Baikal Team

αυτοί που τα έχουν το λενε
Και ποιοι ειναι αυτοί που τα λένε; Γιατί κανείς από εμάς που τα έχουμε εδώ στο φόρουμ δεν λέει κάτι τέτοιο; Όμως για ψάξε να δεις τι λένε και σε Ρωσία που κυνηγούν σε πραγματικά αντίξοες συνθήκες και όχι στους 20-30 βαθμούς που τα κυνηγάμε στην Κρήτη.
τι να πουν τα φτωχά πλην τίμια βαικαλ σε μια beretta
Και όμως έχουν να πουν πάρα πολλά.
Φέρε μου όποια Beretta θέλεις να την συγκρίνουμε με την αριστερή κάννη του IJ 58 μου ή με την αριστερή του mp43 μου συγκρίνοντας όχι μονο κατανομή αλλά και διάτρηση και αρχικές ταχύτητες σε χρονογράφο με φυσίγγια ιδιογόμωσης για να έχουμε μεγαλύτερη σταθερότητα και καλύτερο μέτρο σύγκρισης. Ειμαι σίγουρος ότι θα απογοητευτείς.
 
Και ποιοι ειναι αυτοί που τα λένε; Γιατί κανείς από εμάς που τα έχουμε εδώ στο φόρουμ δεν λέει κάτι τέτοιο; Όμως για ψάξε να δεις τι λένε και σε Ρωσία που κυνηγούν σε πραγματικά αντίξοες συνθήκες και όχι στους 20-30 βαθμούς που τα κυνηγάμε στην Κρήτη.

Και όμως έχουν να πουν πάρα πολλά.
Φέρε μου όποια Beretta θέλεις να την συγκρίνουμε με την αριστερή κάννη του IJ 58 μου ή με την αριστερή του mp43 μου συγκρίνοντας όχι μονο κατανομή αλλά και διάτρηση και αρχικές ταχύτητες σε χρονογράφο με φυσίγγια ιδιογόμωσης για να έχουμε μεγαλύτερη σταθερότητα και καλύτερο μέτρο σύγκρισης. Ειμαι σίγουρος ότι θα απογοητευτείς.
Στο μονόκανο cal 12 ας έρθει οποίο θέλει δίπλα.
 
Και ποιοι ειναι αυτοί που τα λένε; Γιατί κανείς από εμάς που τα έχουμε εδώ στο φόρουμ δεν λέει κάτι τέτοιο; Όμως για ψάξε να δεις τι λένε και σε Ρωσία που κυνηγούν σε πραγματικά αντίξοες συνθήκες και όχι στους 20-30 βαθμούς που τα κυνηγάμε στην Κρήτη.

Και όμως έχουν να πουν πάρα πολλά.
Φέρε μου όποια Beretta θέλεις να την συγκρίνουμε με την αριστερή κάννη του IJ 58 μου ή με την αριστερή του mp43 μου συγκρίνοντας όχι μονο κατανομή αλλά και διάτρηση και αρχικές ταχύτητες σε χρονογράφο με φυσίγγια ιδιογόμωσης για να έχουμε μεγαλύτερη σταθερότητα και καλύτερο μέτρο σύγκρισης. Ειμαι σίγουρος ότι θα απογοητευτείς.
Δεν μπορώ να πω εδώ ονόματα αλλά δεν είναι και τυχαίοι ειναι αυτοι που πανε στα καλυτερα περασματα σε ολο το νησι και καθοντε μεσα στα χειμαδια που εσυ δεν μπορεις να πας...και δεν πιστεύω κανέναν ούτε διαβάζω τι λέει ο κάθε Ρώσος για να διαφημίσει το τουφέκι του μου αρκεί όταν πάμε στα περάσματα με αυτούς τους ίδιους και αυτοί που τα κρατάνε κάνουν ότι δεν βλέπουν τις τσίχλες και είμαι ο μόνος που τις κατεβάζει από κάπου εκεί στη στρατόσφαιρα τώρα τη σύγκριση που λες αυτοί την έχουν κάνει 200 φορές στο σκοπευτήριο και κλαιγανε αφού είσαι τόσο σίγουρος για το ντουφεκακι θα κάνουμε κάτι το χειμωνα να καταλάβεις τι παίζει μην το παίρνεις προσωπικά φίλε τα ίδια έλεγαν και κάτι beneles και κάτι Remi και κάτι brow και όλες ήρθαν στα λόγια μου
 
