Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κυριε Ευριπηδη πολες βολτες στο κλαμπ βλεπω μηπως πας για το μεγαλο "Β" ξανα γτ σε παρακολουθω και σε κοβω για ethos sport δε θα σου ταιριαζε αλλο καλυτερα καλα τα λεω ως εδω ????
Όχι φίλε Τόλη.το μεγαλο Β εξακολουθεί να είναι η beretta για μένα με το συμπαθειο δηλαδή αλλά γενικώς παρακολουθώ τα γεγονοτα.παρολα αυτά επειδή το ανεφερες το ethos sport λέω επειδή προχθές στον αγώνα ήρθε το παιδί που το έχει και το επωμισα πάλι είναι από τα πιο ωραία μπενελια που έχω επωμισει κι απ' αυτά που είδα εξακολουθώ να λέω ότι έχει και πολύ ωραία τουφεκιά απείραχτο γιατί δεν έχουμε συμβόλαια με καμμιά εταιρεια και το ωραίο το αναγνωρίζουμε
 
Το Benelli μου έχει κάνει 3 φορές την παρακάτω εμπλοκή:
Ρίχνει κανονικά τα δύο πρώτα φυσίγγια και στο τρίτο πάτημα της σκανδάλης τίποτα. Κοιτάω το κλείστρο και είναι ανοιχτό σα να έχει αδειάσει το όπλο. Βλέπω το τρίτο φυσίγγι είναι στην αποθήκη, κάτω από τη γλώσσα αλλά η γλώσσα δεν το ανεβάζει επάνω. Χτυπάω τη γλώσσα με το δάχτυλο και το ανεβάζει επάνω και το εκπυρσοκροτώ κανονικά.

Ξέρει κανένας τί φταίει για αυτό;
 
Το Benelli μου έχει κάνει 3 φορές την παρακάτω εμπλοκή:
Ρίχνει κανονικά τα δύο πρώτα φυσίγγια και στο τρίτο πάτημα της σκανδάλης τίποτα. Κοιτάω το κλείστρο και είναι ανοιχτό σα να έχει αδειάσει το όπλο. Βλέπω το τρίτο φυσίγγι είναι στην αποθήκη, κάτω από τη γλώσσα αλλά η γλώσσα δεν το ανεβάζει επάνω. Χτυπάω τη γλώσσα με το δάχτυλο και το ανεβάζει επάνω και το εκπυρσοκροτώ κανονικά.

Ξέρει κανένας τί φταίει για αυτό;
Μια φορά μου το έκανε και εμένα πριν δύο χρόνια και σε φυσίγγια 38γρ μετά από ένα καλό καθάρισμα δεν ξανά έγινε......με λίγα λόγια ρίξε ένα καλό καθάρισμα και αν συνεχίσει το πρόβλημα τότε να αγχωθεις
 
Μια φορά μου το έκανε και εμένα πριν δύο χρόνια και σε φυσίγγια 38γρ μετά από ένα καλό καθάρισμα δεν ξανά έγινε......με λίγα λόγια ρίξε ένα καλό καθάρισμα και αν συνεχίσει το πρόβλημα τότε να αγχωθεις
Σε ευχαριστώ για την απάντηση Τέλη. Το καθάρισα πριν κατεβω στο χωριό, πριν μια εβδομάδα. Είναι σχετικά καθαρό το όπλο.
 
Το Benelli μου έχει κάνει 3 φορές την παρακάτω εμπλοκή:
Ρίχνει κανονικά τα δύο πρώτα φυσίγγια και στο τρίτο πάτημα της σκανδάλης τίποτα. Κοιτάω το κλείστρο και είναι ανοιχτό σα να έχει αδειάσει το όπλο. Βλέπω το τρίτο φυσίγγι είναι στην αποθήκη, κάτω από τη γλώσσα αλλά η γλώσσα δεν το ανεβάζει επάνω. Χτυπάω τη γλώσσα με το δάχτυλο και το ανεβάζει επάνω και το εκπυρσοκροτώ κανονικά.

