Beretta - εμπλοκές

Για δοκιμή εννοείται... Και μέχρι να πάω να αγοράσω έναν καινούριο, γιατι τον μικρότερο τον έχω δώσει σε φίλο ...;);)
Αν πιάσεις σε κατακόρυφη θέση σε μεγγενη το μασιφ σωληνακι αλουμινίου και το κτυπησεις προσεκτικά κυκλικα στο άκρο του με ενα σφυρί με στρογγυλη μυτη, θα το ξανακεφαλωσεις εύκολα και ανεξοδα.Αν δεν διαθέτεις τα εργαλεία πήγαινε στο συνεργείο αυτοκινήτων η σε ένα μηχανουργειο είναι δύο λεπτά δουλειά.
Από ότι φαίνεται στο σχέδιο του οπλου :
http://www.brownells.com/schematics/Beretta-/391-Urika-Teknys-sid912.aspx#s56866sid912
η ασφάλεια ν.46 η μονη δουλειά που κάνει είναι να μην επιτρέπει την εύκολη αφαίρεση του μειωτηρα.Και να την αφαιρέσεις την ασφάλεια δεν επηρεάζει τίποτα άλλο.
Στην αντιπροσωπεια της Beretta πάντως σίγουρα θα έχουν μειωτηρα για να πάρεις.
 
Last edited:
Σήμερα όταν πήγα να οπλίσω την 303 δεν κατέβαινε το κλείστρο. Έβγαλα την κάννη και τότε λειτούργησε το κλείστρο, έτσι κυνήγησα αλλά το πρόβλημα μένει. Τι έχει;
Για καντο λίγο πιο λιανά. Στο κυνηγι ήταν οκ? Με το χέρι δεν τραβιέται το κλείστρο καθόλου η τραβιέται δύσκολα?
 
Για καντο λίγο πιο λιανά. Στο κυνηγι ήταν οκ? Με το χέρι δεν τραβιέται το κλείστρο καθόλου η τραβιέται δύσκολα?
Δεν τραβιέται καθόλου Στέλιο, ενω δεν είχε πρόβλημα αφού έλυσα την κάννη. Την ξανάδεσα και αφού το κλείστρο ήταν ανοιχτό όπλισα και κυνήγησα κανονικά. Στο τέλος όμως αφού την άδειασα, δοκίμασα και πάλι δεν ερχόταν πίσω το κλείστρο !
 
Δεν τραβιέται καθόλου Στέλιο, ενω δεν είχε πρόβλημα αφού έλυσα την κάννη. Την ξανάδεσα και αφού το κλείστρο ήταν ανοιχτό όπλισα και κυνήγησα κανονικά. Στο τέλος όμως αφού την άδειασα, δοκίμασα και πάλι δεν ερχόταν πίσω το κλείστρο !
Εμένα όταν έγινε αυτό είχε σπάσει το ένα από τα δυο ελάσματα στην ουρά του κλειστρου στην 391
 
Δεν τραβιέται καθόλου Στέλιο, ενω δεν είχε πρόβλημα αφού έλυσα την κάννη. Την ξανάδεσα και αφού το κλείστρο ήταν ανοιχτό όπλισα και κυνήγησα κανονικά. Στο τέλος όμως αφού την άδειασα, δοκίμασα και πάλι δεν ερχόταν πίσω το κλείστρο !
Άνοιξε την βγάλε το ποτήρι των αερίων δεσε την χωρίς αυτό κ δες αν δουλεύει το κλειστρο
 
Σήμερα όταν πήγα να οπλίσω την 303 δεν κατέβαινε το κλείστρο. Έβγαλα την κάννη και τότε λειτούργησε το κλείστρο, έτσι κυνήγησα αλλά το πρόβλημα μένει. Τι έχει;
Σπύρο βγάλε τη σκανδαλοθηκη. Σου έχει σπάσει ένα από τα δύο λαμάκια αριστερά η δεξιά του κόκκορα και έχει μείνει μέσα και εμποδίζει την διαδρομή του κλείστρου. Μόλις τη βγάλεις θα πέσει το σπασμένο κομματάκι. Αν δέσεις μετά το όπλο θα λειτουργεί κανονικά σαν να μην έχει τίποτα. Να το φτιάξεις όμως, μικρή ζημιά με μικρό κόστος επισκευής.
 