Δεν μπορώ να πω εδώ ονόματα αλλά δεν είναι και τυχαίοι ειναι αυτοι που πανε στα καλυτερα περασματα σε ολο το νησι και καθοντε μεσα στα χειμαδια που εσυ δεν μπορεις να πας...και δεν πιστεύω κανέναν ούτε διαβάζω τι λέει ο κάθε Ρώσος για να διαφημίσει το τουφέκι του μου αρκεί όταν πάμε στα περάσματα με αυτούς τους ίδιους και αυτοί που τα κρατάνε κάνουν ότι δεν βλέπουν τις τσίχλες και είμαι ο μόνος που τις κατεβάζει από κάπου εκεί στη στρατόσφαιρα τώρα τη σύγκριση που λες αυτοί την έχουν κάνει 200 φορές στο σκοπευτήριο και κλαιγανε αφού είσαι τόσο σίγουρος για το ντουφεκακι θα κάνουμε κάτι το χειμωνα να καταλάβεις τι παίζει μην το παίρνεις προσωπικά φίλε τα ίδια έλεγαν και κάτι beneles και κάτι Remi και κάτι brow και όλες ήρθαν στα λόγια μου
Μα ούτε εγώ πιστεύω αυτά που λες γιατί και εγώ έχω δει άλλα με τα μάτια μου. Δεν το πέρνω προσωπικά δεν έχω κάτι να κερδίσω. Όμως επειδή πλέον ασχολούμε με την ιδιογόμωση και έχω χρονογράφο και τα έχω μετρήσει σε σύγκριση και με άλλα όπλα συγκυνηγών μου, είμαι σίγουρος για αυτό που σου λέω. Έχω δει μέχρι και 25m/s περισσότερη αρχική V1.5 ταχύτητα από την αριστερή κάννη του Baikal mp43 σε σχέση με άλλα όπλα με επιμυκημένους κώνους και διευρημένους αυλούς (όπως browning gold hunter) αλλά και όπλα με απλές κάννες όπως πχ. η Vinci μου ή Benelli black eagle 1 και sl80. Και δεν πιστεύω ότι μία Beretta θα δώσει κάτι παραπάνω από τα άλλα όπλα που ανέφερα γιατί έχω κυνηγίσει και με ένα 686 και δεν είδα καμία υπεροχή στην τουφεκιά του.
Εσύ πως είσαι σίγουρος ότι έφταιγε το όπλο και δεν είσαι απλά εσύ καλύτερος στην στόχευση ή δεν είχες καλύτερα φυσίγγια; Γιατί αν ισχύουν αυτά που λες τότε πιστεύω ότι κάτι άλλο φταίει και όχι τα όπλα. Τα Baikal όπως ειπα τουλάχιστον βλητικά αλλά και σε αξιοπιστία είναι πολύ πάνω από τον μέσο όρο των άλλων όπλων μαζικής παραγωγής που κυκλοφορούν εδώ στην Ελλάδα και στοιχίζουν έως και 10πλάσια χρήματα. Άλλα είναι τα μειονεκτήματα των Baikal και σίγουρα όχι η αντοχή η αξιοπιστία και η βλητική τους.
 
