Baikal Team

Το να σου έχει τεριαξει το κοντακι δεν υπάρχει περιπτώσει;
νομιζω ότι είσαι απόλυτος
Ε μα όλα να μου ταιριάζουν? Και το lanber το εργοστασιακό είναι και η 302 με ένα απλό κοντακι που μου χαρισε ένας από εδώ δεν γινοντε τόσες συμπτώσεις
 
Περασαν τα χρόνια η πληροφορία και η γνώση είναι γύρω μας και δωρεάν, και εμείς αρνούμαστε να την πάρουμε.
εγω για να μάθω πέντε πράγματα το 92-93-94 δεκαοχτώ χρόνο τοτε ούτε και ξερω ποσά Σάββατα πέρασα στο κατάστημα του κυρ Γιάννη Νικητοπούλου στην Ψαρουδάκη 18 στα κάτω πατησια. Στου Μανώλη το οπλουργείο τι καλός άνθρωπος. Έμαθα όμως πέντε πράγματα και έμαθα να ακούω.
Αναρωτιέμαι αν πρεπει να κυνηγαμε, και να κρατάμε όπλα.
 
Χαιρετώ την ομάδα και καλό Σαββατοκύριακο.
Ξέρουμε πως ονομάζεται σαν ανταλλακτικό το ποτηράκι που είναι μέσα στην αποθήκη, μετά το ελατήριο και σπρώχνει τα φυσίγγια;
Follower magazine.
 
Last edited:
Σήμερα είπα να πειραματιστω μιας και με την σκέψη μου στο Κυνήγι και της Τιμές οι οποίες έχουν φτάσει στο θεό ... Είπα να κάνω μια ντουφέκια οριακή για τα δεδομένα

Όπως όμως δείχνει ο πίνακας διόλου οριακή δεν την λες την θεωρώ πολύ καλή ντουφέκια και με ένα 2 άστρα Τσοκ στα ίδια μέτρα μην,Πω και παραπάνω θα έδινε πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.....
Να πω επίσης ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα και στο κυνήγι με νορμάλ φυσιολογικες θερμοκρασίες Σε ένα περπάτητο κυνήγι και γιατι όχι και σε ένα καρτέρι με λίγο πιο κλειστό τσοκ.....

Baikai mp155
IMG_20230610_115446~3.jpg
 
Σήμερα είπα να πειραματιστω μιας και με την σκέψη μου στο Κυνήγι και της Τιμές οι οποίες έχουν φτάσει στο θεό ... Είπα να κάνω μια ντουφέκια οριακή για τα δεδομένα

Όπως όμως δείχνει ο πίνακας διόλου οριακή δεν την λες την θεωρώ πολύ καλή ντουφέκια και με ένα 2 άστρα Τσοκ στα ίδια μέτρα μην,Πω και παραπάνω θα έδινε πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.....
Να πω επίσης ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα και στο κυνήγι με νορμάλ φυσιολογικες θερμοκρασίες Σε ένα περπάτητο κυνήγι και γιατι όχι και σε ένα καρτέρι με λίγο πιο κλειστό τσοκ.....

Baikai mp155
View attachment 73162
Δεν νομίζω να σου δώσει θήραμα αυτή η τουφεκιά, μόνο πούπουλα. ( προσωπική άποψη)
 
Δεν νομίζω να σου δώσει θήραμα αυτή η τουφεκιά, μόνο πούπουλα. ( προσωπική άποψη)
Φίλε και ναι και όχι .....
Έχω κυνήγισει με σκοπευτικά φυσίγγια αρκετες φορές με πολύ καλά αποτελέσματα.....
Γι'αυτό γράφω και πάνω με ένα 2 άστρα η ντουφέκια θα ήταν πολύ καλύτερη.

