Ata Arms Team

Και να ρωτησω και κατι ρε παιδια,εχετε δει ποτε σκασμενο οπλο? και αν ναι απο τι προηλθε?Οχι ακουσα απο το μπατζανακι του συμπεθερου της κουνιαδας μου ...Εγω ενα εχω δει ενα SKB διπλο που ηταν απο εμφραξη κανης σε κυνηγι μπεκατσας πριν δεκαετιες... και ξερω και περιπτωσεις απο παιδια που κυνηγαμε μαζι και ολες οι περιπτωσεις ηταν απο εμφραξη κανης εκτος απο μια που ηταν απο ιδιογομωση(που δεν μας εδειξε και το οπλο...) που το οπλο εγινε φυλλο και φτερο...ευτυχως σε καμμια δεν υπηρξε τραυματισμος του χρηστη...Παντως ο πιο κλασμενος ηταν αυτος με την ιδιογομωση γιατι το σκασιμο εγινε στην περιοχη του κλειστρου και απο οτι καταλαβα δεν εμεινε τιποτα....
Από αγοραστα φυσίγγια ήταν δυνατά και έσκασε, άμα σου δώσω ένα θα γίνει φλετουρια το δικό σου, το φυσιγγι ήταν για να το ρίχνεις κάτω από μηδέν βαθμούς.
 
Από αγοραστα φυσίγγια ήταν δυνατά και έσκασε, άμα σου δώσω ένα θα γίνει φλετουρια το δικό σου, το φυσιγγι ήταν για να το ρίχνεις κάτω από μηδέν βαθμούς.
Δεν το καταλαβα το μηνυμα σου αν θελεις κανε μια επεξηγηση για να καταλαβω τι εννοεις...
 
Δεν το καταλαβα το μηνυμα σου αν θελεις κανε μια επεξηγηση για να καταλαβω τι εννοεις...
Αγοραστο φυσιγγι που Ήταν δυνατό το έριξε ενας 15 Σεπτεμβρίου και του διαλύθηκε το όπλο αυτό λέω, άμα σου τύχει και εσένα ένα τέτοιο όπως είναι αυτό το όπλο που έχεις,πας για νοσοκομείο. Να Ήταν καινούργιο το όπλο να σού πω εντάξει Αλλά το δικό σού έχει σημαντικές ζημίες που για τουρκικό το καθιστά επικίνδυνο.
 
Αγοραστο φυσιγγι που Ήταν δυνατό το έριξε ενας 15 Σεπτεμβρίου και του διαλύθηκε το όπλο αυτό λέω, άμα σου τύχει και εσένα ένα τέτοιο όπως είναι αυτό το όπλο που έχεις,πας για νοσοκομείο. Να Ήταν καινούργιο το όπλο να σού πω εντάξει Αλλά το δικό σού έχει σημαντικές ζημίες που για τουρκικό το καθιστά επικίνδυνο.
Μήπως αυτό το φυσίγγι είναι επικίνδυνο τελικά σε όλα τα όπλα;
 
Αγοραστο φυσιγγι που Ήταν δυνατό το έριξε ενας 15 Σεπτεμβρίου και του διαλύθηκε το όπλο αυτό λέω, άμα σου τύχει και εσένα ένα τέτοιο όπως είναι αυτό το όπλο που έχεις,πας για νοσοκομείο. Να Ήταν καινούργιο το όπλο να σού πω εντάξει Αλλά το δικό σού έχει σημαντικές ζημίες που για τουρκικό το καθιστά επικίνδυνο.
Τι οπλο ηταν?Ποιες κατα τη γνωμη σου ειναι οι σημαντικες ζημιες που καθιστουν το οπλο μου επικινδυνο?
 
Είναι φυσιγγι από μηδέν και κάτω στον Έβρο Αμβρακικό ρίχνονταν σωρηδόν.
Έριξα κάτι lambro 50 gr 3αρια με τέκνα χειμωνιάτικα για παπια όταν έμεινα μια φορά από φυσίγγια στο κυνήγι και είχα 2 τέτοια στην ζωνη Αυγούστο και πήρα και ένα τρυγόνι, από κλώτσημα όχι κάτι το ιδιαίτερο με την sx3 αλλά δε νομίζω να είναι νορμάλ να σκάει το όπλο επειδή έριξε ενισχυμένα φυσίγγια με ζεστό καιρό. Έριξα 25αυγουστου 10 hexolit 32 magnum μονοβολα για να ρυθμίσω τα σκοπευτικά, ο ωμος μου έγινε μπλέ η 870deer τίποτα δεν έπαθε όμως, δε πιστεύω ότι νορμάλ φυσίγγι σκάει το όπλο επειδή έχει παραπάνω ζέστη, μήπως ο κατασκευαστής έκανε δυνατές αλχημείες;
 
