Benelli Be Diamond

Ούτε καν...
Οι τιμές θα παραμείνουν ως έχουν για όλα τα βαλάντια και όλα τα γούστα
Όσο έπεσαν super sport, power bore, black eagle κτλ.
Είπα ίσως γιατί παίζει ρόλο και γενικά η αγορά τώρα ήταν πάνω σε έκρηξη που αυξήθηκαν όλα ότι έχει να κάνει με μέταλλα και ξύλο

Τα φυσίγγια φτάσανε 9.5 32 γρ

Οπότε ήταν λίγο δύσκολο να πέσουν οι ραφαελο για παράδειγμα

Πιστεύω όμως θα κάνουν μία διόρθωση κάποια στιγμή λόγο των καινούργιων μοντέλων όχι τίποτα τρελό αλλά μπορεί ραφαελο sbe να ισορροπίσουν στα 2000 - 1900 αντί 2200 που είναι τώρα
 
Ενώ είναι πολύ καλό όπλο, μονο και μόνο που ξεφεύγει από το συμβατικό σχεδιασμό δεν την εμπιστευύονται οι περισσότεροι.
Καλύτερο από τα περισσότερα μπενελι .Και το μοναδικό που έχει και παίρνεις αξιόλογες κλίσεις και εύκολες μετατροπές.Το ότι κάτι δεν προχωράει στο εμπόριο δε σημαίνει ότι δεν είναι και καλό,αλλά δεν εκτιμάται όπως δεν εκτιμήθηκαν και αλλά περίφημα όπλα 304, becacia, franci asso.κτλ.Ολα με πάρα πολλά προτερήματα.
 
βιντσι απέτυχε εμπορικά οι υπόλοιπες πάλιωσαν αρκετά
To ότι είναι στην αγορά και εξακολουθεί να πουλάει από το 2009 που βγήκε χωρίς να κάνουν καμία αναβάθμιση σε αυτό το όπλο εγώ μόνο αποτυχία δεν θα το θεωρούσα. Το αντίθετο μάλιστα. Αν του προσθέσουν και τα νέα features όπως βαφή best , AI κλπ κλπ θα είναι για μένα ένα από τα καλύτερα όπλα που έχουν βγει ποτέ.
 
To ότι είναι στην αγορά και εξακολουθεί να πουλάει από το 2009 που βγήκε χωρίς να κάνουν καμία αναβάθμιση σε αυτό το όπλο εγώ μόνο αποτυχία δεν θα το θεωρούσα. Το αντίθετο μάλιστα. Αν του προσθέσουν και τα νέα features όπως βαφή best , AI κλπ κλπ θα είναι για μένα ένα από τα καλύτερα όπλα που έχουν βγει ποτέ.
Τρία πράγματα θα ήθελα ιδανικά να διορθώσουν/προσθέσουν σε αυτό το μοντέλο.
1) Σύστημα comfort 3
2) Βαφή be.s.t
3) Flat ρίγα (και στην 3'' και στην 3.5'')
Αν τα κάνουν και αυτά το έχω αγοράσει χθες το όπλο. Υπάρχει μοντέλο με ''φλατ'' ρίγα αλλά κάνει ένα πολύ μικρό αλλά εκνευριστικό κατ' εμέ σκαλοπατάκι.
Edit : Το αν θα βάλουν την νέα κάνη μου είναι αδιάφορο. Με ένα καλό και σταθερό φυσίγγι κάνεις πολλά περισσότερα.
 
Ενώ είναι πολύ καλό όπλο, μονο και μόνο που ξεφεύγει από το συμβατικό σχεδιασμό δεν την εμπιστευύονται οι περισσότεροι.
Καλύτερο από τα περισσότερα μπενελι .Και το μοναδικό που έχει και παίρνεις αξιόλογες κλίσεις και εύκολες μετατροπές.Το ότι κάτι δεν προχωράει στο εμπόριο δε σημαίνει ότι δεν είναι και καλό,αλλά δεν εκτιμάται όπως δεν εκτιμήθηκαν και αλλά περίφημα όπλα 304, becacia, franci asso.κτλ.Ολα με πάρα πολλά προτερήματα.
To ότι είναι στην αγορά και εξακολουθεί να πουλάει από το 2009 που βγήκε χωρίς να κάνουν καμία αναβάθμιση σε αυτό το όπλο εγώ μόνο αποτυχία δεν θα το θεωρούσα. Το αντίθετο μάλιστα. Αν του προσθέσουν και τα νέα features όπως βαφή best , AI κλπ κλπ θα είναι για μένα ένα από τα καλύτερα όπλα που έχουν βγει ποτέ.
Ναι όντως είναι πολύ καλό όπλο. Τα είχαμε πάρει μαζί με τον αδελφό μου και μπορώ να πω ότι είδα πολύ ωραία πράγματα. Ο μόνος λόγος που το έδωσα είναι γιατί ο υποφυλακτηρας της σκανδάλης μετά από πολλά φυσιγγια, με χτύπαγε στο δάχτυλο που καθόταν πίσω απ αυτόν ,στον πιστολε σημείο του κοντακίου δλδ
Δεν ήταν τα μέτρα του όπλου ,ψάχτηκα με αυτά ,θεωρώ λάθος εργονομικά τον υποφυλακτηρα, χοντροκομμένος
Όταν λέω εμπορικά ,εννοώ ότι κάτι πρόδωσε την benelli και από 1.600 πήγε στα 900
 

