Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κλικ λέγεται το έπαθα σε μία ημέρα 7 φορές έβγαλα κλείστρο το έλυσα το καθάρισα και από τότε ποτέ ξανά.....
Ναι, και εγώ του έκανα πέρσι τέλος χρονιάς μία καλή συντήρηση. Φέτος δεν το έχω πολυχρησιμοποιήσει αλλά δε μου το έχει κάνει.
Εγώ υπέθεσα ότι το ελατήριο δεν είχε τη δυναμη να σπρώξει το κλείστρο τόσο δυνατά ώστε να κλειδώσει. Πάντως πολύ χρήσιμο αυτό που μου είπες, ευχαριστώ.
 
Όσο και να έχει αδυνατίσει το επανατατικό δεν νομίζω ότι είναι αυτό το πρόβλημα.
Ακούγεται κλασικό benelli click.
Διαδοχικές οι τουφεκιές ; 1η και μετά αμέσως 2η ;

Τζαβέτα λες το κλείστρο ;
 
20 χρόνια είναι λίγα για τη benelli (μπεμπεκα είναι ακόμη) αλλά πολλά για τα ελατήρια . Όσο θα τα πάρεις από τον Κύργια το πιθανότερο θα σου στοιχίσουν να στα περάσει ένας νορμάλ οπλουργος, γιατί υπάρχουν και φαρμακεία.Αυτοι τα αγοράζουν καλύτερες τιμές.Κανε μια έρευνα αγοράς.
Επειδή αρκετά παλιότερα έχω ταλαιπωρηθεί με πηγαινέλα σε οπλουργεία, νομίζω ότι οι τιμές φαρμακείου είναι το λιγότερο κακό.
 
Όσο και να έχει αδυνατίσει το επανατατικό δεν νομίζω ότι είναι αυτό το πρόβλημα.
Η χαλάρωση επανατατικού τι αποτέλεσμα έχει;
Ακούγεται κλασικό benelli click.
Διαδοχικές οι τουφεκιές ; 1η και μετά αμέσως 2η ;
Ναι.
Τζαβέτα λες το κλείστρο ;
Την ουρά της βάσης που μπαίνει στο κοντάκι. Εκει μέσα βρίσκεται το επανατατικό.
 
Last edited:
Ναι, και εγώ του έκανα πέρσι τέλος χρονιάς μία καλή συντήρηση. Φέτος δεν το έχω πολυχρησιμοποιήσει αλλά δε μου το έχει κάνει.
Εγώ υπέθεσα ότι το ελατήριο δεν είχε τη δυναμη να σπρώξει το κλείστρο τόσο δυνατά ώστε να κλειδώσει. Πάντως πολύ χρήσιμο αυτό που μου είπες, ευχαριστώ.
Τίποτα φίλε μου 17 χρόνια είναι στην κατοχή μας πρώτα στο πατέρα μου και μετά σε εμένα ......για το κλείστρο που λες έχω δει benelli sbe δεκαετία του (90' δεν θυμάμαι χρονολογία ακριβώς) το κλείστρο να πηγαίνει μπροστά σε slow motion κυριολεκτικά και έκλεινε κανονικά......
 
Η χαλάρωση επανατατικού τι αποτέλεσμα έχει;

Ναι.

Την ουρά της βάσης που μπαίνει στο κοντάκι.
Δεν είναι το click.

Καθάρισε καλά σκανδαλοθήκη και το εσωτερικό του κλείστρου και νομίζω ότι το πρόβλημα θα λυθεί.
Λύσε τελείως το κλείστρο.
Αν δεν ξέρεις δώστο σε κάποιον που ξέρει.
 
ΒΓΑΛΕ, ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΛΥΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΟΘΗΚΗ.

Μόνο το κλείστρο θα λύσεις τελείως.
Και εμένα εκεί οφείλονταν ( καθαρισμός κλείστρου) αλλά έκανε κλικ ( και θα κάνει και λόγο ακαθαρσίας όχι μόνο από το όχι καλό κούμπωμα του κλείστρου) εξαιτίας αυτού φίλε έβρισκα χτυπημένα τα φυσίγγια.....
 
Επειδή αρκετά παλιότερα έχω ταλαιπωρηθεί με πηγαινέλα σε οπλουργεία, νομίζω ότι οι τιμές φαρμακείου είναι το λιγότερο κακό.
Οι αλλαγές ελατηρίων και γενικά συντήρηση μιας benelli είναι ένα τίποτα για τον οπλουργο ,τώρα μονος σου μπορεί να τα καταφέρεις αλλά μπορεί να κάνεις καί ζημιά.
 
Και εμένα εκεί οφείλονταν ( καθαρισμός κλείστρου) αλλά έκανε κλικ ( και θα κάνει και λόγο ακαθαρσίας όχι μόνο από το όχι καλό κούμπωμα του κλείστρου) εξαιτίας αυτού φίλε έβρισκα χτυπημένα τα φυσίγγια.....
Και εγώ από το χτύπημα των φυσιγγίων υπέθεσα κλικ αλλά όχι φυσικά με το δεύτερο φυσίγγι.
 