Σήμερα όταν πήγα να οπλίσω την 303 δεν κατέβαινε το κλείστρο. Έβγαλα την κάννη και τότε λειτούργησε το κλείστρο, έτσι κυνήγησα αλλά το πρόβλημα μένει. Τι έχει;
Τσεκαρε τον εξολκεα που κουμπώνει στην σφηναβλακα της καννης...
 
Εφόσον δεν δουλεύει κ χωρίς το ποτήρι κ δεν έχει πέσει κάτω το οπλο η δεν έχει καθίσει κάνεις πάνω του μέσα στο αυτοκινητο κατα πάσα πιθανότητα η ζημιά δεν είναι μπροστά. Δες αυτά που σου είπαν τα παιδιά
Όχι Στέλιο, δε δουλεύει και χωρίς το ποτήρι.
 
Σπύρο βγάλε τη σκανδαλοθηκη. Σου έχει σπάσει ένα από τα δύο λαμάκια αριστερά η δεξιά του κόκκορα και έχει μείνει μέσα και εμποδίζει την διαδρομή του κλείστρου. Μόλις τη βγάλεις θα πέσει το σπασμένο κομματάκι. Αν δέσεις μετά το όπλο θα λειτουργεί κανονικά σαν να μην έχει τίποτα. Να το φτιάξεις όμως, μικρή ζημιά με μικρό κόστος επισκευής.
Χρειάζεται Κυριάκο να το πάω σε οπλουργό;
 
Χρειάζεται Κυριάκο να το πάω σε οπλουργό;
Αν είναι αυτό που σου είπα εγώ και δεν ξέρεις πώς να το αλλάξεις θα χρειαστεί οπλουργος. Αν είναι αυτό...
Εμένα όταν έγινε αυτό είχε σπάσει το ένα από τα δυο ελάσματα στην ουρά του κλειστρου στην 391
τότε το κάνεις μόνος σου πανευκολα.
 
Αν την έχεις χρόνια λογικά την έχεις κυνηγήσει σε βροχή οπότε μάλλον κάνω λάθος υπόθεση αλλά δεν χάνεις τίποτα. Λύστη, ξαναδέστη χωρίς την πάπια και δοκίμασε. Μου έκανε ακριβώς το ίδιο στον Έβρο προ 10ετιας. Από την πολύ υγρασία φούσκωσε η πάπια και μου έκανε ακριβώς αυτό που περιγράφεις
 
Last edited:
Ρε συ Κώστα την ίδια εντύπωση έχω και εγώ, τι γίνεται σε αυτη την περίπτωση;
Αυτο το "μαγκωμα κλειστρου" που αναφερεις ισως εχει κανει "δοντι" το σημειο στην καννη, που εφαρμόζει ο εξολκεας σου...επειτα τσεκαρε με το δαχτυλο σου ΑΝ ο εξολκεας σου πάλετε κ δουλευει κανονικα με το έμβολο που διαθετει...αν νιωθεις πως το εμβολακι του εξολκεα ειναι "σκληρο" βουτα το κλειστρο σε βενζινη κ ασε το για 15'....επειτα με οδοντόβουρτσα καθαρισε οσο μπορεις το εμβολο...
 
Η αποθήκη είναι σωστά στη θέση της βιδωμενη?
Ναι! Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, θα το πάω αυτές τις μέρες σε αυτόν που αγοράζω φυσίγγια να το δει γιατί ασχολείται και με τέτοιες μικροδουλιές και θα σας ενημερώσω για το τι έφταιγε.
 
Καλησπέρα σε όλους

Για λογαριασμό ενός φίλου μου που ζητά κλείστρο για καραμπίνα beretta 390 ST (του έχει ραγίσει) εάν κάποιος διαθέτει παρακαλώ ας μου στείλει πμ.
 
Χρειάζεται Κυριάκο να το πάω σε οπλουργό;
Ναι! Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, θα το πάω αυτές τις μέρες σε αυτόν που αγοράζω φυσίγγια να το δει γιατί ασχολείται και με τέτοιες μικροδουλιές και θα σας ενημερώσω για το τι έφταιγε.
spyro
Ναι! Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας, θα το πάω αυτές τις μέρες σε αυτόν που αγοράζω φυσίγγια να το δει γιατί ασχολείται και με τέτοιες μικροδουλιές και θα σας ενημερώσω για το τι έφταιγε.
σπυρο μπορεις να βγαλεις φωτο το κλειστρο
 
Back
Top