κάτι που δεν μου αρέσει :)

Ποιος μπορει να ξερει τι αποφασεις ειχαν βγει εκεινη την περιοδο απο το δασαρχειο οι οποιοες απαγορευαν την θηρα στην συγκεκριμενη περιοχη και περιοδο ;

Παιδες να ξεκαθαρισουμε κατι για να μην ξεφυγουμε τελειως.Βγαλαμε μια ανακοινωση σχετικα
η οποια σε λογικα πλαισια δεν επιτρεπει να ανεβαινουν φωτογραφιες που μπορουν χρησιμοποιηθουν
εναντιων της κοινοτητας των κυνηγων,τουλαχιστον σε αυτο το φορουμ.Οταν καποιος ανεβαζει φωτο
με 1 μετρο χιονι δεν θα μπουμε στην διαδικασια του ποτε ειναι τραβηγμενη και αν επιτρεποταν η οχι
γιατι ο καθενας μπορει να ισχυριστει οτι θελει αλλα η νομοθεσια ειναι ξεκαθαρη.Επισης οταν υπαρχει
σε φωτογραφια σφυριχτρα δεν θα ψαξουμε αν την εχει διακοσμητικη η για χρηση,θα κατεβαινει αυτοματα.
Δεν καταλαβαινω τον λογο της διαμαχης για το αυτονοητο εδω μεσα.Ας προσπαθησουμε να τηρουμε
καποια πραγματα οταν θελουμε να ανεβασουμε φωτογραφιες για το καλο ολων μας,απλα τα πραγματα....

*Θα γινει και μια αναθεωρηση παλαιων φωτο για να ημαστε δικαιοι με ολους.
 
Προς διαχείριση. Δεν ξέρω όταν διαγράφετε κάτι αν μένει κανένα ίχνος της διαγραφής στο site. πχ (Αυτό το μήνυμα διαγράφτηκε κτλ).
Αν ναι, ίσως να το δείτε διότι το ίχνος της διαγραφής μηνύματος ενδεχομένως να πειράζει κάποιους.
Όχι δεν υπάρχει ίχνος, ούτε δημόσιος"ψόγος", ακριβώς για να μην πειραχτεί κανείς όπως το εννοείς ;)
Εάν διαγραφεί κάτι, μόνος ο ίδιος και η διαχείριση το ξέρουμε.
Αυτό για να καταλαβαίνουν όλοι και την προαίρεση των κινήσεων όλων μας.
 
Να το κάνετε λίγο πιο λιανά να καταλάβω κάτι; Ρωτάω για να είναι τα πράγματα ξεκάθαρα και να μην υπάρχουν αμφιβολίες.
Απαγορεύεται λοιπόν να ανεβάζουμε φωτογραφίες που είναι παράνομες σύμφωνα με την τελευταία ρυθμιστική; Δηλαδή αν εγώ ανεβάσω μια φωτογραφία από το αρχείο μου έτσι για να μοιραστώ αναμνήσεις, και στη φωτό φαίνονται 12 τρυγόνια, αυτή θα κατέβει επειδή πέρσι το όριο ήταν 8;
 
Εάν γράψεις δίπλα 20-8-2014 πχ δεν υπάρχει θέμα.
Μη διυλιζουμε τον κωνωπα, είναι προφανή αυτά. Όλοι ξέρουμε τις καθ'έτος ρυθμιστικές, όπως και τους νόμους. Όποιος τους αγνοεί, πρόβλημα του.
Κάποιος που θέλει να προκαλέσει (τη διαχείριση, την προσοχή του κόσμου, το χειροκρότημα κλπ) θα βάζει είκοσι τρυγόνια μόνος του και χωρίς ημερομηνία. Ε, αυτή η φωτό θα κατέβει.
Εάν γράψει πχ 23-8-2019 και είναι μαζί με άλλους δύο φίλους του δεν υπάρχει λόγος να κατέβει.
Από τους όρους χρήσης δεν έχει να φοβάται κάποιος νόμιμος ή καλοπροαίρετος χρήστης τίποτα απολύτως.
Οι περίεργοι πάντα θα έχουν θέμα.
 
