Benelli m2, Montefeltro, Montefeltro comfort

Διαφωνώ με το μαλακια συμφωνώ ότι κάνει δουλειά.
Στα ποσά γρ. και πάνω; Στο δικό μου τα σινεμπλόκ δεν ήταν πρόσωπο με το πλαστικό του κοντακιου και ετριζε. Άσε που έχω την εντύπωση ότι το χτένι με τη τουφέκια πήγαινε προς τα πάνω και το ένιωθα στο ζυγωματικο. Αυτό στη Μ2 που είχε κομφορτ. Στη μοντυ που δεν ήταν όλα ok. Αυτά τα διαπίστωσα στο σκοπευτήριο που ρίχνεις πολλά φυσίγγια σε λίγο χρόνο. Στο κυνήγι είναι αλλιώς. Προσωπική εμπειρία όμως αυτά που λέω, μπορεί να είναι μαλακίες για άλλους.
 
Το κοντάκι το κομφορντ δεν χρειάζεται αν κάνει χρήση κανονικών φυσιγγίων και μέχρι 33-34γρ.

Αν δεν είναι δικά σου και τα έχεις κάνει δυναμίτες σε αυτά τα γραμμάρια και με έναν ξύλινο κοντάκι θα είσαι οκ.

Νομίζω πως περισσότερη δουλειά κάνει το πέλμα στο κοντάκι της κομφορντ.

Εγώ την έχω 10+ χρόνια και έχω βολευτει μες την υπερυψωμένη ρίγα.

Τώρα για τα τριξιματα και την φθορά ισχύουν.
Ειδικά το μέρος που έρχεται σε επαφή με το μάγουλο έχει ξεβαψει.

Τριξιματα ακούω όταν πιέζω το κοντάκι με τα χέρια στην τουφέκια ή στην επωμιση δεν έχω ακούσει.

Είναι ένα όπλο που λόγω τον πλαστικών,δεν θα σε νοιάζει όπως στο ξύλινο κοντάκι μην χτυπηθει ή βραχεί και χαλάσει.

Χάνει λίγο στη οπτική λόγω πλαστικών ως προς την εικόνα (δική μου γνώμη).

Όλα ειναι αξιόπιστα όπλα και οποιο και να διαλέξεις δεν θα έχεις θέμα.

Είναι θέμα γούστου και ποιο σ αρέσει περισσότερο.
Άλλωστε είναι μπενελι και αυτό τα λέει όλα. .my man.
 
Να προτιμησετε τα κοντάκια κόμφορντ κάνουν σοβαρή δουλειά στην ανάκρουση τα υπόλοιπα είναι τι βολεύεται και αρέσκεται ο καθένας αυτό είναι ένας όμως σημαντικός και ανδιαφισβήτητος παράγοντας και εάν είσαι πολυβολητής m2 ασχέτως αν επιτρέπεται ή όχι μπορεί να χρειαστεί εάν αποφασίσεις να πας για γουρούνι αψηφώντας τη μαλακιά του νομοθέτη για μένα περί τρίσφαιρου όπλου στο συγκεκριμένο θήραμα όπως κυνηγιέται στη χώρα μας
 
Στα ποσά γρ. και πάνω; Στο δικό μου τα σινεμπλόκ δεν ήταν πρόσωπο με το πλαστικό του κοντακιου και ετριζε. Άσε που έχω την εντύπωση ότι το χτένι με τη τουφέκια πήγαινε προς τα πάνω και το ένιωθα στο ζυγωματικο. Αυτό στη Μ2 που είχε κομφορτ. Στη μοντυ που δεν ήταν όλα ok. Αυτά τα διαπίστωσα στο σκοπευτήριο που ρίχνεις πολλά φυσίγγια σε λίγο χρόνο. Στο κυνήγι είναι αλλιώς. Προσωπική εμπειρία όμως αυτά που λέω, μπορεί να είναι μαλακίες για άλλους.
Έριχνε κάποιος στο σκοπευτήριο με ένα Μπετινσολι αλουμίνιο 28 γρ. και το μάγουλο του είχε γίνει μαύρο .Όταν είχα την μοντεφελτρο ξύλινη με καλό πέλμα σου έδινε κάτι μπουνιές στο μάγουλο αν η επωμιση ήταν λίγο ατσαλη (συχνό φαινόμενο στο περπατητο) με 32γρ.Αυτα δεν υπάρχουν με το κομφορτ.Τα τρίξιμο δεν το καταλαβαίνεις στο κυνήγι .Εδώ τρίζουν τα ταμπλό των αυτοκινήτων.
 
