back bore vs optima bore

Ολα καλα ειναι αλλα ας μου φέρει κάποιος ενα όπλο με μηχανισμό μπενελι και κάνη 1100 για να τελειωνουμε απο τα υπολοιπα
Αυτός ο συνδυασμός είναι ο ιδανικός! Η καινουργια V3 είναι πολύ κοντά σε αυτό που ψάχνουμε αλλά δεν είναι εποχές για πειράματα τώρα.
 
Ολα καλα ειναι αλλα ας μου φέρει κάποιος ενα όπλο με μηχανισμό μπενελι και κάνη 1100 για να τελειωνουμε απο τα υπολοιπα
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχουν κάποια παιδιά και από δω μέσα...έχουν φτιαχτεί τέτοια όπλα...έχει φτιάξει και ο champ που έγραφε στο φόρουμ μας αν δεν κάνω και πάλι λάθος!
 
Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχουν κάποια παιδιά και από δω μέσα...έχουν φτιαχτεί τέτοια όπλα...έχει φτιάξει και ο champ που έγραφε στο φόρουμ μας αν δεν κάνω και πάλι λάθος!
Ηλια μπορείς να φτιαξεις αλλα η διαδικασια ειναι δυσκολη και πρεπει ο μάστορας να εχει μεζεα αλλιως ειναι επικινδυνο.το εργοστασιακό ειναι πιο ασφαλες.οχι οτι δεν μου χουνε μπει ιδέες τωρα που εχω εκείνη την αγία 76αρα αριγη αλλα λέμε τωρα
 
Ηλια μπορείς να φτιαξεις αλλα η διαδικασια ειναι δυσκολη και πρεπει ο μάστορας να εχει μεζεα αλλιως ειναι επικινδυνο.το εργοστασιακό ειναι πιο ασφαλες.οχι οτι δεν μου χουνε μπει ιδέες τωρα που εχω εκείνη την αγία 76αρα αριγη αλλα λέμε τωρα
Φίλε άμα δεν κυνηγάς μεγάλα πάπια δεν νομίζω πως έχει νόημα!είναι ρίσκο η όλη διαδικασία και είναι πιθανό να τύχει κάποιο ελάττωμα!
 
Πάρε μια κάνη μπενέλι, κάνε της ένα κώνο συναρμογής, αποχρωμειωσε την και αν θες κάνε και ένα άνοιγμα στον αυλό έως 18,55 (για το άνοιγμα του αυλου δεν συμφωνώ βέβαια, αλλά η μόδα βλέπεις) και τότε να δεις αν αξίζει. Όπως γινόταν οι παλιές Κάλλιστον.
Τώρα να πάρεις κανες από άλλη εταιρεία και να τις προσαρμόσεις δεν ξέρω αν είναι ορθόδοξο, δεν γνωρίζω και κατά πόσο είναι ασφαλές, γιατί μαθαίνω ότι έχουν γίνει κάποια κρακ.
Εγώ πάντως είμαι οπαδός της μπενέλι και του 18,3 αν και πριν κυνηγούσα με αυλό 18,8 και φαμπαρμ, αλλά τώρα μόνο μπενέλι και ας μη σκοτώνουν.
 
Πάρε μια κάνη μπενέλι, κάνε της ένα κώνο συναρμογής, αποχρωμειωσε την και αν θες κάνε και ένα άνοιγμα στον αυλό έως 18,55 (για το άνοιγμα του αυλου δεν συμφωνώ βέβαια, αλλά η μόδα βλέπεις) και τότε να δεις αν αξίζει. Όπως γινόταν οι παλιές Κάλλιστον.
Τώρα να πάρεις κανες από άλλη εταιρεία και να τις προσαρμόσεις δεν ξέρω αν είναι ορθόδοξο, δεν γνωρίζω και κατά πόσο είναι ασφαλές, γιατί μαθαίνω ότι έχουν γίνει κάποια κρακ.
Εγώ πάντως είμαι οπαδός της μπενέλι και του 18,3 αν και πριν κυνηγούσα με αυλό 18,8 και φαμπαρμ, αλλά τώρα μόνο μπενέλι και ας μη σκοτώνουν.
Καλα κανεις κωστα.κι εγω πλεον τη rem με τα οποια μειονεκτήματα δεν την αφήνω απο τα χέρια μου.εχω δει αλλα πραματα σ αυτο τ οπλο.ολα τ αλλα σκοτώνουν δε σκοτώνουν ειναι για να συζηταμε.παντως πανω σ αυτο που ειπε ο συναδελφος gp για τη v3 αν ηταν αλλες εποχές θα την είχα τσιμπησει
 
