Baikal Team

Ακριβουτσικο ,σε αυτά τα χρήματα πας στο πλάγιο με χίλια
Σε ένα κατάστημα που κοίταζα
στην Θεσ/νικη το δίνει 329€ κ γενικά υπάρχουν κάτι προσφορες..

Προς τα τέλη της δεκαετίας του 90 είχε γράψει ο Κυπριδημος ένα άρθρο για ένα μονοκαννο baikal ενός από Κάλυμνο που του είχε προσθέσει τσοκακια,porting,λειανση βάσης, μετατροπή από πιστολε σε αγγλε , λινελαιο, κόκκινο φωσφοριζε στόχαστρο..
Σαφώς κ ολες αυτες η εργασίες ξεπέρασαν κατά πολυ την τιμή του όπλου αλλά πραγματικα αξιζε γιατί έτσι βρίσκει κ καλυτερη εφαρμογή σε διάφορα κυνήγια..
Ήταν ενα πραγματικο χάρμα οφθαλμών!
Μετά από αυτό το άρθρο είμαι βέβαιος ότι αρκετοί αποπειράθηκαν να κάνουν τις ίδιες μετατροπές..
Τώρα η baikal το προσφερει έτοιμο.....
Τι να παρεις ένα "απλό" baikal κ να το μετατρέψεις κ τι να παρεις αυτό, που σίγουρα θα έρθει κ πιο φθηνά....

Το θετικό είναι πως κατά καιρους βρίσκεται στα μεταχειρισμένα με τιμές κάτω των 200€ κ σε εξαιρετικη κατασταση..
 
Καλησπέρα σας... μπαίνω και γω στο club με ενα πανέμορφο μονόκαννο .Το όπλο ήταν απο το 2010 στην οικογένεια και τώρα ήρθε ατα χέρια μου. View attachment 22474View attachment 22475View attachment 22476
Φανταστικό!!! Να το χαρείς πραγματικά.....τι ποιο όμορφο όπλο να ξεκινήσει και ένας πιτσιρικάς την κυνηγετική του διαδρομή!!
 
Καλησπέρα, ιδιοκτήτης πλέον και εγώ ενός "καινούργιου" (κατασκευή 2006) πλαγιόκαννου baikal izh43, δισκάνδαλου με απλούς εξολκείς και εναλλασσόμενα τσοκς. Βρίσκω το κοντάκι λίγο κοντό και μέχρι να βρω την ευκαιρία να το τροποποιήσω, σκέφτομαι το φορετό πέλμα. Έχει δοκιμάσει κανείς αυτή τη λύση και μπορεί να με κατευθύνει σε κάποιο ποιόν;
 
Καλησπέρα, ιδιοκτήτης πλέον και εγώ ενός "καινούργιου" (κατασκευή 2006) πλαγιόκαννου baikal izh43, δισκάνδαλου με απλούς εξολκείς και εναλλασσόμενα τσοκς. Βρίσκω το κοντάκι λίγο κοντό και μέχρι να βρω την ευκαιρία να το τροποποιήσω, σκέφτομαι το φορετό πέλμα. Έχει δοκιμάσει κανείς αυτή τη λύση και μπορεί να με κατευθύνει σε κάποιο ποιόν;
Καλώς μας όρισες φίλε, εγώ έχω βάλει στο δικό μου πλάγιο το κάτωθι: https://www.hobbi.gr/pelma-oplou-cervellati-foreto-meli-p-3006.html
Υπάρχουν κι άλλα παρόμοια από άλλες εταιρείες, ακόμη και πιο ακριβά, όπως της pachmayer.
Πριν αγοράσεις οποιοδήποτε φρόντισε να ταιριάζει στις διαστάσεις του κοντακιου σου όπως επίσης να σου δίνει το επιθυμητό πάχος.
Εγώ ήμουν τυχερός και το συγκεκριμένο μου ήρθε κουτί απ' όλες τις απόψεις.
 
