Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
H 712 raptor ήταν Αλέξη...
Στην μπροστινη πλευρα ήταν τα περισσοτερα σημάδια..
Επίσης το έχω δει κ στην grifone... Το έχω ξαναπεί κ παλαιότερα.. Franchi team σελίδα 25....
Εκτός κ το κανουν ρε παιδια για να πουλαν κ οι βαφές cerakote... Ξέρω γω...
Σε χρωμιο πανω η "βαφη"?
 
Σε χρωμιο πανω η "βαφη"?
Εργοστασιακές βαφές ηταν.. Τώρα Χρώμιο ήταν νικέλιο ήταν κλπ η συνδιασμός αυτών δεν ξέρω ..Γιατι δεν ξέρω ακριβώς την ορολογία.. Αν δεις τα μοντέλα αυτά ίσως καταλάβεις..
Πάντως η κλασσική βαφή ανοδιωση του αλουμινίου που ξέραμε παλαιοτερα δεν ήταν....
 
Εργοστασιακές βαφές ηταν.. Τώρα Χρώμιο ήταν νικέλιο ήταν κλπ η συνδιασμός αυτών δεν ξέρω ..Γιατι δεν ξέρω ακριβώς την ορολογία.. Αν δεις τα μοντέλα αυτά ίσως καταλάβεις..
Πάντως η κλασσική βαφή ανοδιωση του αλουμινίου που ξέραμε παλαιοτερα δεν ήταν....
Κακος καθαρισμος του μεταλλου πριν την ηλεκτρολυση.
Φυσαλιδες,σταμπες κ.τ.λ το αποτελεσμα που αργοτερα
ανοιγουν,ξεφλουδιζουν.
 
Μου εχει συμβει με επωνυμα φυσιγγια με μια vittoria φιλου.....λογικα η πυριτιδα δεν καιγεται στον χρονο που πρεπει....οι πιο εμπειροι ας το εξηγησουν καλυτερα.....
Το φυσίγγι ήταν εμπορικό και γνωστό.
Φαίνεται λιγάκι. Όποιος το χρησιμοποιεί πιθανώς να το αναγνωρίσει.
Το γουρούνι πάντως έπεσε :)

Περιμένουμε τους ειδικούς.
 
Last edited:
Κακος καθαρισμος του μεταλλου πριν την ηλεκτρολυση.
Φυσαλιδες,σταμπες κ.τ.λ το αποτελεσμα που αργοτερα
ανοιγουν,ξεφλουδιζουν.
Αν εξαιρέσουμε την..ζωγραφικη όλα τα υπόλοιπα για να βαφτουν σωστα(βλεπε καποιες αστοχιες σε βαφές cerakote) κ να μας βγάλουν καποια χρόνια απαιτουν τελειο καθαρισμό κ προεργασια.....
Τώρα βέβαια κ σε όπλα μαζικής παραγωγης φαντάζομαι πως αυτό γίνεται τσακ μπαμ κ αναλαμβάνουν μηχανήματα...
Το φυσίγγι ήταν εμπορικό και γνωστό.
Το γουρούνι πάντως έπεσε :)

Περιμένουμε τους ειδικούς.
Αυτό είναι για να τα βλέπω κυρίως εγώ που τόσα χρόνια ρίχνω με δεξί όπλο κ χωρίς γυαλιά αν κ αριστεροχειρας..
Ευτυχώς δεν μου έχει κάτσει στραβή...
Μάλλον πρεπει να συνηθίσω τα γυαλια.............
 
Αν εξαιρέσουμε την..ζωγραφικη όλα τα υπόλοιπα για να βαφτουν σωστα(βλεπε καποιες αστοχιες σε βαφές cerakote) κ να μας βγάλουν καποια χρόνια απαιτουν τελειο καθαρισμό κ προεργασια.....
Τώρα βέβαια κ σε όπλα μαζικής παραγωγης φαντάζομαι πως αυτό γίνεται τσακ μπαμ κ αναλαμβάνουν μηχανήματα...

Αυτό είναι για να τα βλέπω κυρίως εγώ που τόσα χρόνια ρίχνω με δεξί όπλο κ χωρίς γυαλιά αν κ αριστεροχειρας..
Ευτυχώς δεν μου έχει κάτσει στραβή...
Μάλλον πρεπει να συνηθίσω τα γυαλια.............
Το ίδιο και εγώ φίλε μου αριστεροεπωμιζων με δεξιό όπλο και φορώντας γυαλιά τώρα στα γεράματα η μπαρούτι μου έφαγε τους φακούς ενώ τις προάλλες μια ανάφλεξη κόντεψε να με στράβωσει. Είναι ένας λόγος που θέλω να πωλεισω την 302 η οποία κοπανάει ζόρικα και με έχει τρελάνει η υπόθεση αυτή γιατί δεν θέλω να την δώσω.Είναι σπουδαίο όπλο παραθεμάτη αλλά οφείλω να πάρω ένα αριστερό αμιγώς όπλο για έχω το μυαλό μου ήσυχο και τα μάτια μου ασφαλή.
 
Παιδιά ποτέ μην λέτε ποτέ στα όπλα !!!!!
Βασική αρχή !!!


Δείτε σε vinci ... και "άγνωστο" φυσίγγι !!!

3 διαδοχικά καρέ από την ίδια τουφεκιά ...
Μπορεί να μου πει κάποιος τι φταίει ?
Φλογοβόλο !!!!