Attachments

  • IMG_7534.jpeg
    IMG_7534.jpeg
    81,2 KB · Προβολές: 38
Ναι όντως είναι πολύ καλό όπλο. Τα είχαμε πάρει μαζί με τον αδελφό μου και μπορώ να πω ότι είδα πολύ ωραία πράγματα. Ο μόνος λόγος που το έδωσα είναι γιατί ο υποφυλακτηρας της σκανδάλης μετά από πολλά φυσιγγια, με χτύπαγε στο δάχτυλο που καθόταν πίσω απ αυτόν ,στον πιστολε σημείο του κοντακίου δλδ
Δεν ήταν τα μέτρα του όπλου ,ψάχτηκα με αυτά ,θεωρώ λάθος εργονομικά τον υποφυλακτηρα, χοντροκομμένος
Όταν λέω εμπορικά ,εννοώ ότι κάτι πρόδωσε την benelli και από 1.600 πήγε στα 900
Ο υποφυλακτηρας ήταν ο λόγος που το απέφυγα μεγάλη σχεδιαστική πατάτα
Άμα έχεις χοντρά δάκτυλα είναι ένα πρόβλημα. Δυστυχώς ή ευτυχώς έχω αδύνατα δάκτυλα και δεν με ενόχλησε καθόλου ο υποφυλακτήρας.
 
Άμα έχεις χοντρά δάκτυλα είναι ένα πρόβλημα. Δυστυχώς ή ευτυχώς έχω αδύνατα δάκτυλα και δεν με ενόχλησε καθόλου ο υποφυλακτήρας.
Όχι κανονικά δαχτυλάκια έχω , η βέρα χωράει ακόμα ,μετά από 17 χρόνια 😀
 
Η super vinci κάπου είχα διαβάσει ότι έχει διαφορετική σκανδαλοθήκη.
Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι το τουφέκι είναι πάρα πολύ καλό. Ο λόγος που δεν το πήρα είναι γιατί άκουσα από κατόχους ότι τα πλαστικά του εμφανίζουν κάτι σαν αλλοίωση και κολάνε στην αφή. Βασικά μάλλον έπρεπε να είναι κάποια μαλακία των κατόχων αν χρησιμοποιούσαν λάθος χημικά στη συντήρηση. Τέλος πάντων, έκανα πίσω. Δε σας κρύβω ότι αν το δοκιμάσω και μου αρέσει μπορεί να το πάρω. Όπως το επώμισα σε μαγαζί έχω να πώ ότι επωμιζόταν αβίαστα και ήταν πολύ εργονιμικό.
 
Η super vinci κάπου είχα διαβάσει ότι έχει διαφορετική σκανδαλοθήκη.
Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι το τουφέκι είναι πάρα πολύ καλό. Ο λόγος που δεν το πήρα είναι γιατί άκουσα από κατόχους ότι τα πλαστικά του εμφανίζουν κάτι σαν αλλοίωση και κολάνε στην αφή. Βασικά μάλλον έπρεπε να είναι κάποια μαλακία των κατόχων αν χρησιμοποιούσαν λάθος χημικά στη συντήρηση. Τέλος πάντων, έκανα πίσω. Δε σας κρύβω ότι αν το δοκιμάσω και μου αρέσει μπορεί να το πάρω. Όπως το επώμισα σε μαγαζί έχω να πώ ότι επωμιζόταν αβίαστα και ήταν πολύ εργονιμικό.
Όντως η super vinci έχει διαφορετικό. Κάνει σκαλοπάτι. Έχουν μια επικάλυψη σαν το soft touch μπορεί να την κατέστρεψαν εκείνη από λάθος συντήρηση.
 
Η super vinci κάπου είχα διαβάσει ότι έχει διαφορετική σκανδαλοθήκη.
Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι το τουφέκι είναι πάρα πολύ καλό. Ο λόγος που δεν το πήρα είναι γιατί άκουσα από κατόχους ότι τα πλαστικά του εμφανίζουν κάτι σαν αλλοίωση και κολάνε στην αφή. Βασικά μάλλον έπρεπε να είναι κάποια μαλακία των κατόχων αν χρησιμοποιούσαν λάθος χημικά στη συντήρηση. Τέλος πάντων, έκανα πίσω. Δε σας κρύβω ότι αν το δοκιμάσω και μου αρέσει μπορεί να το πάρω. Όπως το επώμισα σε μαγαζί έχω να πώ ότι επωμιζόταν αβίαστα και ήταν πολύ εργονιμικό.
Τρομερό ζύγισμα έχει
 
Καλησπέρα σε όλους.
Ενδιαφέρομαι για αγορά Benelli be Diamond 66 cm κάνη με την λογική ότι κυνηγάω περπατητό κυνήγι (πέρδικα μπεκάτσα) και κάποιες εξόδους σε τσίχλα περπατητό και καρτέρι μόνο για τρυγόνι. Άρα αναζητώ ένα όπλο γενικής χρήσης
Θα ήθελα την άποψη σας για την διάμετρο του αυλού 18.3 ή 18.4.?
Το κοντάκι επιδέχεται εύκολα ρυθμίσεις από οπλουργό με σκοπό την προσαρμογή στα μέτρα του ιδιοκτήτη?
Σαφώς και είμαι ανοικτός σε προτάσεις συμβουλές για διαφορετικό σετάρισμα ή τύπο όπλου. Αλλά να είναι Benelli (έχουμε και τους έρωτές μας)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια
Για δες αυτή την αγγελία, ίσως να σε ενδιαφέρει.......

 
Back
Top