Το Baikal είναι γνωστό ότι είναι ένα φθηνό απλό αξιόπιστο και δυνατό ντουφέκι που σίγουρα κοιτάζει κατάματα πολύ μα πολύ ακριβότερα ντουφέκια εάν του κάνεις ένα γυάλισμα του ελαφρύνσεις λίγο τις σκανδάλες και ρυθμίσεις το ζύγισμα του και ειδικά εάν είναι δισκανδαλο με απλούς εξολκεις θα το χαίρονται και τα δισέγγονα .Το θέμα βλητικής εξαρτάται από τα ποσά γρ ρίχνεις εάν δε ρίχνεις πολλά γρ είσαι οκ εάν ρίχνεις πολλά θα πρέπει και άλλα να σκαλίσεις .Λόγο του στενού αυλού και του Κοντού κώνου έχει δύναμη πολύ μεγάλη ένα εύρος σκαγιων στο κέντρο της ντουφέκιας γι'αυτό όταν κεντροντουφεκας μπορεί να δεις απίστευτα πράγματα σε σκοτωματα γιατί σε κατανομές δε θα δεις κάτι τραγικό αλλά σε δύναμη θα δεις.Καποια μερίδα σκαγιων που πηγαίνει στο κέντρο του στόχου να έχει εξαιρετικές δυνατότητες είναι καθαρά λόγο μεγάλων πιέσεων και ώθησης από τον 18.2/18.3 και τον κοντό κώνο,και εάν είναι λίγα και τα γρ ακόμη πιο τρέλα σκοτωματα .Επειδή ξέρουν καλά από βλητική οι Ρώσοι το έχουν αποδείξει στα κάποια πιο προσεγμένα μοντέλα που χρειαζόταν μεγαλύτερο πεδίο καταβολής είχαν αυλό 18.5 από παλιά και στην τοζ ελατηρίου και το Vostok αλλά και στο εξαιρετικό mp233 που εάν ήταν άλλης χώρας προέλευση θα έκανε τουλάχιστον 4/5000€ και κάνει 1300 με το ζόρι.
 
Last edited:
Μα ούτε εγώ πιστεύω αυτά που λες γιατί και εγώ έχω δει άλλα με τα μάτια μου. Δεν το πέρνω προσωπικά δεν έχω κάτι να κερδίσω. Όμως επειδή πλέον ασχολούμε με την ιδιογόμωση και έχω χρονογράφο και τα έχω μετρήσει σε σύγκριση και με άλλα όπλα συγκυνηγών μου, είμαι σίγουρος για αυτό που σου λέω. Έχω δει μέχρι και 25m/s περισσότερη αρχική V1.5 ταχύτητα από την αριστερή κάννη του Baikal mp43 σε σχέση με άλλα όπλα με επιμυκημένους κώνους και διευρημένους αυλούς (όπως browning gold hunter) αλλά και όπλα με απλές κάννες όπως πχ. η Vinci μου ή Benelli black eagle 1 και sl80. Και δεν πιστεύω ότι μία Beretta θα δώσει κάτι παραπάνω από τα άλλα όπλα που ανέφερα γιατί έχω κυνηγίσει και με ένα 686 και δεν είδα καμία υπεροχή στην τουφεκιά του.
Εσύ πως είσαι σίγουρος ότι έφταιγε το όπλο και δεν είσαι απλά εσύ καλύτερος στην στόχευση ή δεν είχες καλύτερα φυσίγγια; Γιατί αν ισχύουν αυτά που λες τότε πιστεύω ότι κάτι άλλο φταίει και όχι τα όπλα. Τα Baikal όπως ειπα τουλάχιστον βλητικά αλλά και σε αξιοπιστία είναι πολύ πάνω από τον μέσο όρο των άλλων όπλων μαζικής παραγωγής που κυκλοφορούν εδώ στην Ελλάδα και στοιχίζουν έως και 10πλάσια χρήματα. Άλλα είναι τα μειονεκτήματα των Baikal και σίγουρα όχι η αντοχή η αξιοπιστία και η βλητική τους.
Εμένα φίλε δεν μου φταίνε ποτε τα φυσιγγια ούτε ασχολούμαι και πολύ με το συγκεκριμένο θέμα όλα τα φυσιγγια σκοτώνουν τώρα όσοι τα ρίχνουν στα φυσιγγια προσπαθούν να δικαιολογησουν την αδυναμία τους.Τωρα από τη στιγμή που συγκρίνεις ένα όπλο όπως η beretta με το baikal και ειδικά σε θέμα κανης δεν νομίζω ότι έχεις ιδέα για τι μιλάς όλα τα τουφεκια που αναφέρεις παραπάνω και συγκρίνες είναι μετριοτατα και δεν έχουν καμία σχέση με μια berrtta optima είπαμε καλά φθηνά και ανθεκτικά τα βαικαλ αλλά ως εκεί η κάνη δεν είναι και το δυνατότερο τους σημείο
 