Έριξα κάτι lambro 50 gr 3αρια με τέκνα χειμωνιάτικα για παπια όταν έμεινα μια φορά από φυσίγγια στο κυνήγι και είχα 2 τέτοια στην ζωνη Αυγούστο και πήρα και ένα τρυγόνι, από κλώτσημα όχι κάτι το ιδιαίτερο με την sx3 αλλά δε νομίζω να είναι νορμάλ να σκάει το όπλο επειδή έριξε ενισχυμένα φυσίγγια με ζεστό καιρό. Έριξα 25αυγουστου 10 hexolit 32 magnum μονοβολα για να ρυθμίσω τα σκοπευτικά, ο ωμος μου έγινε μπλέ η 870deer τίποτα δεν έπαθε όμως, δε πιστεύω ότι νορμάλ φυσίγγι σκάει το όπλο επειδή έχει παραπάνω ζέστη, μήπως ο κατασκευαστής έκανε δυνατές αλχημείες;
Δε θέλει και πολύ για να κάνει μπουμ. Λίγο τα μέταλλα να είναι κατώτερης ποιότητας , λίγο το φυσίγγι να είναι ενισχυμένο την ανοίγεις για πλάκα. Και ο Λεό που έγραφε παλία είχε μιλήσει για ένα φυσίγγι για πολλά κρύα για παπιά που είχε στήσει ο ίδιος (δεν θυμάμαι αν ανέφερε κάπου και το σετάπ) και είχε τονίσει πως άνω των 0 βαθμών να μη δοκιμάσει κάποιος να το ρίξει.
 
Αγοραστο φυσιγγι που Ήταν δυνατό το έριξε ενας 15 Σεπτεμβρίου και του διαλύθηκε το όπλο αυτό λέω, άμα σου τύχει και εσένα ένα τέτοιο όπως είναι αυτό το όπλο που έχεις,πας για νοσοκομείο. Να Ήταν καινούργιο το όπλο να σού πω εντάξει Αλλά το δικό σού έχει σημαντικές ζημίες που για τουρκικό το καθιστά επικίνδυνο.
Ειμαι της αποψης οτι για καθε τετοιο φυσιγγι θα πρεπει να γινεται γνωστο το ονομα του για την ασφαλεια ολων μας. Δεν γινεται να σπανε κλειστρα και να διαλυονται οπλα και να λεμε οτι ειναι καλο φυσιγγι αλλα για χειμωνα..
 
Δε θέλει και πολύ για να κάνει μπουμ. Λίγο τα μέταλλα να είναι κατώτερης ποιότητας , λίγο το φυσίγγι να είναι ενισχυμένο την ανοίγεις για πλάκα. Και ο Λεό που έγραφε παλία είχε μιλήσει για ένα φυσίγγι για πολλά κρύα για παπιά που είχε στήσει ο ίδιος (δεν θυμάμαι αν ανέφερε κάπου και το σετάπ) και είχε τονίσει πως άνω των 0 βαθμών να μη δοκιμάσει κάποιος να το ρίξει.
Δε θέλει και πολύ για να κάνει μπουμ. Λίγο τα μέταλλα να είναι κατώτερης ποιότητας , λίγο το φυσίγγι να είναι ενισχυμένο την ανοίγεις για πλάκα. Και ο Λεό που έγραφε παλία είχε μιλήσει για ένα φυσίγγι για πολλά κρύα για παπιά που είχε στήσει ο ίδιος (δεν θυμάμαι αν ανέφερε κάπου και το σετάπ) και είχε τονίσει πως άνω των 0 βαθμών να μη δοκιμάσει κάποιος να το ρίξει.
Αν ο κατασκευαστής έχει κατασκευάσει όπλο το οποίο δεν πληρεί τα ελάχιστα κριτήρια ασφαλείας είναι εγκληματιας όπως και ο κατασκευαστής φυσιγγίων αν παράγει φυσίγγια που δημιουργούν πιέσεις πάνω από το επιτρεπτό εν γνώσει του. Τώρα αν το όπλο είναι παραμελημένο και παρταλιασμενο και φυσίγγια απλά μπορούν να γίνουν επικίνδυνα, έχω δει Remington 1100 να είναι μόνιμα πεταμένη σε παχνή σε στάβλο με μηδέν συντήρηση και η κάνη να έχει κρατήρες σαν το φεγγάρι, ο ιδιοκτήτης τη τουφεκουσε μέχρι που τη πάτησε με το τρακτέρ μια μέρα και τέλος η κάνη ευτυχώς. Από ιδιογομωση δεν γνωρίζω και δεν ασχολούμαι αλλά αν δεν ακολουθεί κάποιος πιστά τις συνταγές και κάνει επικίνδυνα πειράματα είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του.
 
Γιατί πρέπει τα φυσίγγια που προορίζονται για τα κρύα του χειμώνα να μην είναι εντός των προδιαγραφών cip, saami ; οι βορειοευρωπαιοι, καναδοι και αμερικανοι αντιμετωπίζουν ψηλότερες θερμοκρασίες από εμάς ; Νομίζω ένας που γεμίζει επικίνδυνα φυσίγγια για χρήση μόνο στο κρύο, δεν θα έπρεπε να γεμίζει. Ας ασχοληθεί με κάτι λιγότερο επικίνδυνο.
 
