Action cameras

Έχω παρατηρήσει στις actions cameras σε ψαρευτικά βίντεο, ότι μπορούν και καταγράφουν όλα τα strike χωρίς να γράφει συνέχεια η κάμερα.
Δηλαδή βλέπω τον χειριστή 2-3 δευτερόλεπτα πριν το strike και μετά το strike να πατάει σε κοντρολ η βραχιόλι smart κουμπί , ακούγεται ένα μπιπ σαν να ξεκίνησε εκείνη την στιγμή η καταγραφή, ενώ το πλάνο το έχει νωρίτερα του πατήματος του κουμπιού.
Και αναρωτιέμαι τι λειτουργία είναι αυτή ?? το μυαλό μου πάει ότι μπορεί να είναι ένας σκληρός δίσκος ο οποίος καταγράφει στο παρασκήνιο ,αλλά πατώντας την εγγραφή ,να έχεις ρυθμίσει την κάμερα να ξεκινήσει την εγγραφή στην μνήμη κάποια δευτερόλεπτα πριν.
Το έψαξα λίγο στο νετ αλλά δεν βρήκα κάτι, το αντιλαμβάνομαι σωστά ή είναι κάτι άλλο ?
Είναι καινούργιο σύστημα της gopro γράφει κάποια δευτερόλεπτα πριν ακόμα πατήσεις για να σε βοηθάει αν αργήσεις να πατήσεις

Κορυφή σε όλα τους
 
Εδώ φαίνεται αυτό που περιγράφω



Είναι καινούργιο σύστημα της gopro γράφει κάποια δευτερόλεπτα πριν ακόμα πατήσεις για να σε βοηθάει αν αργήσεις να πατήσεις

Κορυφή σε όλα τους

HindSight λεγεται η συγκεκριμενη δυνατοτητα και καταγραφει 15 η 30 δευτερολεπτα πριν την στιγμη που πατησεις εσυ ο ιδιος το κουμπι . Πρεπει να ειναι ανοιχτη η καμερα για να ειναι ενεργη αυτη η επιλογη . Αυτο σημαινει πως καταναλωνει μπαταρια .
Στις go pro η μπαταρία πόσο διαρκει;;ισχύει ότι κρατάει μόνο 30'??
Μεχρι και την σειρα 11 καπου εκει καταγραφει . Φετος και αυτη που εχω εγω ειναι κοντα στο 50 λεπτο . Φυσικα με τρομερη ζεστη μειωνεται .

Αυτο που με βολεψε αρκετα ειναι πως με ενα πατημα ανοιγει και καταγραφει απευθειας σχεδον μετα απο 1 δευτερολεπτο δηλ και με το ιδιο πατημα του κουμπιου κλεινει και σταματαει την καταγραφη . Επισης αδιαβροχη χωρις εξτρα θηκη σημαντικο και αυτο .


Για παραδειγμα βλεπω ενα κοπαδακι παπια να ερχεται , παταω το κουμπι και αρχιζει να καταγραφει στο επομενο δευτερολεπτο , μετα απο ενα λεπτο πες ξαναπατω το ιδιο κουμπι και κλεινει. Ετσι δεν εχω μεγαλα βιντεο σε καταγραφη και να ψαχνω στιγμιότυπα και η μπαταρια μου κραταει αρκετες ωρες . Τωρα αν θελεις συνεχομενη καταγραφη θα χρειαστεις και 2 εξτρα μπαταριες για να πιασεις μαξ το δυωρο σε συνεχομενη καταγραφη. Για κυνηγια σε σουρουπο η ξημερωμα ειστε δυσκολα οποια αξιον καμερα και να παρεις . Μετα παμε σε χρηματα τρελα για τετοιες ωρες κυνηγιου . Για τετοιες ωρες καταγραφης ριχνουμε τα φπς στα 30 και αφηνουμε το διάφραγμα του φακου οσο πιο πολυ ανοιχτο γινεται για να μαζευει αρκετο φως( θα ανεβασω φωτο απο το κινητο να δειτε διαφορα )



Επισης καταγραφη βιντεο κανουμε αν μας επιτρεπει η καμερα στα 5Κ και 30-60 φπς . Το γιουτουμπ δεν σαπορταρει πανω απο 60 φπς και μαξ 8Κ αναλυση . Οσο επεξεργαζομαστε ενα βιντεο και το μεταφερουμε χανει ποιοτητα . Για αυτο αν θελετε να μοιραζεστε βιντεο με φιλους καλυτερα να το κανετε μεσω viber . Messenger κτλπ ριχνουν αρκετα την ποιοτητα .

