Benelli Be Diamond

Καλησπέρα σε όλους.
Ενδιαφέρομαι για αγορά Benelli be Diamond 66 cm κάνη με την λογική ότι κυνηγάω περπατητό κυνήγι (πέρδικα μπεκάτσα) και κάποιες εξόδους σε τσίχλα περπατητό και καρτέρι μόνο για τρυγόνι. Άρα αναζητώ ένα όπλο γενικής χρήσης
Θα ήθελα την άποψη σας για την διάμετρο του αυλού 18.3 ή 18.4.?
Το κοντάκι επιδέχεται εύκολα ρυθμίσεις από οπλουργό με σκοπό την προσαρμογή στα μέτρα του ιδιοκτήτη?
Σαφώς και είμαι ανοικτός σε προτάσεις συμβουλές για διαφορετικό σετάρισμα ή τύπο όπλου. Αλλά να είναι Benelli (έχουμε και τους έρωτές μας)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια
 
Καλησπέρα σε όλους.
Ενδιαφέρομαι για αγορά Benelli be Diamond 66 cm κάνη με την λογική ότι κυνηγάω περπατητό κυνήγι (πέρδικα μπεκάτσα) και κάποιες εξόδους σε τσίχλα περπατητό και καρτέρι μόνο για τρυγόνι. Άρα αναζητώ ένα όπλο γενικής χρήσης
Θα ήθελα την άποψη σας για την διάμετρο του αυλού 18.3 ή 18.4.?
Το κοντάκι επιδέχεται εύκολα ρυθμίσεις από οπλουργό με σκοπό την προσαρμογή στα μέτρα του ιδιοκτήτη?
Σαφώς και είμαι ανοικτός σε προτάσεις συμβουλές για διαφορετικό σετάρισμα ή τύπο όπλου. Αλλά να είναι Benelli (έχουμε και τους έρωτές μας)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια
Για τα κυνήγια που την θέλεις είναι πολύ καλή..........
Προσωπικά θα την αγόραζα με 61 cm κανη ( την δική μου μπενελι την είχα με 53cm κανη) γιατί εάν αναλογιστείς το μεγάλο μήκος της βάσης της μπενελι θα διαπιστώσεις ότι με 61cm κανη έχεις συνολικό μήκος και σκοπευτική γραμμή ίση με ένα δίκανο με 75cm κανη..........
 
Καλησπέρα σε όλους.
Ενδιαφέρομαι για αγορά Benelli be Diamond 66 cm κάνη με την λογική ότι κυνηγάω περπατητό κυνήγι (πέρδικα μπεκάτσα) και κάποιες εξόδους σε τσίχλα περπατητό και καρτέρι μόνο για τρυγόνι. Άρα αναζητώ ένα όπλο γενικής χρήσης
Θα ήθελα την άποψη σας για την διάμετρο του αυλού 18.3 ή 18.4.?
Το κοντάκι επιδέχεται εύκολα ρυθμίσεις από οπλουργό με σκοπό την προσαρμογή στα μέτρα του ιδιοκτήτη?
Σαφώς και είμαι ανοικτός σε προτάσεις συμβουλές για διαφορετικό σετάρισμα ή τύπο όπλου. Αλλά να είναι Benelli (έχουμε και τους έρωτές μας)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια

Αν δεν την έχεις πιάσει στα χέρια σου, πήγαινε για να δεις και πως σου κάθετε. Εγώ απλά θα σου πω ότι είναι ότι πιο εργονομικό και λεπτεπίλεπτο όπλο έχω πιάσει. Πάπια και κοντάκι που κουμπώνουν απόλυτα στα χέρια σου, κάνοντας πολύ σταθερές επωμήσεις, συν ότι υπάρχουν φλάτζες για κάθε ρύθμιση, αριστερά δεξια πάνω κάτω και ανταλλακτικά πέλματα, ράχες κτλ, ανάλογα τον σωματότυπο του κάθε χρήστη. Επίσης για την χρήση που θες μπεκάτσα, πέρδικα έχεις το συν της best βαφής που την κάνει ανθεκτική σε δύσκολα περάσματα.
Αν δεν κάνω λάθος, οι diamond είναι όλες 18,4. ??? Αλλά και να μην ισχύει, είναι τόσο μικρή η διαφορά που δεν μπορεί να αξιολογηθεί σε ουσιαστικές διαφορές.
Δεν ξέρω αποδεδειγμένα αν έχω κερδίσει κάτι βλητικά απο power bore και την crio κάννη, αλλά απο πέρυσι τον Δεκέμβρη μου έχει δώσει πολύ ωραία κυνήγια με ωραίες καταβολές.
Προσωπική μου άποψη, ένα απo τα καλύτερα μοντέλα της benelli
 