Η optima πραγματικά μετά τη v3 ίσως είναι η καλύτερη κανη αλλά να ξέρεις έχεις και τις περίεργες της .Πιο σταθερή θα σου έλεγα ότι είναι της sx3 η αχρωμιωτη.
Εγώ τώρα να ρωτήσω αν και άσχετο επειδή έχει γίνει ντόρος με τη βου 3 ποια η διαφορά της κάνης της απ' την 11-87?επειδή είχα αρκετά χρόνια 11-87 σε τουφεκιές που βλέπω δεν έχω δει καμμία διαφορά.γιατι όλο αυτό λοιπόν με τη βου?
 
Γιατί η Ρεμί την έκανε καλύτερη τόσο απλά το ίδιο συμβαίνει με τις μπενελι απλές και Κριό και με τις Μπερέτα οπτιμα και μη .Η εξέλιξη έφερε καλύτερα αποτελέσματα γιατί δεν τα ξέρουμε όλα εδώ και 100 χρόνια όπως πιστεύουν κάποιοι τα μόνα που ξέρουμε εδώ και χιλιάδες χρόνια είναι τον αξιόλογο τρόπο και την αντιμετώπιση της ζωής από τους δικούς μας φιλοσόφους και αυτά δεν μπορούμε να το εφαρμόσουμε.
 
Γιατί η Ρεμί την έκανε καλύτερη τόσο απλά το ίδιο συμβαίνει με τις μπενελι απλές και Κριό και με τις Μπερέτα οπτιμα και μη .Η εξέλιξη έφερε καλύτερα αποτελέσματα γιατί δεν τα ξέρουμε όλα εδώ και 100 χρόνια όπως πιστεύουν κάποιοι τα μόνα που ξέρουμε εδώ και χιλιάδες χρόνια είναι τον αξιόλογο τρόπο και την αντιμετώπιση της ζωής από τους δικούς μας φιλοσόφους και αυτά δεν μπορούμε να το εφαρμόσουμε.
Συγγνώμη αλλά απ' αυτά που έχω δει ο μηχανισμός της βου είναι πολύ χειρότερος απ' αυτόν της 11-87 και ειδικά για να λύσεις κλείστρο πρέπει να είσαι τουλάχιστον μηχανολόγος μηχανικός.χιλιες φορές το λαστιχακι απ' αυτά που έχει η βου απάνω αλλά αυτό είναι η προσωπική μου αποψη
 
Συγγνώμη αλλά απ' αυτά που έχω δει ο μηχανισμός της βου είναι πολύ χειρότερος απ' αυτόν της 11-87 και ειδικά για να λύσεις κλείστρο πρέπει να είσαι τουλάχιστον μηχανολόγος μηχανικός.χιλιες φορές το λαστιχακι απ' αυτά που έχει η βου απάνω αλλά αυτό είναι η προσωπική μου αποψη
Δε μιλάμε για μηχανισμούς αλλά για κανες και η σειρά α300 καλύτερο μηχανισμό έχει για μένα από μέχρι την 304 αλλά και τι να λέει
 
εμενα η 155 εχει την καλυτερη κανη απο ολλα τα τουφεκια !!!μην πω για το mp27 μυδραλιο !!! ααα να μην ξεχασω και το σαρασκουετα !! αντιαρματικο !!! ααα ναι και η μπρεντα ? κανονι!!! μην πω και για το σιμσον!!! πυραβλος εδαφους αερους !!! και ολλα αυτα ξερετε γιατι!!ειναι ΔΙΚΑ ΜΟΥ και τα ΠΛΗΡΩΣΑ η με τα πηρε ο μπαμπας μου, και τα διαλεξα οποτε το σημπερασμα ποιο ειναι ?? οτι με οτι πληρωνει ο καθε ενας που μπορει να ειναι τελειως ασχετος με το αντικειμενο μεγαλωνει και η π@@@τσα του και σπαει των υπολοιπων τα παπαρια !!!!αντε καλημερα !!!!
 
