Ata Arms Team

Το 1911 δεν ηταν ποτε πατενταρισμενο αν θυμαμαι καλα. Οποια εταιρεια ηθελε το κατασκευαζε λογω ελλειψης αποθεματος στον πολεμο.
Remington, Springfield και Union Switch επισης το κατασκευαζαν για τις αναγκες της εποχης.
Μπορει να κανω και λαθος αλλα καπως ετσι ηταν η ιστορια του.
Δεν κάνεις λάθος,νομίζω όμως ότι η καλύτερη εκδοχή του παραμένει αυτή από την εταιρεία COLT. Βέβαια υπάρχουν και οι εταιρείες που φτιάχνουν costume 1911 αλλά εκεί ξεφεύγει πολύ η τιμή. Υπέροχο όπλο.
 
1911 . Υπέροχο όπλο.
Το πιο όμορφο για εμένα.
Άσχετα που στον στρατό δεν κατάφερα να ρίξω ποτέ ολόκληρη γεμιστήρα.
Πανέμορφο όμως και για να έχει βγάλει πολέμους, αξιόπιστο όσες εμπλοκές και να κάνει.
 
Το πιο όμορφο για εμένα.
Άσχετα που στον στρατό δεν κατάφερα να ρίξω ποτέ ολόκληρη γεμιστήρα.
Πανέμορφο όμως και για να έχει βγάλει πολέμους, αξιόπιστο όσες εμπλοκές και να κάνει.
Δεν μου κάνει εντύπωση που σου έκανε εμπλοκή. Παίζει να μην έχουν αλλάξει ποτέ ελατήρια εδώ και πενήντα χρόνια. Έχω ρίξει με βραζιλιάνικο 1911 σε σκοπευτήριο και μετά από κάθε βολή έπρεπε να μαζέψω το γεμιστήρα. Όμως όταν έριξα με 1911 COLT government stainless κατάλαβα τι σημαίνει όπλο και για να πω την αλήθεια, αν δεν ήταν τόσο ακριβά τα πυρομαχικά του, θα ήταν η πρώτη μου επιλογή. Ένα όπλο θρύλος.
 
Εδώ απαγορεύεται το αεροβόλο, θέλουμε και ραβδωτά πανάθεμά μας αχαχαχα

Ο καράφλας θέλει νομοθεσία να μας παίρνουν τα όπλα όταν δεν βγάζουμε άδεια, για να αυξήσει τα έσοδα με το έτσι γουστάρω.

Οι "οικωλόγοι" να στειρώνουμε όλα τα σκυλιά λες και αν στειρώναμε μόνο τα αρσενικά ή θηλυκά δεν θα γινόταν το ίδιο πράγμα, πέρα από το ότι είναι αδιανόητο και βάναυσο σαν ιδέα.

Ζούμε στην χώρα της μ@λακίας που πάει σύννεφο φίλε ...

Μακάρι να ήταν μόνο τα τούρκικα το πρόβλημα.
Παράγουμε καφέ, διακοπές και μ@λακία :) :) :)

Γι αυτό μας έχουν πάρει όλοι στο ψιλό.
Καφε δε παραγουμε μονο καβουρδιζουμε τωρα το πηγαμε πολλα επιπεδα επανω με το μονοπικοιλιακο στη μαλακια ειμαστε πρωτοι αλλα ολοι μας ζηλεβουν αχαχαχααχ
 
Το πιο όμορφο για εμένα.
Άσχετα που στον στρατό δεν κατάφερα να ρίξω ποτέ ολόκληρη γεμιστήρα.
Πανέμορφο όμως και για να έχει βγάλει πολέμους, αξιόπιστο όσες εμπλοκές και να κάνει.
Εγω μια χαρα εριχνα ρε συ απλα αν 40 χρονια ειναι με το ιδιο επανατατικο τι να σου κανει ο θρυλος
 
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν ρελέ διαρροής κινέζικα. :)
Έχω δει όμως με τα μάτια μου να κολλάνε αυτοκόλλητα CE σε προιόντα.

Ούτε λέω ότι οι κινέζοι δεν έχουν τεχνολογία !!!
Έχουν και μάλιστα υψηλού επιπέδου.

Κάποια προιόντα όμως είναι της πλάκας, εξού και οι τιμές.
Βλεπεις μαζι με τα αρχαια μαθανε και αλλα οπως το οτι πληρωσεις θα παρεις
 
Το πιο όμορφο για εμένα.
Άσχετα που στον στρατό δεν κατάφερα να ρίξω ποτέ ολόκληρη γεμιστήρα.
Πανέμορφο όμως και για να έχει βγάλει πολέμους, αξιόπιστο όσες εμπλοκές και να κάνει.
Το πρόβλημα με τα 1911 του στρατού δεν είναι τα επανατατικα ελατήρια.... είναι οι γεμιστήρες....
 
