Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα μια ακόμη φορά στο team...Έχοντας στην κατοχή μου ένα crio comfort από το 2012 πήρα την απόφαση να προχωρήσω στην αγορά ενός supersport για καρτερισια κυρίως κυνηγια και σκοπευτήριο...το όπλο το είδε έμπιστος άνθρωπος μιας και είναι μακριά και η κατάσταση είναι όντως πολύ καλή με ελαφρά χρήση...Το μόνο που με προβλημάτισε είναι ότι το όπλο μαλλον είναι αγορασμένο το 2010 ...Πρέπει να ανησυχώ για κάτι η να κοιτάξω κάτι εκτενέστερα???
Οι πρώτες super sport 2007-2010 είχαν ένα θέμα με την βαφή στο φοντερο και στην αρχή της κάννης μετά την ουρά.
 
Στο τέλος του αριθμού που αναγράφεται στην βάση και στην κάνη θα δεις έναν αριθμό.θα είναι η 16 ή 17 ή 18. Το πρόβλημα με το ψηλοντουφεκισμα φιλε διορθώνεται με τη c κλίση και αλλαγή του μπροστινού στόχαστρου με μεγαλύτερο κατά προτίμηση Hi viz. Όπως και να χει και γω πιστεύω ότι το οποίο πρόβλημα διορθώνεται. Επι ης ότι έρχεται σε 16 και 17 θεωρώ ότι είναι όπλα τα οποία έχουν επιστραφεί στην benelli ως ελλατωματικα και αυτή τα ανακατασκευαζει και τα στέλνει σε άλλες χώρες όπως πχ Ελλάδα.εχουν έρθει sbe3 στη χώρα μας παραγωγής 2016
Κατά την γνώμη σου τα όπλα που τελειώνεις σε 18 είναι καλά; Έχει διορθωθεί το πρόβλημα; Σκέφτομαι να την αγοράσω. Αυτή που είδα τελείωνε σε 18.
Δε θα πάω για πάπιες σε υδροβιότοπο ούτε στα κρύα της Αλασκα αλλά το έχω ερωτευτεί αυτό το όπλο. Απλά προβληματίζομαι και σκέφτομαι ότι τα 2000€ θα πάνε για κάτι που μου αρέσει να το βλέπω αλλά να μη βαράει και στο γάμο του καραγκιόζη. Και έρχεται ο φίλος μου τα το τουρκικό των 550€ και με κοροϊδεύει...
 
Κατά την γνώμη σου τα όπλα που τελειώνεις σε 18 είναι καλά; Έχει διορθωθεί το πρόβλημα; Σκέφτομαι να την αγοράσω. Αυτή που είδα τελείωνε σε 18.
Δε θα πάω για πάπιες σε υδροβιότοπο ούτε στα κρύα της Αλασκα αλλά το έχω ερωτευτεί αυτό το όπλο. Απλά προβληματίζομαι και σκέφτομαι ότι τα 2000€ θα πάνε για κάτι που μου αρέσει να το βλέπω αλλά να μη βαράει και στο γάμο του καραγκιόζη. Και έρχεται ο φίλος μου τα το τουρκικό των 550€ και με κοροϊδεύει...
Φιλε τελικά νομίζω δεν παίζει ρόλο το έτος κατασκευής.ειδα μοντέλο του 2017 να τουφεκαει ψηλά,και μοντέλο του 2018 να τουφεκαει το ίδιο ψηλά και 1 με 2 εκατοστα αριστερα σε όλες τις βολές.το πρόβλημα με το ψηλοντουφεκισμα λύνεται με μεγαλύτερο στόχαστρο εν μέρει,το θέμα με το αριστερό δεν ξέρω πώς μπορεί να λυθεί...εγώ έχω το μοντέλο 2018...
 
Φιλε τελικά νομίζω δεν παίζει ρόλο το έτος κατασκευής.ειδα μοντέλο του 2017 να τουφεκαει ψηλά,και μοντέλο του 2018 να τουφεκαει το ίδιο ψηλά και 1 με 2 εκατοστα αριστερα σε όλες τις βολές.το πρόβλημα με το ψηλοντουφεκισμα λύνεται με μεγαλύτερο στόχαστρο εν μέρει,το θέμα με το αριστερό δεν ξέρω πώς μπορεί να λυθεί...εγώ έχω το μοντέλο 2018...
Είσαι ευχαριστημένος; Να την κάνω την μ@λ@κια ή να πάω για be diamond?
Κατά βάση για λαγό θα το χρησιμοποιώ. Εάν τύχει και καμία τσίχλα ή τριγονι...
Άλλα μέλη έχουν το ίδιο όπλο;
 
Φιλε τελικά νομίζω δεν παίζει ρόλο το έτος κατασκευής.ειδα μοντέλο του 2017 να τουφεκαει ψηλά,και μοντέλο του 2018 να τουφεκαει το ίδιο ψηλά και 1 με 2 εκατοστα αριστερα σε όλες τις βολές.το πρόβλημα με το ψηλοντουφεκισμα λύνεται με μεγαλύτερο στόχαστρο εν μέρει,το θέμα με το αριστερό δεν ξέρω πώς μπορεί να λυθεί...εγώ έχω το μοντέλο 2018...
Πως μπορει ενα στοχαστρο ...... να αλλαξει την πορεια των σκαγιωνthink.
Πόσοι, απο όσους μας διαβαζούν ..... βλέπουν στόχαστρο την ωρα που σηκώνουν το όπλο;;;;
Αν υποτιθεσουμέ οτι το στόχαστρο βοηθαει , γιατι δεν κατεβαζουν το οπλο απο τις φλάτζεςthink.......
 
