Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν επιτρεπεται απο τουφεκι σε τετοια τιμη να κανει το παραμικρο ( μιλαμε για καινουργιο του κουτιου παντα) , εκει κολαει αυτο που σου ειχα πει για 4 με 5 φορες επανω η τιμη ... εκει μαλιστα να το δεχτω !
Γιωργο δεν επαθε τπτ το οπλο σε πληροφορω
 
Δεν επιτρεπεται απο τουφεκι σε τετοια τιμη να κανει το παραμικρο ( μιλαμε για καινουργιο του κουτιου παντα) , εκει κολαει αυτο που σου ειχα πει για 4 με 5 φορες επανω η τιμη ... εκει μαλιστα να το δεχτω !
Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι καινούργιο όπλο δεν πρέπει να κάνει το παραμικρό αλλά γι'αυτό δίνουν 10 χρόνια εγγύηση στα μηχανικά.
Γνωρίζεις άλλη εταιρία όπλων μαζικής παραγωγής που δίνει τέτοια εγγύηση ;
Νομίζεις ότι την δίνουν για πλάκα και ελαφρά τη καρδία ;

Όταν αγόρασα το όπλο είπα στον μαγαζάτορα ότι το κουτί θα το ανοίξω εγώ. Δεν το είπα τυχαία !!! Καταλαβαίνεις γιατί ...
 
Αυτό με τα 10 20 30 χρόνια εγγύηση είναι σχετικό με το εάν είναι ένδειξη αξιοπιστίας
Γιατί και εταιρεία που είναι κορυφαία στο είδος της μπορεί να σου πει και το ανάποδο είμαι η καλύτερη η πιο αξιόπιστη ούτε μέρα εγγύηση γιατί απλά δεν παθαίνουν τίποτα τα προϊόντα μου εγγύηση δίνουν αυτοί που φοβούνται για την αξιοπιστία τους και το βάζουν για κραχτη. Παράδειγμα στα αυτοκίνητα η Ferrari πόση εγγύηση δίνει
 
Αυτο με τα χρονια εγγυησης σαν νουμ ειναι κολπακι μαρκετινγκ εβραικης προελευσης οπως και το 2.99 σε τιμη κτλ για να ξεγελιεται η πληθωρα των ανθρωπων και να αγοράζει .Γιατί στο τελος οτι και να γινει θα βγει χρεωμενος ο κατοχος ειδικα μετα τη διετια τριετια.
 
Για το θέμα των εγγυήσεων γράφτηκαν πολλές σωστές απόψεις .
Έχοντας μεγάλη επαγγελματική εμπειρία θα ήθελα να καταθέσω και την δική μου περί εγγυήσεων (που ωστόσο είναι ένα τεράστιο τεχνονομικό κεφάλαιο).
Όσο πιο λακωνικά γίνεται:
1. Η έννοια της εγγύησης περιορίζεται στην δωρεάν αποκατάσταση της (θετικής και μόνο) βλάβης του προϊόντος. Πολύ σπάνια και σε ειδικές περιπτώσεις αντικαθίσταται το προϊόν.
2. Οι μακρόχρονες εγγυήσεις που παρέχονται από τις εταιρίες αποτελούν προϊόν συνεργασίας τους μα ασφαλιστικές εταιρίες
3. Ουσία της εγγύησης, ιδιαίτερα όταν είναι μακρόχρονη, είναι η αξιοπιστία αυτού που την παρέχει, παρά του προϊόντος.
4. Σκεφθείτε μία 10χρονη εγγύηση και το προϊόν να χαλάει στα 8,9 ή 10χρόνια. Φαντάζεται κανείς ότι θα εκτελεσθεί εγγύηση ελαττωματικού προϊόντος (γιατί περί αυτού πρόκειται) και όχι σε ελαττωματική χρήση που είναι ο βασικός όρος τους.....
Να μην κουράσω παραπάνω
Για μένα η γνώμη των χρηστών είναι η πραγματική (και όχι νομική) εγγύηση.
 
Αυτό με τα 10 20 30 χρόνια εγγύηση είναι σχετικό με το εάν είναι ένδειξη αξιοπιστίας
Γιατί και εταιρεία που είναι κορυφαία στο είδος της μπορεί να σου πει και το ανάποδο είμαι η καλύτερη η πιο αξιόπιστη ούτε μέρα εγγύηση γιατί απλά δεν παθαίνουν τίποτα τα προϊόντα μου εγγύηση δίνουν αυτοί που φοβούνται για την αξιοπιστία τους και το βάζουν για κραχτη. Παράδειγμα στα αυτοκίνητα η Ferrari πόση εγγύηση δίνει
Αυτο με τα χρονια εγγυησης σαν νουμ ειναι κολπακι μαρκετινγκ εβραικης προελευσης οπως και το 2.99 σε τιμη κτλ για να ξεγελιεται η πληθωρα των ανθρωπων και να αγοράζει .Γιατί στο τελος οτι και να γινει θα βγει χρεωμενος ο κατοχος ειδικα μετα τη διετια τριετια.
Ας μην ισοπεδώνουμε τα πάντα.
Με την ίδια λογική δεν ισχύει καμία εγγύηση.

