7αρια για τσιχλοκότσυφα...

Περνεις ενα κουτι κ πας κ πιανεις το οριο,ουτε πολλα φυσιγγια μαζι,ουτε πολυ βαρος...sarcastic..sarcastic.
Απαπα φιλαράκι μετά από μερικές τουφεκιές θα θέλεις σφηνάκι με αναβραζων depon ,η λύση είναι cal 20 φυσιγγακια 24γρ και άσε με να περπατώ όλη μέρα .
 
Οταν ξεκινησα το κυνηγι περιπου στα τελη δεκαετιας 80,ο πατερας μου εφτιαχνε τα φυσιγγια μονος του(βοηθουσα κι εγω),ιδιογομωση.Παντα με μαλλινη ταπα και ρελιαστο,7αρια για τσιχλες,κοτσυφια ,τρυγονια και 5αρια φασσες,παπια.Μετα το γυρισαμε στα ετοιμα.....εκει καπου στο 92-93, παλι 7αρια και 5αρια....για πολλα χρονια.Σιγα σιγα, αρχισαμε να κατεβαινουμε......8αρια πλεον σε τσιχλες και σταθερα 5αρια στα "χοντρα"....σα να μας ηρθε λιγο καλυτερα.Τα τελευταια 10 χρονια πεσαμε κι αλλο...... 9αρια στα "ψιλα" και 6αρια στα "χοντρα".Πλεον (κατα τη γνωμη μου) και μετα απο 30 χρονων πειρα....και παντα για τις κλιματικες συνθηκες της περιοχης μου(πολυ σημαντικο),ο τελευταιος συνδυασμος ειναι αυτος που μου "καθεται" καλυτερα.Αν και τελευταιως μου εχουν μπει σκεψεις να παω σε 7αρια στις φασσες.....μηπως το παρακανουμε.....δε θελω τραυματιες,κριμα να χανονται τετοια πουλια.
 
Οταν ξεκινησα το κυνηγι περιπου στα τελη δεκαετιας 80,ο πατερας μου εφτιαχνε τα φυσιγγια μονος του(βοηθουσα κι εγω),ιδιογομωση.Παντα με μαλλινη ταπα και ρελιαστο,7αρια για τσιχλες,κοτσυφια ,τρυγονια και 5αρια φασσες,παπια.Μετα το γυρισαμε στα ετοιμα.....εκει καπου στο 92-93, παλι 7αρια και 5αρια....για πολλα χρονια.Σιγα σιγα, αρχισαμε να κατεβαινουμε......8αρια πλεον σε τσιχλες και σταθερα 5αρια στα "χοντρα"....σα να μας ηρθε λιγο καλυτερα.Τα τελευταια 10 χρονια πεσαμε κι αλλο...... 9αρια στα "ψιλα" και 6αρια στα "χοντρα".Πλεον (κατα τη γνωμη μου) και μετα απο 30 χρονων πειρα....και παντα για τις κλιματικες συνθηκες της περιοχης μου(πολυ σημαντικο),ο τελευταιος συνδυασμος ειναι αυτος που μου "καθεται" καλυτερα.Αν και τελευταιως μου εχουν μπει σκεψεις να παω σε 7αρια στις φασσες.....μηπως το παρακανουμε.....δε θελω τραυματιες,κριμα να χανονται τετοια πουλια.

καπου το εχω ξαναγραψει.. σε κυνηγι φασσας μου τελειωσαν τα 6αρια κ συνεχισα αναγκαστικα με 7αρια,Ιδιο φυσιγγι.
καλυτερα σκοτωματα ειχα με το 7αρι! νορμαλ αποστασεις, μεχρι 30-33 μετρα κ 12-14 βαθμους θερμ.
στην τσιχλα ιδανικο το 9αρι, κοβει κ μακρυα.
 
Οταν ξεκινησα το κυνηγι περιπου στα τελη δεκαετιας 80,ο πατερας μου εφτιαχνε τα φυσιγγια μονος του(βοηθουσα κι εγω),ιδιογομωση.Παντα με μαλλινη ταπα και ρελιαστο,7αρια για τσιχλες,κοτσυφια ,τρυγονια και 5αρια φασσες,παπια.Μετα το γυρισαμε στα ετοιμα.....εκει καπου στο 92-93, παλι 7αρια και 5αρια....για πολλα χρονια.Σιγα σιγα, αρχισαμε να κατεβαινουμε......8αρια πλεον σε τσιχλες και σταθερα 5αρια στα "χοντρα"....σα να μας ηρθε λιγο καλυτερα.Τα τελευταια 10 χρονια πεσαμε κι αλλο...... 9αρια στα "ψιλα" και 6αρια στα "χοντρα".Πλεον (κατα τη γνωμη μου) και μετα απο 30 χρονων πειρα....και παντα για τις κλιματικες συνθηκες της περιοχης μου(πολυ σημαντικο),ο τελευταιος συνδυασμος ειναι αυτος που μου "καθεται" καλυτερα.Αν και τελευταιως μου εχουν μπει σκεψεις να παω σε 7αρια στις φασσες.....μηπως το παρακανουμε.....δε θελω τραυματιες,κριμα να χανονται τετοια πουλια.
Μια χαρά είναι το 7αρι στις φασσες.
Όταν το δοκιμάσεις θα το δεις.
Δοκιμασε το και αν δεν σου αρέσει μην το συνεχίσεις.
Δεν έχεις να χάσεις κάτι πάρα μια μέρα δοκιμής.Αυτη η φασσα χτυπήθηκε με 9αρι στα 35 μέτρα και έπεσε στα 40 με τη φορά που πήγαινε. Και η τουφέκια πίσω της.
Όταν είδα τι έγινε και το ποσό ακαριαία ήταν η καταβολή της κατάλαβα ότι δεν φταίνε τα φυσίγγια.απλως εμείς αστοχουμε.
20190211_174013.jpg
 
Αν το 7αρι κανει για τα αγριοπεριστερα, γιατι να μη κανει και για τις φασες σε λογικες αποστασεις;
Αγριοπεριστερα έχω πάρει καμία 10αρια φέτος με 8αρακια τέζα όλα. Και μακρυά και μεσαίες αποστάσεις και κοντά. 30 γραμμάρια.
 
