Baikal Team

Με δεδομένο τον αυλό των Baikal (18,4) σκέφτομαι ότι η στενότητα θα κάνει τις πολλές μπάλες να τρίβονται περισσότερο. Άρα μειωμένη ταχύτητα μεταξύ άλλων. Ακόμη και με MP-155 απλές μπάλες βάζω, δε με πρόδωσαν. Lambro απλές στο αυτογεμές και Remington στο πλάγιο. Έχω και το XF της Kicks για αυτή τη δουλειά κιόλας.
Από τριβές και λοιπά περί βλητικής δεν κατέχω.Λέω και γράφω ότι βλέπω και δοκιμάζω στο τερέν. Τα remington όντως είναι πολύ καλά και τα απλά και τα μάγκνουμ. Τα απλά (70mm) δυστυχώς εμένα δεν μου κάνανε τα κέφια και πήγα στα 10βολα με μπάφερ (76mm). Στα winchester το άκρως αντίθετο.
 
Δε το γνωρίζω αυτό. Δεν είναι εξάλλου ο μόνος λόγος που κυνηγάω με απλές μπάλες, είναι και το ότι προτιμώ πιο χαμηλή ανάκρουση. Αλλά πρώτιστα, στο μέρος που κυνηγάμε είναι πυκνό. Δεν ένιωσα να υστερώ βλητικά σε σέση με άλλους της παρέας που κυνηγάμε με μάγκνουμ. Σκέφτομαι κιόλας να ταιριάξω και σκοπευτικά μονόβολα στο πλαγιόκαννο, αν και φοβάμαι αποστρακισμούς και βεληνεκή σε περίπτωση αστοχίας.
Έχεις δοκιμάσει κάποια μονοβολα με το πλάγιο να δεις αν έχει ευθυβολία?
 
Έχεις δοκιμάσει κάποια μονοβολα με το πλάγιο να δεις αν έχει ευθυβολία?
Όχι πολύ εντατικά. Θέλω να αγοράσω τα τσοκ τα skeet της Carlson όμως, διότι έχουν διάμετρο 18,41 και τα Baikal αυλό 18,4. Έχω δει με παχύμετρο κάποια ενδιαφέροντα σκοπευτικά μονόβολα, αλλά τα έχω δοκιμάσει μόνο με εργοστασιακά τσοκ. Ο κύλινδρος Baikal ο εργοστασιακός είναι 18.5, έτσι μου είπε ο οπλουργός.

Άλλο μονόβολο μη σκοπευτικό πρέπει να είναι του Κύργια. Θεωρητικά θέλω 18.5 διάμετρο μονόβολο.
 
Όχι πολύ εντατικά. Θέλω να αγοράσω τα τσοκ τα skeet της Carlson όμως, διότι έχουν διάμετρο 18,41 και τα Baikal αυλό 18,4. Έχω δει με παχύμετρο κάποια ενδιαφέροντα σκοπευτικά μονόβολα, αλλά τα έχω δοκιμάσει μόνο με εργοστασιακά τσοκ. Ο κύλινδρος Baikal ο εργοστασιακός είναι 18.5, έτσι μου είπε ο οπλουργός.

Άλλο μονόβολο μη σκοπευτικό πρέπει να είναι του Κύργια. Θεωρητικά θέλω 18.5 διάμετρο μονόβολο.
Εγώ που ερειξα με το δικό μου baical αλλά με σταθερό τσοκ 1/3 δεν μπορώ να πω ότι είδα τρελά πράγματα, αλλά δεν δοκίμασα διαφορά μονοβολα για να βγάλω άκρη....Θα ξεκινήσω βέβαια κάποιες δοκιμές τώρα να δω τι παίζει για να ρίξω του χρόνου σε γουρούνια
 
Λιγο μπερδεμενα τα εχετε με τα μαγκνουμ και με τα απλα φυσιγγια ετσι !!!
Από ποια άποψη φίλε, για ποιο λόγο το λες; Εννοείται ότι δε ρωτάω επιθετικά όπως κάποιοι σχολιαστές, κακώς κατά τη γνώμη μου; Εννοείς μήπως ότι κάνω λάθος που ρίχνω απλά φυσίγια στο γουρούνι; Ευχαρίστως να ακούσω γνώμες και να μάθω κάτι.
 
Εγώ που ερειξα με το δικό μου baical αλλά με σταθερό τσοκ 1/3 δεν μπορώ να πω ότι είδα τρελά πράγματα, αλλά δεν δοκίμασα διαφορά μονοβολα για να βγάλω άκρη....Θα ξεκινήσω βέβαια κάποιες δοκιμές τώρα να δω τι παίζει για να ρίξω του χρόνου σε γουρούνια
Μάλλον θα θες άλλο μονόβολο για τη μία και άλλο για την άλλη. Εγώ στο πλαγιόκαννο με τα τσοκ θέλω2 ίδια και να ρίχνωχωρίς πρόβλημα.
 