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση! Είναι ασφαλές να μετρήσω τους άξονες της πλευράς του κοντακιού που πατάει το πέλμα και να το παραγγείλω από το internet ή θα κάνω πατάτα; Υπάρχουν προϊόντα που δίνουν διαστάσεις, όπως: https://www.kalkantzakos.com/Product/575/slip-on-pad-decelerator-kafe,-foreto-pelma-pachmayr
 
Γενική εντύπωση πάντως κατά την άπειρη γνώμη μου, είναι ένα ωραίο και στιβαρό όπλο με αρνητικά δύο δευτερεύοντα ζητήματα, όπως τα χαμηλής ποιότητας τσοκάκια και ο πολύ σκληρός διακόπτης της πάπιας. Ωραίες τουφεκιές και άνετη σκόπευση! Καλή επιλογή για 459 ευρώ, ενδεχομένως και για λίγα περισσότερα!
 
Καλησπέρα, ιδιοκτήτης πλέον και εγώ ενός "καινούργιου" (κατασκευή 2006) πλαγιόκαννου baikal izh43, δισκάνδαλου με απλούς εξολκείς και εναλλασσόμενα τσοκς. Βρίσκω το κοντάκι λίγο κοντό και μέχρι να βρω την ευκαιρία να το τροποποιήσω, σκέφτομαι το φορετό πέλμα. Έχει δοκιμάσει κανείς αυτή τη λύση και μπορεί να με κατευθύνει σε κάποιο ποιόν;
Καλύτερα πήγαινε σε έναν οπλουργο να στο φέρει στα μέτρα σου με ένα σωστό πέλμα και ίσως κάποιες φέτες επιμήκυνσης,αν χρειαστεί και μην κάνεις διπλά έξοδα.
 
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση! Είναι ασφαλές να μετρήσω τους άξονες της πλευράς του κοντακιού που πατάει το πέλμα και να το παραγγείλω από το internet ή θα κάνω πατάτα; Υπάρχουν προϊόντα που δίνουν διαστάσεις, όπως: https://www.kalkantzakos.com/Product/575/slip-on-pad-decelerator-kafe,-foreto-pelma-pachmayr
Θα σου πρότεινα να μην είναι φορετο γιατί κρατάει υγρασία και αλλάζει το χρώμα του κοντακιου
 
Καλησπέρα, ιδιοκτήτης πλέον και εγώ ενός "καινούργιου" (κατασκευή 2006) πλαγιόκαννου baikal izh43, δισκάνδαλου με απλούς εξολκείς και εναλλασσόμενα τσοκς. Βρίσκω το κοντάκι λίγο κοντό και μέχρι να βρω την ευκαιρία να το τροποποιήσω, σκέφτομαι το φορετό πέλμα. Έχει δοκιμάσει κανείς αυτή τη λύση και μπορεί να με κατευθύνει σε κάποιο ποιόν;
Καλορίζικο Γιάννη κ καλα κυνήγια!
O Γιώργος(Freeman89) είχε το ίδιο θέμα κ του έβαλε φορετο ελαστικό πελμα..
Αν δει το μυνημα θα σου πει η αλλιώς στείλτου πμ..
Αλλά σε οποιοδήποτε κατάστημα να παρεις τηλ κ να του πεις θελω ένα πελμα για το τάδε όπλο σίγουρα θα μπορέσουν να σε εξυπηρετήσουν...
Γενική εντύπωση πάντως κατά την άπειρη γνώμη μου, είναι ένα ωραίο και στιβαρό όπλο με αρνητικά δύο δευτερεύοντα ζητήματα, όπως τα χαμηλής ποιότητας τσοκάκια και ο πολύ σκληρός διακόπτης της πάπιας. Ωραίες τουφεκιές και άνετη σκόπευση! Καλή επιλογή για 459 ευρώ, ενδεχομένως και για λίγα περισσότερα!
Τα τσοκακια πρεπει να τα δεις γιατί από ότι λένε κάποια είναι πιο ανοιχτα από το αναγραφομενο...

Σχετικά με τον μοχλό της παπιας είναι χρήσιμο να τον λιπαινεις (αφου πρωτα τον αφαιρεσεις από το ξυλο για να μην σταξουν πάνω λάδια,αλλά κ να παει το λάδι εκεί που πρεπει) μετά απο ακινησία κ θα δεις που θα μαλακώσει....
Φαντάσου ότι μετά απο μεγάλη ακινησια σε νεκρη περιοδο τρώω το δάχτυλο μου για να να βγάλω την παπια... Μετά απο λίπανση βγαίνει με ανεση......
 