Ξέρει κανένας τί φταίει για αυτό;
Μια φορά μου το είχε κάνει η elite αυτό και ήθελε καθάρισμα η πλαστική κόκκινη τάπα της αποθήκης. Αυτή η τάπα που επί της ουσίας σπρώχνεις μέσα όταν βάζεις φυσίγγι στην αποθήκη. Κολλάει από μαυρίλα καμμιά φορά και χαλάει το χρονισμό.
 
Μια φορά μου το είχε κάνει η elite αυτό και ήθελε καθάρισμα η πλαστική κόκκινη τάπα της αποθήκης. Αυτή η τάπα που επί της ουσίας σπρώχνεις μέσα όταν βάζεις φυσίγγι στην αποθήκη. Κολλάει από μαυρίλα καμμιά φορά και χαλάει το χρονισμό.
Σωστά! Την αποθήκη δεν την έχω καθαρίσει ποτέ.
Θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ!
 
Το Benelli μου έχει κάνει 3 φορές την παρακάτω εμπλοκή:
Ρίχνει κανονικά τα δύο πρώτα φυσίγγια και στο τρίτο πάτημα της σκανδάλης τίποτα. Κοιτάω το κλείστρο και είναι ανοιχτό σα να έχει αδειάσει το όπλο. Βλέπω το τρίτο φυσίγγι είναι στην αποθήκη, κάτω από τη γλώσσα αλλά η γλώσσα δεν το ανεβάζει επάνω. Χτυπάω τη γλώσσα με το δάχτυλο και το ανεβάζει επάνω και το εκπυρσοκροτώ κανονικά.

Ξέρει κανένας τί φταίει για αυτό;
Καθάρισε την αποθήκη θα έχει πιάσει μάκα και δεν τερματίζει το φυσίγγιο στην σκανδάλη με δύναμη όσο θα έπρεπε, και 2ον βάλε και 2 σταγόνες λάδι στο ελατήριο της γλώσσας που έχει και το αυτακι μαζί και δουλεψετω με το χέρι και πιστεύω ότι θα στρώσει!!
 
Το Benelli μου έχει κάνει 3 φορές την παρακάτω εμπλοκή:
Ρίχνει κανονικά τα δύο πρώτα φυσίγγια και στο τρίτο πάτημα της σκανδάλης τίποτα. Κοιτάω το κλείστρο και είναι ανοιχτό σα να έχει αδειάσει το όπλο. Βλέπω το τρίτο φυσίγγι είναι στην αποθήκη, κάτω από τη γλώσσα αλλά η γλώσσα δεν το ανεβάζει επάνω. Χτυπάω τη γλώσσα με το δάχτυλο και το ανεβάζει επάνω και το εκπυρσοκροτώ κανονικά.

Ξέρει κανένας τί φταίει για αυτό;
Καλησπέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά!!!Πριν τρία χρόνια στο τέλος της κυνηγετικής σεζόν άρχισε να μου το κάνει συχνά ειδικά σε αρέλιαστα φυσίγγια!!! Καθάρισα την αποθήκη και βελτιώθηκε αρκετά αλλά δεν εξαφανίστηκε.Το πρόβλημα λύθηκε οριστικά με αλλαγή ελατηρίου αποθήκης και αλλαγή της πλαστικής τάπας της αποθήκης με αλουμινένια η οποία δουλεύει πολύ καλύτερα στο σωλήνα της αποθήκης απ'ότι η πλαστική!!!
Ξέχασα να αναφέρω ότι το όπλο είναι η rafaello και το πρόβλημα παρουσιάστηκε μετά από δέκα χρόνια απρόσκοπτης λειτουργίας!!!
 
Το Benelli μου έχει κάνει 3 φορές την παρακάτω εμπλοκή:
Ρίχνει κανονικά τα δύο πρώτα φυσίγγια και στο τρίτο πάτημα της σκανδάλης τίποτα. Κοιτάω το κλείστρο και είναι ανοιχτό σα να έχει αδειάσει το όπλο. Βλέπω το τρίτο φυσίγγι είναι στην αποθήκη, κάτω από τη γλώσσα αλλά η γλώσσα δεν το ανεβάζει επάνω. Χτυπάω τη γλώσσα με το δάχτυλο και το ανεβάζει επάνω και το εκπυρσοκροτώ κανονικά.