Όλα τα όπλα σκοτώνουν, η όποια διαφορά είναι στον τρόπο καταβολής του θηράματος. Αλλά για μένα πρωταρχικό ρόλο παίζει το σωστό ζύγισμα του όπλου και η αξιοπιστία και μετά η απόλυτη απόδοση της κάννης (όσο σημαντική κι αν είναι κι αυτή).
 
Πάρε μια κάνη μπενέλι, κάνε της ένα κώνο συναρμογής, αποχρωμειωσε την και αν θες κάνε και ένα άνοιγμα στον αυλό έως 18,55 (για το άνοιγμα του αυλου δεν συμφωνώ βέβαια, αλλά η μόδα βλέπεις) και τότε να δεις αν αξίζει. Όπως γινόταν οι παλιές Κάλλιστον.
Τώρα να πάρεις κανες από άλλη εταιρεία και να τις προσαρμόσεις δεν ξέρω αν είναι ορθόδοξο, δεν γνωρίζω και κατά πόσο είναι ασφαλές, γιατί μαθαίνω ότι έχουν γίνει κάποια κρακ.
Εγώ πάντως είμαι οπαδός της μπενέλι και του 18,3 αν και πριν κυνηγούσα με αυλό 18,8 και φαμπαρμ, αλλά τώρα μόνο μπενέλι και ας μη σκοτώνουν.
Κώστα νομίζω ότι η νέα super sport ειναι 18.50 - 18.55.
Όσο αναφορά το σκοτώνουν η όχι, ευτυχώς ειναι στην φαντασία των ότι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.
 
Κώστα νομίζω ότι η νέα super sport ειναι 18.50 - 18.55.
Όσο αναφορά το σκοτώνουν η όχι, ευτυχώς ειναι στην φαντασία των ότι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.
Νικολή θεωρείς τυχαίο ότι σοβαροί Έλληνες σκοπευτές...χωρίς χορηγίες υποστηρίζουν πως οι benelli υστερούν βλητικα στα χοντρά σκάγια σε σχέση με λειοκανα άλλων εταιριών?
 
Νικολή θεωρείς τυχαίο ότι σοβαροί Έλληνες σκοπευτές...χωρίς χορηγίες υποστηρίζουν πως οι benelli υστερούν βλητικα στα χοντρά σκάγια σε σχέση με λειοκανα άλλων εταιριών?

Hλια το εχω ακουσει κι εγω πολλες φορες. Ομως επειδη κυνηγαω βαλτο εχω δει και παρα πολλα καλα αποτελεσματα στο βαλτο με Benelli και πολλα απο τα παιδια γραφουν και στο φορουμ. Oλοι αυτοι εχουν ενα κοινο χαρακτηριστικο, χρησιμοποιουν φυσιγγια ιδιογομωσης για τα κυνηγια τους. Ισως οι διαπιστωσεις η θεωριες η οπως θελεις πες τες σχετικα με τη Benelli και τα χοντρα σκαγια να εχουν βασιστει σε αποτελεσματα με εμπορικα φυσιγγια.
 
