7αρια για τσιχλοκότσυφα...

όλες ξερες αλλά με πολλά αίματα, δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί τόσα αίματα και δεν μου έχει ξανά τύχει να ρίξω 6 άρια σε τσίχλες
...θα θελανε Νο5....yel.

Υ.Γ. Ο πατερας μου εριχνε καποτε Νο6 κ 7 στα μπασιματα τσιχλας με την sx1 76cm 1* ...στα περπατητα 7αρια σταθερος...τσιχλα - μπεκατσα μιλαω...
 
...θα θελανε Νο5....yel.

Υ.Γ. Ο πατερας μου εριχνε καποτε Νο6 κ 7 στα μπασιματα τσιχλας με την sx1 76cm 1* ...στα περπατητα 7αρια σταθερος...τσιχλα - μπεκατσα μιλαω...
Δεν θυμάμαι και με τι τσοκ τους έριξα να σου πω την αλήθεια. Αλλά πολύ αίμα και ίσως να μην φταίει το νούμερο. Με Δορκάς R 12 τους έριξα νούμερο 6 ,δεν είχα αλλά μαζί.
 
Εγώ κυνηγάω τσίχλες με τσοκ 4* κάτω και 3* η και 2* αρκετές φορές στην επάνω καννη. Κυρίως με 8αρια και κάποιες φορές 9 άρια. Μου έχει τύχει βέβαια με πολύ παγωνιά στην Πελασγια μια χρονιά να έχει πολλά πουλιά και να φεύγουν όλα τραυματισμένα. Με έσωσε ένα κουτί 7 άρια gevelot που ήταν το μοναδικό φυσίγγι που δούλεψε.
Φίλε μπορώ να χρησιμοποιήσω φυσίγγια διασποράς σε κυνήγι κότσυφα και τσίχλας ;
Επίσης μπορώ να κυνηγάω με φυσιγγι ν7 και τσοκ 4* κότσυφα και τσίχλας ;
 
Φίλε μπορώ να χρησιμοποιήσω φυσίγγια διασποράς σε κυνήγι κότσυφα και τσίχλας ;
Επίσης μπορώ να κυνηγάω με φυσιγγι ν7 και τσοκ 4* κότσυφα και τσίχλας ;
Γιατι λες αμα φανε την τουφεκια θα τις πειραξει ;; Η θα λενε εγω δεν πεφτω με 7αρια θελω 9αρια !!
 
Αν τα έχεις και δεν θέλεις να αγοράσεις άλλα,μια χαρά τα ρίχνεις!🙂
Αν θέλεις να αγοράσεις φυσίγγια επί τούτου,καλύτερα να πας σε 1,5-2 νούμερα πιο ψιλό σκάγι.
Αν τελικά χρησιμοποιήσεις το #7,μην το ρίχνεις με κύλινδρο.
Ακόμη και το 4* θα σου βγάζει φτωχή κατανομή μετά από κάποια μέτρα.
 
Φίλε μπορώ να χρησιμοποιήσω φυσίγγια διασποράς σε κυνήγι κότσυφα και τσίχλας ;
Επίσης μπορώ να κυνηγάω με φυσιγγι ν7 και τσοκ 4* κότσυφα και τσίχλας ;
Εγώ αν είχα 7άρια να ρίξω στις τσίχλες θα προτιμούσα να τα ρίξω τον Οκτώβριο στα μπασίματα, όπου έρχονται με περίεργες πορείες και ψηλωμένα.
 
Αν τα έχεις και δεν θέλεις να αγοράσεις άλλα,μια χαρά τα ρίχνεις!🙂
Αν θέλεις να αγοράσεις φυσίγγια επί τούτου,καλύτερα να πας σε 1,5-2 νούμερα πιο ψιλό σκάγι.
Αν τελικά χρησιμοποιήσεις το #7,μην το ρίχνεις με κύλινδρο.
Ακόμη και το 4* θα σου βγάζει φτωχή κατανομή μετά από κάποια μέτρα.
Δηλαδή να πάρω 8αρι φυσιγγι και να βάζω τσοκ 3* ;;
 
