7αρια για τσιχλοκότσυφα...

Εγω θα διαχωρήσω λίγο την τσίχλα απο τον κότσυφα. Επειδη κάνω κι αρκετά κυνηγια κότσυφα,στην Αρκαδία, στα απογευματινά το πιο ψιλό που αποδίδει ειναι το 8αρι. Οι περισσοτεροι δουλεύουν το 7 εκεί καθώς και παγωνιά έχει αλλα και υπάρχει διαφορά, η τσίχλα πέφτει πιο εύκολα. Το εχω δει κι εγώ όταν κατεβαίνω κάτω τα 9 αρια τα αφήνω στην Αθηνα. Καλύπτομαι και για τα 2 με 8 αρια. Ειναι λογικό να κρατάνε πιο πολλα σκαγια τα κοτσυφια. Οταν τα καθαρισα τα κιτρινομυτικα ήταν σαν μπαλες απ το λίπος συν πολλα πούπουλα.
 
Εγω θα διαχωρήσω λίγο την τσίχλα απο τον κότσυφα. Επειδη κάνω κι αρκετά κυνηγια κότσυφα,στην Αρκαδία, στα απογευματινά το πιο ψιλό που αποδίδει ειναι το 8αρι. Οι περισσοτεροι δουλεύουν το 7 εκεί καθώς και παγωνιά έχει αλλα και υπάρχει διαφορά, η τσίχλα πέφτει πιο εύκολα. Το εχω δει κι εγώ όταν κατεβαίνω κάτω τα 9 αρια τα αφήνω στην Αθηνα. Καλύπτομαι και για τα 2 με 8 αρια. Ειναι λογικό να κρατάνε πιο πολλα σκαγια τα κοτσυφια. Οταν τα καθαρισα τα κιτρινομυτικα ήταν σαν μπαλες απ το λίπος συν πολλα πούπουλα.
Ναι, αλλά τα μαύρα αν τα πετύχεις πέρασμα που περνάνε ψηλά ή κανονικά και όχι σαΐτες(δύσκολα) τα βαράς πανεύκολα!!! Αργό πέταγμα και έρχονται σαν χαζά.Καμία σχέση δηλαδή με τις σαΐτες που είπα ή τα κόλπα που σου παίζουν στα κανάλια στο περπατητό.Το νο10 τις προάλλες έδωσε ρέστα!!! Νο7 ούτς στα μπασίματα...Μέχρι νο8 το πιο χοντρό σε τσιχλοκότσυφα...Άποψή μου.
 
Ναι, αλλά τα μαύρα αν πετύχεος πέρασμα που περνάνε ψηλά ή κανονικά και όχι σαΐτες(δύσκολα) τα βαράς πανεύκολα!!! Αργό πέταγμα και έρχονται σαν χαζά.Καμία σχέση δηλαδή με τις σαΐτες που είπα ή τα κόλπα που σου παίζουν στα κανάλια στο περπατητό.Το νο10 τις προάλλες έδωσε ρέστα!!!
Πάνε πιο αργά αλλά έχω διαπιστώσει οτι αντέχουν πιο πολύ απ τις τσιχλίτσες.
 
Επειδη κάνω κι αρκετά κυνηγια κότσυφα,στην Αρκαδία, στα απογευματινά το πιο ψιλό που αποδίδει ειναι το 8αρι. Οι περισσοτεροι δουλεύουν το 7 εκεί καθώς και παγωνιά έχει αλλα και υπάρχει διαφορά, η τσίχλα πέφτει πιο εύκολα.
Μπαμπης Γκαβας από Μεγαλόπολη Αρκαδίας,αρθρογραφουσε στο Εθνος-κυνηγι.......
Αυτό έλεγε για τα τσιχλοκοτσυφα κ την μπεκάτσα.....

Πολλακις έχω πει (κ θα το ξαναπω επί την ευκαιρία) ότι δεν υπάρχει ιδανικό μέγεθος σκαγιου για το κάθε θήραμα........
Η επιλογή μας καθορίζεται από διάφορους παραγοντες.........
 
Πίνακας 1..jpg

Δείτε τι προτείνει ο συγκεκριμένος πίνακας για το ορτύκι(QUAGLIA) και για το περιστέρι(TORTORA)...

