Baikal Team

Λόγω λάθος κοντακιού πιθανότατα φίλε. Έχω δισκάνδαλα με κοντάκια κατά παραγγελία. Τίποτα δε νιώθω όταν ρίχνω.
Το πλάγιο το ευχαριστήθηκα όσο δεν φαντάζεστε, λες και βγήκε για τα μέτρα μου.
Το ποζέ για κάποιο λόγο δεν μου καθόταν, δεν ξέρω γιατί, και το αποχωρίστηκα. Και τα δύο δισκανδαλα με εναλλασσόμενα τσοκ.
 
Δες τα δύο πρώτα ψηφία στον αριθμό του...


Και θα πάρεις κ άλλα τόοοσα...

Μην νομίζεις πως επειδή έκανες ένα βίντεο έχεις ξεμπερδέψει...
Αφού έκανες την αρχή πρεπει να το συνεχίζεις .big smile.

Με αφορμη ενα αλλο ποστ σου για το TOZ του φιλου (δεν μπορω να το βρω) που κυνηγαμε μαζι τον παρότρυνα να παμε και οι δυο με τα δικαννακια. Αφιερώνω το νεο βιντεακι με τα πλαγια σε εσενα! ;)

Εριξα ενα κουτι διαπορας NSI CLASSICA SPECIAL 33g και ειχα πολλα "ευκολα" χαμενα πουλια. Βλεποντας το βιντεο μετα στα περισοτερα ειμουν επανω. (τα δοκιμασα λογω των σταθερων συσφιξεων στις κανες μου 3 αστρα και 1)
Υποθέτω ειναι για πολυ κοντινές βολες αυτα? Αν τα εχει ριξει κανεις θα ειθελα να μαθω περισοτερα
Οταν εβαλα τα tordo 30 αρχισαν οι ευστοχιες και σε κοντινες αλλα και μακρινες βολες
 
Με αφορμη ενα αλλο ποστ σου για το TOZ του φιλου (δεν μπορω να το βρω) που κυνηγαμε μαζι τον παρότρυνα να παμε και οι δυο με τα δικαννακια. Αφιερώνω το νεο βιντεακι με τα πλαγια σε εσενα! ;)
Καλά κάνατε..
Ευχαριστώ για την αφιέρωση...

Εριξα ενα κουτι διαπορας NSI CLASSICA SPECIAL 33g και ειχα πολλα "ευκολα" χαμενα πουλια. Βλεποντας το βιντεο μετα στα περισοτερα ειμουν επανω. (τα δοκιμασα λογω των σταθερων συσφιξεων στις κανες μου 3 αστρα και 1)
Υποθέτω ειναι για πολυ κοντινές βολες αυτα? Αν τα εχει ριξει κανεις θα ειθελα να μαθω περισοτερα
Οταν εβαλα τα tordo 30 αρχισαν οι ευστοχιες και σε κοντινες αλλα και μακρινες βολες
Οχι δεν εχω ρίξει τα συγκεκριμένα διασποράς..
Διασπορέα gualandi έχουν κ έπρεπε να σε είχαν βοηθήσει στο περπατητό περισσότερο από ένα φυσιγγι με συγκεντρωτηρα...
Βέβαια δεν είναι κ ο καταλληλότερος για πολυ κοντινές κ μπηχτές βολές..
Εγω πιστευω πως δεν σου ταίριαξε αυτό το φυσιγγι(οχι ο διασπορέας του) για αυτό κ ειχες καλη αποδοση με κάποιο άλλο το οποίο κ δεν ήταν διασποράς...

Με αυτό το όπλο (έχουμε το ίδιο) μπορείς να χρησιμοποιησεις φυσιγγια με ελικοειδη διασπορεα, μισόταπες τα οποία είναι πολυ αποδοτικά στο περπατητο αλλά τα πρώτα αφήνουν μολυβδωσεις ...