Καμία εταιρία δεν δίνει 10 χρόνια εγγύηση για διαφημιστικούς λόγους.
 
2. Οι μακρόχρονες εγγυήσεις που παρέχονται από τις εταιρίες αποτελούν προϊόν συνεργασίας τους με ασφαλιστικές εταιρίες
Ναι και τα ασφάλιστρα είναι ανάλογα με τις βλάβες που θα αποζημιώσουν.
Οι ασφαλιστικές δεν είναι φιλανθρωπικές εταιρίες και σε καμιά περίπτωση δεν βγαίνουν ζημιωμένες.
Τα ασφάλιστρα τα πληρώνουν οι εταιρίες κατασκευής !!!
3. Ουσία της εγγύησης, ιδιαίτερα όταν είναι μακρόχρονη, είναι η αξιοπιστία αυτού που την παρέχει, παρά του προϊόντος.
Και το πρώτο και το δεύτερο ισότιμα, όταν μιλάμε για κορυφαίες εταιρίες.
Και βέβαια η μακροχρόνια εγγύηση λέει πολλά για την αξιοπιστία του προιόντος.
Αν ήταν όπως τα λες, γιατί άλλες κορυφαίες εταιρίες όπλων δεν δίνουν 10-20 χρόνια εγγύηση ; Γιατί δεν είναι αξιόπιστες ;;; Δεν νομίζω ...
4. Σκεφθείτε μία 10χρονη εγγύηση και το προϊόν να χαλάει στα 8,9 ή 10χρόνια. Φαντάζεται κανείς ότι θα εκτελεσθεί εγγύηση ελαττωματικού προϊόντος (γιατί περί αυτού πρόκειται) και όχι σε ελαττωματική χρήση που είναι ο βασικός όρος τους.....
Την ελλατωματική χρήση πρέπει να την αποδείξει όχι να την υποθέσει.
Και βέβαια θα εκτελεστεί στα 9,5 χρόνια η εγγύηση.
 
Ναι και τα ασφάλιστρα είναι ανάλογα με τις βλάβες που θα αποζημιώσουν.
Οι ασφαλιστικές δεν είναι φιλανθρωπικές εταιρίες και σε καμιά περίπτωση δεν βγαίνουν ζημιωμένες.
Τα ασφάλιστρα τα πληρώνουν οι εταιρίες κατασκευής !!!

Και το πρώτο και το δεύτερο ισότιμα, όταν μιλάμε για κορυφαίες εταιρίες.
Και βέβαια η μακροχρόνια εγγύηση λέει πολλά για την αξιοπιστία του προιόντος.
Αν ήταν όπως τα λες, γιατί άλλες κορυφαίες εταιρίες όπλων δεν δίνουν 10-20 χρόνια εγγύηση ; Γιατί δεν είναι αξιόπιστες ;;; Δεν νομίζω ...

Την ελλατωματική χρήση πρέπει να την αποδείξει όχι να την υποθέσει.
Και βέβαια θα εκτελεστεί στα 9,5 χρόνια η εγγύηση.
Αγαπητέ Βασίλη,
Οι γνώμες και απόψεις όλων είναι εξ ίσου σεβαστές.
Απλά εγώ κατέθεσα τη δική μου προερχόμενη από απόλυτα σχετική εμπειρία.
Διαφωνώ με τη διαφωνία σου, αλλά αυτή είναι και η αξία του διαλόγου.
 
Το άσχημο με τις εγγυήσεις εδώ (σε αντίθεση με ότι συμβαίνει στις προηγμένες χώρες) είναι ότι δεν έχουν κρατική εποπτεία και επιβολή.
Μ' άλλα λόγια, καθένας κάνει ότι θέλει.
Περί αυτού ακριβώς ο λόγος!......
 
Καλησπέρα στην παρέα, χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν από προσωπική εμπειρία θα σας μιλήσω,εχώ την benelli m2 το όπλο το κυνηγάω 5 χρόνια βάλτο σχεδόν καθημερινά όταν ανοίγει η σεζόν πάω και στις τσίχλες αλλά και γουρούνι, λαγό το όπλο δεν μου έχει κάνει ούτε μια εμπλοκή παρά μόνο στα 24 γρ όταν πιάνουν τα καλά κρύα και αυτο που και που.Πριν το πάω για κυνήγι ένα πανακι λίγο λάδι από έξω και καλό καθαρισμό τις ράγες μέσα,και δύο φορές το κάνω βίδες και τα καθαρίζω όλα από την αρχή (ελατήρια κάννη κι αυτά).Την προσέχω για να με προσέχει.
 
