Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ξεφύγαμε ας το κλείσουμε λέω εγώ.
Ένα τελευταίο ...
Τα πάντα ξεκινούν από τον χειριστή του όπλου.
Όταν κάποιος δεν ξέρει που ΑΚΡΙΒΩΣ τουφεκάει, ότι όπλο και να πάρει η επιτυχία εναπόκειται πάντα στην τύχη και όχι στο όπλο.
Δως του το όπλο και τα φυσίγγια με την μεγαλύτερη δυνατή "δύναμη" και συγκέντρωση.
Ίσως να μην ξαναχτυπήσει θήραμα.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ούτε υπονοώ ότι δεν ξέρεις που τουφεκάς, γράφω μερικές φορές κάποια πράγματα που θεωρώ βασικά μιας και μας διαβάζουν και νέοι.

Αν είσαι ευχαριστημένος από το όπλο σου γιατί να μπλέξεις με άλλο ?
Υπάρχει κάτι που σε ενοχλεί στην xlr ?
 
BIRDY με έχεις ζυγισει για ατομο με μειωμένη αυτοπεποιθηση;Γιατι σε αυτή την περίπτωση θα τη δώσω την xlr δεν θέλω να είμαι σε αυτή την κατηγορία φίλε μου.
Καλησπέρα το είπα ειρωνικά για κάποια ανάρτηση που έκανε ένας φίλος νωρίτερα. Δεν εκφράζω ποτέ απόψεις για ανθρώπους που δε γνωρίζω.Αν το κατάλαβες ετσι ζητώ συγγνώμη για τη διατύπωση. Αυτά τα πράγματα που γραφτηκαν δεν ισχύουν ( οποιος δεν πιστέυει στις δυνατότητες του ψάχνει καλές κάννες κλπ).
 
Καλησπέρα το είπα ειρωνικά για κάποια ανάρτηση που έκανε ένας φίλος νωρίτερα. Δεν εκφράζω ποτέ απόψεις για ανθρώπους που δε γνωρίζω.Αν το κατάλαβες ετσι ζητώ συγγνώμη για τη διατύπωση. Αυτά τα πράγματα που γραφτηκαν δεν ισχύουν ( οποιος δεν πιστέυει στις δυνατότητες του ψάχνει καλές κάννες κλπ).
Να απαντας στα ίσα κ όχι στα πλαγια κ ειρωνικά φίλε, εγώ το έγραψα κ θα το ξαναγραψω, όποιος σκοτώνει δεν ασχολείται με κανες, με όλα τα όπλα σκοτώνει, κ αυτό δεν το αλλάζει τίποτα κ κανένας
 
Να απαντας στα ίσα κ όχι στα πλαγια φίλε, εγώ το έγραψα κ θα το ξαναγραψω, όποιος σκοτώνει δεν ασχολείται με κανες, με όλα τα όπλα σκοτώνει, κ αυτό δεν το αλλάζει τίποτα κ κανένας
Απαντάω στα ισια και σου λέω μην είσαι τόσο απόλυτος!
 
Εγώ ξέρω να πώ οτι δεν υπάρχει άσπρο- μάυρο. Υπάρχουν κι άλλα χρώματα κάποιοι μπορεί να έχουν επιτυχίες, αλλά να ψάχνονται και για το καλύτερο ή για αυτο που στην τελική γουστάρουν. Δεν είναι όσοι την ψάχνουν τραχανοπλαγιάδες και κουλάδια. Αυτά και σταματάω εδω. Καλό σας βραδυ καλό καλοκαίρι.
 
Καλησπέρα το είπα ειρωνικά για κάποια ανάρτηση που έκανε ένας φίλος νωρίτερα. Δεν εκφράζω ποτέ απόψεις για ανθρώπους που δε γνωρίζω.Αν το κατάλαβες ετσι ζητώ συγγνώμη για τη διατύπωση. Αυτά τα πράγματα που γραφτηκαν δεν ισχύουν ( οποιος δεν πιστέυει στις δυνατότητες του ψάχνει καλές κάννες κλπ).
Θα με αφήσετε να κοιμηθώ ή θα με ξενιχτυσετε;BIRDY δεκτός ο λόγος σου άλλωστε σου έχω αναγνωρίσει ότι για την απόκτηση της xlr σου έχω χρεώσει την βοήθεια σου και δεν είχες σε κανένα σημείο άδικο.Νασαι καλά.
 