Έριχνε κάποιος στο σκοπευτήριο με ένα Μπετινσολι αλουμίνιο 28 γρ. και το μάγουλο του είχε γίνει μαύρο .Όταν είχα την μοντεφελτρο ξύλινη με καλό πέλμα σου έδινε κάτι μπουνιές στο μάγουλο αν η επωμιση ήταν λίγο ατσαλη (συχνό φαινόμενο στο περπατητο) με 32γρ.Αυτα δεν υπάρχουν με το κομφορτ.Τα τρίξιμο δεν το καταλαβαίνεις στο κυνήγι .Εδώ τρίζουν τα ταμπλό των αυτοκινήτων.
Παναγιώτη, οι διαστάσεις στα κοντάκια σου στη montefeltro ήταν ΑΚΡΙΒΏΣ ΙΔΙΕΣ? Σε παλιό όπλο, με κοντάκι ξύλινο, αφαιρώντας μια σφήνα από το πιτσ (3 χιλιοστά στη πάνω πλευρά) μου ήρθε καλύτερα,αλλά πήρε φόρα στην αναπήδηση...
 
Στα ποσά γρ. και πάνω; Στο δικό μου τα σινεμπλόκ δεν ήταν πρόσωπο με το πλαστικό του κοντακιου και ετριζε. Άσε που έχω την εντύπωση ότι το χτένι με τη τουφέκια πήγαινε προς τα πάνω και το ένιωθα στο ζυγωματικο. Αυτό στη Μ2 που είχε κομφορτ. Στη μοντυ που δεν ήταν όλα ok. Αυτά τα διαπίστωσα στο σκοπευτήριο που ρίχνεις πολλά φυσίγγια σε λίγο χρόνο. Στο κυνήγι είναι αλλιώς. Προσωπική εμπειρία όμως αυτά που λέω, μπορεί να είναι μαλακίες για άλλους.
Σε σχεση με τη σουπερσπορτ που εχω το κομφορτ της μ2 που ειχα προσφορας δεν εχει καμια σχεση στη μ2 ειναι πολυ λεπτο το υλικο
 
Παναγιώτη, οι διαστάσεις στα κοντάκια σου στη montefeltro ήταν ΑΚΡΙΒΏΣ ΙΔΙΕΣ? Σε παλιό όπλο, με κοντάκι ξύλινο, αφαιρώντας μια σφήνα από το πιτσ (3 χιλιοστά στη πάνω πλευρά) μου ήρθε καλύτερα,αλλά πήρε φόρα στην αναπήδηση...
Στη μοντεφελτρο το ξύλινο με το πέλμα ήταν 36,9 με το κομφορτ 36,5.
 
Δες τις σε βολεύει για το μήκος της κάνης.

Πιάσε και τις δύο εκδόσεις και δες ποιο σου έρχεται καλύτερα και το κουμαντάρεις άνετα.

Εγώ με το ύψος που έχω αλλά και για να το έχω για όλα μου τα κυνήγια προτίμησα κακή 66εκ.

Για μένα είναι το ιδανικό μήκος για καραμπίνα.

Να έχεις υπόψιν σου ότι έχεις και μεγαλύτερο κορμό όπλου απ' ότι ένα αερίων.
 
Το comfort το 3 (μπορεί και τα προγενέστερα , δε τα έχω χρησιμοποιήσει για να ξέρω) κάνει πολύ καλή δουλειά σε όλες τις γομώσεις. Λειτουργεί αναλογικά με την ανάκρουση που βγάζει καθε φυσίγγι, στα πιο βαρεια περισσότερο, αλλά τα όπλα μ αυτο το συστημα δεν έχουν σχεση στην ανάκρουση με τα παλιά.
 
Back
Top