Baikal Team

Μπορεί να επέμβει οπλουργος και να γίνεται πρέπει να ρωτήσεις και ο καλύτερος γι'αυτό θα ήταν ο παπατσαρουχας επειδή έχει ασχοληθεί εκτενώς με το συγκεκριμένο όπλο και τις σκανδάλες του.Ισως ο πιο άβολος επιλογέας μονοσκανδαλου όπλου ο συγκεκριμένος των baikal
Αν και συμφωνώ απόλυτα, θα πω ότι έχοντας το όπλο 8+ χρόνια, με ξένισε αρκετά στην αρχή. Μετά το συνήθισα και μου άρεσε κιόλας. " Έξις δευτέρα φύσις".
 
Ο γρηγορότερος επιλογέας το δαχτυλο
Συμφωνώ επί της ουσίας. Όμως, για μένα προσωπικά, παρά το γεγονός ότι το συνήθισα εύκολα, δεν έπαιζα και με αυτό συνέχεια, μία, δύο, πάρα πολύ σπάνια τρεις φορές σε μια 3ωρη, 4ωρη έξοδο.
Ξανά για μένα , δεν θεωρώ ότι ο καλός ή κακός επιλογέας είναι μείζον θέμα. Άμα μάθεις να ντουφεκάς καλά, όλα τα άλλα είναι πταίσματα.
σ.σ. Παίζει ρόλο και η επιλογή των τσοκ. Άλλο είναι να έχεις 1* και 4* , ή 2/5 και άλλο 3/4.
 
Συμφωνώ επί της ουσίας. Όμως, για μένα προσωπικά, παρά το γεγονός ότι το συνήθισα εύκολα, δεν έπαιζα και με αυτό συνέχεια, μία, δύο, πάρα πολύ σπάνια τρεις φορές σε μια 3ωρη, 4ωρη έξοδο.
Ξανά για μένα , δεν θεωρώ ότι ο καλός ή κακός επιλογέας είναι μείζον θέμα. Άμα μάθεις να ντουφεκάς καλά, όλα τα άλλα είναι πταίσματα.
σ.σ. Παίζει ρόλο και η επιλογή των τσοκ. Άλλο είναι να έχεις 1* και 4* , ή 2/5 και άλλο 3/4.
Ο επιλογέας παίζει σημαντικό ρόλο κυρίως στα καρτερια Γιάννη στο περπατητο δεν προλαβαίνεις να κάνεις αλλαγή μόνο με δισκανδαλο γι'αυτό όταν θέλεις να πάρεις το απόλυτο ανά πάσα στιγμή το παίρνεις με δισκανδαλο όπλο το μονοσκανδαλο δεν προλαβαίνεις σε όλες τις φάσεις να αλλάξεις κανη έχω κυνηγήσει και είχα και των δύο ειδών και τώρα πάλι έχω μονοσκανδαλο.
 
Ο επιλογέας παίζει σημαντικό ρόλο κυρίως στα καρτερια Γιάννη στο περπατητο δεν προλαβαίνεις να κάνεις αλλαγή μόνο με δισκανδαλο γι'αυτό όταν θέλεις να πάρεις το απόλυτο ανά πάσα στιγμή το παίρνεις με δισκανδαλο όπλο το μονοσκανδαλο δεν προλαβαίνεις σε όλες τις φάσεις να αλλάξεις κανη έχω κυνηγήσει και είχα και των δύο ειδών και τώρα πάλι έχω μονοσκανδαλο.
έτσι είναι όπως τα λέει ο Γιάννης.... ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΤΣΙ......
 
Ο επιλογέας παίζει σημαντικό ρόλο κυρίως στα καρτερια Γιάννη στο περπατητο δεν προλαβαίνεις να κάνεις αλλαγή μόνο με δισκανδαλο γι'αυτό όταν θέλεις να πάρεις το απόλυτο ανά πάσα στιγμή το παίρνεις με δισκανδαλο όπλο το μονοσκανδαλο δεν προλαβαίνεις σε όλες τις φάσεις να αλλάξεις κανη έχω κυνηγήσει και είχα και των δύο ειδών και τώρα πάλι έχω μονοσκανδαλο.
Λίγο, πολύ στην ίδια γραμμή κινούμαστε. Όντως αναφερόμουνα σε καρτερίσιο κυνήγι. Όμως στο περπατητό (που σαφώς δεν τίθεται θέμα επιλογέα) χρησιμοποιούσα 3*/4*, η και 4*/5*, όπου η διαφορά συγκεντρώσεων μεταξύ των αυτών των τσοκ δεν είναι και τρομερή. Και σε συνδυασμό με το ότι στο περπατητό το θήραμα βγαίνει με μεγάλες διαφορές αποστάσεων ρίχνεις με ότι κάτσει.
σ.σ. Το προηγούμενο ποζέ Baikal που είχα ήταν δισκάνδαλο (1*/3*) και σίγουρα στο καρτέρι ήταν απείρως βολικότερο, αλλά στο περπατητό 9 στις 10 έριχνα τη κάτω πρώτα. Έτσι, στο κυνήγι αυτό με βόλεψε καλύτερα το μονοσκάνδαλο.
Όλα αυτά όχι προς συμβουλή, αλλά ως κατάθεση προσωπικής εμπειρίας. Ίσως σε κάποιον ταιριάζει.
 