Από 18-28 μέτρα 7,5,8,9 με SK/IC/M
Πάνω από τα 28 7,5,8 με IC/M

Το No 7,5(2,4 χιλ.) είναι το πιο χονδρό προτεινόμενο, με ανοιχτά τσόκ για κοντά(18-28 μέτρα), και με πιο κλειστά τσόκ πάνω από τα 28 μέτρα για να κρατήσει πυκνότητα η τουφεκιά.

Ατυχώς δεν έχει τις τσίχλες μας, αλλα ο καθένας κρίνει...

Το 7αρι των 2,5 χιλ. είναι πολύ κοντά στο Αγγλικό Νο 6 (2,6 χιλ.) που το χρησιμοποιούν οι Άγγλοι ως all around για τα "ευγενή" θηράματα φασιανούς , πέρδικες, γκράους...

Δουλεύουν όμως "ελαφριές" γομώσεις 28-32 γρ. σκάγια και για αυτούς είναι η "χρυσή τομή" για να κρατήσουν πυκνότητα τουφεκιάς και ενέργεια μαζί.

Υ.Γ1:
Προσωπικά πιστεύω ότι Νο 9 και το Νο 8 είναι ιδανικά για τσιχλοκότσυφα σε λογικές αποστάσεις...

Υ.Γ2: Επίσης για τις φάσες το 7αρι των 2,5 χιλ. σε λογικές αποστάσεις...
 
Καλησπέρα παίδες........ Από ότι βλέπω οι περισσότεροι συμφωνούμε ότι το νούμερο της τσίχλας και του κότσυφα είναι 8-9-10 (εγώ θα έλεγα 9-10), αλλά όπως όλοι έχω δοκιμάσει με επιτυχία και το 7,ακόμη και το 6....... Θα ήθελα να επισημάνω κάτι σε σχέση με την αναντιστοιχια των νουμερων των σκαγιων στα εμπορικά φυσίγγια....... Αν τα "σφαξετε" θα διαπιστώσετε ότι αυτό που ρίχνεται για 7 είναι τις περισσότερες φορές 8 η
8-9-10 με αυτά παίζουμε
Κανονικό όμως νούμερο ...

Εμπορικά μόνο 8 και 9 ...
 
Για τους ψυχακηδες κ αρρωστους 7 1/2-8 1/2. ( μέσα κ ο γράφων)
Εδώ γεννιέται κ ενα μεγαλο ερώτημα.....

Όταν αγοράζεις ένα κουτί φυσίγγια με σκάγια πχ ν8 κ σου βγαινει πιο ψιλό η κ πιο χοντρό ακόμα, και δεν γίνεται κ να μετρήσουμε κ ολα τα σκάγια........
Ασε που πολλες φορες είναι κ τόσο "μεγάλες" οι διαφορές που φαίνονται κ με το μάτι.....

Τι ακριβώς θα σου βγει το ν7,5 και το ν8,5??


Αν αλλάζει κάτι στα σκάγια που περνεται εσείς οι ιδιογομωτες δεν το ξέρω......

ΥΓ Και μετά σου λένε για φυσίγγια mix, με δυο νουμερα σκαγιων ανακατεμένα κλπ....
Μα όλα τα φυσίγγια έτσι είναι χαχαχα
 
εγω παιδες τωρα τελευτεαα ξεστοκαριζα κατι φυσυγκια trab n7,5 στα τσιχλακια που μου περνανε απο το καρτερακι ειναι στα 15 20 25 μετρααα μια χαραααα πευτουνε τα πουλια και με τσοκ 4 5 αστρα στο δικανακιιιι,,,,δεν χριαζεται και αμαν τα γραμαριαααα,,,μηπως τι θα κατεβασουμεεεε κανενα rafalllll,,,καλος τα δεχτηκαμε τα εργαλια αυτααααααα.RESPECT.
 
Εδώ γεννιέται κ ενα μεγαλο ερώτημα.....

Όταν αγοράζεις ένα κουτί φυσίγγια με σκάγια πχ ν8 κ σου βγαινει πιο ψιλό η κ πιο χοντρό ακόμα, και δεν γίνεται κ να μετρήσουμε κ ολα τα σκάγια........
Ασε που πολλες φορες είναι κ τόσο "μεγάλες" οι διαφορές που φαίνονται κ με το μάτι.....

