ροδέλα αλλά πάλι κόλλησε και δεν ανεβαίνει το φυσιγγι !!!
Εχει ανοίξει καποιος την αποθήκη και ξέρει που μπαίνει η ροδέλα ???


photo hosting sites
 
Την αποθήκη την έχω λύσει πολλές φορές για καθάρισμα αφού το μεταλλικό ποτηράκι που υπάρχει για να σπρώχνει τα φυσίγγια προς τα κάτω, σκουριάζει με τις αλμύρες και μετά από κυνήγια σε βάλτο, θέλει καθάρισμα. Αυτή η ροδέλα πρέπει να μου είχε φύγει και μένα την πρώτη φορά που έλυσα την αποθήκη και δεν ασχολήθηκα να την ξαναβάλω αφού και γω δεν είχα καταλάβει τον λόγο ύπαρξής της. Η μόνη διαφορά που είδα μετά την αρμολόγηση του όπλου χωρίς την ροδέλα είναι ότι αν γυρίσεις το όπλο ανάποδα όταν το έχεις λυμένο ή για να το πω καλύτερα, όταν λείπει η βίδα της πάπιας, πέφτει ο μειωτήρας μπροστά, ενώ πριν δεν έπεφτε. Πιθανολογώ λοιπόν ότι έχει κάποια σχέση με την συγκράτηση του μειωτήρα στην θέση του. Αυτά όμως με κάθε επιφύλαξη γιατί έχουν περάσει χρόνια από τότε που είχα λύσει για πρώτη φορά την αποθήκη και δεν είμαι απόλυτα σίγουρος. Μπορεί να έφευγε ο μειωτήρας και πριν αλλά να μην το είχα παρατηρήσει εγώ, αφού δεν υπήρχε λόγος να ασχοληθώ μαζί του. Ωστόσο η Beretta είχε και έναν δεύτερο μειωτήρα στον εξοπλισμό του όπλου, μακρύτερο, για να παίρνει το όπλο ένα φυσίγγι στην αποθήκη και να γίνεται δίσφαιρη. Αυτό για χρήση σε σκοπευτήρια ή για κυνήγια σε χώρες που επιτρέπονται δύο βολές.
 
Καλησπέρα ,

Σήμερα η Beretta 391 ξαφνικά απο καραμπινα έγινε μονόκαννο... .sarcastic..sarcastic.
Δεν γέμιζε φυσιγγι η αποθήκη... Τελικα αν και μονόκαννο τα πήραμε τα πουλάκια μας !!
Γυρίζοντας σπίτι αποφάσισα να ανοίξω την αποθήκη ... Βγήκε το ελατήριο .... Ο μειωτηρας και μια μικρή ροδέλα που επισυνάπτω , και η οποία δεν ξέρω που κολλάει !!! Συναρμολόγησα το ελατήριο χωρίς τη ροδέλα αλλά πάλι κόλλησε και δεν ανεβαίνει το φυσιγγι !!!
Εχει ανοίξει καποιος την αποθήκη και ξέρει που μπαίνει η ροδέλα ???


photo hosting sites
Αυτή την ροδελα την φοραει η βελονα του μειωτηρα και είναι ασφαλεια στην ουσια για να μην μπορει ο κατοχος του οπλου να αφαιρεσει την βελονα του μειωτηρα από μπροστα βγαζοντας την βηδα που κραταει την παπια.Δεν νομιζω ότι σου δημιουργει εμπλοκες αυτή η ασφαλεια ακομη και αν την αφαιρεσης κατι άλλο συμβαινει.
 
Οπότε είχα δίκιο για τον λόγο ύπαρξης αυτής της ροδέλας. Συμφωνώ ότι δεν φταίει αυτή για τις εμπλοκές.
Μένιο, πες μας τι σόι εμπλοκές είναι αυτές που σου κάνει;
 
Γιώργο , δεν κάνει εμπλοκή ... Απλά δεν πιέζεται το ελατήριο και δεν αφήνει ούτε ένα φυσιγγι να μπει στην αποθήκη ... Επίσης δεν μπορώ να βγάλω το μειωτήρα , χωρίς να λύσω όλη την αποθήκη ... Υποθέτω ότι ο μειωτήρας πέφτει μεσα στην αποθήκη και σφηνώνει , μην αφήνοντας το ελατήριο να συσπειρωθεί ... Πιθανόν γιατι έφυγε η ασφάλεια -ροδέλα ....
 
Γιώργο , δεν κάνει εμπλοκή ... Απλά δεν πιέζεται το ελατήριο και δεν αφήνει ούτε ένα φυσιγγι να μπει στην αποθήκη ... Επίσης δεν μπορώ να βγάλω το μειωτήρα , χωρίς να λύσω όλη την αποθήκη ... Υποθέτω ότι ο μειωτήρας πέφτει μεσα στην αποθήκη και σφηνώνει , μην αφήνοντας το ελατήριο να συσπειρωθεί ... Πιθανόν γιατι έφυγε η ασφάλεια -ροδέλα ....
Λογικα εχεις δικιο.
Για διαβασε αυτο:http://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=57&t=101242&hilit=Disassembly+of+Beretta+391
 
Last edited:
Γιώργο , δεν κάνει εμπλοκή ... Απλά δεν πιέζεται το ελατήριο και δεν αφήνει ούτε ένα φυσιγγι να μπει στην αποθήκη ... Επίσης δεν μπορώ να βγάλω το μειωτήρα , χωρίς να λύσω όλη την αποθήκη ... Υποθέτω ότι ο μειωτήρας πέφτει μεσα στην αποθήκη και σφηνώνει , μην αφήνοντας το ελατήριο να συσπειρωθεί ... Πιθανόν γιατι έφυγε η ασφάλεια -ροδέλα ....
Καταρχήν να πούμε ότι ο μειωτήρας είναι μια πολύ λεπτή βεργούλα από αλουμίνιο, με ένα πεπλατυσμένο "κεφαλάκι" στην πάνω μεριά. Το "κεφαλάκι" αυτό προσαρμόζεται εντός της βίδας της αποθήκης και δεν τον αφήνει να πέσει μέσα στην αποθήκη. Δεν μπορώ να φανταστώ πως πέφτει μέσα στην αποθήκη ο μειωτήρας. Να κόπηκε αυτό το κεφαλάκι; Δεν το έχω ξανακούσει. Αν πέφτει ο μειωτήρας μέσα στην αποθήκη, λογικό είναι να μην αφήνει το ελατήριο να δουλέψει. Δοκίμασε να ξαναλύσεις την αποθήκη και να βγάλεις από μέσα τον μειωτήρα. Αν το όπλο δουλεύει κανονικά, αγόρασε έναν καινούριο μειωτήρα ή αν έχει το όπλο δεύτερο από την μάνα του, όπως έχει το δικό μου, κόντυνε τον στο ύψος του παλιού και βάλτον από πάνω. Η ασφάλεια που έφυγε, ξαναλέω ότι δεν δημιουργεί προβλήματα λειτουργικά και σε μένα έχει φύγει.
 
Τώρα πανηγυρίζω τη νίκη της ομαδάρας .shake hands. και δεν ειμαι σπίτι , αλλα ειμαι σίγουρος ότι έχει σπάσει το κεφαλάκι που λες και ο μειωτήρας κινείται ανεξέλεγκτα στην αποθήκη , πέφτει όλος μεσα και τη μπλοκάρει .,.αυριο θα βγάλω και φωτό με το μειωτήρα ..... Πιστεύω ότι αν τον βγάλω θα λειτουργεί κανονικά , ;)
 
Back
Top