Έστειλα email στην ATA περί δοκιμών κανών σε όπλα που εξάγονται στην Ελλάδα.
Μόλις έχω απάντηση θα ενημερώσω ...
Ειναι απλο κατ εμενα
Εφοσον εχει λεχθει οτι η νομοθεσια λεει οτι σφραγιδες μπαινουν μονο εαν η χωρα εισαγωγης εχει τραπεζα δοκιμων οταν η χωρα κατασκευευης δεν διαθετει και εμεις δεν εχουμε τραπεζα δοκιμων, τα τουρκικα που εισαγονται δεν θα εχουν σφραγιδες!
Ενω σε χωρες που εχουν τραπεζα δοκιμων θα μπαινουν πριν την εισαγωγη τους
Το μπαλακι παει στην χωρα εισαγωγης

Ασχετο
Χτες θυμηθηκα ενα μποτακι κατερπιλαρ που εκαναν δωρο πριν μερικα χρονια
βλεπω στην ετικετα μεσα
Made in turkey….

Τα τουρκικα προιοντα εχουν κατακλησει την αγορα. Δεν μου αρεσει αλλα ειναι γεγονος

Δεν θελω να αναφερθω καν σε ελληνικες εταιρεις που ξερω που ειναι οι κυριοι τους πελατες!
Ειδικα στον ιματισμο στο ρουχισμο και στις ξηρους καρπους οσον αφορα πρωτες υλες

Πιστευω οτι καποιες εταιρειες τους ελεγχονται κατα καποιο τροπο απο την εταρεια που αντιγραφουν
Κατ εμενα ειναη λογικο

Πιστευω επισης οτι θα φανει η ποιοτητα τους στο χρονο

Εξαλλου ειναι κατι που εχουν στο ντι εν ει τους
Κλοπη μυαλων ψυχων λαων τοπων και τεχνογνωσιας
Βλεπε παιδομαζομα

Το οτι δεν εχουν απηχηση σε εμας δεν εχει να κανει με την ποιοτητα τους κατ εμενα
Αλλα με την ιστορια μας

Πιστευω οτι εαν ηταν τα οπλα αυτα made in china, και δεν ειχαμε στην μεση την ψυχικη φθορα που νιωθεις (μεσος ελληνας)
περνοντας ενα τουρκικο οπλο, θα ειχαν κατακλυσει την αγορα
 
Διάβασα το manual του ata sp. Λέει σε κάποιο σημείο να χρησιμοποιούνται μονο πυρομαχικά με πιστοποίηση CIP η SAAMI. Οι κάννες όμως δεν είναι πιστοποιημένες κατά CIP από το εργοστάσιο. WTF??? Εξακολουθώ και το γουστάρω τρελά όμως. Ψάχνω οικονομική διέξοδο μου έχει γίνει εμμονη
 
Διάβασα το manual του ata sp. Λέει σε κάποιο σημείο να χρησιμοποιούνται μονο πυρομαχικά με πιστοποίηση CIP η SAAMI. Οι κάννες όμως δεν είναι πιστοποιημένες κατά CIP από το εργοστάσιο. WTF??? Εξακολουθώ και το γουστάρω τρελά όμως. Ψάχνω οικονομική διέξοδο μου έχει γίνει εμμονη
Κοιτα κατα ρωσσια μερια.
 
Οι σφραγίδες δεν μπαίνουν για πλάκα.
Και ένας από τους πολλούς λόγους που δεν αγόρασα αμερικάνικο είναι και αυτός.
Αν ήταν ο μόνος λόγος αυτός, οχι μονο ένα αλλά δέκα Αμερικανικα θα αγόραζα....
Δεν μπορώ να απαριθμήσω ποσα τέτοια όπλα έχουν πωληθεί εκτός Αμερικής κ φυσικά κ στην χώρα μας.......

Μήπως δεν έχουν κρεπάρει(όπως λέμε στην γλώσσα μας) και όπλα που έφεραν σφραγίδες? Τι μπορεί να έφταιξε λοιπόν?

Πολλές οι αιτίες...και το όπλο ελάχιστες φορές φταίει....
Ελλειπής συντήρηση, ελλατωματικο φυσίγγι εμπορίου,ακαταλληλο εμπορικο φυσιγγι κλπ...
Δεν μιλάμε βέβαια για την περιπτωση ανεγκέφαλου ιδιογομωτη(εκεί πραγματικά θεος να φυλάει, και δεν έχει σημασία αν το φυσιγγι είναι 32 η 52γρ......)