Καλησπέρα στην παρέα, χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν από προσωπική εμπειρία θα σας μιλήσω,εχώ την benelli m2 το όπλο το κυνηγάω 5 χρόνια βάλτο σχεδόν καθημερινά όταν ανοίγει η σεζόν πάω και στις τσίχλες αλλά και γουρούνι, λαγό το όπλο δεν μου έχει κάνει ούτε μια εμπλοκή παρά μόνο στα 24 γρ όταν πιάνουν τα καλά κρύα και αυτο που και που.Πριν το πάω για κυνήγι ένα πανακι λίγο λάδι από έξω και καλό καθαρισμό τις ράγες μέσα,και δύο φορές το κάνω βίδες και τα καθαρίζω όλα από την αρχή (ελατήρια κάννη κι αυτά).Την προσέχω για να με προσέχει.
Workhorse η Μ2
 
Το θεμα. εγγυησεων εχει αυτο το μαρκετινγκ με τα πολλά χρονια γιατί στηρίζεται στο οτι οι εταιριες ξερουν οτι οι χρηστες στα χρονια αυτα που λενε θα ριξουν πολύ λιγοτερα φυσιγγια απο οτι αυτες εχουν υπολογίσει να αντεξει το οπλο.Αν παρουμε οποιαδηποτε καραμπινα και ριξουμε σε μια 5αετια καμια 70000αρια χιλιαδες φυσιγγια διαφορων γομωσεων θα δειτε μετα αν θα υπαρχει εγγυηση μεγαλυτερη της 3ετιας..Οπλα ειιναι το λιουτις μονο που για να χρειαστεί κατι πρεπει να περασει τις 500000 χιλιαδες φυσιγγια και ειναι αμερικάνικο.
 
Αγαπητέ Βασίλη,
Οι γνώμες και απόψεις όλων είναι εξ ίσου σεβαστές.
Απλά εγώ κατέθεσα τη δική μου προερχόμενη από απόλυτα σχετική εμπειρία.
Διαφωνώ με τη διαφωνία σου, αλλά αυτή είναι και η αξία του διαλόγου.
Και η δική σου διαφωνία σεβαστή.

Το ότι δεν έχουν κρατική εποπτεία και επιβολή, όπως νομίζω ότι το εννοείτε, ισχύει.
Προσωπικά πάντως, σε 2-3 περιπτώσεις που έφτασε το θέμα στον συνήγορο του καταναλωτή δικαιώθηκα.
Βασικά δεν μπορώ να θυμηθώ 1 περίπτωση που το προϊόν είχε εγγύηση και να μην έγινε χρήση, ακόμα και μετά από 6 χρόνια.

Προφανώς δεν είμαι τόσο εύπιστος ώστε να πιστέψω ότι πχ η benelli θα σου αλλάξει κάνη BEST μετά από 24 χρόνια αν σου σκουριάσει ή αν γδαρθεί, το ίδιο όμως πιστεύω ότι θα κάνει και μετά από 1 ημέρα διότι γνωρίζουν πολύ καλά τα υλικά που χρησιμοποιούν.
Αν πχ σπάσει εξάρτημα στο όπλο ή η βάση, θεωρώ ότι θα τα αλλάξουν μετά από 9,5 χρόνια.
Στραβή κάνη δεν θα σου αλλάξουν γιατί δεν είναι μ@λάκες να πιστέψουν ότι η κάνη στράβωσε στα 9,5 χρόνια. :)
Σκασμένη κάνη πάλι δεν θα αλλάξουν γιατί γνωρίζουν ότι έκανες μ@λακία. :)
Αν σου ξεκολλήσει το δαχτυλίδι της αποθήκης θα στο επισκευάσουν ...

Αυτά τουλάχιστον πιστεύω εγώ ... όλες οι απόψεις σεβαστές ...
Σε καμιά περίπτωση όμως δεν πιστεύω ότι ένα προϊόν, όποιο και να είναι αυτό, με πχ 20 χρόνια εγγύηση είναι υποδεέστερο ενός άλλου με 1 χρόνο.
Ούτε βέβαια πιστεύω ότι αυτό με τα 20 χρόνια εγγύηση καλής λειτουργίας σε συνήθη χρήση δεν θα βγει προβληματικό από την πρώτη ημέρα και αυτό με τον 1 χρόνο δεν θα αντέξει 20 χρόνια.