Όμως αν ξέρεις που βαράς σε τι αποστασεις ακόμα και το 3 Άρι θα χεις καλύτερα αποτελέσματα
 
Δεν νομίζω να σου δώσει θήραμα αυτή η τουφεκιά, μόνο πούπουλα. ( προσωπική άποψη)
Έχει κάτι τριάδες, τετράδες από σκάγια, οι οποίες αν βρουν το θήραμα, θα το καταβάλουν. Όμως είναι πολύ μικρή η συγκέντρωση για να στηριχτείς πάνω της και να είσαι σίγουρος.
 
Σήμερα είπα να πειραματιστω μιας και με την σκέψη μου στο Κυνήγι και της Τιμές οι οποίες έχουν φτάσει στο θεό ... Είπα να κάνω μια ντουφέκια οριακή για τα δεδομένα

Όπως όμως δείχνει ο πίνακας διόλου οριακή δεν την λες την θεωρώ πολύ καλή ντουφέκια και με ένα 2 άστρα Τσοκ στα ίδια μέτρα μην,Πω και παραπάνω θα έδινε πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.....
Να πω επίσης ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα και στο κυνήγι με νορμάλ φυσιολογικες θερμοκρασίες Σε ένα περπάτητο κυνήγι και γιατι όχι και σε ένα καρτέρι με λίγο πιο κλειστό τσοκ.....

Baikai mp155
View attachment 73162
Τηρουμένων των αναλογιών (απόσταση, πλήθος σκαγιών) μια χαρά είναι η τουφεκιά.
Απλά δεν ξέρω αν υπάρχει η απαιτούμενη διάτρηση ώστε να καταβληθεί το θήραμα.

σ.σ. Αν δεν ήμουν στο τέλος της κυνηγητικής μου δραστηριότητας (λόγω ηλικίας) το 155 σου το έπαιρνα...χθες
Είναι το μοναδικό μοντέλο Baikal που δεν μπήκε ποτέ στη συλλογή μου.
 
Τηρουμένων των αναλογιών (απόσταση, πλήθος σκαγιών) μια χαρά είναι η τουφεκιά.
Απλά δεν ξέρω αν υπάρχει η απαιτούμενη διάτρηση ώστε να καταβληθεί το θήραμα.

σ.σ. Αν δεν ήμουν στο τέλος της κυνηγητικής μου δραστηριότητας (λόγω ηλικίας) το 155 σου το έπαιρνα...χθες
Είναι το μοναδικό μοντέλο Baikal που δεν μπήκε ποτέ στη συλλογή μου.
Όλα είναι θέμα τσοκ φίλε η απόσταση αν στην ίδια απόσταση έβαζα ένα Δύο άστρα τσοκ το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ καλύτερο....
Όσο αφορά για την διατριση , στο Πουλί θα ήταν πολύ καλύτερη από ένα κλασικό 32 γρ....
 
Όλα είναι θέμα τσοκ φίλε η απόσταση αν στην ίδια απόσταση έβαζα ένα Δύο άστρα τσοκ το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ καλύτερο....
Όσο αφορά για την διατριση , στο Πουλί θα ήταν πολύ καλύτερη από ένα κλασικό 32 γρ....
Τόσο λίγα gr δεν έχω ρίξει ποτέ, αλλά για τα 28άρια θα συμφωνήσω μαζί σου.
Εγώ με το sp 27 em σε αυτές τις αποστάσεις (στα μπασίματα) έβαζα 1 max 2 άστρα επάνω και 4* κάτω.
 
Σήμερα είπα να πειραματιστω μιας και με την σκέψη μου στο Κυνήγι και της Τιμές οι οποίες έχουν φτάσει στο θεό ... Είπα να κάνω μια ντουφέκια οριακή για τα δεδομένα

Όπως όμως δείχνει ο πίνακας διόλου οριακή δεν την λες την θεωρώ πολύ καλή ντουφέκια και με ένα 2 άστρα Τσοκ στα ίδια μέτρα μην,Πω και παραπάνω θα έδινε πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.....
Να πω επίσης ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί άνετα και στο κυνήγι με νορμάλ φυσιολογικες θερμοκρασίες Σε ένα περπάτητο κυνήγι και γιατι όχι και σε ένα καρτέρι με λίγο πιο κλειστό τσοκ.....

