Baikal Team

Καλησπέρα. Εχω ενα baikal IJ26 (απο τον πατέρα μου, του το εφεραν απο ρωσια πριν το 1970 το οποιο κανει φοβερες ντουφεκιες). Επίσης εχω ενα baikal IZ27 αγορα το 1987 και μια benelli rafaello spesial. To παλιο baikal επειδη ο πατέρας μου δεν το πρόσεχε ρωτησα σε πολυ γνωστο οπλουργο στην ηπειρο για βαψιμο ξυλο και μεταλα και καποιο σφιξιμο στα κλειδια που πιθανως θελει και μου ζητησε 400,00 euro. Μου ειπε δε οτι το οπλο ειναι σπανιο και θα αξιζει σιγουρα 1500,00 euro αν το φτιαξει. Εχει καποιος το ιδιο οπλο η αν γνωριζεται κατι μη δωσω τσαμπα 400,00 euro
Δεν το βρίσκεις εύκολα. Θεωρείται αντίγραφο του German Sauer 8. Αξιόλογο δικαννο που αξίζει να το έχεις. Αν δεν έχει ζημιά μέσα στις καννες από σκουριά φτιαξτο.
Είναι σαν αυτό;
141111122859001-1.jpg
 
Καλησπέρα. Εχω ενα baikal IJ26 (απο τον πατέρα μου, του το εφεραν απο ρωσια πριν το 1970 το οποιο κανει φοβερες ντουφεκιες). Επίσης εχω ενα baikal IZ27 αγορα το 1987 και μια benelli rafaello spesial. To παλιο baikal επειδη ο πατέρας μου δεν το πρόσεχε ρωτησα σε πολυ γνωστο οπλουργο στην ηπειρο για βαψιμο ξυλο και μεταλα και καποιο σφιξιμο στα κλειδια που πιθανως θελει και μου ζητησε 400,00 euro. Μου ειπε δε οτι το οπλο ειναι σπανιο και θα αξιζει σιγουρα 1500,00 euro αν το φτιαξει. Εχει καποιος το ιδιο οπλο η αν γνωριζεται κατι μη δωσω τσαμπα 400,00 euro
Πέτρο δεν εχω ιδέα για την χρηματική αξία του όπλου, σίγουρα για σενα εχει συναισθηματική , οποτε κανε ενα διαχωρισμό στις εργασίες και δεσ τι μπορείς να κάνεις μόνος σιγα σιγα ;)
πολοι εδω εστο φορουμ έχουν γνώσεις και σίγουρα αν ζητήσεις την γνώμη τους μπορούν να σε κατευθύνουν .
Δεν ξερρω με ποιόν έχεις μιλήσει στην Ηπειρο αλλα πέρνα να κάνεις μια κουβεντα με τον κύριο Αλέξιου στα Ιωαννινα
 
Δεν το βρίσκεις εύκολα. Θεωρείται αντίγραφο του German Sauer 8. Αξιόλογο δικαννο που αξίζει να το έχεις. Αν δεν έχει ζημιά μέσα στις καννες από σκουριά φτιαξτο.
Είναι σαν αυτό;
141111122859001-1.jpg
ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ
 
Πέτρο δεν εχω ιδέα για την χρηματική αξία του όπλου, σίγουρα για σενα εχει συναισθηματική , οποτε κανε ενα διαχωρισμό στις εργασίες και δεσ τι μπορείς να κάνεις μόνος σιγα σιγα ;)
πολοι εδω εστο φορουμ έχουν γνώσεις και σίγουρα αν ζητήσεις την γνώμη τους μπορούν να σε κατευθύνουν .
Δεν ξερρω με ποιόν έχεις μιλήσει στην Ηπειρο αλλα πέρνα να κάνεις μια κουβεντα με τον κύριο Αλέξιου στα Ιωαννινα
Ο ΑΛΕΞΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ?
 
Το ij 26 έχει κ αυτό μηχανισμό ανσον ντήλη και αν θυμαμε καλά ήταν το μοντέλο πριν το ij 54..
Δεν βρίσκετε εύκολα όντως και αξίζει να φτιαχτεί.
Αμφιβάλλω όμως να μπορει να πιασει τα 1500€....
Το έχει ένας γνωστός μου (δεν ήταν ποτέ τρελαμενος με το κυνηγι)αλλά λόγο ελλιπής συντηρησης είναι σε άθλια κατάσταση με παντού αμυχες στο κοντακι,χαμένη ακίδα,και η κάννη εξωτερικα γεμάτη στίγματα σκουριας.Το είχε αγοράσει μεταχειρισμένο από ότι μου είπε γύρω στο '90 από ένα ηλικιωμένο κυνηγό.
Αυτό που διαπίστωσα στο όπλο λύνοντας το είναι ότι παρά την ταλαιπωρία του δεν είχαν "αρπάξει"καθόλου τα κλειδιά..Προσπάθησα να το καθαρίσω όσο ήταν δυνατόν και έριξα κ καμιά δεκαριά τουφεκιες σε τσίχλες..:)
ΥΓ τώρα πως θα είναι το κακόμοιρο ο θεός και η ψυχή του...
 
Δεν κοιταω να το δωσω για τα 1500. Θελω να δω αν αξιζει τα 400 και μαλλον απο οτι διαβαζω τα αξιζει
Αν δεν έχει προχωρημενους κρατηρες στις καννες σκέψου το επειδή είναι και οικογενειακό κειμηλιο.
 
