back bore vs optima bore

Ποια κανη πιστευετε οτι ειναι ανωτερη βλητικα σε κατανομες,συγκεντρωσεις,διατρησεις........ή μηπως ολα ειναι θεμα marketing κι απο ουσια τιποτε το ιδιαιτερο?
Διαφορές σε αποστάσεις δεν έχω διαπιστώσει και τα 2 είναι ισάξια
Διαφορές στο τρόπο που καταβάλλεται το θήραμα η backbore είναι καλύτερη αν όχι πολύ αρκετά θα έλεγα
Φυσίγγια διαλέγει λιγότερα η backbore
Τα ανοιχτά τσόκ αποδίδουν καλύτερα στην optimabore με κάποιες τουφεκιές που σε τρελλαίνουν σε αντίθεση με την backbore που σε απελπίζουν
προσωπικές γνώμες κι εμπειρίες πάντα :)
 
Aπο αυτα που εχω δει σε δοκιμες στα οπλα μου.
Τα πρωτεια σε συγκεντρωση διατρηση εχουν τα αχρωμιωτα auto5 και η 11οο.
To fusion με την gold εχουν ελαχιστη διαφορα,με την ζυγαρια να γερνει υπερ της gold.
Eνω μενουν αρκετα πισω απο το 1100 και την auto5.Σχετικα κοντα ειναι η sx2
Ενω η beneli m1 και ενα zoli ειναι σκετη απελπισια .
Για μενα οι διευριμενοι αυλοι εχουν διαφορα σε σχεση με τους συμβατικους.
Καθως πανε καλυτερα σκαγια απο χρωμιωμενες κανες αλων οπλων που εχουμε δοκιμασει.
 
Τα ανοιχτά τσόκ αποδίδουν καλύτερα στην optimabore με κάποιες τουφεκιές που σε τρελλαίνουν σε αντίθεση με την backbore που σε απελπίζουν
Με λιγα λογια εγω και οσοι αλλοι ειμαστε λατρεις των ανοικτων τσοκ δε πρεπει ποτε να μπλεξουμε με αυλο 18.7 και ανω.Μαλλον εχουν δικιο εκει στη benelli που λενε για τους διευρυμενους αυλους "απλα θα περιμενουμε τους αλλους να επιστρεψουν στο 18.3":)
 
Εγώ πάλι με 18.8 γιατί βλέπω ότι με σκιτ βαράω μέχρι 40 μέτρα τα πάντα?


Δεν το δέχομαι ότι σε όλους τους στενούς αυλους δουλεύουν τα ανοιχτά τσοκ και το αντίθετο.
Σίγουρα έχει βάση αλλά είναι συνδυασμός και άλλων πραγμάτων
 
Έχοντας τουφέκισει και με back bore και με optima και με back bore, καθότι κατοχος και των 3 με λιγότερο χρόνο στα χέρια μου τον τελευταίο θα έλεγα ότι είναι ισαξιες. Σίγουρα όμως θα πω ότι και τα 3 δε διαλέγουν φυσίγγια και έχω δει ωραιότερες καταβολές γενικά από οτι στον στάνταρ άυλο, κατά την δική μου άποψη.
 
Έχοντας τουφέκισει και με back bore και με optima και με back bore, καθότι κατοχος και των 3 με λιγότερο χρόνο στα χέρια μου τον τελευταίο θα έλεγα ότι είναι ισαξιες. Σίγουρα όμως θα πω ότι και τα 3 δε διαλέγουν φυσίγγια και έχω δει ωραιότερες καταβολές γενικά από οτι στον στάνταρ άυλο, κατά την δική μου άποψη.

μην τα λες αυτα θα βγουν ξανα να μας πουν οτι το βεληνεκες ειναι 36.5 μετρα;):):)
μια απο τα ιδια και εγω με το σκεετ
 
Στο optima bore έχω δει σκοτώματα σε τρελές αποστάσεις τόσο με το lm όσο και με το demi. Back bore όπλο δεν έχω ρίξει αλλά έχοντας όπλο με 18,8 αυλό κάνει παπάδες αρκεί να του βάλεις φυσίγγι με κυάθιο που να του ταιριάζει. Η benelli μου τώρα μια χαρά την κάνει τη δουλεία της αν και κάπου δείχνει να υστερεί, αλλά πατσίζει με όλα τα υπόλοιπα πλεονεκτήματά της. Βέβαια η κάννη που με αισθητή διαφορά υπερτερεί είναι της remington.....κάννη κόσμημα αλλά σε ένα κακοζυγισμένο κατά τα άλλα σύνολο......

Υ.Γ. Για να μην παρεξηγηθώ είναι καθαρά προσωπικές γνώμες και παρατηρήσεις.
 
Στο optima bore έχω δει σκοτώματα σε τρελές αποστάσεις τόσο με το lm όσο και με το demi. Back bore όπλο δεν έχω ρίξει αλλά έχοντας όπλο με 18,8 αυλό κάνει παπάδες αρκεί να του βάλεις φυσίγγι με κυάθιο που να του ταιριάζει. Η benelli μου τώρα μια χαρά την κάνει τη δουλεία της αν και κάπου δείχνει να υστερεί, αλλά πατσίζει με όλα τα υπόλοιπα πλεονεκτήματά της. Βέβαια η κάννη που με αισθητή διαφορά υπερτερεί είναι της remington.....κάννη κόσμημα αλλά σε ένα κακοζυγισμένο κατά τα άλλα σύνολο......

Υ.Γ. Για να μην παρεξηγηθώ είναι καθαρά προσωπικές γνώμες και παρατηρήσεις.
Πάνω κάτω τα συμπεράσματα που έχεις βγάλει ακούγονται από τους περισσότερους κυνηγους-σκοπευτες που έχει τύχει να μιλήσω μαζί τους!
 
Back
Top