Ο επιλογέας παίζει σημαντικό ρόλο κυρίως στα καρτερια Γιάννη στο περπατητο δεν προλαβαίνεις να κάνεις αλλαγή μόνο με δισκανδαλο γι'αυτό όταν θέλεις να πάρεις το απόλυτο ανά πάσα στιγμή το παίρνεις με δισκανδαλο όπλο το μονοσκανδαλο δεν προλαβαίνεις σε όλες τις φάσεις να αλλάξεις κανη έχω κυνηγήσει και είχα και των δύο ειδών και τώρα πάλι έχω μονοσκανδαλο.
+1000 δεν προλαβαίνεις να πατήσεις τη σκανδάλη ,όχι να επιλέξεις κάννη.
 
Βιολογικό οπλο ο μπαγασας την ξεκ#li@$ε την τουρκια με ενα καλησπέρα hippo
κωστα περα απο την πλακα τοσα χρονια μας ζαλισαν με τα υγιειονομικα πρωτολλα,.πηγε επισκεψη σε αλλον αρχηγο κρατους αρωστος?Για ποσο μαλακες μας εχουν?
 
ζητωωωωωωω ο κουλης εχει κορονοιο ,παει ο ερντογαν τελος:D συγνωμη για το μπαχαλο
οχι ρε φίλε τι λες;
αμαν αμαν
εμείς πρέπει να ευχόμαστε να είναι καλά ο Ερντογάν!

ο Ι.Μάζης λεει: "ο Θεός να μου κόβει μέρες και να δίνει χρόνια στον Ερντογάν"
δεν κάνω πλάκα

από τον Ερντογάν περιμένω χαΐρι για μας όχι από τους πολιτικούς μας και τους πολίτες μας.........
 
Πάντως όσες φορές δούλεψα τον επιλογέα και στο καρτέρι, 90% η τουφεκιά πάει στο βρόντο. Προφανώς χάνεται ο αυθορμητισμός της βολής κουμπώνω ρίχνω...
+1000
Mε δίκαννο στο καρτέρι συνήθως έχω 4* και 3* ή 3 και 2. Όποτε άλλαζα κάννη, αφότου είχε εμφανιστεί το πουλί, 8 στις 10 έριχνα στο γάμο του καραγκιόζη. Πολλές φορές οι πολλές επιλογές, πιθανόν να μας αποσυντονίζουν: 2 διαφορετικά τσοκαρίσματα, 2 νούμερα φυσίγγια, 2 διαφορετικά φυσίγγια (τουλάχιστον!) και τελικά λές γιατί αστόχησα; Να αλλάξω τσοκ; μήπως δεν τραβάνε τα φυσίγγια να βάλω τα άλλα; κτλ. Θα ήθελα μια σεζόν να βάλω δυο ίδια τσοκ και 1 φυσίγγι σερί, για να δω πόσο πιο χάλια ή πιο καλά είναι τα πράγματα.
 
Μάλλον σας αποσυντονιζει γιατί δεν γίνεται υποσυνείδητα αλλά ψάχνετε εκείνη τη στιγμή με αποτέλεσμα να σε απασχολεί ο επιλογέας και όχι ο στόχος εγώ προσωπικά κοιτώ τον στόχο και η αλλαγή γίνεται χωρίς να μου τραβήξει την προσοχή αυτόματα ,ειδικά στο καρτέρι πολύ συχνά αλλάζω κανη διότι μου αρέσουν και τα άκρα 4/1 η 5/2 διότι πουλι που θα περάσει από την μέση απόσταση η πιο κοντά θα ρίξεις η πιο μακριά στο να του ριξεις ακριβώς εκεί που θεωρούμε μέση βολή τα 25 μέτρα για να πω ότι η τσοκαρισμενη κανη θα με δυσκολέψει και η ανοιχτή δεν θα με καλυψει είναι στο χέρι μου ειδικά στο καρτέρι άσε που και σε αυτή την απόσταση άμα είσαι πάνω σε καλύπτουν τα τσοκ και τα δυο. Βέβαια έχω κάνει αρκετή εξάσκηση και πάντα το κάνω με ότι όπλο έχω και σε οτιδήποτε θέλω να χρησιμοποιώ με επιτυχία.Στη μπενελι είχα φυσίγγι ανάμεσα στα δάχτυλα του αριστερού που κρατούσα τη πάπια ώστε αν ερχόταν ψηλωμενο πουλί το τσιμπαγα με το άλλο χέρι και έκανα αλλαγή σε χοντρυτερο συνήθως 2 νούμερα για να κάνω μια και μεμονωμένη με όσο μεγαλύτερη ακρίβεια ντουφέκια που παρά πολλές φορές ήταν και επιτυχής.Ολα είναι θέμα εξάσκησης και λίγο τρέλλας που έχει ο καθένας μας για το κυνήγι και τις απαιτήσεις του.Οπως και να έχει το δισκανδαλο είναι βασιλιάς στο θέμα ταχύτητας επιλογής στο κυνήγι όπως το μονοσκανδαλο στο σκοπευτήριο.
 
. Θα ήθελα μια σεζόν να βάλω δυο ίδια τσοκ και 1 φυσίγγι σερί, για να δω πόσο πιο χάλια ή πιο καλά είναι τα πράγματα.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις.
Θα εκπλαγείς.
Διώχνεις άχρηστα πράγματα απ το μυαλό σου και τα αποτελέσματα είναι πολύ ποιό θετικά.
 
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις.
Θα εκπλαγείς.
Διώχνεις άχρηστα πράγματα απ το μυαλό σου και τα αποτελέσματα είναι πολύ ποιό θετικά.
Το χω κάνει εγώ με 3αρι τσοκ και nobel sport classisa 7,5 32 γραμ. σε τσίχλα και λίγο φασσα. Τα πήγα πολύ καλά. Με franchi affinity
 
Back
Top