Παιδια σημερα μια βολτα για τσιχλα με την 155.Αρκετα πουλια αλλα δυσκολο μερος στην Βοιωτια.Τα πουλια στο χερι 11 και πεντε χαμενες τα 14 ξερα και 1 που επεσε μετα απομερικα μετρα ξερο.Τα φυσιγκια τα αγαπημενα F2 kai κανα 2 τουφεκιες diva απο Πρεβεζα.Μεχρι στιγμης κανενα προβλημα και αρχιζω πλεον να το εμπιστευομαι αν και λιγο το εχω κυνηγησει.
 
Παιδια σημερα μια βολτα για τσιχλα με την 155.Αρκετα πουλια αλλα δυσκολο μερος στην Βοιωτια.Τα πουλια στο χερι 11 και πεντε χαμενες τα 14 ξερα και 1 που επεσε μετα απομερικα μετρα ξερο.Τα φυσιγκια τα αγαπημενα F2 kai κανα 2 τουφεκιες diva απο Πρεβεζα.Μεχρι στιγμης κανενα προβλημα και αρχιζω πλεον να το εμπιστευομαι αν και λιγο το εχω κυνηγησει.
Με τι τσοκ εριξες τα F2 ;
 
Γνωριζεται αν ο αλεξιου στα ιωαννινα αναλαμβανει να κοψει το κοντακι και αν βαφει με την παροδοσιακη μεθοδο οξυδωσης.Θελω και στο IZ27 ενα γυαλισμα στα μεταλλικα μερη.Ενοειται οτι θα του παω και το ij26
 
Γνωριζεται αν ο αλεξιου στα ιωαννινα αναλαμβανει να κοψει το κοντακι και αν βαφει με την παροδοσιακη μεθοδο οξυδωσης.Θελω και στο IZ27 ενα γυαλισμα στα μεταλλικα μερη.Ενοειται οτι θα του παω και το ij26
Νομίζω οτι κάνει τα περισσότερα απο αυτά που θέλεις .. καλο ειναι να κάνεις μια καλή κουβέντα και σαν συμβουλή μην τον πιέσεις με τον χρόνο .. εχει τον ρυθμό του σαν καλός μάστορας
Ο ΑΛΕΞΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ?
δες εδω πληροφορίες για τον ΑΛΕΞΙΟΥ το μαγαζί ειναι κοντα στο κάστρο στον "πλάτανο"
http://ioannina-hunting.blogspot.gr/
 
Γνωριζεται αν ο αλεξιου στα ιωαννινα αναλαμβανει να κοψει το κοντακι και αν βαφει με την παροδοσιακη μεθοδο οξυδωσης.Θελω και στο IZ27 ενα γυαλισμα στα μεταλλικα μερη.Ενοειται οτι θα του παω και το ij26

Πεπρο εδω ειχα γράψει κάποια στιγμή για τις εργασίες που ειχα κανει στο Αλεξίου στο baikal μου
πατα να δεις και φωτο
με τα ξύλα (λινέλαιο κτλ ) ασχολήθηκα ξανα απο την αρχή εγώ , για την εμπειρία
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/Φέρτο-στα-μέτρα-σου.125/page-18#post-40828
 
Νομίζω οτι κάνει τα περισσότερα απο αυτά που θέλεις .. καλο ειναι να κάνεις μια καλή κουβέντα και σαν συμβουλή μην τον πιέσεις με τον χρόνο .. εχει τον ρυθμό του σαν καλός μάστορας
σωστός .shake hands.
 
Έχετε υπόψιν ότι κάποιες επιδιορθώσεις όπως οι βαφές, δεν αυξάνουν τις αξίες των όπλων αλλά τις μειώνουν.
σοστό αυτό , αλλά φαντάζομαι AltairLusso οτι σε τέτοια φτηνά όπλα αυτές τις εργασίες τις κάνεις με την λογική της αισθητικής βελτίωσης ή της συντήρησης και αποκατάστασης ταλαιπωρημένων όπλων .
σίγουρα θα ήταν παράλογο να σκεφτείς οτι μετά θα το Χρυσοπουλίσεις..
αν και άπο δικιά μου εμπειρία εχω να πώ οτι κάποιες μετατροπές έκαναν χαοτικά λειτουργικότερο το όπλο μου και αυτό εχει μια αξία στην πράξη
 
Εχω κι εγω στον οπλοβαστο μου ενα baikal μοντελο 1965 το πρωτο οπλο του πατερα μου sp δισκανδαλο με απλους εξολκεις αυλους στενους και σταθερα τσοκ * και ***.Το χρησιμοποιουσα κι εγω στα πρωτα μου κυνηγετικα βηματα.Καποια στιγμη ειδα ενα ιδιο στον Βερυκακη και του λεω αυτο ποσο το δινεις; Μου λεει δε το δινω αυτο ειναι παλιο σοβιετικης ενωσης αντικα δε το πουλαω...Δεν γραφει πουθενα baikal παντως και πισω στο πελμα εχει μεσα σε ενα παραλληλογραμμο ενα βελος και γυρω γυρω απ το πελμα μια ασπρη ριγα.
 
Λογικά στο πέλμα κάτω από την ασπίδα με το βελος έπρεπε να αναγραφόταν η λέξη baikal.
Πολυ ισχυρίζονται ότι τα παλιά σοβιετικα μπαικαλ είχαν λίγο καλύτερη ποιότητα από τα σημερινα..
Εγώ πάντως αν ποτέ πάθει κάτι το μπαικαλακι μου(χτυπάω ξύλο..)πάλι για σοβιετικο θα κοιταξω..Μπορεί να μην θεωρούνται τα πιο όμορφα οπλα εμφανισιακα..Έχουν όμως κάτι που με ελκύουν πολύ...love..
Μήπως είμαι ολίγον παλαιομοδιτης??.asking..asking.
 
Back
Top