το οπλο φιλε το αγορασες και δεν το εχεις κυνηγησει ακομα. ειναι πολυ ανεβασμενο ποιοτικα αλλα και η καλυτερη ιταλικη τουφεκια σε καραμπινα που κυκλοφορει σημερα.

το να το δοσεις χωρις να δεις τι κανει στο κυνηγι, με τετοιο κοντακι μαλιστα, καννη παραπολυ καλη για μια m2 που το μονο που αλλαζει ειναι η αποθηκη, ο μοχλος και το κλικ αν θυμαμαι καλα... ειναι με συγχωρεις μαλακια κινηση. δεν συγκρινονται τα δυο οπλα.

υγ. να προσέξετε τι γράφετε και πως εννοείται το θεμα της αξιοπιστιας ανεξαρτητα απο την πειρα σας γιατι διαβαζοντας καποιος, ετσι οπως γραφονται ορισμενες φορες καποια πραματα, το σχημα που γινεται ειναι πως με την πρωτη τουφεκια θα σπασει και κατι.

μπορω να πω οτι ειναι απο τα πιο αξιοπιστα ισως το πιο αξιοπιστο και ποιοτικο μοντελο της εταιριας.

τωρα εαν δεν κυνηγας, πρωταρχικος παραγοντας για σενα εαν ειναι το φυσιγγι και οι δοκιμες. δοστην
 
επειδη εχω δει μελη που εχουν αυτο το οπλο θα θελα να πω μια γνωμη. ακομα και οι απλες μ2 σημερα σε ποιοτητα κατασκευης και υλικα δεν ειναι οπως τις πρωτες. ξεχωριζει αν το παρατηρησει κανεις. βαφες για μενα αθλιες, ιδιαιτερα στα τελευταια μοντελα. ματ τραχυ που φαινονται οι ποροι του μεταλλου. οπλα που οι καννες εξωτερικα γινονται χρεπια απ τις σκουριες. (εδω συγκριση ποιοτητας με xlr5)

για εμενα το τονιζω

εκτος του οτι ειναι μια παραλλαγη για πουλημα απ οτι εχει περισεψει(ετσι γινοταν και με τις μοντεφελτρο)

ειναι και καρνάβαλος για κυνηγετικο οπλο. με 1400 εχεις ηδη ενα πολυ ποιοτικο οπλο στα χερια σου, παρε μια μεταχειρισμενη επετειακη κι οχι την κοκκινη τη μαλακια(γνωμη μ)
 
Έχω 2 φίλους πρωταθλητές σκοποβολής στο τραπ.
Τον έναν τον έχω δει στο κυνήγι πολλές φορές.
Ο άνθρωπος είναι "ο χάρος βγήκε παγανιά".
Αλλάξαμε όπλα ... πάλι δεν προλάβαινα να τουφεκίσω :( και αυτό είναι κάτι που δεν μου έχει συμβεί ποτέ ξανά.
Σίγουρα δεν είναι όλα άσπρο μαύρο.
Σίγουρα υπάρχουν συνδυασμοί όπλων, τσοκ, φυσιγγίων που σκοτώνουν "στον Θεό".

Όλα όμως τα όπλα σκοτώνουν ικανοποιητικά σε ένα εύρος αποστάσεων.
Βρείτε αυτό το εύρος και στείλτε τα σκάγια να συναντήσουν στο θήραμα σε αυτό το εύρος αποστάσεων.
Αυτή είναι όλη η μαγκιά ...

Φυσίγγι, τσοκ και όπλο που σκοτώνει όπως εμείς θέλουμε ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ, παρά μόνο μετά από δοκιμές και σκεπτόμενοι πάντα ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΣΚΟΠΕΥΣΗΣ ΜΑΣ.
Αν τουφεκάς στο περίπου, τι να το κάνεις το συγκεντρωτικό φυσίγγι και το full choke ?


Ξεφύγαμε πάλι ...
 
Η m2 sp δεν ανήκει στην κυνηγετική σειρά ,τώρα γιατί αγοράζει κάποιος μια 10σφαιρη καραμπίνα στην Ελλάδα ,ενώ δεν ασχολείται με την πρακτική σκοποβολή, σηκώνει κουβέντα .Από θέμα αισθητικής η συγκεκριμένη εταιρεία δεν θα αφήσει κανέναν παραπονεμενο.
 
