100 Χρόνια από την Μικρασιατική Εκστρατεία

...το κείμενο συνοψίζει πολλά, το θέμα είναι πως τα παρουσιάζει... :) ...

...για να αρχίσω, ο Πόλεμος του 1920 - 1922 προβάλλεται πρωτίστως ,έναντι των σχεδίων των Άγγλο - Γάλλων και των Ιταλών στην Ανατολία, ως απειλή για την ύπαρξη της Τουρκίας ως Έθνος...

blank - 1 - - Αντιγραφή.jpg
 
Φαίνεται πως για ακόμη μία φορά στην ιστορία, μόνο εμείς πιστέψαμε ότι μπορούμε να φτάσουμε στα βάθη της Ανατολιας , και το πετύχαμε. Η ανατροπή δυστυχώς έγινε πάλι εξ αιτίας του εθνικού διχασμου, και της εγκαθετης μοναρχιας.
 
...χαίρομαι ειλικρινά Θεόδωρε που γράφεις!

...

... και ΄γω χαίρομαι ειλικρινά Γιάννη που (με) διαβάζεις:) - αλλά και που γράφεις βεβαίως βεβαίως:cool: - και για όσους δεν σε ξέρουν: ο καπετάν Γιάννης είναι πολυσχιδής και πολυγραφότατος ... και όπως έλεγε ο παππούς μου ο φιλόσοφος, ο καπετάν Γιάννης είναι "μορφωμένος και άνθρωπος"
ΟΚ, τέρμα οι φιλοφρονήσεις o_O
Πριν συνεχίσω θα πρέπει να δηλώσω κατ' αρχήν εμφατικά ότι δεν είμαι «πόλεμο-λάτρης»( το αντίθετο μάλιστα ), ούτε εθνικιστής ( μάλλον «πατριώτης» με την καλώς εννοούμενη έννοια του όρου ) και επ’ ουδενί δεν αναπολώ «περασμένες δόξες» ( πάντως σελίδες δόξας και πολιτισμού, έχει η Ελληνική Ιστορία πάμπολλες , και «ηλικιακά» μεγαλύτερες πολλών άλλων Εθνών )…
Νομίζω δεν χρειάζεται να απολογούμαστε για τα πιστεύω μας, από τα γραφόμενά σου είναι ξεκάθαρες οι "καλές" προθέσεις σου. Λέω καλές γιατί μάλλον συμπίπτουν με τις δικές μου:)
...
Νομίζω λίγοι , «παλαβοί» σαν και εμένα…:(
Νομίζω δεν είναι λίγοι οι παλαβοί σαν και εσένα...:)
 
Back
Top