Hλια το εχω ακουσει κι εγω πολλες φορες. Ομως επειδη κυνηγαω βαλτο εχω δει και παρα πολλα καλα αποτελεσματα στο βαλτο με Benelli και πολλα απο τα παιδια γραφουν και στο φορουμ. Oλοι αυτοι εχουν ενα κοινο χαρακτηριστικο, χρησιμοποιουν φυσιγγια ιδιογομωσης για τα κυνηγια τους. Ισως οι διαπιστωσεις η θεωριες η οπως θελεις πες τες σχετικα με τη Benelli και τα χοντρα σκαγια να εχουν βασιστει σε αποτελεσματα με εμπορικα φυσιγγια.
Παύλο δεν αναφέρω προσωπικές εμπειρίες γιατί δεν κυνηγάω υδρόβια για να έχω άποψη....ούτε ειμαι τόσο καλός σκοπευτικά για να καταλάβω τις διαφορές...οσες φασσες έπρεπε να πάρω έχω πάρει και με την benelli αλλά και με την beretta....ίσως να είναι αυτό που λες με τα φυσίγγια του εμπορίου αλλά γενικά ακούγεται πολύ!
 
Αυτός ο συνδυασμός είναι ο ιδανικός! Η καινουργια V3 είναι πολύ κοντά σε αυτό που ψάχνουμε αλλά δεν είναι εποχές για πειράματα τώρα.

Οπως τα λες ειναι. Δοκιμασμενη σε 5000 τουφεκιες απο 28 μεχρι 44 για την ωρα γραμμαρια. Πειραμα δεν υπαρχει
 
Ηλία δεν αμφιβάλλω για το ήθος τους και τον επαγγελματισμό τους.
Αμφιβάλλω όμως για τον οποιοδήποτε είτε κυνηγός είτε σκοπευτής που παίρνει ένα όπλο και βγάζει συμπεράσματα δικά του πάνω στην βλητικη του όπλου. Η βλητικη (μόνο στα λειόκαννα) όπως έχω ξανά γράψει εξετάζεται και μελετάται από την επιστήμη της στατιστικής. Τα μοντέλα μελέτης ειναι πολύπλοκα και επαναλαμβανόμενα που καθιστούν αδύνατο απο εμάς να αναλυθούν λογο κόστους και χρήματος.
Παράδειγμα η Remington μαζί με την federal έχουν στοιχεία μετα απο ένα εκατομμύριο βολές συνεχών δοκιμών. Η μέση τιμή που έχει η εταιρία για το καλυτερο αποτέλεσμα θα ειναι το ίδιο με το δικό μας πείραμα στο σκοπευτήριο ;
Αν λοιπόν δεν έχουν τα χρήματα, τον ανάλογο εξοπλισμό και τις επιστημονικές γνώσεις όπως οι ανάλογες εταιρίες να μην βγάζουν συμπεράσματα φανταστικά.
 
Κώστα νομίζω ότι η νέα super sport ειναι 18.50 - 18.55.
Όσο αναφορά το σκοτώνουν η όχι, ευτυχώς ειναι στην φαντασία των ότι δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια.
Αν δεν κάνω λάθος και το super pose της έχει αυλό 18,5 και κώνους από μαμά.
Εγώ βέβαια προτιμώ τον 18,3, καθαρά προσωπική επιλογή. Το θέμα με τα σκάγια χοντρά και λεπτότερα λύνεται με δύο τρόπους. Πρώτων χρησιμοποιώντας λίγα γραμμάρια ανάλογα με το θήραμα και δεύτερων με κώνο συναρμογής.
Κατά τα λοιπά έχω να πω ότι το ζύγισμα της μπενελλι θα το ζήλευαν αρκετά δικανα, για καραμπινες δεν το συζητάω...
Το σύστημα λειτουργίας, δεν το συζητάω... Καθαρίζεις το όπλο οπότε και αν το θυμάσαι.
Όσον αφορά την κάνη, χωρίς απώλειες αερίων όπως οι καραμπίνες αερίων. Βλητικα εφάμιλλες με τα δικανα.
Όσο αναφορά στον κώνο, με 50€ καθάρισες και θα έχεις ένα τέλειο βλητικα όπλο. Βέβαια ο κώνος δεν έχει επιστροφή, αν τον κάνεις πρέπει να το λεν τα χέρια σου, γιατί σφίγγει η τουφεκιά.
Πρέπει να έχω βγει of topic, όποιος θέλει συνέχεια στο ανάλογο topic.
 
Back
Top