Και κάτι άλλο που εχω διαπιστώσει:
https://www.hunterslife.gr/forums/t...-ψιλά-νούμερα-σκαγίων-στα-κυνήγια.577/page-15

Και τωρα παμε στο σημαντικότερο όλων..
Σε άλλο βίντεο σου διάβασα ότι κυνηγάς τσίχλα περπατητό με τσοκ 5-4 στο ποζέ...
Προσπάθησε το 1-3 να μην σου δημιουργήσει ανασφάλεια και..βασανιστικές σκέψεις γιατι θα σου ρίξει την ψυχολογία κ αυτο ειναι κατι που δεν το θέλουμε...

Από ότι ειδα στο βίντεο σου το χειριζεσαι ωραία το πλαγιοκαννο αν κ ειναι ακομα η αρχή κ ειναι οι πρωτες σου επαφές...

Ειναι σίγουρος πως δεν θα αργήσεις να διαπιστώσεις πως ένα υποτιθέμενο καρτεροντούφεκο μπορει να γίνει πολυ αποδότικο κ στο περπατητο κυνήγι.....
 
Ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο μονοκαννο, όμως στην περιγραφή μου φαίνεται παράξενο να ζυγίζει τόσο όσο γράφει. Υπάρχει κανείς που να το έχει να μας πει την γνώμη του για το συγκεκριμένο όπλο και αν ζυγίζει όντως τόσο; Screenshot_2024-02-26-11-39-22-318_com.android.chrome.jpgScreenshot_2024-02-26-11-39-36-400_com.android.chrome.jpg
 
Ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο μονοκαννο, όμως στην περιγραφή μου φαίνεται παράξενο να ζυγίζει τόσο όσο γράφει. Υπάρχει κανείς που να το έχει να μας πει την γνώμη του για το συγκεκριμένο όπλο και αν ζυγίζει όντως τόσο; View attachment 86366View attachment 86367
Κι εμένα μου φαίνεται παράξενο. Πιστεύω ότι είναι λάθος. Εγώ έχω το απλό (18Μ-Μ) με 70αρα θαλάμη, 72,5 cm κάννη σταθερό φουλ τσοκ, χωρίς ρίγα και χωρίς αυτόματο εξολκέα, και ζυγίζει 2.850 γρ. Αν στο παραπάνω υπολογίσουμε περίπου 100 γρ, για τη ρίγα, και άλλα 150-200 γρ. για την παχύτερη κάννη λόγω μάγκνουμ θαλάμης, και τον αυτόματο εξολκέα, φτάνουμε μετά βίας στα 3.100 - 3.150 γρ. το μάξιμουμ.
Βέβαια παίζουν ρόλο και τα ξύλα, αλλά αν είναι καρυδιά όπως λέει, δεν νομίζω να είναι βαρύτερα από του δικού μου που είναι οξιά.
Αν επρόκειτο για το μοντέλο sporting, με 76 cm κάννη, εναλλασσόμενα τσοκάκια, κοντάκι monte carlo και παχύ λαστιχένιο πέλμα ... εκεί ίσως να δικαιολογείται κάπως αυτό το βάρος ...
 
Ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο μονοκαννο, όμως στην περιγραφή μου φαίνεται παράξενο να ζυγίζει τόσο όσο γράφει. Υπάρχει κανείς που να το έχει να μας πει την γνώμη του για το συγκεκριμένο όπλο και αν ζυγίζει όντως τόσο; View attachment 86366View attachment 86367
Εδώ το δίνει 2,900γρ..
https://www.pervolarakis.gr/el/proionta/opla-1/monokanna/baikal-mp18em-cal-12-riga-0101014

Αν δεν ζυγιστει δεν θα βρεθεί άκρη..
Λανθάνουν αρκετές περιγραφές όπλων ως προς το βάρος ή τα "δανείζονται" από άλλα μοντέλα...
Παντως το μοντέλο sporting με τσοκ που κάποτε είχα περιεργαστεί σε κυνηγομαγαζο είχε βάρος το οποίο ξεπερνούσε αρκετά τις απλές εκδόσεις..
Μεγαλυτερο μήκος καννης,ατσάλινη ριγα, κ διαφορετικά ξύλα.....
 