Ξέρω πολύ καλά τι θα συμβεί που έλεγε και ο Παντελίδης.

Το όπλο μάλλον θα πουληθεί αυτές τις μέρες και σίγουρα όταν φύγει θα το μετανιώσω.

Σίγουρα το καλύτερο και πιο τίμιο όπλο από αυτά τα λίγα που πέρασαν απ' τα χέρια μου.

Ευτυχώς σε αντίθεση με τα άλλα έχω φροντίσει να έχω αρκετές φωτό μαζί του ώστε να το θυμάμαι!
1000002599.jpg
 
Ξέρω πολύ καλά τι θα συμβεί που έλεγε και ο Παντελίδης.

Το όπλο μάλλον θα πουληθεί αυτές τις μέρες και σίγουρα όταν φύγει θα το μετανιώσω.

Σίγουρα το καλύτερο και πιο τίμιο όπλο από αυτά τα λίγα που πέρασαν απ' τα χέρια μου.

Ευτυχώς σε αντίθεση με τα άλλα έχω φροντίσει να έχω αρκετές φωτό μαζί του ώστε να το θυμάμαι!
View attachment 80741
Και ο λόγος που φεύγει?
 
Ξέρω πολύ καλά τι θα συμβεί που έλεγε και ο Παντελίδης.

Το όπλο μάλλον θα πουληθεί αυτές τις μέρες και σίγουρα όταν φύγει θα το μετανιώσω.

Σίγουρα το καλύτερο και πιο τίμιο όπλο από αυτά τα λίγα που πέρασαν απ' τα χέρια μου.

Ευτυχώς σε αντίθεση με τα άλλα έχω φροντίσει να έχω αρκετές φωτό μαζί του ώστε να το θυμάμαι!
View attachment 80741
Τότε για ποιό λόγο το δίνεις ρε Στέλιο?
 
Και ο λόγος που φεύγει?
Έχω δύο όπλα και θα μείνω με ένα διότι χρειάζομαι χρήματα για αγροτικό αυτοκίνητο.

Οποίο οπλο φύγει πρώτο λοιπόν θα μ αφήσει με τ άλλο και μάλλον θα φύγει το ατα.

Μπορεί όμως να φύγει και το φαμπαρμ και να μείνω με το ατα.

Είναι 2 υποψήφιοι αγοραστές αλλά αυτός με το ατα φαίνεται πιο σίγουρος.
 
Σημερα η ΑΤΑ μου εκανε δυο αφλογιστιες και μια εμπλοκουλα,ενω σε ολη τη διαρκεια απο τα τρυγονια μεχρι σημερα πηγαιναν ολα μια χαρα μετα την αντικατασταση της αποθηκης που ηταν τρυπια,λεω δεν γ@μιεται οταν γυρισω σπιτι θα τη λυσω,το απογευματακι την λυνω και αντικρυζω αυτο...
IMG_20231012_171634.jpg
IMG_20231012_171643_1.jpg
Ειχα δει οτι μου ειχε σπασει το φερμουαρ της θηκης αλλα δεν εδωσα σημασια,που να μου περασει απο το μυαλο οτι ειχε χωθει στον χωρο της σκανδαλοθηκης κλειστρου ημαρτον...αμα θελει να γ@μηθει θα γ@μηθει...και παλι καλα που την ελυσα και το βρηκα τυχερος ημουνα...παλι καλα που δεν το βρηκα καρφωμενο στο στηθος καμμιας κιχλας να μας γραφανε οι εφημεριδες...
 
Σημερα η ΑΤΑ μου εκανε δυο αφλογιστιες και μια εμπλοκουλα,ενω σε ολη τη διαρκεια απο τα τρυγονια μεχρι σημερα πηγαιναν ολα μια χαρα μετα την αντικατασταση της αποθηκης που ηταν τρυπια,λεω δεν γ@μιεται οταν γυρισω σπιτι θα τη λυσω,το απογευματακι την λυνω και αντικρυζω αυτο...
View attachment 80769
View attachment 80770
Ειχα δει οτι μου ειχε σπασει το φερμουαρ της θηκης αλλα δεν εδωσα σημασια,που να μου περασει απο το μυαλο οτι ειχε χωθει στον χωρο της σκανδαλοθηκης κλειστρου ημαρτον...αμα θελει να γ@μηθει θα γ@μηθει...και παλι καλα που την ελυσα και το βρηκα τυχερος ημουνα...παλι καλα που δεν το βρηκα καρφωμενο στο στηθος καμμιας κιχλας να μας γραφανε οι εφημεριδες...
Δεν είναι καλά όπλα τα ατα.
Δηλαδή επειδή μπήκε ένα σπασμένο φερμουάρ μέσα έπρεπε να κάνει εμπλοκή;
 
Back
Top