Οταν θελουμε να κανουμε ενα βιντεο για το γιουτιουμπ παντα το αρχειο θα το τραβαμε απο την καρτα SD στον υπολογιστη και επειτα το επεξεργαζομαστε μεσω του προγραμματος που θελουμε , αφου γινει export στην αναλυση και στα φπς που θελουμε το ανεβαζουμε γιουτιουμπ .Σημαντικο ρολο παιζει και η καρτα SD που θα διαλεξουμε . Μια καλη καρτα για την γκοου προ με 128 γιγαμπαιτ χωρο κανει 20 ευρω . Μην εμπιστευεστε τα μαγαζια στην γειτονια και γενικα πωλητες γιατι οι περισσοτεροι δεν γνωριζουν οτι οι καρτες μνημης που εχουν στα ραφια δεν κανουν για καλη καταγραφη βιντεο
 
Last edited:
HindSight λεγεται η συγκεκριμενη δυνατοτητα και καταγραφει 15 η 30 δευτερολεπτα πριν την στιγμη που πατησεις εσυ ο ιδιος το κουμπι . Πρεπει να ειναι ανοιχτη η καμερα για να ειναι ενεργη αυτη η επιλογη . Αυτο σημαινει πως καταναλωνει μπαταρια .

Μεχρι και την σειρα 11 καπου εκει καταγραφει . Φετος και αυτη που εχω εγω ειναι κοντα στο 50 λεπτο . Φυσικα με τρομερη ζεστη μειωνεται .

Αυτο που με βολεψε αρκετα ειναι πως με ενα πατημα ανοιγει και καταγραφει απευθειας σχεδον μετα απο 1 δευτερολεπτο δηλ και με το ιδιο πατημα του κουμπιου κλεινει και σταματαει την καταγραφη . Επισης αδιαβροχη χωρις εξτρα θηκη σημαντικο και αυτο .


Για παραδειγμα βλεπω ενα κοπαδακι παπια να ερχεται , παταω το κουμπι και αρχιζει να καταγραφει στο επομενο δευτερολεπτο , μετα απο ενα λεπτο πες ξαναπατω το ιδιο κουμπι και κλεινει. Ετσι δεν εχω μεγαλα βιντεο σε καταγραφη και να ψαχνω στιγμιότυπα και η μπαταρια μου κραταει αρκετες ωρες . Τωρα αν θελεις συνεχομενη καταγραφη θα χρειαστεις και 2 εξτρα μπαταριες για να πιασεις μαξ το δυωρο σε συνεχομενη καταγραφη. Για κυνηγια σε σουρουπο η ξημερωμα ειστε δυσκολα οποια αξιον καμερα και να παρεις . Μετα παμε σε χρηματα τρελα για τετοιες ωρες κυνηγιου . Για τετοιες ωρες καταγραφης ριχνουμε τα φπς στα 30 και αφηνουμε το κλειστρο του φακου οσο πιο πολυ ανοιχτο γινεται για να μαζευει αρκετο φως( θα ανεβασω φωτο απο το κινητο να δειτε διαφορα )



Επισης καταγραφη βιντεο κανουμε αν μας επιτρεπει η καμερα στα 5Κ και 30-60 φπς . Το γιουτουμπ δεν σαπορταρει πανω απο 60 φπς και μαξ 8Κ αναλυση . Οσο επεξεργαζομαστε ενα βιντεο και το μεταφερουμε χανει ποιοτητα . Για αυτο αν θελετε να μοιραζεστε βιντεο με φιλους καλυτερα να το κανετε μεσω viber . Messenger κτλπ ριχνουν αρκετα την ποιοτητα .