Φίλε μπορώ να χρησιμοποιήσω φυσίγγια διασποράς σε κυνήγι κότσυφα και τσίχλας ;
Σε σχετικά μικρές αποστάσεις γιατί όχι ?
Επίσης μπορώ να κυνηγάω με φυσιγγι ν7 και τσοκ 4* κότσυφα και τσίχλας ;
Ναι αλλά καλύτερα με 8-9
 
Φίλε μπορώ να χρησιμοποιήσω φυσίγγια διασποράς σε κυνήγι κότσυφα και τσίχλας ;
Επίσης μπορώ να κυνηγάω με φυσιγγι ν7 και τσοκ 4* κότσυφα και τσίχλας ;
Φυσικά και μπορείς, ειδικά το πρωί πρωί που τα πουλιά περνάνε κοντά ή αργά πια το απόγευμα σε απογευματινό. Φυσικά και μπορείς με 4 * 7άρι, αν και τα 3* θα ήταν καλύτερα. Με το 4* δοκίμασε 9αράκι. Όλα όμως σχετίζονται και με την απόσταση που θα περνάνε ή αν κυνηγάς καρτέρι ή περπατητο. Περπατητό πιο ανοικτό όπλο καρτέρι πιο κλειστό!
 
Εγώ αν είχα 7άρια να ρίξω στις τσίχλες θα προτιμούσα να τα ρίξω τον Οκτώβριο στα μπασίματα, όπου έρχονται με περίεργες πορείες και ψηλωμένα.
Καλό κι αυτό!
Βιδωνεις και κάνα φουλ και κάνεις τον showman του καρτεριου!😎
 
Φίλε μπορώ να χρησιμοποιήσω φυσίγγια διασποράς σε κυνήγι κότσυφα και τσίχλας ;
Επίσης μπορώ να κυνηγάω με φυσιγγι ν7 και τσοκ 4* κότσυφα και τσίχλας ;
Δοκίμασε ένα κουτί 7,5άρια nsi classica 32gr.
 
Ένας κανόνας που πλανάται είναι να κυνηγάς με το μικρότερο επιτρεπτό μέγεθος σκαγιού για το κάθε θήραμα.
Έτσι το λέω.
Έχει και συνέχεια, που θα σου δίνει περίπου τα απαιτούμενα σκάγια στον κύκλο στις αποστάσεις που τουφεκάς.
Και λίγο λιγότερα, no prob.
 
Φίλοι μου εγώ έριξα δύο ντουφεκιες σε περπατηρο κότσυφα και πέτυχα δυο πουλιά και ζούσαν τραυματισμένα . Έχω την baikal mp 155 66cm και έριξα με τσοκ 4* και φυσιγγι νούμερο 8 και ν9. ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ ΚΣΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ;
 
Φίλοι μου εγώ έριξα δύο ντουφεκιες σε περπατηρο κότσυφα και πέτυχα δυο πουλιά και ζούσαν τραυματισμένα . Έχω την baikal mp 155 66cm και έριξα με τσοκ 4* και φυσιγγι νούμερο 8 και ν9. ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ ΚΣΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ;
Από ότι καταλαβαίνω τώρα ξεκινάς, οπότε θα σου πρότεινα 30-32 γραμμάρια και σκάγια νούμερο 10 με τσοκ 4*. Αργότερα που θα έχεις εμπειρία και αυτοπεποίθηση, βάζεις και πιο χοντρά σκάγια και πιο κλειστό τσοκ
 
Φίλοι μου εγώ έριξα δύο ντουφεκιες σε περπατηρο κότσυφα και πέτυχα δυο πουλιά και ζούσαν τραυματισμένα . Έχω την baikal mp 155 66cm και έριξα με τσοκ 4* και φυσιγγι νούμερο 8 και ν9. ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΤΑΙ ΚΣΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ;
Τα Νο 9 είναι με συγκεντρωτήρα ;
Ίσως τα χτύπησες με περιφερικά σκάγια (πιθανώς δεν ήταν κεντραρισμένη η τουφεκιά που λένε) γι' αυτό και δεν καταβλήθηκαν ακαριαία.
 
Τα Νο 9 είναι με συγκεντρωτήρα ;
Ίσως τα χτύπησες με περιφερικά σκάγια (πιθανώς δεν ήταν κεντραρισμένη η τουφεκιά που λένε) γι' αυτό και δεν καταβλήθηκαν ακαριαία.
Με συγκεντρωτηρα
 
Back
Top