Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
δεν έχω soupersport έχω την criocomfort σαν κορμός μου βγήκε πολύ καλός άπλα με την κάννη της δεν τα βρήκαμε και την πούλησα και μου έμεινε ο κορμός.
Καλή επιλογή τοτε,την έχεις κουμπώσει πάνω την κάνη της μπρεντα;βλητικα είναι μια χαρά,εγώ είμαι αρκετά ικανοποιημενος
 
Καλή επιλογή τοτε,την έχεις κουμπώσει πάνω την κάνη της μπρεντα;βλητικα είναι μια χαρά,εγώ είμαι αρκετά ικανοποιημενος
ναι μπαίνει κουτί πήρα τηλέφωνο σε δυο μαγαζιά που είχε και την δικιά μου και την 930 και έκαναν τράμπα τις κάννες και στις δυο περιπτώσεις πήρα την ίδια θετική απάντηση όπως και στην breda έστειλα mail πλαγίως είπαν ότι ταιριάζει.
 
Παντως την ethos sport απο ενα ξενο site που διαβαζα χθες οι εντυπωσεις ηταν σχετικα καλες αλλα το αρνητικο της υποθεσης ειναι οτι σε βολες που εκανε ο ανθρωπος σε sporting μετα απο 2 πουλες αρχισε να χαλαρωνει η ριγα απο ανθρακονημα και αυτο τους εκατσε λιγο στραβα
 
Το πρωί ήμουν στην έκθεση και από τα όπλα της benelli που είδα, ( μόνο είδα δεν επιασα) πιο πολύ απ όλα μου άρεσε το black eagle 3 το ξύλινο. Έδειχνε πιο στιβαρό και ποιοτικό απ τα υπόλοιπα. Τα υπόλοιπα benelli είχαν γνώριμη εικόνα της.... rafaello κυρίως.
 
Το πρωί ήμουν στην έκθεση και από τα όπλα της benelli που είδα, ( μόνο είδα δεν επιασα) πιο πολύ απ όλα μου άρεσε το black eagle 3 το ξύλινο. Έδειχνε πιο στιβαρό και ποιοτικό απ τα υπόλοιπα. Τα υπόλοιπα benelli είχαν γνώριμη εικόνα της.... rafaello κυρίως.
Τασο επειδή ψάχνεις όπλο εγω και την BeDiamond,την Ethos και την sbe3 θα τις εβαζα στα σοβαρά υπόψιν.την bediamond την εχω δει και πιάσει μου άρεσε παρά πολυ!
 
Τασο επειδή ψάχνεις όπλο εγω και την BeDiamond,την Ethos και την sbe3 θα τις εβαζα στα σοβαρά υπόψιν.την bediamond την εχω δει και πιάσει μου άρεσε παρά πολυ!
Συμφωνώ Γιάννη ότι είναι ωραία όπλα και τα 3. Αν θα έπαιρνα ξανά benelli η be diamond είναι πολύ καλή αλλα απέχει περίπου 500 ευρώ από την a400 lite που μου αρέσει επίσης!
 
Τασο επειδή ψάχνεις όπλο εγω και την BeDiamond,την Ethos και την sbe3 θα τις εβαζα στα σοβαρά υπόψιν.την bediamond την εχω δει και πιάσει μου άρεσε παρά πολυ!
Και την sbe3 εχω δει και πιάσει φοβερη και αυτή!
 
Συμφωνώ Γιάννη ότι είναι ωραία όπλα και τα 3. Αν θα έπαιρνα ξανά benelli η be diamond είναι πολύ καλή αλλα απέχει περίπου 500 ευρώ από την a400 lite που μου αρέσει επίσης!
Ναι θυμάμαι που είχες βαλει ταβάνι τα 1500.με λιγο παζάρι ίσως κατέβουν λιγο..δεν θα κατέβουν στα 1500 αλλά αν σου αρέσει κάτι πολυ ίσως να έδινες κάτι παραπάνω.εσυ βέβαια ξερεις πόσο μπορεις να φτάσεις.δες το παντως ειναι ωραια όπλα οπως και η power bore.
 
Κατα την γνώμη μου σε αυτά τα όπλα(Benelli) πας άνετα σε 71cm κανη καθώς ειναι πανάλαφρα μπροστά.στο λέω γιατι έλεγες την beretta lite να την έπαιρνες 66cm.
Το ξέρω Γιάννη ειδικά,αυτή που έχει ριγα ανθρακονημα. Είχα την Centro με Ρίγα ανθρακονηματα με 66 εκ καννη και παραήταν ελαφριά. Για να πω την αλήθεια κλοτσαγε κι αρκετά κι αυτό είναι που φοβάμαι στα benelli. Γιατί όπως και να το κάνουμε όταν έχεις δικανο θες μια καραμπίνα με χαμηλή ανακρουση. Βέβαια έχει το comfortech αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχει διαφορά...
 