Καλησπέρα σε όλους.
Ενδιαφέρομαι για αγορά Benelli be Diamond 66 cm κάνη με την λογική ότι κυνηγάω περπατητό κυνήγι (πέρδικα μπεκάτσα) και κάποιες εξόδους σε τσίχλα περπατητό και καρτέρι μόνο για τρυγόνι. Άρα αναζητώ ένα όπλο γενικής χρήσης
Θα ήθελα την άποψη σας για την διάμετρο του αυλού 18.3 ή 18.4.?
Το κοντάκι επιδέχεται εύκολα ρυθμίσεις από οπλουργό με σκοπό την προσαρμογή στα μέτρα του ιδιοκτήτη?
Σαφώς και είμαι ανοικτός σε προτάσεις συμβουλές για διαφορετικό σετάρισμα ή τύπο όπλου. Αλλά να είναι Benelli (έχουμε και τους έρωτές μας)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια
Δες και την Raffaello black, σε 66 εκατοστά που την είδα τρελάθηκα.
 
Καλησπέρα, όταν ξεπεράσεις το ψυχολογικό οτι όπλο με πλαστικά κοστιζει 2300 θα κάνεις μια εξαιρετική επιλογή. Το όπλο είναι διαμάντι πραγματικά.το έχω 1 χρόνο και κάτι εργονομικά και λειτουργικά σκίζει η βαφή που έχει για τα κυνήγια που το θές είναι οτι πρέπει, το συστημα στο κοντάκι το κάνει μαλακό στην ανάκρουση και έχω δεί καλές τουφεκιές. Νομίζω οτι δεν υπαρχει επιλογή κι ο powerbore είναι στανταρ 18,35. Για μένα μην το πάρεις πιο κοντό απο 66, γιατί τό όπλο θα είναι πολύ ελαφρυ μπροστα για καρτέρια που θα τύχει να κάνεις. Αξίζει το όπλο να ξέρεις, ξεχειλίζει απο ποιότητα.
 
Τόσο το δηλώνει η μπενελι
Με λύπη μου σας πληροφορώ ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο!.... Την Raffaello Powre Bore που αγόρασα πέρυσι, δεν είχε κάποιο έγγραφο που να λέει ότι είναι 18.35 και μετά από πολλές οχλήσεις στον Κύργια, βάσει συστήματος που διαθέτουν, μου απάντησαν ότι, με βάσει του αριθμού της κάννης που κατέχω ο αυλός της είναι 18.30, χωρίς δέκατα!. Επειδή δεν τους πίστεψα, έστειλα email στην Benelli και μετά από κάποια μηνύματα (με γράφανε?) μου απάντησαν με το παρακάτω email,
Benelli Tecnico Buongiorno,
la canna matricola C154.......B ha foratura 18.3 , peso 928 gr.
Restiamo a disposizione per ulteriori informazioni.

Cordiali saluti

Benelli Armi
ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ
Καλημέρα
Η C154......B σειριακή κάννη έχει διάμετρο 18,3, βάρος 928 γρ.
Παραμένουμε στη διάθεσή σας για περισσότερες πληροφορίες.

Με εκτίμηση

Όπλα Benelli






servlet.ImageServer
 
Κυνηγάω 3 χρόνια με το Benelli 828U 66cm.
Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το όπλο.!!
Μην βιαστείς να την πάρεις.Περίμενε λίγο ακόμη. Μόλις ανακοινώθηκε η καινούρια be diamond με κάννη advanced impact. Σε μερικούς μήνες θα είναι εδώ.
 
Back
Top