Τα πάντα είναι πιθανότητες.
Το προϊόν επώνυμης εταιρίας με την μεγαλύτερη εγγύηση έχει μικρότερες πιθανότητες εμφάνισης βλαβών και αν αυτές προκύψουν, μπορείς να το κυνηγήσεις ... αν δεν έχει εγγύηση τι κάνεις ;;;
Αυτά από εμένα ...
 
Και η δική σου διαφωνία σεβαστή.

Το ότι δεν έχουν κρατική εποπτεία και επιβολή, όπως νομίζω ότι το εννοείτε, ισχύει.
Προσωπικά πάντως, σε 2-3 περιπτώσεις που έφτασε το θέμα στον συνήγορο του καταναλωτή δικαιώθηκα.
Βασικά δεν μπορώ να θυμηθώ 1 περίπτωση που το προϊόν είχε εγγύηση και να μην έγινε χρήση, ακόμα και μετά από 6 χρόνια.

Προφανώς δεν είμαι τόσο εύπιστος ώστε να πιστέψω ότι πχ η benelli θα σου αλλάξει κάνη BEST μετά από 24 χρόνια αν σου σκουριάσει ή αν γδαρθεί, το ίδιο όμως πιστεύω ότι θα κάνει και μετά από 1 ημέρα διότι γνωρίζουν πολύ καλά τα υλικά που χρησιμοποιούν.
Αν πχ σπάσει εξάρτημα στο όπλο ή η βάση, θεωρώ ότι θα τα αλλάξουν μετά από 9,5 χρόνια.
Στραβή κάνη δεν θα σου αλλάξουν γιατί δεν είναι μ@λάκες να πιστέψουν ότι η κάνη στράβωσε στα 9,5 χρόνια. :)
Σκασμένη κάνη πάλι δεν θα αλλάξουν γιατί γνωρίζουν ότι έκανες μ@λακία. :)
Αν σου ξεκολλήσει το δαχτυλίδι της αποθήκης θα στο επισκευάσουν ...

Αυτά τουλάχιστον πιστεύω εγώ ... όλες οι απόψεις σεβαστές ...
Σε καμιά περίπτωση όμως δεν πιστεύω ότι ένα προϊόν, όποιο και να είναι αυτό, με πχ 20 χρόνια εγγύηση είναι υποδεέστερο ενός άλλου με 1 χρόνο.
Ούτε βέβαια πιστεύω ότι αυτό με τα 20 χρόνια εγγύηση καλής λειτουργίας σε συνήθη χρήση δεν θα βγει προβληματικό από την πρώτη ημέρα και αυτό με τον 1 χρόνο δεν θα αντέξει 20 χρόνια.

Τα πάντα είναι πιθανότητες.
Το προϊόν επώνυμης εταιρίας με την μεγαλύτερη εγγύηση έχει μικρότερες πιθανότητες εμφάνισης βλαβών και αν αυτές προκύψουν, μπορείς να το κυνηγήσεις ... αν δεν έχει εγγύηση τι κάνεις ;;;
Αυτά από εμένα ...
Και όμως πλησιάσαμε πολύ!
Έχοντας θητεύσει σχεδόν 4 10ετίες στην εξυπηρέτηση πελατών, μέρος της οποίας είναι η σωστή εκτέλεση των εγγυήσεων και γνωρίζοντας πολύ καλά τους αντίστοιχους χειρισμούς του ανταγωνισμού, έχω να πω (τελειώνοντας με αυτό) ότι κράτησα τους πελάτες μου ευχαριστημένους χάρις (και) στην εκτέλεση των εγγυήσεων πελατοκεντρικά, λογικά και ανθρώπινα και όχι σύμφωνα με τους (σκληρούς) όρους των εργοστασίων.
 
Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι καινούργιο όπλο δεν πρέπει να κάνει το παραμικρό αλλά γι'αυτό δίνουν 10 χρόνια εγγύηση στα μηχανικά.
Γνωρίζεις άλλη εταιρία όπλων μαζικής παραγωγής που δίνει τέτοια εγγύηση ;
Νομίζεις ότι την δίνουν για πλάκα και ελαφρά τη καρδία ;

Όταν αγόρασα το όπλο είπα στον μαγαζάτορα ότι το κουτί θα το ανοίξω εγώ. Δεν το είπα τυχαία !!! Καταλαβαίνεις γιατί ...
Απαραδεκτο απο ενα οπλο αυτης της αξιας . Τι εγγύηση συζηταμε τωρα ? Ντροπη τους που θελουν να πουλανε σε αυτες τις τιμες !
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top