H BeDiamond της έκθεσης δεν είχε powerbore κάννη απ' όσο είδα φευγαλέα...
Οι 20αρες της ήταν έρωτας.
Και οι ακριβές Raffaello (παλιά και νέα) κοσμήματα.
Καλησπέρα, η Be Diamond έχει powerbore κάννη. Λεπτομέρειες στο επίσημο site της Benelli,έχει και περιγράφει στα περισσότερα όπλα στην Ελληνική γλώσσα (εκτός κάποια τελευταία μοντέλα)
https://www.benelli.it/en/products/semiautomatic-shotguns/raffaello/raffaello-be-diamond
 
Το ξέρω Γιάννη ειδικά,αυτή που έχει ριγα ανθρακονημα. Είχα την Centro με Ρίγα ανθρακονηματα με 66 εκ καννη και παραήταν ελαφριά. Για να πω την αλήθεια κλοτσαγε κι αρκετά κι αυτό είναι που φοβάμαι στα benelli. Γιατί όπως και να το κάνουμε όταν έχεις δικανο θες μια καραμπίνα με χαμηλή ανακρουση. Βέβαια έχει το comfortech αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχει διαφορά...
Τάσο εχουν βελτιωθεί πολύ στο θέμα ανάκρουσης.καμια σχέση με τις centro..τα συστήματά απορρόφησης της ανάκρουσης comfort tech3 και progressive comfort αλλα και ο μεγαλύτερος κώνος δουλεύουν πολύ καλά.και 71 ποντους κανη την μειώνει ακόμα κάτιτις σε σχέση με 66cm γιατι το όπλο βαραίνει.
 
Last edited:
Τωρα μπήκα στον Καλκάνζακο να δω τι τιμές παιζουν οι νέες Benelli και ειδα αυτό..άρα κάτι καλύτερο μπορεί να κάνει στις τιμές..
1R5dCYe.png
 
Last edited:
Καλησπέρα, η Be Diamond έχει powerbore κάννη. Λεπτομέρειες στο επίσημο site της Benelli,έχει και περιγράφει στα περισσότερα όπλα στην Ελληνική γλώσσα (εκτός κάποια τελευταία μοντέλα)
https://www.benelli.it/en/products/semiautomatic-shotguns/raffaello/raffaello-be-diamond
Δημήτρη πολυ σημαντική επισήμανση! Είχα πιάσει το όπλο σε 71cm και είχα πάθει πλακα..λέω πουλάω οτι εχω και το παίρνω.το ειχα ψάξει για το αν είχε power bore κανη και δεν είχα δει πουθενά να λέει οτι είχε..είχα την ίδια εντύπωση με τον φίλο Tortora από πάνω.θυμαμαι οτι είχα μπει και στο site της Benelli και δεν το είχα δει..δεν το είχα προσέξει.θα ορκίζομουν οτι δεν έχει power bore κανη.κατα την γνώμη μου,το όπλο τα σπάει,το θεωρώ κορυφαία επιλογή αυτή τη στιγμή.
 
Δημήτρη πολυ σημαντική επισήμανση! Είχα πιάσει το όπλο σε 71cm και είχα πάθει πλακα..λέω πουλάω οτι εχω και το παίρνω.το ειχα ψάξει για το αν είχε power bore κανη και δεν είχα δει πουθενά να λέει οτι είχε..είχα την ίδια εντύπωση με τον φίλο Tortora από πάνω.θυμαμαι οτι είχα μπει και στο site της Benelli και δεν το είχα δει..δεν το είχα προσέξει.θα ορκίζομουν οτι δεν έχει power bore κανη.κατα την γνώμη μου,το όπλο τα σπάει,το θεωρώ κορυφαία επιλογή αυτή τη στιγμή.
Άρα μάλλον δεν με γέλασαν τα μάτια μου
Ο Καλκαντζάκος δεν αναφέρει powerbore κάννη στη BeDiamond όπως σε άλλα μοντέλα, ίσως να βγήκαν κάποιες με powerbore αρχικά και μετά να σταμάτησαν;
Έχω δει στο διαδίκτυο σε φωτό BeDiamond να λέει πάνω powerbore crio barrel, αυτή στην έκθεση ήταν η πρώτη που είδα από κοντά. Δεν της έδωσα και πολύ σημασία βέβαια.
 
Άρα μάλλον δεν με γέλασαν τα μάτια μου
Ο Καλκαντζάκος δεν αναφέρει powerbore κάννη στη BeDiamond όπως σε άλλα μοντέλα, ίσως να βγήκαν κάποιες με powerbore αρχικά και μετά να σταμάτησαν;
Έχω δει στο διαδίκτυο σε φωτό BeDiamond να λέει πάνω powerbore crio barrel, αυτή στην έκθεση ήταν η πρώτη που είδα από κοντά. Δεν της έδωσα και πολύ σημασία βέβαια.
Κατα την γνώμη μου αφού το αναφέρει στο επίσημο site η benelli θα ειναι όλες οι BeDiamond με power bore κανη..ο καλκανζακος αν δεις ούτε στην power bore γράφει κάτι στα χαρακτηριστικά από κάτω για power bore.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top