Φίλοι μπενελακηδες θέλω τα φώτα σας. Έπιασα σήμερα για πρώτη φορά στα χέρια μου μια vinchi. Νόμιζα πως ήταν βουτηγμένη μέσα σε μαρμελάδα. Κολαγανε τα χέρια. Μένανε επάνω τα αποτυπώματα μου. Ο φίλος που την έχει μου είπε ότι είναι έτσι από μαμά. Ισχύει;;;;
 
Φίλοι μπενελακηδες θέλω τα φώτα σας. Έπιασα σήμερα για πρώτη φορά στα χέρια μου μια vinchi. Νόμιζα πως ήταν βουτηγμένη μέσα σε μαρμελάδα. Κολαγανε τα χέρια. Μένανε επάνω τα αποτυπώματα μου. Ο φίλος που την έχει μου είπε ότι είναι έτσι από μαμά. Ισχύει;;;;
Όχι, πρώτη φορά το ακούω.
 
Φίλοι μπενελακηδες θέλω τα φώτα σας. Έπιασα σήμερα για πρώτη φορά στα χέρια μου μια vinchi. Νόμιζα πως ήταν βουτηγμένη μέσα σε μαρμελάδα. Κολαγανε τα χέρια. Μένανε επάνω τα αποτυπώματα μου. Ο φίλος που την έχει μου είπε ότι είναι έτσι από μαμά. Ισχύει;;;;
Ισχύει αλλά όταν την αγόρασε δεν την είδε.Λεγεται πολυμερισμος πλαστικού και συμβαίνει κατά κόρον σε πλαστικά οπλα,μου συνέβη σε xlr μετά από δεκαετία όμως. Εάν είναι μες στην εγγύηση και είναι πρόθυμος ο αντιπρόσωπος κάτι θα γίνει αλλιώς οπλουργος.Στο λέω γιατί ταλαιπωρηθηκα αρκετά και στο τέλος πούλησα το όπλο αφού δοκίμασα σχεδόν τα πάντα.
 
Ισχύει αλλά όταν την αγόρασε δεν την είδε.Λεγεται πολυμερισμος πλαστικού και συμβαίνει κατά κόρον σε πλαστικά οπλα,μου συνέβη σε xlr μετά από δεκαετία όμως. Εάν είναι μες στην εγγύηση και είναι πρόθυμος ο αντιπρόσωπος κάτι θα γίνει αλλιώς οπλουργος.Στο λέω γιατί ταλαιπωρηθηκα αρκετά και στο τέλος πούλησα το όπλο αφού δοκίμασα σχεδόν τα πάντα.
Ηλία ο φίλος είναι ο ορισμός του αμελή. Με τα σημερινά δύο του έχω καθαρίσει 9 όπλα, και έχει δύο,τρία ακόμη. Νά τά βλέπεις και να κλαίς........ Για πες μου πως μπορώ να το συνεφερω;;
 
Ηλία ο φίλος είναι ο ορισμός του αμελή. Με τα σημερινά δύο του έχω καθαρίσει 9 όπλα, και έχει δύο,τρία ακόμη. Νά τά βλέπεις και να κλαίς........ Για πες μου πως μπορώ να το συνεφερω;;
Σε πλαστικά με επίστρωση που έχει πολυμεριστεί και έχει γίνει κολλώδης, είχα αποτέλεσμα καθαρίζοντας την επίστρωση με χαρτί κουζίνας και οινόπνευμα. Εάν όμως αφορά όλη τη μάζα του πλαστικού δεν νομίζω να παίρνει γιατρειά...
 
Μου έχει κάνει λίγες εμπλοκές. Για την ακρίβεια δεν έριξε τη δεύτερη. Μαλλον επειδή το κλείστρο δεν είχε κλείσει καλά. Βασικά στην αναμπουμπούλα δεν είχα δώσει σημασία αλλά το φυσίγγι που έλεγξα μετά είχε ανεπαίσθητο βούλιαγμα στο καψούλι.
Άμεσα αλλαγή επαναντατικού ελατηρίου, λυσιμο τζαβετας κ εσωτερικός καθαρισμός γιατί πρεπει να έχει πιασει αρουραίους , κ κανονικά κ αλλαγή ελατηρίου αποθήκης
 
Φίλοι μπενελακηδες θέλω τα φώτα σας. Έπιασα σήμερα για πρώτη φορά στα χέρια μου μια vinchi. Νόμιζα πως ήταν βουτηγμένη μέσα σε μαρμελάδα. Κολαγανε τα χέρια. Μένανε επάνω τα αποτυπώματα μου. Ο φίλος που την έχει μου είπε ότι είναι έτσι από μαμά. Ισχύει;;;;
Όχι φυσικά,
Κατά 90% έριξε ακατάλληλο λάδι πάνω στα πλαστικά και κατάστρεψε την επιφάνεια.
Το 10% αναφέρθηκε πιο πάνω.
Δώστη πίσω ή άλλαξε τα πλαστικά.

Ο καθαρισμός θα είναι επίπονος με όχι σίγουρα αισθητικά αποτελέσματα.

Ποτέ λάδι στα πλαστικά.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top