BENELLI 828U

Μειώθηκε μεν, αλλά λίγο. Ήθελα να δοκιμάσω και με ένα σπρέυ σιλικόνης, χωρίς να έχω ιδιαίτερες ελπίδες, αλλά δεν ξέρω πού το έχω βάλει...:rolleyes:
όσο για την ταλαιπωρία που λες, δουλειά δεν είχε ο διάολος...:p
Δεν την έχω λύσει την δική μου m2 ακόμα (το κοντάκι εννοώ).

25 χρόνια λύσε δέσε μέ remington βαρέθηκα.
 
Δεν την έχω λύσει την δική μου m2 ακόμα (το κοντάκι εννοώ).

25 χρόνια λύσε δέσε μέ remington βαρέθηκα.
Εμένα τρίζει και η m2 τρίζει και το 828. Όπως ειπώθηκε και πιο πάνω αν κελαηδουσαν στα καρτερια και τα περπατητα θα το γράφαμε στα κακαλα μας το τρίξιμο!!!
 
Πάντως Παιδιά εγώ που εχω τη super sport από τις πρώτες 2009 δεν τρίζει τίποτα και της έχω αλλάξει τα πέταλα κοντεύει να χαλάσει το κομφορντ κοντακι αλλά δε τρίζει όσο για το πέλμα έχω βάλει δικό μου πατέντα ξύλινο καταλαβαίνετε δηλαδή.
 
Ρε παιδιά ξέρει κανείς τι αυλούς έχει το 828; Nομίζω είναι 18,5 αλλά όσο κοίταξα, δεν βρήκα να το γράφει κάπου, εκτός κι αν έχω στραβομάρα...
Τα άλλα Benelli που έχω το γράφουν στην κάννη...
Ξέρει κανείς και αν ταιριάζει τσοκ από Beretta?
 
Ρε παιδιά ξέρει κανείς τι αυλούς έχει το 828; Nομίζω είναι 18,5 αλλά όσο κοίταξα, δεν βρήκα να το γράφει κάπου, εκτός κι αν έχω στραβομάρα...
Τα άλλα Benelli που έχω το γράφουν στην κάννη...
Ξέρει κανείς και αν ταιριάζει τσοκ από Beretta?
Δεν γράφουν αλλά δεν νομίζω να έχουν κάποια διαφορά από 18,3 με 18,4 έπαιζαν πάντα , cryo plus κάνουν τα οπτιμα πλας αλλά όσα είναι φτιαγμένα για 18,6 θα είναι ανοιχτότερα της ονομαστικής συσφιξης
 
https://eshop.kirgias.gr/el/super-pose/1416-benelli-828u-black-c12.html
Πάντως στο site του Κύργια και γενικά στην περιγραφή του όπλου αναφέρεται ως 18,5 ο αυλός.
Εν τω μεταξύ στο σκοπευτήριο ολοένα και περισσότερα 828u βλέπω και προς το παρόν δεν έχω ακούσει κανένα παράπονο.
 
Δεν γράφουν αλλά δεν νομίζω να έχουν κάποια διαφορά από 18,3 με 18,4 έπαιζαν πάντα , cryo plus κάνουν τα οπτιμα πλας αλλά όσα είναι φτιαγμένα για 18,6 θα είναι ανοιχτότερα της ονομαστικής συσφιξης
Κάπου έγραψε ο @evripidis302 ότι είναι 18,5 . Αν τα τσοκ είναι για 18,6 αυλό (optima plus) θα μπαίνουν σε στενότερο;

https://eshop.kirgias.gr/el/super-pose/1416-benelli-828u-black-c12.html
Πάντως στο site του Κύργια και γενικά στην περιγραφή του όπλου αναφέρεται ως 18,5 ο αυλός.
Εν τω μεταξύ στο σκοπευτήριο ολοένα και περισσότερα 828u βλέπω και προς το παρόν δεν έχω ακούσει κανένα παράπονο.
Έχεις δίκιο, το λεει στην περιγραφή! Αλλά περίμενα να είναι χτυπημένο και στις κάννες.
Όσο για το δεύτερο, αν είδες την Τετάρτη κάποιον στον Ασπρόπυργο, εγώ ήμουν :cool:
Το έριξα για πρώτη φορά με ανάμεικτες εντυπώσεις, μου άρεσε πολύ στο χέρι αλλά με απογοήτευσε πολύ η σκανδάλη.
 