Κι εμένα μου φαίνεται παράξενο. Πιστεύω ότι είναι λάθος. Εγώ έχω το απλό (18Μ-Μ) με 70αρα θαλάμη, 72,5 cm κάννη σταθερό φουλ τσοκ, χωρίς ρίγα και χωρίς αυτόματο εξολκέα, και ζυγίζει 2.850 γρ. Αν στο παραπάνω υπολογίσουμε περίπου 100 γρ, για τη ρίγα, και άλλα 150-200 γρ. για την παχύτερη κάννη λόγω μάγκνουμ θαλάμης, και τον αυτόματο εξολκέα, φτάνουμε μετά βίας στα 3.100 - 3.150 γρ. το μάξιμουμ.
Βέβαια παίζουν ρόλο και τα ξύλα, αλλά αν είναι καρυδιά όπως λέει, δεν νομίζω να είναι βαρύτερα από του δικού μου που είναι οξιά.
Αν επρόκειτο για το μοντέλο sporting, με 76 cm κάννη, εναλλασσόμενα τσοκάκια, κοντάκι monte carlo και παχύ λαστιχένιο πέλμα ... εκεί ίσως να δικαιολογείται κάπως αυτό το βάρος ...
Εδώ το δίνει 2,900γρ..
https://www.pervolarakis.gr/el/proionta/opla-1/monokanna/baikal-mp18em-cal-12-riga-0101014

Αν δεν ζυγιστει δεν θα βρεθεί άκρη..
Λανθάνουν αρκετές περιγραφές όπλων ως προς το βάρος ή τα "δανείζονται" από άλλα μοντέλα...
Παντως το μοντέλο sporting με τσοκ που κάποτε είχα περιεργαστεί σε κυνηγομαγαζο είχε βάρος το οποίο ξεπερνούσε αρκετά τις απλές εκδόσεις..
Μεγαλυτερο μήκος καννης,ατσάλινη ριγα, κ διαφορετικά ξύλα.....
Ευχαριστώ πολύ και τους δύο παίδες για τις απαντήσεις σας. Βλέπω Τάσο ότι το συγκεκριμένο μαγαζί κάνει και καλύτερη τιμή.
 
Κι εμένα μου φαίνεται παράξενο. Πιστεύω ότι είναι λάθος. Εγώ έχω το απλό (18Μ-Μ) με 70αρα θαλάμη, 72,5 cm κάννη σταθερό φουλ τσοκ, χωρίς ρίγα και χωρίς αυτόματο εξολκέα, και ζυγίζει 2.850 γρ. Αν στο παραπάνω υπολογίσουμε περίπου 100 γρ, για τη ρίγα, και άλλα 150-200 γρ. για την παχύτερη κάννη λόγω μάγκνουμ θαλάμης, και τον αυτόματο εξολκέα, φτάνουμε μετά βίας στα 3.100 - 3.150 γρ. το μάξιμουμ.
Βέβαια παίζουν ρόλο και τα ξύλα, αλλά αν είναι καρυδιά όπως λέει, δεν νομίζω να είναι βαρύτερα από του δικού μου που είναι οξιά.
Αν επρόκειτο για το μοντέλο sporting, με 76 cm κάννη, εναλλασσόμενα τσοκάκια, κοντάκι monte carlo και παχύ λαστιχένιο πέλμα ... εκεί ίσως να δικαιολογείται κάπως αυτό το βάρος ...
Έτσι είναι Στέλιο...

Να πούμε κ κάτι άλλο...
Έβγαλαν ένα μοντέλο sporting το οποίο έχει χαρακτηριστικα που βοηθάνε στο σκοπευτήριο....