Από ποια άποψη φίλε, για ποιο λόγο το λες; Εννοείται ότι δε ρωτάω επιθετικά όπως κάποιοι σχολιαστές, κακώς κατά τη γνώμη μου; Εννοείς μήπως ότι κάνω λάθος που ρίχνω απλά φυσίγια στο γουρούνι; Ευχαρίστως να ακούσω γνώμες και να μάθω κάτι.
Κακως δεν κανεις! αυτα ειναι επηλογη του καθενος !! Αλλα !! Μπορει να ριξεις 70 αρη φυσιγγι με το κλοτσημα του μαγκνουμ η και το αντηθετο !!
 
Έχεις δοκιμάσει κάποια μονοβολα με το πλάγιο να δεις αν έχει ευθυβολία?
Έχω ρίξει με πλάγιο και έσω έξω τσοκ 5* Carlson μονοβολο στα 20 μέτρα χωρίς να αλλάξω κάτι στην σκόπευση λόγω της θεωρητικής σύγκλισης των κανών.
 
IMG_20240305_194935.jpg
Ατύχησα, δεν υπάρχει μονόκανο με ρίγα, πήρα τηλ όλα τα καταστήματα.....δεν έχει κανένας......λόγω του εμπάργκο στη Ρωσία έχουν σταματήσει οι εισαγωγές.....το θέμα είναι που θέλω μόνο με τη ρίγα.....και είχα ψηθεί με την 75αρα κάνη και τα εσωτερικά τσοκ.....
 
View attachment 86512
Ατύχησα, δεν υπάρχει μονόκανο με ρίγα, πήρα τηλ όλα τα καταστήματα.....δεν έχει κανένας......λόγω του εμπάργκο στη Ρωσία έχουν σταματήσει οι εισαγωγές.....το θέμα είναι που θέλω μόνο με τη ρίγα.....και είχα ψηθεί με την 75αρα κάνη και τα εσωτερικά τσοκ.....
Δεν μπορεί ρε Γιάννη....
Κάποιο θα βρεθεί κ κάπου θα υπάρχει....
Εκτός κ με τις τιμές φυσιγγιων όλοι ξαφνικά έπαθαν μονοκαννίαση... 😂


Όλος τυχαίως έπεσα πάνω στα σχόλια σου χτες το βραδάκι σε live μετάδοση στο yt...
Και λέω άντε άντε με το καλό......... .my man.
 
Δεν μπορεί ρε Γιάννη....
Κάποιο θα βρεθεί κ κάπου θα υπάρχει....
Εκτός κ με τις τιμές φυσιγγιων όλοι ξαφνικά έπαθαν μονοκαννίαση... 😂


Όλος τυχαίως έπεσα πάνω στα σχόλια σου χτες το βραδάκι σε live μετάδοση στο yt...
Και λέω άντε άντε με το καλό......... .my man.
Τάσο μου πήρα αρκετά καταστήματα ανα την Ελλάδα, πουθενά το μοντέλο με τη λευκή βάση, μόνο με τη μαύρη βάση αλλά με κάνη 71 και χωρίς τσοκ.
 
Τάσο μου πήρα αρκετά καταστήματα ανα την Ελλάδα, πουθενά το μοντέλο με τη λευκή βάση, μόνο με τη μαύρη βάση αλλά με κάνη 71 και χωρίς τσοκ.
Ο Μανδηλαράς το λέει άμεσα διαθέσιμο και προσφορά 370€ !!! Βάζεις κάτι ακόμα και παίρνεις το 43.
 
View attachment 86512
Ατύχησα, δεν υπάρχει μονόκανο με ρίγα, πήρα τηλ όλα τα καταστήματα.....δεν έχει κανένας......λόγω του εμπάργκο στη Ρωσία έχουν σταματήσει οι εισαγωγές.....το θέμα είναι που θέλω μόνο με τη ρίγα.....και είχα ψηθεί με την 75αρα κάνη και τα εσωτερικά τσοκ.....
πρεπει να εχει ενα και μοναδικο ο κυργιας
 
Καλημέρα φίλε, για ποιο λόγο θέλεις μονόκανο αν επιτρέπεται;
Καλημέρα, δεν είναι για τον Βαγγέλη , για μένα είναι. Απλά μου αρέσει να κάνω κάποια κυνήγια ( και ) με τέτοιο όπλο, είναι καθαρά θέμα επιλογής και όχι ανάγκης.
 
Back
Top