Last edited:
Η m2 sp δεν ανήκει στην κυνηγετική σειρά ,τώρα γιατί αγοράζει κάποιος μια 10σφαιρη καραμπίνα στην Ελλάδα ,ενώ δεν ασχολείται με την πρακτική σκοποβολή, σηκώνει κουβέντα .Από θέμα αισθητικής η συγκεκριμένη εταιρεία δεν θα αφήσει κανέναν παραπονεμενο.
Για τον ίδιο λόγο που βλέπουμε παγανιερηδες με όπλα 76 εκατοστά κάννη και καρτερια με M1, και άλλα όπλα με προεκτάσεις αποθήκης...
 
Φίλος πριν χρόνια είχε δώσει αρκετα χρήματα για να αγοράσει μία συλλεκτική έκδοση της crio.... αριθμημένα όπλα κτλ. Ο συγκεκριμένος τις περισσότερες φορές έμπαινε στην παγανα.... όταν λοιπόν τον ρώτησα γιατί δεν πήρε μία m4 ή μια M2 με πλαστικά μέρη κοντή κάννη και σκοπευτικά με τα ίδια χρήματα μου απάντησε δεν του αρέσει..... οπότε η όποια συζήτηση τελειώνει εκεί.... όταν αγοράζουμε όπλο μόνο επειδή μας αρέσει και δεν επιλέγουμε σύμφωνα με τα κυνήγια που κάνουμε και τις πραγματικές μας ανάγκες..... απλά θα βρισκόμαστε σε διαρκή αναζήτηση καινούργιου όπλου....
 
Φίλος πριν χρόνια είχε δώσει αρκετα χρήματα για να αγοράσει μία συλλεκτική έκδοση της crio.... αριθμημένα όπλα κτλ. Ο συγκεκριμένος τις περισσότερες φορές έμπαινε στην παγανα.... όταν λοιπόν τον ρώτησα γιατί δεν πήρε μία m4 ή μια M2 με πλαστικά μέρη κοντή κάννη και σκοπευτικά με τα ίδια χρήματα μου απάντησε δεν του αρέσει..... οπότε η όποια συζήτηση τελειώνει εκεί.... όταν αγοράζουμε όπλο μόνο επειδή μας αρέσει και δεν επιλέγουμε σύμφωνα με τα κυνήγια που κάνουμε και τις πραγματικές μας ανάγκες..... απλά θα βρισκόμαστε σε διαρκή αναζήτηση καινούργιου όπλου....
+1000
 
Μια απορία μου έχει κολλήσει για όποιον γνωρίζει η είναι κάτοχος.Οι επετειακές , αριθμημένες , περιορισμένης παραγωγής ,λουσατες benelli έχουν τον ίδιο αριθμό στη βάση και στη κάννη;
 
Παίδες καλημέρα ωραίες και ενημερωτικές οι τοποθετήσεις σας χαίρομαι για όλους σας και θα συμφωνήσω μαζί σας όλο το θέμα το έθεσα όχι τόσο γιατί θέλω εγώ προσωπικά να πάρω την sp αλλά να πάρω πρόσθετες απόψεις για το όπλο αυτό.Οσο λοιπόν με αφορά το τι εμπειρία έχω εγώ με τις fabarm ήδη στο παρελθόν έχω γράψει το συγκριτικό που παρουσίασα της Η368 με την xlr γνωρίζοντας σε όλους στο φόρουμ τα αποτελέσματα.Για τον λόγο αυτό ήμουν σε αναμονή μετά την Η368 που την κυνηγησα για 14χρονια καταφερα και βρηκα την συγκεκριμένη που πρόσφατα σας παρουσίασα και συμβάλετε όλοι με τις απόψεις σας στην αγορά της.Ομως δεν πήγε στράφι ο χρόνος που αφιέρωσε ο καθένας από εμάς διότι έχουμε πλέον και μια ολοκληρωμένη άποψη και για το όπλο αυτό.Παροτι έχω συμφωνήσει μαζί σας ή xlr δεν φεύγει από τα χέρια μου αλλά το sp θα δοκιμασθεί δεδομένου ότι είναι δίπλα μου για λογαριασμό ενός ατόμου που κυνηγώ μαζί μου και θα συμπληρώσω και εγώ δια ζώσης τις εκτιμήσεις μου.Νομιζω πως το καλύψαμε το θέμα κατά την άποψή μου και να είστε όλοι καλά.
 
Μια απορία μου έχει κολλήσει για όποιον γνωρίζει η είναι κάτοχος.Οι επετειακές , αριθμημένες , περιορισμένης παραγωγής ,λουσατες benelli έχουν τον ίδιο αριθμό στη βάση και στη κάννη;
Η βάση έχει δεν ξέρω εάν χτυπάνε και στις κάννες Screenshot_20210524-122802_Chrome.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top