Θα μπορούσαν να έδιναν κάποια σημασία κ στα απλά κυνηγετικά μοντέλα έχοντας κ εκδόσεις με ανοιχτά τσοκ η εναλλασσόμενα χωρίς να κάνουν καμια αλλαγή στα υπόλοιπα μέρη του οπλου...
Και όχι να είναι αναγκασμένος όποιος θέλει κάτι αντίστοιχο να "παίρνει" κ έξτρα βαρος με τις ρίγες κλπ....
Με αυτό τον τρόπο χάνεται ένα σημαντικό πλεονέκτημα του μονοκαννου που είναι ένα όπλο που το απολαμβάνεις όταν το κρατάς στα χέρια σου κ το φέρνεις στον ώμο σου...
 
Ενδιαφέρομαι για το συγκεκριμένο μονοκαννο, όμως στην περιγραφή μου φαίνεται παράξενο να ζυγίζει τόσο όσο γράφει. Υπάρχει κανείς που να το έχει να μας πει την γνώμη του για το συγκεκριμένο όπλο και αν ζυγίζει όντως τόσο; View attachment 86366View attachment 86367
Και εγώ έχω στα σχέδια μου την αγορά ενός μονόκανου μπαικαλ αλλά με την άσπρη βάση, τη κάνη 75 εκ και τα εσωτερικά τσοκ.
 
Στο αγριογούρουνο θα διαφωνήσω.
Για ποιο λόγο μάγκνουμ στο γουρούνι; Σκέψου τα κυνηγάω και με αυτογεμές και ρίχνω απλά, αλλά το άφησα φέτος για το δίκαννο. Προτιμώ να επωμίζω σωστά και να εμπιστεύομαι τη φυσική (ότι θα έχω μεγαλύτερες ταχύτητες με απλά δράμια λόγω μειωμένων τριβών) παρά τα μάγκνουμ. Εδώ που τα κυνηγάμε κιόλας (Ήπειρος) είναι πάντα σε κοντινές αποστάσεις.
 
Για ποιο λόγο μάγκνουμ στο γουρούνι; Σκέψου τα κυνηγάω και με αυτογεμές και ρίχνω απλά, αλλά το άφησα φέτος για το δίκαννο. Προτιμώ να επωμίζω σωστά και να εμπιστεύομαι τη φυσική (ότι θα έχω μεγαλύτερες ταχύτητες με απλά δράμια λόγω μειωμένων τριβών) παρά τα μάγκνουμ. Εδώ που τα κυνηγάμε κιόλας (Ήπειρος) είναι πάντα σε κοντινές αποστάσεις.
Μπερδεύεις κάποια πράγματα.
Τα απλά δράμια του 70άρι κάλυκα δεν σημαίνει ότι είναι πιο γρήγορα από τα μάγκνουμ.
Το πόσο κυνηγάς γουρούνι φαίνεται από τα γραφόμενα σου.
Αν δεις από κοντά πως είναι το τομάρι τους όταν τα γδέρνουν θα αλλάξεις πολλά στη σκέψη σου.
 
Για ποιο λόγο μάγκνουμ στο γουρούνι; Σκέψου τα κυνηγάω και με αυτογεμές και ρίχνω απλά, αλλά το άφησα φέτος για το δίκαννο. Προτιμώ να επωμίζω σωστά και να εμπιστεύομαι τη φυσική (ότι θα έχω μεγαλύτερες ταχύτητες με απλά δράμια λόγω μειωμένων τριβών) παρά τα μάγκνουμ. Εδώ που τα κυνηγάμε κιόλας (Ήπειρος) είναι πάντα σε κοντινές αποστάσεις.
Δεν είναι στάνταρ οι κοντινές αποστάσεις. Ας μην μιλήσουμε για τις αποστάσεις όμως γιατί θα μπλέξουμε με μονόβολα vs δράμια. Το γουρούνι για να πέσει θέλει βαριές γομώσεις, δεν μιλάω για γουρουνάκια των 30 -40 κιλών, μιλαω για μεγάλα καπριά από 70 και πάνω. Όσο καλά και να το σημαδέψεις θέλει ισχύ πυρός για να πέσει. Μόνο αν του ριξεις στο κεφάλι θα πέσει με την μια ή αν το πιάσεις χαλαρό. (Γνώμη μου πάντα)
 