@ΝίκοςΠ ... Νίιιιιιιιιιιιικκκκκκκ

View attachment 21706

View attachment 21707

View attachment 21708

Αυτο φιλε Βασιλη ειναι ποιο επικινδυνο..... απο ενα φυσιγγιο ''φορτωμενο'' σε bar. Αυτο γινεται απο ατελη
καυση = μεγαλος χωρος καυσης.......λαθος δοσολογια........λαθος καψουλι .......λαθος βυσματωση....ΛΑΘΟΣ ολο
το φυσιγγιο.......οποιος το εκλεισε δεν ηξερε τι εκλεινε...... ηταν ασχετος....και επικινδυνος.....
 
Αυτο φιλε Βασιλη ειναι ποιο επικινδυνο..... απο ενα φυσιγγιο ''φορτωμενο'' σε bar. Αυτο γινεται απο ατελη
καυση = μεγαλος χωρος καυσης.......λαθος δοσολογια........λαθος καψουλι .......λαθος βυσματωση....ΛΑΘΟΣ ολο
το φυσιγγιο.......οποιος το εκλεισε δεν ηξερε τι εκλεινε...... ηταν ασχετος....και επικινδυνος.....
Ήταν εργοστασιακό και επώνυμο μονόβολο.
 
Ήταν εργοστασιακό και επώνυμο μονόβολο.
Αστοχια υλικων..... η λαθος της μηχανης.......μπορει να συμβει και στις καλυτερες οικογενειες....το θεμα
ειναι να την γλυτωσεις...και να παραμεινεις αρτιμελης!!!
 
Αστοχια υλικων..... η λαθος της μηχανης.......μπορει να συμβει και στις καλυτερες οικογενειες....το θεμα
ειναι να την γλυτωσεις...και να παραμεινεις αρτιμελης!!!
Ο φίλος μου παρέμεινε ... το γουρούνι όχι :)
 
Αν γραψτε στην αναζήτηση του φόρουμ "φλόγα κλειστρο" θα βρείτε διάφορες αναφορές γιατί έχει συζητηθεί αρκετες φορες...
Υπάρχουν κ αρκετα βίντεο στο you tube που δείχνουν αυτό το φαινόμενο..
Φυσιολογικό είναι να βγενει φλόγα την μέρα που όμως δεν φαίνεται,το ίδιο κ μπροστά στις κάννες στα "σπαστά" οπλα.... Τώρα αν φαίνεται τοσο έντονα εκεί δεν ξέρω τι παιζει....... topic.
 
Αυτό είναι για να τα βλέπω κυρίως εγώ που τόσα χρόνια ρίχνω με δεξί όπλο κ χωρίς γυαλιά αν κ αριστεροχειρας..
Ευτυχώς δεν μου έχει κάτσει στραβή...
Μάλλον πρεπει να συνηθίσω τα γυαλια.............
Το ίδιο και εγώ φίλε μου αριστεροεπωμιζων με δεξιό όπλο και φορώντας γυαλιά τώρα στα γεράματα η μπαρούτι μου έφαγε τους φακούς ενώ τις προάλλες μια ανάφλεξη κόντεψε να με στράβωσει. Είναι ένας λόγος που θέλω να πωλεισω την 302 η οποία κοπανάει ζόρικα και με έχει τρελάνει η υπόθεση αυτή γιατί δεν θέλω να την δώσω.Είναι σπουδαίο όπλο παραθεμάτη αλλά οφείλω να πάρω ένα αριστερό αμιγώς όπλο για έχω το μυαλό μου ήσυχο και τα μάτια μου ασφαλή.
Να δηλώσω κι εγώ ομοιοπαθής, ήταν ο βασικός λόγος που πριν 25 -30 χρόνια μεταπήδησα στα Benelli και έμεινα, τότε μόνο εκείνη έφτιαχνε αριστερά όπλα (δεν μου είχε πει κανένας τότε ότι δεν σκοτώνει :p ). Πριν από αυτό με δεξιά όπλα είχα πολλές περιπτώσεις που είχα φάει άκαυτη στα μάτια, ειδικά με κάτι 3Α κόκκινα διασποράς θυμάμαι σχεδόν έκλεινα τα μάτια πριν τουφεκίσω, με την αντίστοιχη επιτυχία φυσικά :p.
Από τότε ποτέ ξανά δεξί όπλο
 
Να δηλώσω κι εγώ ομοιοπαθής, ήταν ο βασικός λόγος που πριν 25 -30 χρόνια μεταπήδησα στα Benelli και έμεινα, τότε μόνο εκείνη έφτιαχνε αριστερά όπλα (δεν μου είχε πει κανένας τότε ότι δεν σκοτώνει :p ). Πριν από αυτό με δεξιά όπλα είχα πολλές περιπτώσεις που είχα φάει άκαυτη στα μάτια, ειδικά με κάτι 3Α κόκκινα διασποράς θυμάμαι σχεδόν έκλεινα τα μάτια πριν τουφεκίσω, με την αντίστοιχη επιτυχία φυσικά :p.
Από τότε ποτέ ξανά δεξί όπλο
Kαι η Rem...τωρα ποια τα κατασκευασε πρωτη δεν ξέρω.... Ίσως η benelli με την mancino...Αλλα μπορει κ η Rem γιατί στην Αμερική υπηρχαν κ υπαρχουν αρκετοί αριστεροχειρες....
Ευτυχώς τόσο έντονα φαινόμενα δεν είχα..
και από τουφεκιές άλλο τίποτα...........
Αλλά θα μου πεις το κακό μια φορά θα τυχει.........
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top