εμενα η 155 εχει την καλυτερη κανη απο ολλα τα τουφεκια !!!μην πω για το mp27 μυδραλιο !!! ααα να μην ξεχασω και το σαρασκουετα !! αντιαρματικο !!! ααα ναι και η μπρεντα ? κανονι!!! μην πω και για το σιμσον!!! πυραβλος εδαφους αερους !!! και ολλα αυτα ξερετε γιατι!!ειναι ΔΙΚΑ ΜΟΥ και τα ΠΛΗΡΩΣΑ η με τα πηρε ο μπαμπας μου, και τα διαλεξα οποτε το σημπερασμα ποιο ειναι ?? οτι με οτι πληρωνει ο καθε ενας που μπορει να ειναι τελειως ασχετος με το αντικειμενο μεγαλωνει και η π@@@τσα του και σπαει των υπολοιπων τα παπαρια !!!!αντε καλημερα !!!!
.RESPECT.
 
εμενα η 155 εχει την καλυτερη κανη απο ολλα τα τουφεκια !!!μην πω για το mp27 μυδραλιο !!! ααα να μην ξεχασω και το σαρασκουετα !! αντιαρματικο !!! ααα ναι και η μπρεντα ? κανονι!!! μην πω και για το σιμσον!!! πυραβλος εδαφους αερους !!! και ολλα αυτα ξερετε γιατι!!ειναι ΔΙΚΑ ΜΟΥ και τα ΠΛΗΡΩΣΑ η με τα πηρε ο μπαμπας μου, και τα διαλεξα 🤝οποτε το σημπερασμα ποιο ειναι ?? οτι με οτι πληρωνει ο καθε ενας που μπορει να ειναι τελειως ασχετος με το αντικειμενο μεγαλωνει και η π@@@τσα του και σπαει των υπολοιπων τα παπαρια !!!!αντε καλημερα !!!!
Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι.🤝🤝🤝🤝🤝
 
εμενα η 155 εχει την καλυτερη κανη απο ολλα τα τουφεκια !!!μην πω για το mp27 μυδραλιο !!! ααα να μην ξεχασω και το σαρασκουετα !! αντιαρματικο !!! ααα ναι και η μπρεντα ? κανονι!!! μην πω και για το σιμσον!!! πυραβλος εδαφους αερους !!! και ολλα αυτα ξερετε γιατι!!ειναι ΔΙΚΑ ΜΟΥ και τα ΠΛΗΡΩΣΑ η με τα πηρε ο μπαμπας μου, και τα διαλεξα οποτε το σημπερασμα ποιο ειναι ?? οτι με οτι πληρωνει ο καθε ενας που μπορει να ειναι τελειως ασχετος με το αντικειμενο μεγαλωνει και η π@@@τσα του και σπαει των υπολοιπων τα παπαρια !!!!αντε καλημερα !!!!
+1000 αλλά τα δικά μου είναι καλύτερα !! .terror.
 
εμενα η 155 εχει την καλυτερη κανη απο ολλα τα τουφεκια !!!μην πω για το mp27 μυδραλιο !!! ααα να μην ξεχασω και το σαρασκουετα !! αντιαρματικο !!! ααα ναι και η μπρεντα ? κανονι!!! μην πω και για το σιμσον!!! πυραβλος εδαφους αερους !!! και ολλα αυτα ξερετε γιατι!!ειναι ΔΙΚΑ ΜΟΥ και τα ΠΛΗΡΩΣΑ η με τα πηρε ο μπαμπας μου, και τα διαλεξα οποτε το σημπερασμα ποιο ειναι ?? οτι με οτι πληρωνει ο καθε ενας που μπορει να ειναι τελειως ασχετος με το αντικειμενο μεγαλωνει και η π@@@τσα του και σπαει των υπολοιπων τα παπαρια !!!!αντε καλημερα !!!!
Γαμωτο ξεχασα και το τοζ το αντιεροπορικο!!!!
 