Μπερδεύεις κάποια πράγματα.
Τα απλά δράμια του 70άρι κάλυκα δεν σημαίνει ότι είναι πιο γρήγορα από τα μάγκνουμ.
Το πόσο κυνηγάς γουρούνι φαίνεται από τα γραφόμενα σου.
Αν δεις από κοντά πως είναι το τομάρι τους όταν τα γδέρνουν θα αλλάξεις πολλά στη σκέψη σου.
Κυνηγάω φίλε, και δε ξέρω για ποιο λόγο το λες αυτό. Σε κάθε περίπτωση, υπεύθυνος είναι ο καθένας για τα λεγόμενα του πάντως. Κάνε αυτό που νομίζεις και θα κάνω το ίδιο. Δεν είμαι ο μόνος που ρίχνει απλές μπάλες στο γουρούνι.
 
Δεν είναι στάνταρ οι κοντινές αποστάσεις. Ας μην μιλήσουμε για τις αποστάσεις όμως γιατί θα μπλέξουμε με μονόβολα vs δράμια. Το γουρούνι για να πέσει θέλει βαριές γομώσεις, δεν μιλάω για γουρουνάκια των 30 -40 κιλών, μιλαω για μεγάλα καπριά από 70 και πάνω. Όσο καλά και να το σημαδέψεις θέλει ισχύ πυρός για να πέσει. Μόνο αν του ριξεις στο κεφάλι θα πέσει με την μια ή αν το πιάσεις χαλαρό. (Γνώμη μου πάντα)
Με δεδομένο τον αυλό των Baikal (18,4) σκέφτομαι ότι η στενότητα θα κάνει τις πολλές μπάλες να τρίβονται περισσότερο. Άρα μειωμένη ταχύτητα μεταξύ άλλων. Ακόμη και με MP-155 απλές μπάλες βάζω, δε με πρόδωσαν. Lambro απλές στο αυτογεμές και Remington στο πλάγιο. Έχω και το XF της Kicks για αυτή τη δουλειά κιόλας.
 

Attachments

  • BuckKicker.jpg
    BuckKicker.jpg
    100 KB · Προβολές: 16
Με δεδομένο τον αυλό των Baikal (18,4) σκέφτομαι ότι η στενότητα θα κάνει τις πολλές μπάλες να τρίβονται περισσότερο. Άρα μειωμένη ταχύτητα μεταξύ άλλων. Ακόμη και με MP-155 απλές μπάλες βάζω, δε με πρόδωσαν. Lambro απλές στο αυτογεμές και Remington στο πλάγιο. Έχω και το XF της Kicks για αυτή τη δουλειά κιόλας.
Άμα έχουν μπαφερ μέσα η δραμιαρες δεν έχεις πρόβλημα
 
Άμα έχουν μπαφερ μέσα η δραμιαρες δεν έχεις πρόβλημα
Δε το γνωρίζω αυτό. Δεν είναι εξάλλου ο μόνος λόγος που κυνηγάω με απλές μπάλες, είναι και το ότι προτιμώ πιο χαμηλή ανάκρουση. Αλλά πρώτιστα, στο μέρος που κυνηγάμε είναι πυκνό. Δεν ένιωσα να υστερώ βλητικά σε σέση με άλλους της παρέας που κυνηγάμε με μάγκνουμ. Σκέφτομαι κιόλας να ταιριάξω και σκοπευτικά μονόβολα στο πλαγιόκαννο, αν και φοβάμαι αποστρακισμούς και βεληνεκή σε περίπτωση αστοχίας.
 
Back
Top