Οταν θελουμε να κανουμε ενα βιντεο για το γιουτιουμπ παντα το αρχειο θα το τραβαμε απο την καρτα SD στον υπολογιστη και επειτα το επεξεργαζομαστε μεσω του προγραμματος που θελουμε , αφου γινει export στην αναλυση και στα φπς που θελουμε το ανεβαζουμε γιουτιουμπ .Σημαντικο ρολο παιζει και η καρτα SD που θα διαλεξουμε . Μια καλη καρτα για την γκοου προ με 128 γιγαμπαιτ χωρο κανει 20 ευρω . Μην εμπιστευεστε τα μαγαζια στην γειτονια και γενικα πωλητες γιατι οι περισσοτεροι δεν γνωριζουν οτι οι καρτες μνημης που εχουν στα ραφια δεν κανουν για καλη καταγραφη βιντεο
Η μια είναι χωρίς να πειράξω το κλείστρο του φακού της κάμερας , δηλ απλά άνοιξα την κάμερα του κινητού και έβγαλα μια φωτογραφία . Και στην άλλη άφησα περισσότερο ανοιχτό το διάφραγμα να μαζέψει περισσότερο φως να το πω λαϊκά . Νομίζω η διαφορά είναι αισθητή
 

Attachments

  • IMG_6612.jpeg
    IMG_6612.jpeg
    295,1 KB · Προβολές: 19
  • IMG_6613.jpeg
    IMG_6613.jpeg
    238,3 KB · Προβολές: 20
Last edited:
Μου εχουν κανει δωρο μια μεταχ κο προ herow

Εχει μια βαση με
Λουρια που μπαινει στο καπελο

Στα ορτυκια σε ισιαδες ηταν οκ την ανεκτηκα
Αλλα στην περδικα με τις κλισεις στο βουνο δεν την μπορω
Μεγαλο το βαρος στο κεφαλι και συνεχεια θελει φτιαξιμο και γενικα με χαλαει η αισθηση της και δεν μπορω και ετσι δεν την βαζω
Μου χαλαει την αυτοσυγκεντρωση

Μηπως εχει κανει κανενας καμια πατεντα να μπαινει στο πλαι του κεφαλιου η στο οπλο;
 
Μου εχουν κανει δωρο μια μεταχ κο προ herow

Εχει μια βαση με
Λουρια που μπαινει στο καπελο

Στα ορτυκια σε ισιαδες ηταν οκ την ανεκτηκα
Αλλα στην περδικα με τις κλισεις στο βουνο δεν την μπορω
Μεγαλο το βαρος στο κεφαλι και συνεχεια θελει φτιαξιμο και γενικα με χαλαει η αισθηση της και δεν μπορω και ετσι δεν την βαζω
Μου χαλαει την αυτοσυγκεντρωση

Μηπως εχει κανει κανενας καμια πατεντα να μπαινει στο πλαι του κεφαλιου η στο οπλο;
Τέτοιο ιμάντα χρησιμοποιώ εγώ Χρυσανθε, σταθερός και δεν κουράζει.
https://www.plaisio.gr/fotografia-i...o-imantas-stiriksis-kefalis-gia-gopro_2337207
 
Μου εχουν κανει δωρο μια μεταχ κο προ herow

Εχει μια βαση με
Λουρια που μπαινει στο καπελο

Στα ορτυκια σε ισιαδες ηταν οκ την ανεκτηκα
Αλλα στην περδικα με τις κλισεις στο βουνο δεν την μπορω
Μεγαλο το βαρος στο κεφαλι και συνεχεια θελει φτιαξιμο και γενικα με χαλαει η αισθηση της και δεν μπορω και ετσι δεν την βαζω
Μου χαλαει την αυτοσυγκεντρωση

Μηπως εχει κανει κανενας καμια πατεντα να μπαινει στο πλαι του κεφαλιου η στο οπλο;
Επίσης υπάρχουν βάσεις και να μπαίνει στο όπλο.
https://safesales.gr/sportsman-mount-βάση-οεμόπλο-τόξο-καλάμιgopro
Και έτοιμη βάση σε καπέλο
https://microcenter.gr/baseball-καπ...δι-για-gopro-hero-5-session-5-4-3-3-2-1-sj400
 
Τέτοιο ιμάντα χρησιμοποιώ εγώ Χρυσανθε, σταθερός και δεν κουράζει.
https://www.plaisio.gr/fotografia-i...o-imantas-stiriksis-kefalis-gia-gopro_2337207
Αυτη εχω και γω
Δεν μπορω ρε Γιαννη μου
Δεν μενει στο καπελο
Αντε τωρα να σκαρφαλωνεις αντφορα στην περδικα με το σκατο στο κεφαλι και τον ηλιο μας νταλα
Προχτες δεν φτανει που ξεχασα να την αναψω με το ποθ βαρεσα ενα πουλι και εκανα την σκεψη οτι δεν την αναψα, την ψαχνω και ειχε φυγει απο την θεση της
 
