Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ακομη και 2 ιδιες κανες και εάν εχεις, θα δεις διαφορετικα βλητικα, δεν υπαρχει περιπτωση να είναι ιδιες. Τωρα τι φταιει τα μεταλα - η επεξεργασια - ο κωνος !!!
 
Εγώ πιστεύω οτι δεν την κάνουν για αυτό την κρυογενική επεξεργασία. Αν θέλουν μόνο να μειώσουν τις τάσεις γιατί απλά δεν κάνουν μια αποτατική ανόπτηση (δηλαδή ζέσταμα ως μια θερμοκρασία πχ. 300-400 βαθμούς και μετά αργή ψύξη). Πιστεύω ότι ο κύριος λόγος που το κάνουν είναι επειδή αυτή η επεξεργασία μετατρέπει σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό τον ωστενίτη σε μαρτενσίτη (δηλαδή ατσάλι).Επίσης αυτή η μέθοδος αυξάνει την αντίσταση σε συνεχείς καταπονήσεις θερμικές ή μηχανικές. Τέλος αυξάνει και την θερμική αγωγιμότητα του υλικού δηλαδή την ομοιόμορφη διάδοση της θερμότητας ως το εσωτερικό της κάννης.
Με λίγα λόγια αυτό που προσπαθούν να κάνουν είναι μια κάννη σκληρή με μεγάλη αντοχή σε καταπονήσεις από το πολύ τουφεκίδι:). Τώρα σχετικά με την απόδοση δεν έχω ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει.
 
  • Like
Reactions: DrV
Στο Benelli Team και εγώ…
Η συμφωνία έκλεισε, το όπλο δοκιμάστηκε, το μόνο που μένει είναι να παραλάβω τις άδειες αγοράς. Δεν λέω τίποτα περισσότερο τα καλορίζικα όταν ανεβάσω φωτογραφίες.
.exciting.
 
Αντέ με το καλό!!!
Δώσε περισσότερες λεπτομέρειες!!!!

Άντε ας μοιραστώ την χαρά μου

http://www.benelli.it/en/products/semiautomatic-shotguns/montefeltro/comfort

Κυριάκο, μέχρι και πριν λίγο καιρό στενοχωριόμουν πολύ για άψυχα πράγματα, τόσο πολύ που χαλούσε η ψυχολογία μου. Μια μικρή γρατζουνιά να γινόταν στο όπλο με πείραζε.

Από δω και πέρα θα το φάω εγώ το όπλο στα κυνήγια και όχι αυτό την ψυχή μου. ;)
 
επειδη σκεφτομαι σοβαρα πλεον την ανοιξη να αγορασω την BENELLI power bore εχεις κανεις το οπλο αυτο ναμου πει την γνωμη του;καθε συμβουλη σας παιδια δεκτη , ευχαριστω
 
επειδη σκεφτομαι σοβαρα πλεον την ανοιξη να αγορασω την BENELLI power bore εχεις κανεις το οπλο αυτο ναμου πει την γνωμη του;καθε συμβουλη σας παιδια δεκτη , ευχαριστω

Βίκτωρα, την έχω δοκιμάσει και την έχει και ένας φίλος που είναι πολύ καλός σκοπευτής. Επιγραμματικά, πολύ καλό όπλο, βελτιωμένος μηχανισμός, μειωμένο λάκτισμα, ΦΟΒΕΡΟ ζύγισμα και πολύ βελτιωμένες τουφεκιές. Μοναδικό μειονέκτημα η πολύ ανοιχτή λαβή που ταιριάζει σε μεγάλα χέρια. Εάν την επωμίσεις σε κατάστημα και δεν σε ενοχλεί η λαβή, τότε μη σε φοβίζει τίποτα άλλο.
 
  • Like
Reactions: BIK
Βρε πετάχτε τα Παλιό benelli ... Τα παπιά απο τα 55 μέτρα έπεφτα ξερά .... Ούτε στα 80 δεν ρίχνει ρε γαμωτο :'(
Βέβαια υπάρχει κ το μειων .... ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΕΣ Εμπλοκές ....αν κ το όπλο είναι από σέρβις για αυτο το θέμα ... Τα ίδια πάλι έκανε. Μιλάμε για 30 εμπλοκές στα 400 φυσίγγια 38g!!!
Πάντως καψυματα κάνει καλά ευτυχώς

http://s3.postimg.org/myr8r0qpv/WP_20150122_011.jpg
 
Αξίζει άραγε να δώσεις 2 χιλιαρικάκια για την πρόσφατη κορυφαία έκδοση power bore, ή να δώσεις τα μισά για ενα άριστο μεταχειρισμένο οπλο raffaello deluxe ή crio ???
ιδού η απορία.....
 
Αξίζει άραγε να δώσεις 2 χιλιαρικάκια για την πρόσφατη κορυφαία έκδοση power bore, ή να δώσεις τα μισά για ενα άριστο μεταχειρισμένο οπλο raffaello deluxe ή crio ???
ιδού η απορία.....