Κάπου έγραψε ο @evripidis302 ότι είναι 18,5 . Αν τα τσοκ είναι για 18,6 αυλό (optima plus) θα μπαίνουν σε στενότερο;


Έχεις δίκιο, το λεει στην περιγραφή! Αλλά περίμενα να είναι χτυπημένο και στις κάννες.
Όσο για το δεύτερο, αν είδες την Τετάρτη κάποιον στον Ασπρόπυργο, εγώ ήμουν :cool:
Το έριξα για πρώτη φορά με ανάμεικτες εντυπώσεις, μου άρεσε πολύ στο χέρι αλλά με απογοήτευσε πολύ η σκανδάλη.

Δεν ήμουν εκεί, αλλά θα το έχω υπόψη μου για το μέλλον. Είχα ρίξει το 828u sporting στο παρελθόν. μου άρεσε το ζύγισμα και η εργονομία. Νομίζω η benelli πάσχει στο θέμα σκανδάλη πάρα πολύ.
 
Κάπου έγραψε ο @evripidis302 ότι είναι 18,5 . Αν τα τσοκ είναι για 18,6 αυλό (optima plus) θα μπαίνουν σε στενότερο;


Έχεις δίκιο, το λεει στην περιγραφή! Αλλά περίμενα να είναι χτυπημένο και στις κάννες.
Όσο για το δεύτερο, αν είδες την Τετάρτη κάποιον στον Ασπρόπυργο, εγώ ήμουν :cool:
Το έριξα για πρώτη φορά με ανάμεικτες εντυπώσεις, μου άρεσε πολύ στο χέρι αλλά με απογοήτευσε πολύ η σκανδάλη.
Δεν είμαι σίγουρος Παντελή αν είναι 18,5 , μπαίνουν και σε στενότερους αλλά θα υπάρχει το (σκαλάκι )
 
Νομίζω η benelli πάσχει στο θέμα σκανδάλη πάρα πολύ.
Όταν ανοίξουν πάλι, σκέφτομαι να το πάω να δω μήπως μπορεί κάποιος να την βελτιώσει λίγο. Αν και είμαι γενικά κατά τέτοιων παρεμβάσεων, ειδικότερα δε επειδή αφορά σκανδάλη και είναι θέμα ασφάλειας...
Ποιός θα ήταν καταλληλότερος γιά κάτι τέτοιο;

Δεν είμαι σίγουρος Παντελή αν είναι 18,5 , μπαίνουν και σε στενότερους αλλά θα υπάρχει το (σκαλάκι )

Με την ευκαιρία αυτή θα μετρήσει και τους αυλούς για μας φύγει η περιέργεια...
 
Όταν ανοίξουν πάλι, σκέφτομαι να το πάω να δω μήπως μπορεί κάποιος να την βελτιώσει λίγο. Αν και είμαι γενικά κατά τέτοιων παρεμβάσεων, ειδικότερα δε επειδή αφορά σκανδάλη και είναι θέμα ασφάλειας...
Ποιός θα ήταν καταλληλότερος γιά κάτι τέτοιο;



Με την ευκαιρία αυτή θα μετρήσει και τους αυλούς για μας φύγει η περιέργεια...
Στον Λιάκο να πάς.
 
Δηλαδή? Δεν έχει αμεσότητα?Είναι σπογγώδες η αίσθηση?Το βάρος αν είναι αυτό, καλό είναι.
Δεν θα την έλεγα σπογγώδη. Σου δίνει την αίσθηση ότι είναι βαρειά, χωρίς να είναι στην πραγματικότητα, δεν ξέρω πως να το περιγράψω.
Κρίμα που δεν πρόλαβα να στο δείξω την Τετάρτη, να μου πεις κι εσύ τη γνώμη σου.
 
Δηλαδή? Δεν έχει αμεσότητα?Είναι σπογγώδες η αίσθηση?Το βάρος αν είναι αυτό, καλό είναι.
Λοιπόν, έχω νέα για την σκανδάλη του 828...
Mea culpa!!!
Μιά χαρά είναι η σκανδάλη, εγώ την πάτησα σαν πρωτάρης!:mad:
Λες και δεν είχα ξαναπιάσει όπλο, έβαζα το δάχτυλο πιό ψηλά από κεί που πρέπει και φυσικά είχε πιό σκληρή και παράξενη αίσθηση. Μου το επισήμανε φίλος που το είδε χθες στο κυνήγι, για κάποιο λόγο νομίζω με οδηγούσε η λαβή στο λάθος.
Θα δω στη συνέχεια πως θα πάει, αν το συνηθίσω ή όχι. Πάντως το κοντάκι μού έχει έρθει πάρα πολύ καλά και σε κλίσεις με τις φλάντζες, αλλά και σε μήκος.
 
Back
Top