Αυτη εχω και γω
Δεν μπορω ρε Γιαννη μου
Δεν μενει στο καπελο
Αντε τωρα να σκαρφαλωνεις αντφορα στην περδικα με το σκατο στο κεφαλι και τον ηλιο μας νταλα
Προχτες δεν φτανει που ξεχασα να την αναψω με το ποθ βαρεσα ενα πουλι και εκανα την σκεψη οτι δεν την αναψα, την ψαχνω και ειχε φυγει απο την θεση της
Θεωρώ ότι δε θέλει καπέλο αυτός ο ιμάντας Χρυσανθε, είναι σταθερός με γυμνό κεφάλι, εμένα ποτέ δε μου έφυγε. Καλή ιδέα και τα καπέλα με τη βάση που σου εστειλα
 
Μου εχουν κανει δωρο μια μεταχ κο προ herow

Εχει μια βαση με
Λουρια που μπαινει στο καπελο

Στα ορτυκια σε ισιαδες ηταν οκ την ανεκτηκα
Αλλα στην περδικα με τις κλισεις στο βουνο δεν την μπορω
Μεγαλο το βαρος στο κεφαλι και συνεχεια θελει φτιαξιμο και γενικα με χαλαει η αισθηση της και δεν μπορω και ετσι δεν την βαζω
Μου χαλαει την αυτοσυγκεντρωση

Μηπως εχει κανει κανενας καμια πατεντα να μπαινει στο πλαι του κεφαλιου η στο οπλο;
https://www.temu.com/kuiper/dn9.htm...MI8M26haT4ggMVk853Ch0jcwYiEAQYASABEgI5nvD_BwE
 
Έχει κανείς την tactacam 6.0;
Λέω να την αγοράσω για κυνήγι μπεκατσας
Tactacam 5.0 ... κάμερα φτιαγμένη για οποιοδήποτε όπλο ή σκοπευτικό διαθέτεις , η 6.0 εχει λιγότερους διαθέσιμους αντάπτορες αλλά η ποιότητα και η ανθεκτικοτητα της ειναι αδιαμφισβήτητες !
 
Tactacam 5.0 ... κάμερα φτιαγμένη για οποιοδήποτε όπλο ή σκοπευτικό διαθέτεις , η 6.0 εχει λιγότερους διαθέσιμους αντάπτορες αλλά η ποιότητα και η ανθεκτικοτητα της ειναι αδιαμφισβήτητες !
Tactacam 5.0 ... κάμερα φτιαγμένη για οποιοδήποτε όπλο ή σκοπευτικό διαθέτεις , η 6.0 εχει λιγότερους διαθέσιμους αντάπτορες αλλά η ποιότητα και η ανθεκτικοτητα της ειναι αδιαμφισβήτητες !
Ευχαριστώ πολύ Γιώργο
 
Έχω παρατηρήσει στις actions cameras σε ψαρευτικά βίντεο, ότι μπορούν και καταγράφουν όλα τα strike χωρίς να γράφει συνέχεια η κάμερα.
Δηλαδή βλέπω τον χειριστή 2-3 δευτερόλεπτα πριν το strike και μετά το strike να πατάει σε κοντρολ η βραχιόλι smart κουμπί , ακούγεται ένα μπιπ σαν να ξεκίνησε εκείνη την στιγμή η καταγραφή, ενώ το πλάνο το έχει νωρίτερα του πατήματος του κουμπιού.
Και αναρωτιέμαι τι λειτουργία είναι αυτή ?? το μυαλό μου πάει ότι μπορεί να είναι ένας σκληρός δίσκος ο οποίος καταγράφει στο παρασκήνιο ,αλλά πατώντας την εγγραφή ,να έχεις ρυθμίσει την κάμερα να ξεκινήσει την εγγραφή στην μνήμη κάποια δευτερόλεπτα πριν.
Το έψαξα λίγο στο νετ αλλά δεν βρήκα κάτι, το αντιλαμβάνομαι σωστά ή είναι κάτι άλλο ?
στα ψαρεφτικα βιντεο οπως και τα δικα μου οι περισοτερες καμερες οπου τις εχουν σταθερες καταγραφουν ολο το ψαρεμα συνεχομενα απλα χωρις μπαταρια και με χριση παουερ μπανκ..
τωρα ο θοριβος που ακους με το κουμπι που πατανε νομιζω οτι ειναι οτι βαζουν σημαδι πανω στο βιντεο ετσι οστε να το βρουν ευκολα το σημειο που θελουν μετα στον υπολογιστη
 
Back
Top