αξιζει μενιο..πουλα τη beretta κ παρε το εργαλειο....η παρτο κ πουλα το μετα...

αν κ με 1 χιλιαρικο βρισκεις πολλα benelli μεταχειρα , μπορει να βρεις κ supersport η οποια θα σε βολεψει μιας κ εισα ψηλςο κ εχει μεγαλη παπια.

;);)

το μονο που πιστευω οτι δε θα σε βολεψει λογω πολυ κλειστης λαβης ειναι η vinci επειδη εισαι ψηλος κ μονο γιαυτο.εμενα παντως δε με βολεψε η vinci στο θεμα λαβη χεριου.
 
Άντε ας μοιραστώ την χαρά μου

http://www.benelli.it/en/products/semiautomatic-shotguns/montefeltro/comfort

Κυριάκο, μέχρι και πριν λίγο καιρό στενοχωριόμουν πολύ για άψυχα πράγματα, τόσο πολύ που χαλούσε η ψυχολογία μου. Μια μικρή γρατζουνιά να γινόταν στο όπλο με πείραζε.

Από δω και πέρα θα το φάω εγώ το όπλο στα κυνήγια και όχι αυτό την ψυχή μου. ;)
η πιο σωστη κουβεντα.. η ζωη ειναι μικρη ..
το οπλο αυτο μαρεσει πολυ.
μπραβο
 
αξιζει μενιο..πουλα τη beretta κ παρε το εργαλειο....η παρτο κ πουλα το μετα...

αν κ με 1 χιλιαρικο βρισκεις πολλα benelli μεταχειρα , μπορει να βρεις κ supersport η οποια θα σε βολεψει μιας κ εισα ψηλςο κ εχει μεγαλη παπια.

;);)

το μονο που πιστευω οτι δε θα σε βολεψει λογω πολυ κλειστης λαβης ειναι η vinci επειδη εισαι ψηλος κ μονο γιαυτο.εμενα παντως δε με βολεψε η vinci στο θεμα λαβη χεριου.
Ισως το πιο ωραιο οπλο που ειχα(βιντσι) και δεν μπορεσα να χαρω..αφου ειναι για τον μ.ο υψους και οχι για ψηλους σωματοτυπους..και ειναι αλλη κατηγορια και οχι ενα μπενελι απλο
 
Ισως το πιο ωραιο οπλο που ειχα(βιντσι) και δεν μπορεσα να χαρω..αφου ειναι για τον μ.ο υψους και οχι για ψηλους σωματοτυπους..και ειναι αλλη κατηγορια και οχι ενα μπενελι απλο
... Αρκεί να ρίχνει :'(
 
Ισως το πιο ωραιο οπλο που ειχα(βιντσι) και δεν μπορεσα να χαρω..αφου ειναι για τον μ.ο υψους και οχι για ψηλους σωματοτυπους..και ειναι αλλη κατηγορια και οχι ενα μπενελι απλο

Πανό θεωρείς οτι εισαι ψηλός για τη βιντσι;; Πως το εννοείς οτι κάνει για υψηλούς σωματοτυπους,;
 
  • Like
Reactions: jnp
Πανό θεωρείς οτι εισαι ψηλός για τη βιντσι;; Πως το εννοείς οτι κάνει για υψηλούς σωματοτυπους,;

Μανούτσο δεν είναι για ψηλά αγόρια λεώ παραπάνω αλλά για τον κανονικό άνθρωπα ...
Δεν έρχεται εύκολα στα μέτρα αυτό το όπλο αν είναι ψηλός...(γνώμη μου)
Ο σημερινός κάτοχός της, την έχει καταευχαριστηθεί και έχει ανεβάσει πολύ και την απόδοση του και κατα συνέπεια την ψυχολογία του ....
Οπως είπα δεν είναι ενα απλό μπενέλι... είναι μεγάλη δύναμη αυτό το όπλο...

Παραπάνω και πιό εμπεριστατωμένη γνωμη θα πεί ο ειδικός...(Leo)
 
Για όποιον καταφέρει και ξεπεράσει το αισθητικό κομμάτι, η Vinci είναι όντως εξαιρετικό όπλο. Πάνο, τι ύψος έχεις;
 
κ εγω τοσο υψος εχω αλλα το θεμα δεν ειναι μονο τ ουψος..το ολο θεμα εινα ιη χουφτα που εμεις εχουμε χερια ''φτυαρια'' κ τα ακρα μας ειναι μεγαλυτερα ενος φυσιολογικου ανθρωπου με υψος πχ 1,7 με 1,75 ,
με το πιασιμο της λαβης πρεπει να ''σπασεις '' πολυ το καρπο σου για να μπεις στη σκανδαλη...εχει παρα πολυ κλειστη χουφτα σε σχεση με τη θεση της σκανδαλης το οπλο.

δε ξερω για τους υπολοιπους ψηλους εαν ειχαν την ιδια αντιληψη με μενα αλλα εγω εστιασα εκε ιτο προβλημα...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top