κατασκευή τσοκ σε σούπερ ποζέ...

Καλησπέρα παιδια σκέφτομαι να φτιαξω τσοκακια σε ένα super pose bettinsolli που έχω.τι λέτε θα έχω καλά αποτελέσματα όσον αφορά τις κατανομές?
 
Βαγγέλη αν γίνει καλή δουλειά δεν θα έχεις πρόβλημα ίσα ίσα καλύτερα θα είναι
έχεις πάει όμως σε οπλουργό να δείς αν τα τοιχώματα στις κάννες επιτρέπουν την τοποθέτηση τσοκ;;;;;; κι αυτός που θα πας πρέπει να το έχει κάνει να ξέρει να λέει την αλήθεια ;)
τι τσοκάρισμα έχεις τώρα;;;; τι κυνήγια κάνεις;;;;;
 
Ο πατέρας μου έχει ένα χειροποίητο εξωτερικό τσοκ στην Franchi 48 AL και πραγματικά κάνει θαύματα.
Είναι μεταξύ 1* και 2* και οι τουφεκιές που κάνει είναι εξαιρετικές.
 
Τα εξωτερικά όντως είναι πολύ καλά....έχω μια ermes 2000 με εξωτερικά τσοκ και μου δίνει πολύ καλές τουφεκιες....απλά τώρα επειδή θέλω να κάνω εσωτερικα φοβάμαι μήπως αν δεν γίνει καλή δουλειά να μου βγάζει χαλιά κατανομές...
 
Βαγγέλη αν γίνει καλή δουλειά δεν θα έχεις πρόβλημα ίσα ίσα καλύτερα θα είναι
έχεις πάει όμως σε οπλουργό να δείς αν τα τοιχώματα στις κάννες επιτρέπουν την τοποθέτηση τσοκ;;;;;; κι αυτός που θα πας πρέπει να το έχει κάνει να ξέρει να λέει την αλήθεια ;)
τι τσοκάρισμα έχεις τώρα;;;; τι κυνήγια κάνεις;;;
Γεια σου Βαγγέλη,τι εννοείς να φτιάξεις τσοκακια?
Εννοώ να φτιαξω το σπείρωμα στις κάννες και να του βάλω τσοκ τις seminole
 
Βαγγέλη αν γίνει καλή δουλειά δεν θα έχεις πρόβλημα ίσα ίσα καλύτερα θα είναι
έχεις πάει όμως σε οπλουργό να δείς αν τα τοιχώματα στις κάννες επιτρέπουν την τοποθέτηση τσοκ;;;;;; κι αυτός που θα πας πρέπει να το έχει κάνει να ξέρει να λέει την αλήθεια ;)
τι τσοκάρισμα έχεις τώρα;;;; τι κυνήγια κάνεις;;;;;
Αυτό το όπλο το θέλω για καρτέρι τσίχλα και Φάσσα....τώρα με σταθερό τσοκαρισμα έχει τρομερές τουφεκιες από τα 30+ αλλά πολύ σφιχτές τουφεκιες κοντινά 15-20 μέτρα....και σκεφτόμουν πως μια επέμβαση θα το βελτίωνε....για περπατητα κυνήγια έχω μια breda ermes
 
σφιχτές τουφεκιές;;;; έχεις κάνει δοκιμές σε πίνακα,χαρτονι;;;;;
τα πουλιά τα βρίσκεις στα κοντινά η έχεις αρκετές αστοχίες;;;;;
το όπλο είναι στα μέτρα σου;;;;;
 
Βαγγέλη τις κοντινές τουφεκιές για ποιο λόγο τις θέλεις αφού για περπατητό παίρνεις άλλο όπλο;
Γιατί στο καρτέρι πολλές τουφεκιες ειδικά τσίχλα στο σουρουπο είναι πολύ κοντινές,όπως και σε Φάσσα πολλές φορές ειδικά ανάμεσα σε οξυά...
 
Εγώ θα σου έλεγα να μην το πειράξεις αφού έχεις άλλο όπλο για περπατητο.
Για κυνήγια καρτεριου μια χαρά είναι το όπλο σου.
Αν θες για πιο κοντινές βολές τότε απλά βάλε διασποράς..
Δεν θέλω να σε μπερδεύω περισσότερο απλά δεν πίστεψα ποτέ μου σε μαγικά τσοκακια..Μόνο στη σωστή σκόπευση η εν πάση περιπτωση σε μια καλή κυνηγετική μέρα..
 
σφιχτές τουφεκιές;;;; έχεις κάνει δοκιμές σε πίνακα,χαρτονι;;;;;
τα πουλιά τα βρίσκεις στα κοντινά η έχεις αρκετές αστοχίες;;;;;
το όπλο είναι στα μέτρα σου;;;;;

Γιατί στο καρτέρι πολλές τουφεκιες ειδικά τσίχλα στο σουρουπο είναι πολύ κοντινές,όπως και σε Φάσσα πολλές φορές ειδικά ανάμεσα σε οξυά...

Αφού πρώτα λάβεις υπόψη σου αυτά που σου έγραψε ο Μάκης, η γνώμη μου είναι ότι πριν κάνεις οτιδήποτε για τσοκ, σε τέτοιες περιπτώσεις κυνηγιού να δοκιμάσεις πρώτα φυσίγγια διασποράς... Ίσως να σε βολέψουν για να μην πω να σε εντυπωσιάσουν... :)
 
Last edited:
σκέφτομαι να φτιαξω τσοκακια σε ένα super pose bettinsolli που έχω.

και να του βάλω τσοκ τις seminole
Το τουφέκι σου έχει αυλο 18.4 περίπου, που σημαίνει ότι τα τσοκ που ταιριαζουν να του βάλεις είναι τα mobile. Από όσο ξέρω Seminole για mobile έχουν τελειώσει και υπάρχουν μόνο ακραία δηλ κυλινδρος και φουλ.
Προσωπικα πιστεύω ότι δεν συμφέρει σε αυτό το όπλο να επενδύσεις τόσα λεφτά σε τσοκ. Καλύτερα βρες φυσιγγια διασπορας που του ταιριαζουν.
 
Βαγγελη κ εγω θα κραταγα το οπλο ετσι οπως ειναι, αφου βγαζει ειδικα κ πολυ καλες τουφεκιες κ θα επαιζα με φυσιγγια διαπσορας για τις κοντινες τουφεκιες...
Τελικά δεν θα βάλω τσοκ ....θα χρεισιμοποιησω μερικά διασποράς για να δω αποτελέσματα.....ο οπλουργος μου είπε πως δεν μπαίνουν στο συγκεκριμένο όπλο λόγο του πάχους των κανών ...
 
Πιθανον να μπορουσες να βαλεις thin wall τσοκακι μονο στην κανη που ειναι 2 αστρα και εχει πιο πολυ ψωμι. Αλλα εφοσον σου ειπε ο οπλουργος οτι δεν, τοτε καλυτερα να το αφησεις.
 
Πιθανον να μπορουσες να βαλεις thin wall τσοκακι μονο στην κανη που ειναι 2 αστρα και εχει πιο πολυ ψωμι. Αλλα εφοσον σου ειπε ο οπλουργος οτι δεν, τοτε καλυτερα να το αφησεις.
Φαίνεται να έχει πολύ ψωμί αλλά η εξωτερική διάμετρος είναι ίδια με την κάτω. Οπότε δεν έχει διαφορά.
 
Σε δικανο με σταθερο τσοκαρισμα γινεται να τροποποιηθει ο βαθμος της συσφιξεις;για παραδειγμα το 1-3 να γινεις 2,5-3,5;
 
Back
Top