Benelli m2, Montefeltro, Montefeltro comfort

Το είχα διαβάσει σε άρθρο στην όπλογνωσια και δεν πιστεύω ότι το έγραφε έτσι χωρίς να το έχει ψάξει. Και είναι απόλυτα φυσιολογικό εφόσον η πυρίτιδα έχει καεί στα πρώτα 50εκ της κανης. Με την μαύρη πυρίτιδα υπήρχε διάφορα γιατί καίγεται κατά μήκος της κανης μέχρι την έξοδο. Αν υπήρχε διαφορά θα την ανέφεραν τώρα όταν λένε ότι είναι τόσο αμελητέα που μόνο για εργαστηριακή μελέτη μπορείς να την αναφέρεις δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά στο κυνήγι. Ποιο πολύ σε βοηθάει η μακριά κάνη στην σκόπευση σε μακρινές τουφεκιές και μπορεί να επιδρά και λίγο στην ψυχολογία παρά ότι έχει διαφορά στην διάτρηση και κατανομή. Και είναι φυσιολογικό να συμβαίνει αυτό αφού αυτός είναι ο σκοπός που υπάρχουν διαφορά μήκη στης κάνες.
Σε καποιες πυρητιδες που ειναι πιο προοδευτικες υπαρχει ωθηση και μετα τα 50 εκ., σε σχετιικα ελαφρες γομωσεις δεν υπαρχει διαφορα.
 
Ενδιαφέρεται κάποιος για montefeltro comfort αριστερή 66cm δεκαετίας ατουφεκιστη με 5 τσοκ?Μου ήρθε από κληρονομιά αλλά είμαι δεξιόχειρας και σκέφτομαι να τη δώσω η και να την ανταλλάξω με ισάξιο μοντεφελτρο η μ2 δεξιό.
 
Μόνο που δεν το διάβασα πουθενά, το είδαμε στην πράξη με δοκιμές.
τι να πω εγω πάντως οσα οπλα ειχα με 76εκ κανες δεν κατάλαβα ποτε διαφορά απο της 71εκ και 66εκ αν βαλω δε και την καταραμένη fabarm που ειχα και ηταν 61εκ έβγαζε τουφεκιές που δεν της έβγαζα με τίποτα με της 76αρες. Βέβαια δεν θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί εφόσον το έχεις κάνει με ταχογράφο θα το έχεις δει σε αντίθεση με εμένα που το έχω διαβάσει. Βέβαια δεν θα έπαιρνα ποτέ καραμπίνα με 76εκ κάνες γιατί αυτές που είχα ήταν σαν καλάμια λόγο μηχανισμού 😂😂
 
Last edited:
Σε καποιες πυρητιδες που ειναι πιο προοδευτικες υπαρχει ωθηση και μετα τα 50 εκ., σε σχετιικα ελαφρες γομωσεις δεν υπαρχει διαφορα.
ποσο προοδευτική καύση εχει μια τέτοια πυρίτιδα αντι να καει στα 50εκ θα καει στα 55εκ. αν ειναι σωστά πατημένο το φυσίγγι
 
Δεν έχει ούτε εκεί μάλιστα είναι προς το χειρότερο αλλά είναι αμελητέα η διαφορά πάλι από 61 μέχρι την 71 αυξάνετε η ταχύτητα και από 71 και μετά μειώνετε αυτό είχα διαβάσει και ισχύουν για της άκαπνες πυρίτιδες στης μαύρες δουλεύει διαφορετικά. Η μετρήσεις που έγιναν όμως είχαν τοσο μικτές διάφορες που δεν ήταν αξία αναφοράς καν.
Για τα πρακτικά:
Σε δίκη μου δοκιμή με 3 ίδιες κάνες Montefeltro (18.4) σε 51,61,71 με το ίδιο τσοκ (το βιδοξεβίδωνα), έβγαλε αισθητή και μετρήσιμη διάφορα στη διασπορά!!! Όσο πιο μικρό το μήκος τόσο πιο μεγάλη διασπορά! Και μάλιστα με διαφορά,όχι γραμμική, αναλογική! Μεγαλύτερη διαφορά 51 με 61,από ότι 61 με 71!
 
Ενδιαφέρεται κάποιος για montefeltro comfort αριστερή 66cm δεκαετίας ατουφεκιστη με 5 τσοκ?Μου ήρθε από κληρονομιά αλλά είμαι δεξιόχειρας και σκέφτομαι να τη δώσω η και να την ανταλλάξω με ισάξιο μοντεφελτρο η μ2 δεξιό.
Καλημέρα φίλε βάλε κάποια φωτογραφία του όπλου εγώ έχω μια montefeltro comfort 66cm δεξιά καί είμαι αριστερόχειρας.
Και σε ποια περιοχή είσαι εγώ Αθήνα Περιστέρι.
 
Εγώ θα πώ κάτι για τα benelli, ίσως όμως να ισχύουν κυρίως για αυτά που έχουν ρίγα ανθρακόνημα. Συνηθισμένος κυρίως απο την xlr , επώμισα μια 66 αρα be diamond και μου φανηκε πολυ ελαφριά μπροστά για καρτέρι. Ενω το ζύγισμα ήταν απίστευτο δεν είχα αυτη την αίσθηση οτι θα 'πήγαινε μόνη της ' που λέμε. Έτσι πήρα την 71 εκ που και πάλι ελαφρια μου φαινόταν στην αρχή αλλα τη συνήθισα πιο εύκολα μάλλον.
 
Εγώ θα πώ κάτι για τα benelli, ίσως όμως να ισχύουν κυρίως για αυτά που έχουν ρίγα ανθρακόνημα. Συνηθισμένος κυρίως απο την xlr , επώμισα μια 66 αρα be diamond και μου φανηκε πολυ ελαφριά μπροστά για καρτέρι. Ενω το ζύγισμα ήταν απίστευτο δεν είχα αυτη την αίσθηση οτι θα 'πήγαινε μόνη της ' που λέμε. Έτσι πήρα την 71 εκ που και πάλι ελαφρια μου φαινόταν στην αρχή αλλα τη συνήθισα πιο εύκολα μάλλον.
η μετάβαση από το ένα όπλο στο άλλο θέλει λίγο καιρό μέχρι να το συνηθίσεις.
 
Back
Top