Last edited:
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση! Είναι ασφαλές να μετρήσω τους άξονες της πλευράς του κοντακιού που πατάει το πέλμα και να το παραγγείλω από το internet ή θα κάνω πατάτα; Υπάρχουν προϊόντα που δίνουν διαστάσεις, όπως: https://www.kalkantzakos.com/Product/575/slip-on-pad-decelerator-kafe,-foreto-pelma-pachmayr
Μπορεί να θέλεις διόρθωση στο πιτς μην βάζεις φορετο .Το pachmayr μαζί με μεταφορικά καί χωρίς τη σιγουριά ότι θα σου έρθει ακριβώς ,θα είναι περίπου μια η άλλη με τον οπλουργο.
 
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση! Είναι ασφαλές να μετρήσω τους άξονες της πλευράς του κοντακιού που πατάει το πέλμα και να το παραγγείλω από το internet ή θα κάνω πατάτα; Υπάρχουν προϊόντα που δίνουν διαστάσεις, όπως: https://www.kalkantzakos.com/Product/575/slip-on-pad-decelerator-kafe,-foreto-pelma-pachmayr
Οτι χειροτερο θα μπορεις να κανεις στο κοντακι!!!!....αυτα δεν λυνουν προβληματα αλλα προσθετουν.......το ποιο σωστο ειναι να βρεις ποσο θελεις να μεγαλωσει και με το καταλληλο πελμα σε παχος να το εφαρμωσεις......αν δεν σε καλυπτει το παχος ισως χρειαστει και μια φετα απο ξυλο.....αυτη ειναι η σωστη διαδικασια για επιμυκηνση κοντακιου.
 
Το θεμα της υγρασιας η της καταστροφης του φινιρισματος στο κοντακι απο το φορετο λαστιχενιο πελμα λυνεται πανευκολα και ανεξοδα......
Ακριβως επειδη ειναι φορετο το βαζουμε μονο στο κυνηγι και το βγαζουμε κατα την αποθηκευση
Εγω αυτο κανω και δεν εχω δει καμια απολυτως διαφορα στο κοντακι μου
Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση! Είναι ασφαλές να μετρήσω τους άξονες της πλευράς του κοντακιού που πατάει το πέλμα και να το παραγγείλω από το internet ή θα κάνω πατάτα; Υπάρχουν προϊόντα που δίνουν διαστάσεις, όπως: https://www.kalkantzakos.com/Product/575/slip-on-pad-decelerator-kafe,-foreto-pelma-pachmayr
ναι απ τη μερια που παταει το πελμα μετρησε τους, κι εγω ετσι το μετρησα και πραγματι οταν ηρθε και το δοκιμασα, καθεται κουτι. τοσο οσο σφιχτα που να μην "παιζει", αλλα να μπαινοβγαινει κιολας με την καταλληλη προσπαθεια.

στις διαστασεις να θυμασαι παντα και το παχος, να ειναι τοσο οσο θελεις αυξηση του μηκους....
 
Last edited:
Καλησπέρα, ιδιοκτήτης πλέον και εγώ ενός "καινούργιου" (κατασκευή 2006) πλαγιόκαννου baikal izh43, δισκάνδαλου με απλούς εξολκείς και εναλλασσόμενα τσοκς. Βρίσκω το κοντάκι λίγο κοντό και μέχρι να βρω την ευκαιρία να το τροποποιήσω, σκέφτομαι το φορετό πέλμα. Έχει δοκιμάσει κανείς αυτή τη λύση και μπορεί να με κατευθύνει σε κάποιο ποιόν;
Καλοτουφεκο....με Υγεια
 
Καλησπέρα, ιδιοκτήτης πλέον και εγώ ενός "καινούργιου" (κατασκευή 2006) πλαγιόκαννου baikal izh43, δισκάνδαλου με απλούς εξολκείς και εναλλασσόμενα τσοκς. Βρίσκω το κοντάκι λίγο κοντό και μέχρι να βρω την ευκαιρία να το τροποποιήσω, σκέφτομαι το φορετό πέλμα. Έχει δοκιμάσει κανείς αυτή τη λύση και μπορεί να με κατευθύνει σε κάποιο ποιόν;
Καλορίζικο, καλοτουφεκο Γιάννη, να το χαρείς!
 
Back
Top