Είσαι ευχαριστημένος; Να την κάνω την μ@λ@κια ή να πάω για be diamond?
Κατά βάση για λαγό θα το χρησιμοποιώ. Εάν τύχει και καμία τσίχλα ή τριγονι...
Άλλα μέλη έχουν το ίδιο όπλο;
Να πατε στην be diamond αναμεσα σε αυτα τα δυο οπλα .... και για μενα καλυτερα σε ενα πλαγιο δισκανδαλο δικανακι μιας και το κυριο κυνηγι σας ειναι ο λαγος....
Πιστεύω ότι αν πάρετε τον sbe3 και ξεκινήσουν κάποια στιγμή οι αποτυχίες .... δεν θα μπορέσετε να αναστρεψετε το κλίμα.... διότι ...ασυναισθητα .......τις αποτυχίες θα τις χρεώνετε στο όπλο ...με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να μπεί αγγελία ...με χασούρα κάποιου σημαντικού ποσού...
 
Να πατε στην be diamond αναμεσα σε αυτα τα δυο οπλα .... και για μενα καλυτερα σε ενα πλαγιο δισκανδαλο δικανακι μιας και το κυριο κυνηγι σας ειναι ο λαγος....
Πιστεύω ότι αν πάρετε τον sbe3 και ξεκινήσουν κάποια στιγμή οι αποτυχίες .... δεν θα μπορέσετε να αναστρεψετε το κλίμα.... διότι ...ασυναισθητα .......τις αποτυχίες θα τις χρεώνετε στο όπλο ...με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να μπεί αγγελία ...με χασούρα κάποιου σημαντικού ποσού...
Έχω και δίκανο. Απλά ήθελα να αλλάξω λίγο... και δε θέλω να παίξω με καραμπίνα αμφιβολης ποιότητας. Πρόσφατα ένας φίλος με καραμπίνα που το όνομα της θυμίζει μάρκα τσιγάρων έφαγε το κλείστρο στο δόξα πατρι. Και όσο και αν φαίνεται αστείο ήταν μόλις 2 εκατοστά από το μάτι του!!!
Και επειδή δε γίνεται να αγοράζω όπλο κάθε 2 χρόνια...(εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ...) σκέφτομαι να τα δώσω από την αρχή και να παίξω με κάτι πολύ καλό που θα έχει και καλή απόδοση και διάρκεια.
Όταν πήγα σε κατάστημα για να ρωτήσω ποια από τις δυο θα μου πρότεινε να αγοράσω ο τύπος μου είπε την μοντεφελτρο.
Για μένα ο τύπος έφαγε άκυρο.
Καλό όπλο δε λέω αλλά για να έχει τιμή στα μισά λεφτά από τα αλλά 2 κάποιος λόγος θα υπάρχει...
Κάποτε ένας θείος μου ήθελε να αγοράσει αυτοκίνητο (στις καλές εποχές). Πήρε σβάρνα τις αντιπροσωπείες και του όλοι οι πωλητές του έλεγαν πάρε το τάδε είναι σαν μερσεντές. Το θέμα ήταν όμως ότι δεν είναι μερσεντές.
Συγνώμη που μακρηγορώ και σας αναγκάζω διαβάζεται τον προβληματισμό μου.
 
Πως μπορει ενα στοχαστρο ...... να αλλαξει την πορεια των σκαγιωνthink.
Πόσοι, απο όσους μας διαβαζούν ..... βλέπουν στόχαστρο την ωρα που σηκώνουν το όπλο;;;;
Αν υποτιθεσουμέ οτι το στόχαστρο βοηθαει , γιατι δεν κατεβαζουν το οπλο απο τις φλάτζεςthink.......
Από το λίγο διάβασμα που έκανα πάνω στο θέμα κατάλαβα ότι όταν δοκιμάσεις και την φλάντζα C και δεις ότι πάλι βαράει ψηλά βάζει ένα λίγο μεγαλύτερο ή πιο υπερυψωμένο στόχαστρο για να κατεβάσεις λίγο ακόμη το poi.
 