Όταν βλέπουμε καννες ανοιγμενες σαν γαρυφαλλα σε σύγχρονα οπλα, το πιθανο είναι να ρωτήσουμε τι μάρκα είναι το όπλο, να ρίξουμε όλο το φταίξιμο στο όπλο, όμως είναι μεγα λάθος αυτο γιατί δεν σημαίνει πως ντε και καλά έφταιξε αυτό...........

Για τον μόνο που ξέρουμε κ μπορουμε να βάλουμε το χέρι μας στην φωτιά για το πως μεταχειρίζεται το οπλο του είναι μόνο ο εαυτός μας......

Ναι, υπάρχουν ακομα άτομα που δεν έχουν λαδώσει ποτε το όπλο τους κ δυσανασχετουν γιατί πεταξε σκουριες.....
Ναι, υπάρχουν ακόμα άτομα που απορουν γιατί τους κάνει εμπλοκές η καραμπίνα όταν ποτε δεν άνοιξαν να καθαρίσουν το εσωτερικό της...
Τα ακουει όλα αυτά κάποιος που έχει τα ίδια όπλα κ λέει ρε φίλε εγώ είμαι πολυ ευχαριστημενος, μάλλον εσυ θα έπεσες σε "ελλατωματικο" όπλο.......

Είτε έχει ένα όπλο σφραγίδες, είτε όχι(αναλόγως την χώρα προελευσης) δεν θα προβληματιζομουν......
Θα απέρριπτα ένα όπλο το οποίο ενώ θα έπρεπε να είχε σφραγίδες δεν έχει, η έχει αλλά φαίνεται ότι είναι σβησμενες.........
 
Last edited:
Αν ήταν ο μόνος λόγος αυτός, οχι μονο ένα αλλά δέκα Αμερικανικα θα αγόραζα....
Δεν μπορώ να απαριθμήσω ποσα τέτοια όπλα έχουν πωληθεί εκτός Αμερικής κ φυσικά κ στην χώρα μας.......

Μήπως δεν έχουν κρεπάρει(όπως λέμε στην γλώσσα μας) και όπλα που έφεραν σφραγίδες? Τι μπορεί να έφταιξε λοιπόν?

Πολλές οι αιτίες...και το όπλο ελάχιστες φορές φταίει....
Ελλειπής συντήρηση, ελλατωματικο φυσίγγι εμπορίου,ακαταλληλο εμπορικο φυσιγγι κλπ...
Δεν μιλάμε βέβαια για την περιπτωση ανεγκέφαλου ιδιογομωτη(εκεί πραγματικά θεος να φυλάει, και δεν έχει σημασία αν το φυσιγγι είναι 32 η 52γρ......)

Όταν βλέπουμε καννες ανοιγμενες σαν γαρυφαλλα σε σύγχρονα οπλα, το πιθανο είναι να ρωτήσουμε τι μάρκα είναι το όπλο, να ρίξουμε όλο το φταίξιμο στο όπλο, όμως είναι μεγα λάθος αυτο γιατί δεν σημαίνει πως ντε και καλά έφταιξε αυτό...........

Για τον μόνο που ξέρουμε κ μπορουμε να βάλουμε το χέρι μας στην φωτιά για το πως μεταχειρίζεται το οπλο του είναι μόνο ο εαυτός μας......

Ναι, υπάρχουν ακομα άτομα που δεν έχουν λαδώσει ποτε το όπλο τους κ δυσανασχετουν γιατί πεταξε σκουριες.....
Ναι, υπάρχουν ακόμα άτομα που απορουν γιατί τους κάνει εμπλοκές η καραμπίνα όταν ποτε δεν άνοιξαν να καθαρίσουν το εσωτερικό της...
Τα ακουει όλα αυτά κάποιος που έχει τα ίδια όπλα κ λέει ρε φίλε εγώ είμαι πολυ ευχαριστημενος, μάλλον εσυ θα έπεσες σε "ελλατωματικο" όπλο.......

Είτε έχει ένα όπλο σφραγίδες, είτε όχι(αναλόγως την χώρα προελευσης) δεν θα προβληματιζομουν......
Θα απέρριπτα ένα όπλο το οποίο ενώ θα έπρεπε να είχε σφραγίδες δεν έχει, η έχει αλλά φαίνεται ότι είναι σβησμενες.......
Αμα λες και το κρεπαρει εσενα θα σου μιλω κυπριακα!!!.love..big smile.
Ωραιος!!!
 
Back
Top