Εμένα φίλε δεν μου φταίνε ποτε τα φυσιγγια ούτε ασχολούμαι και πολύ με το συγκεκριμένο θέμα όλα τα φυσιγγια σκοτώνουν τώρα όσοι τα ρίχνουν στα φυσιγγια προσπαθούν να δικαιολογησουν την αδυναμία τους.Τωρα από τη στιγμή που συγκρίνεις ένα όπλο όπως η beretta με το baikal και ειδικά σε θέμα κανης δεν νομίζω ότι έχεις ιδέα για τι μιλάς όλα τα τουφεκια που αναφέρεις παραπάνω και συγκρίνες είναι μετριοτατα και δεν έχουν καμία σχέση με μια berrtta optima είπαμε καλά φθηνά και ανθεκτικά τα βαικαλ αλλά ως εκεί η κάνη δεν είναι και το δυνατότερο τους σημείο
Λοιπον ας δουμε τα πραγματα ποιο ρεαλιστικα........
Νικο απο την ομορφη Κρητη θα σου ελεγα πως σφαλεις σε πολλα πραγματα και θα σου τα πω οπως ακριβως ειναι και λογω πειρας και ασχωλιας με το αντικειμενο(οπλο) αλλα και ως ιδιογομωτης 40 χρονια..
Ολα τα φυσιγγια σκοτωνουν οπως και ολα τα οπλα......
Αλλα υπαρχει μια λεπτομερεια που εχει επαληθευθει πολλακις στην βλητικη του λειοκανου οπλου........
ΚΑΝΕΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΟΠΛΟ ΔΕΝ ΡΙΧΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΚΑΛΑ.
Οποτε καταλαβαινεις υπαρχουν καποια πραγματα που διαφοροποιουν την βλητικη του καθε οπλου με τα εκαστοτε φυσιγγια που ριχνει.
Μια ακομα σοβαρη ισως η σοβαροτερη παραμετρος για αποτυχημενες βολες ειναι τα μετρα κοντακιου και οχι τα φυσιγγια και τα τσοκαρισματα και ενα αλλο σωρο δικαιολογιες.
Παμε τωρα στην συγκριση που ανεφερες αναμεσα σε Baikal και Beretta -Beretta optima.
Σε καμια σοβαρη συγκριση αν θελουμε να ειμασται αντικειμενικοι δεν συγκρινουμε ανομοια πραγματα........πρεπει η συγκριση να γινεται ναι μεν σε δυο διαφορετικα οπλα με τα ιδια φυσιγγια σε ιδιο νουμερο αλλα με ιδιο μηκος καννης.....με ιδιο τσοκαρισμα.....με ιδιο αυλο.... και με ιδιο κωνο συναρμογης......τοτε και μονο τοτε θα μπορεσουμε να εχουμε αντικειμενικα κριτηρια και ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ........ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΙΝΑΚΑ ΔΟΚΙΜΩΝ!!!!!
Σαν τελευταιο θα σου πω και λογω ιδιογομωσης πως οταν βρεις το καταλληλο φυσιγγι για το ταπεινο Baikal αλλα και για καθε Baikal να εισαι σιγουρος πως δεν υστερει σε τιποτα απο οπλα πολλαπλασιας αξιας στην βλητικη του!!!!!!ειτε Benelli ειναι....ειτε Beretta ειναι....ειτε Franchi ειναι η οτιδηποτε ειναι..........τα ρωσικα οπλα φημηζωνται για την βλητικη τους αποδωση παγκοσμια αλλα οχι για το φινιρισμα τους(οπου υπαρχει λογος).....μην τα μπερδεψεις ποτε αυτα τα δυο
 
Back
Top