Τι ακριβώς θα σου βγει το ν7,5 και το ν8,5??


Αν αλλάζει κάτι στα σκάγια που περνεται εσείς οι ιδιογομωτες δεν το ξέρω......

ΥΓ Και μετά σου λένε για φυσίγγια mix, με δυο νουμερα σκαγιων ανακατεμένα κλπ....
Μα όλα τα φυσίγγια έτσι είναι χαχαχα
Γι αυτό είπα ψυχακηδες :)
Θέλουμε να πιστεύουμε ότι είναι κάτι ενδιάμεσο (ούτε πολύ ψιλό ούτε πολύ χοντρό)
Οι πολύ "αρρωστοι" ίσως έχουν ψαχτεί κ για κόσκινο.
Εγω προσωπικά ρίχνω 8 1/2 στις τσίχλες.
Συνήθως τα 7αρια κ 6αρια είναι λίγο πιο ψιλά κ γενικά υπάρχουν διαφορες.
Το νο1 συστατικό για καλά φυσιγγια είναι τα καλά κ γυαλισμένα σκαγια.
Τα υπόλοιπα βρίσκονται
 
@vagosbenelli

Μιας που είπες πως ρίχνεις αποκλειστικά ν7, και φαντάζομαι εδώ κ πολλα χρονια, θέλω να μου πεις τι ήταν αυτό που σε ώθησε στο να επιλέξεις αυτό το σκάγι για την τσίχλα...
και αν κάποτε χρησιμοποίησες ψιλότερα σκαγια αλλά τα εγκατέλειψες για κάποιους λόγους...
 
Παίδες εγώ χρησιμοποιώ 9 ή 7 στην τσίχλα γιατί ως γνωστόν το νούμερο 8 δεν σκοτώνει και δεν το ρίχνω ποτέ (άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου, το ξέρω) και με τα δύο είμαι ευχαριστημένος και με τα δύο χτυπάω κοντά και μακριά. Το 7 το έχω συνήθως σε μέρη που μπορεί να συναντήσω και μεγαλύτερα θηράματα. Θεωρώ όμως ως ιδανικό σκάγι για τσίχλες το νούμερο 9. Όσο για αυτό που λένε, ότι με φουλ τσοκ είναι καλό να μην ρίχνεις ψιλά σκάγια, τι να πω και με φουλ τσοκ όταν ρίχνω 9 άρια μια χαρά τα πάνε. Φέτος έτυχε μια πολύ καλή μέρα στα μπασιματα μόνο που ήμουν.... Για λαγό. Έβλεπα κοπάδια να περνάνε οι τσίχλες ,οι δεντροτσιχλες, μέχρι και ένα κοπάδι φασσες με καβάλησε και δεν έριξα. Στο τέλος όμως πριν φύγουμε έκατσα και έριξα λίγα 6 άρια που είχα και πήρα μερικές τσίχλες, όλες ξερες αλλά με πολλά αίματα, δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί τόσα αίματα και δεν μου έχει ξανά τύχει να ρίξω 6 άρια σε τσίχλες
 
@vagosbenelli

Μιας που είπες πως ρίχνεις αποκλειστικά ν7, και φαντάζομαι εδώ κ πολλα χρονια, θέλω να μου πεις τι ήταν αυτό που σε ώθησε στο να επιλέξεις αυτό το σκάγι για την τσίχλα...
και αν κάποτε χρησιμοποίησες ψιλότερα σκαγια αλλά τα εγκατέλειψες για κάποιους λόγους...
Taσο οπως ειπες τα ριχνω εδω και πολλα χρονια .Εχω παρατηρησει καλυτερα σκοτωματα σε μακρινες αποστασεις, ειδικα με το 2αρι ειναι αυτο που λεμε<< το εβγαλα απο την πριζα >> Οταν λεμε μακρινες αποστασεις ενοουμε γυρο στα 30-35 μετρα Τα ποιο μακρινα τα αφηνω για αλλους ποιο μαγκες απο εμενα
 
Back
Top