Από το λίγο διάβασμα που έκανα πάνω στο θέμα κατάλαβα ότι όταν δοκιμάσεις και την φλάντζα C και δεις ότι πάλι βαράει ψηλά βάζει ένα λίγο μεγαλύτερο ή πιο υπερυψωμένο στόχαστρο για να κατεβάσεις λίγο ακόμη το poi.
Εχω την εντυπωση οσο μεγαλυτερο το στοχαστρο τοσο ψηλοτουφεκαει..
 
Πως μπορει ενα στοχαστρο ...... να αλλαξει την πορεια των σκαγιωνthink.
Πόσοι, απο όσους μας διαβαζούν ..... βλέπουν στόχαστρο την ωρα που σηκώνουν το όπλο;;;;
Αν υποτιθεσουμέ οτι το στόχαστρο βοηθαει , γιατι δεν κατεβαζουν το οπλο απο τις φλάτζεςthink.......
Στις πιο μακρινες βολες βοηθαει με την περιφεριακη οραση να βλεπεις το στοχαστρο. Αν οι φλαντζες δεν μειωνουν τη μεγαλη κλιση μπορεις να βαλεις προσθετο κοντακιου.
 
Έχω και δίκανο. Απλά ήθελα να αλλάξω λίγο... και δε θέλω να παίξω με καραμπίνα αμφιβολης ποιότητας. Πρόσφατα ένας φίλος με καραμπίνα που το όνομα της θυμίζει μάρκα τσιγάρων έφαγε το κλείστρο στο δόξα πατρι. Και όσο και αν φαίνεται αστείο ήταν μόλις 2 εκατοστά από το μάτι του!!!
Και επειδή δε γίνεται να αγοράζω όπλο κάθε 2 χρόνια...(εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ...) σκέφτομαι να τα δώσω από την αρχή και να παίξω με κάτι πολύ καλό που θα έχει και καλή απόδοση και διάρκεια.
Όταν πήγα σε κατάστημα για να ρωτήσω ποια από τις δυο θα μου πρότεινε να αγοράσω ο τύπος μου είπε την μοντεφελτρο.
Για μένα ο τύπος έφαγε άκυρο.
Καλό όπλο δε λέω αλλά για να έχει τιμή στα μισά λεφτά από τα αλλά 2 κάποιος λόγος θα υπάρχει...
Κάποτε ένας θείος μου ήθελε να αγοράσει αυτοκίνητο (στις καλές εποχές). Πήρε σβάρνα τις αντιπροσωπείες και του όλοι οι πωλητές του έλεγαν πάρε το τάδε είναι σαν μερσεντές. Το θέμα ήταν όμως ότι δεν είναι μερσεντές.
Συγνώμη που μακρηγορώ και σας αναγκάζω διαβάζεται τον προβληματισμό μου.
Πάρτε την super sport και δεν θα χάσετε,την έχω από το 2009 κυνήγι Λαγο,φάσσα, τρυγόνι,τσιχλα .Μονο εξοικειωση με την υπερυψωμενη ρίγα θέλει.Αλλα η τιμή πονάει λίγο.
 
Από το λίγο διάβασμα που έκανα πάνω στο θέμα κατάλαβα ότι όταν δοκιμάσεις και την φλάντζα C και δεις ότι πάλι βαράει ψηλά βάζει ένα λίγο μεγαλύτερο ή πιο υπερυψωμένο στόχαστρο για να κατεβάσεις λίγο ακόμη το poi.
Παιδια για την sbe3 μιλαμε? Εχει αποδεδειγμενα τοσο προβλημα? Την εχει καποιος απο το forum; Συγνωμη αλλα δεν εχω παρακολουθησει το θεμα. Στο youtube εχω δει Αμερικανικα βιντεο! Αλλα αλλο το βιντεο και αλλο να την εχει καποιο μελος και να εχει τοσο προβλημα που λενε!
 
Αυτα ειναι να τα στειλει η benelli στους εξωγηινους στο διαστημα να κανει τρελες πωλησεις...
Χιλιες φορες για κυνηγι με μπροστογεμι και τσαρουχια.....
Παντα προσωπικα γουστα για να μην παρεξηγηθω..
 
Αυτα ειναι να τα στειλει η benelli στους εξωγηινους στο διαστημα να κανει τρελες πωλησεις...
Χιλιες φορες για κυνηγι με μπροστογεμι και τσαρουχια.....
Παντα προσωπικα γουστα για να μην παρεξηγηθω..
είσαι δικός μου εσύ από την 1η μέρα που σε γνώρισα ;)
συμφωνώ αυστηρά :)
δεν είναι εξωγήινα Τάσο.....Αμερικανιές είναι :(
 
Αυτα ειναι να τα στειλει η benelli στους εξωγηινους στο διαστημα να κανει τρελες πωλησεις...
Χιλιες φορες για κυνηγι με μπροστογεμι και τσαρουχια.....
Παντα προσωπικα γουστα για να μην παρεξηγηθω..
Και εμενα δεν μου αρεσουν μπροστογεμη και στρατιωτηκο αρβυλο ντοκ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top