Μια χαρά είναι το 7αρι στις φασσες.
Όταν το δοκιμάσεις θα το δεις.
Δοκιμασε το και αν δεν σου αρέσει μην το συνεχίσεις.
Δεν έχεις να χάσεις κάτι πάρα μια μέρα δοκιμής.Αυτη η φασσα χτυπήθηκε με 9αρι στα 35 μέτρα και έπεσε στα 40 με τη φορά που πήγαινε. Και η τουφέκια πίσω της.
Όταν είδα τι έγινε και το ποσό ακαριαία ήταν η καταβολή της κατάλαβα ότι δεν φταίνε τα φυσίγγια.απλως εμείς αστοχουμε.
View attachment 7981
Εγω εναρξη 7 δουλευω στη φασσα σκωτωνει πολυ καλα
 
Μια χρονιά είχα ανέβει προς την Καζα για καμια φάσσα η ημερα εδειχνε χαλια. Είχα 6 άρια Remington Express εφοδιαστεί και δεν περνούσε τίποτα ξαφνικά άρχισαν να περνάνε δεντροτσιχλες, κάνω ένα ντουμπλε σε 2 που δεν άντεξα να μην τουφέκισω, όπως ήμουν με τα Remington. Μετά λέω μλκια βγάζω και το τελευταίο Remington απ τη θαλαμη και γεμίζω με 3Α 9αρια που είχα για τσίχλες κι όπως περίμενα τις δεντροτσιχλες βλέπω ξαφνικά 4 φάσες τραβερσα στα 30+ σηκώνω λέγοντας από μέσα μου καλά κρασιά και Ρίχνω 2 τουφεκιές συνοδεύοντας την πρώτη. Έπεσε ξερή σαν πατσαβούρα χωρίς αίματα. Επομένως νομίζω ότι ένα καλό κυρίως διατρητικό 7αρακι μια χαρά την κάνει τη δουλειά του αρκεί να είναι λίγο φορτωμένο κι όχι απ τα πολύ ελαφριά.
 
Last edited:
αν ειμασταν στο Βασίλειο, ναι.
φασσες, φασιανους κ περδικες ολα καρτερι.
εδω ντουφεκαμε κ τα αμοιρα τα τσιχλοκοτσυφα...
Eιμαστε στην Ελλαδα με φασσες,φασιανους,περδικες
παπια και λαγους,δεν μας λειπει κατι......εδω σηκωνουμε
οπλο και στις σιταρηθρες,σαφως δεν κανει το 6αρι.
 
Θα το ποσταρο εδώ...κουβεντα να γινεται...
Απογευματινο καρτερι σημερα με 12°C αλλα το πεδιο ηταν μαυρα χαλια...11 τσιχλες περασαν, λιγο μετα τις 17.30...τουφεκισα 3 πηρα τη μια...αλλα τη χτυπησα με 31gr No7 ενος setup με τη CH6 απο τα οποια ειχαν μηνει απ'τα τρυγονια...
Αλλου θελω να καταλίξω....1 σκαγι Νο7 την πηρε κ την περασε διαμπερες ανω 35m με 3*....σκεφτειτε τη ζημια της κανει, κ ποσα πουλια χανονται μισοζωντανα στα πυκνα με τη χρηση του Νο7 απο διαμπερες τραυμα...
(δεν το κατακρινω φυσικα)...

20220120_165647.jpg
 
1 σκαγι Νο7 την πηρε κ την περασε διαμπερες ανω 35m με 3*....σκεφτειτε τη ζημια της κανει, κ ποσα πουλια χανονται μισοζωντανα στα πυκνα με τη χρηση του Νο7 απο διαμπερες τραυμα...
(δεν το κατακρινω φυσικα)...
Ρε συ Κώστα το ειχα γράψει σχετικά προσφατα ότι είχα τουφεκισει καποτε μια τραβερσατη τσιχλα με ν7 κ είδα ότι η τουφέκια την ανατίναξε που λέμε....
Πήγα εκεί που επεσε κ ήταν άφαντη.... Την βρήκα ξερή καμια δεκαριά μέτρα παρακάτω με τρία διαμπερη τραυματα,άντεξε λίγο ακομα...

Πράγματι, με το ν7 μπορεί κάποιος να κάνει καποιες θεαματικές βολές...
Αλλά ο βασικός ισχυρισμός των περισσοτερων ότι κ καλα η τσίχλα με ένα σκαγι είναι νεκρή, και δεν αφήνει τραυματισμένα, είναι παραμυθι......
Ναι μεν, αλλά.......
 
Καλησπέρα παίδες........ Από ότι βλέπω οι περισσότεροι συμφωνούμε ότι το νούμερο της τσίχλας και του κότσυφα είναι 8-9-10 (εγώ θα έλεγα 9-10), αλλά όπως όλοι έχω δοκιμάσει με επιτυχία και το 7,ακόμη και το 6....... Θα ήθελα να επισημάνω κάτι σε σχέση με την αναντιστοιχια των νουμερων των σκαγιων στα εμπορικά φυσίγγια....... Αν τα "σφαξετε" θα διαπιστώσετε ότι αυτό που ρίχνεται για 7 είναι τις περισσότερες φορές 8 η
 
Back
Top