Baikai mp155
View attachment 73162
Σαν ντουφεκιά τσίχλας έχει πάρα πολλά κενά σκαγιών στο συνολικο εύρος της (και κέντρο και περιφέρεια) που τα ζωτικής σημασίας για άμεση καταβολή μέρη (στήθος-λαιμός-κεφάλι) του συγκεκριμένου θηράματος δεν θα πάρουν ούτε ένα σκάγιο...σε κάποια σημεία της κατανομής παίρνουν το απαιτούμενο τριπλό πλήγμα...
Είναι ντουφέκια-τύχη...θα σου δώσει κάποια θηράματα αλλά θα χάσεις πολλά που θα είσαι κέντρο πάνω τους, και αυτό είναι χειρότερο...

Σε αυτή την απόσταση βέβαια με τον συγκεκριμένο συνδυασμό τσοκ/βάρος σκαγιών/Νο σκαγιών δεν περιμένεις και πολλά πράγματα...
 
Last edited:
Σαν ντουφεκιά τσίχλας έχει πάρα πολλά κενά σκαγιών στο συνολικο εύρος της (και κέντρο και περιφέρεια) που τα ζωτικής σημασίας για άμεση καταβολή μέρη (στήθος-λαιμός-κεφάλι) του συγκεκριμένου θηράματος δεν θα πάρει ούτε ένα σκάγιο...σε κάποια σημεία της κατανομής παίρνει το απαιτούμενο τριπλό πλήγμα...
Είναι ντουφέκια-τύχη...θα σου δώσει κάποια θηράματα αλλά θα χάσεις πολλά που θα είσαι κέντρο πάνω τους, και αυτό είναι χειρότερο...

Σε αυτή την απόσταση βέβαια με τον συγκεκριμένο συνδυασμό τσοκ/βάρος σκαγιών/Νο σκαγιών δεν περιμένεις και πολλά πράγματα...
16833050_1377474412316582_1638673485_o_1377474412316582~2.jpg
Περπάτητο κυνήγι τσίχλας με σκοπευτικά
Μια χαρά ήταν
 
View attachment 73177
Περπάτητο κυνήγι τσίχλας με σκοπευτικά
Μια χαρά ήταν
Δεν αντιλέγω...μαζί σου...
Άλλες οι αποστάσεις βολής περπατητού όμως...

Τα 42 μέτρα είναι μακρινή βολή καρτέριου...

Την συγκεκριμένη κατανομή που έβαλες έκρινα ως ανεπαρκή όχι τη χρησιμότητα των γομωσεων 24γρ στο κυνήγι...μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους όταν χρησιμοποιούνται όταν πρέπει, όπου πρέπει και όπως πρέπει...
 
Δεν αντιλέγω...μαζί σου...
Άλλες οι αποστάσεις βολής περπατητού όμως...

Τα 42 μέτρα είναι μακρινή βολή καρτέριου...

Την συγκεκριμένη κατανομή που έβαλες έκρινα ως ανεπαρκή όχι τη χρησιμότητα των γομωσεων 24γρ στο κυνήγι...μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους όταν χρησιμοποιούνται όταν πρέπει, όπου πρέπει και όπως πρέπει...
Ακριβώς αυτό λέω.
 
Έχει κάτι τριάδες, τετράδες από σκάγια, οι οποίες αν βρουν το θήραμα, θα το καταβάλουν. Όμως είναι πολύ μικρή η συγκέντρωση για να στηριχτείς πάνω της και να είσαι σίγουρος.
Μην ξεχνάς ότι μιλάμε στο φτερό Όχι σε σταθερό στόχο, τεράστια διαφορά, το πουλί μετακινητε.
 
Back
Top