Ξέρει κανένας τί φταίει για αυτό;
Το ποιο πιθανό είναι να έχει εξασθένηση το ελατήριο της αποθήκης
 
Τελικά η αιτία ήταν πιο απλή. Η αποθήκη ήταν ελαφρώς ξεβιδωμένη. Την άνοιξα, την καθάρισα, παρότι ήταν ήδη καθαρή και τη ξαναβίδωσα.
Μάλλον θα πρέπει να βάλω κόλα σπειράματος για να μη ξεβιδώνεται από το τουφεκίδι. .hunter.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
 
Τελικά η αιτία ήταν πιο απλή. Η αποθήκη ήταν ελαφρώς ξεβιδωμένη. Την άνοιξα, την καθάρισα, παρότι ήταν ήδη καθαρή και τη ξαναβίδωσα.
Μάλλον θα πρέπει να βάλω κόλα σπειράματος για να μη ξεβιδώνεται από το τουφεκίδι. .hunter.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Τέλος καλό όλα καλά!
 
Τελικά η αιτία ήταν πιο απλή. Η αποθήκη ήταν ελαφρώς ξεβιδωμένη. Την άνοιξα, την καθάρισα, παρότι ήταν ήδη καθαρή και τη ξαναβίδωσα.
Μάλλον θα πρέπει να βάλω κόλα σπειράματος για να μη ξεβιδώνεται από το τουφεκίδι. .hunter.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Εάν είχε ξεβιδωθι έστω ελάχιστα η αποθήκη δεν θα έσφιγκε η πάπια και θα το καταλαβενες γιατί θα κουνιόταν λίγουλακι!!
μάλλον έγινε αυτό που λες όταν πήγες να ξεσφίξεις την πάπια που βιδώνει πάνω στην αποθήκη!!
Στο λέω γιατί έτσι στην κρύο την αποθήκη χωρίς κόλλα για να την καθαρίζω και μου ξεσφιγκη μόνο όταν ξεβιδώνω την πάπια για να λύσω την Benella αλλά όχι πάντα ;)
Βάλε και δύο σταγόνες λαδακι στο πυράκι της γλώσσας που είναι και για το κοκοράκι, και εκεί που σού είπα, και μας λές αν είναι οκ??
 
Εάν είχε ξεβιδωθι έστω ελάχιστα η αποθήκη δεν θα έσφιγκε η πάπια και θα το καταλαβενες γιατί θα κουνιόταν λίγουλακι!!
μάλλον έγινε αυτό που λες όταν πήγες να ξεσφίξεις την πάπια που βιδώνει πάνω στην αποθήκη!!
Στο λέω γιατί έτσι στην κρύο την αποθήκη χωρίς κόλλα για να την καθαρίζω και μου ξεσφιγκη μόνο όταν ξεβιδώνω την πάπια για να λύσω την Benella αλλά όχι πάντα ;)
Βάλε και δύο σταγόνες λαδακι στο πυράκι της γλώσσας που είναι και για το κοκοράκι, και εκεί που σού είπα, και μας λές αν είναι οκ??
Ok. Σε ευχαριστώ.
 
Το Benelli μου έχει κάνει 3 φορές την παρακάτω εμπλοκή:
Ρίχνει κανονικά τα δύο πρώτα φυσίγγια και στο τρίτο πάτημα της σκανδάλης τίποτα. Κοιτάω το κλείστρο και είναι ανοιχτό σα να έχει αδειάσει το όπλο. Βλέπω το τρίτο φυσίγγι είναι στην αποθήκη, κάτω από τη γλώσσα αλλά η γλώσσα δεν το ανεβάζει επάνω. Χτυπάω τη γλώσσα με το δάχτυλο και το ανεβάζει επάνω και το εκπυρσοκροτώ κανονικά.

Ξέρει κανένας τί φταίει για αυτό;
Καθαριζεις αποθηκη και τραβας λιγο το ελλατηριο να μακρενει και να ειναι πιο σκληρο εαν δε στρωσει πας για αναστολεα που δε νομιζω
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top