Το προφίλ όλων έχει πεδίο website.
Βάλτε εκεί το facebook-twitter σας και όποιος ενδιαφέρεται να δει τι σκοτώσατε θα ανακατευθύνεται στο ΔΙΚΟ ΣΑΣ site για τα περαιτέρω (site για το οποίο έχετε εσείς την αποκλειστική ΕΥΘΥΝΗ).
Φτιάξτε και ένα facebook "κυνήγι-Βασίλης" και ανεβάστε σε αυτό όλο το κυνηγετικό σας αρχείο με φωτογραφίες 50 γουρουνιών και 100 ζαρκαδιών απλωμένων μπροστά σας.
Να μια πιθανή λύση (εφόσον συμφωνήσουν οι διαχειριστές για όσους δεν αντέχουν να μην μοιράζονται τις αναμνήσεις τους ΜΕ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ).

Η συζήτηση μου θυμίζει ποδόσφαιρο .. ήταν ή δεν ήταν φάουλ ?
Το αν ήταν φάουλ ή όχι το αποφασίζει ο διαιτητής και στην συγκεκριμένη περίπτωση οι διαχειριστές.
Από την στιγμή που ο Dr V λέει "Εάν διαγραφεί κάτι, μόνος ο ίδιος και η διαχείριση το ξέρουμε." τι πρόβλημα υπάρχει και γιατί να γίνεται δημόσια συζήτηση γι' αυτό ?
Θα μπορούσαν όλα να λυθούν με προσωπικά μηνύματα ...

Προσωπικά δεν ανεβάζω ποτέ δημόσια φωτό με θηράματα, λόγω σεβασμού στο νεκρό θήραμα.
Ίσως γεράζω ή γίνομαι υπερευαίσθητος ... :)
 

Βασιλη, αναφερομαι σε εσενα γιατι εσυ εκανες την παρατηρηση.
Στο τοπικ "Ψαροτουφεκο-εξορμησεις" εσβησες μερικα ποστς.
Δεν μπορεσα να καταλαβω τον λογο. Δεν υπηρχε εξυβριση, δεν υπηρχε τσακωμος.
Ηταν ασχετα με το θεμα? 3-4 ποστς οπου απαντησε ο Κυριακος σε εμενα, εγραψε ο Νικος οτι θυμαται το ψαρι
κ οτι δεν κοιμηθηκε το βραδυ κ μια απαντηση δικη μου γιατι σταματησε να γραφει ο Κυριακος, για ενα θεμα τραγικο.
Ενοχλησαν καπου ή ηταν ασχετα με τον τιτλο του θεματος?
Οπως κ να εχει, θα ηθελα μια ειδοποιηση, προσωπικη ή στο τοπικ, οτι "σβηστηκαν καποια ποστ για τον ταδε λογο".
 
Βασιλη, αναφερομαι σε εσενα γιατι εσυ εκανες την παρατηρηση.
Στο τοπικ "Ψαροτουφεκο-εξορμησεις" εσβησες μερικα ποστς.
Δεν μπορεσα να καταλαβω τον λογο. Δεν υπηρχε εξυβριση, δεν υπηρχε τσακωμος.
Ηταν ασχετα με το θεμα? 3-4 ποστς οπου απαντησε ο Κυριακος σε εμενα, εγραψε ο Νικος οτι θυμαται το ψαρι
κ οτι δεν κοιμηθηκε το βραδυ κ μια απαντηση δικη μου γιατι σταματησε να γραφει ο Κυριακος, για ενα θεμα τραγικο.
Ενοχλησαν καπου ή ηταν ασχετα με τον τιτλο του θεματος?
Οπως κ να εχει, θα ηθελα μια ειδοποιηση, προσωπικη ή στο τοπικ, οτι "σβηστηκαν καποια ποστ για τον ταδε λογο".
ήταν 3-4 ποστ μαζί και με ένα δικό μου, που περιείχαν αναφορές μας σε ένα ξένο φόρουμ, όπως σας είχα πει και τότε!
το δικό μου ποστ μάλιστα ήταν αυτό που έλεγε ότι τη συζήτηση αυτή για το άλλο φόρουμ να την συνεχίσετε ελεύθερα ιδιωτικά όμως.
εφόσον είδα ότι μέσω λαικ και απαντήσεων σας εκεί στο θέμα, ενημερωθηκατε για την παραίνεσή μου, κρίθηκε σκόπιμο πλέον τα 2-3 εναπομειναντα ποστ για το άλλο φόρουμ να αφαιρεθούν.
σε κάθε περίπτωση εάν ήρθες σε δύσκολη θέση ή ένιωσες άσχημα, σου ζητώ συγγνώμη.
 
Το προφίλ όλων έχει πεδίο website.
Βάλτε εκεί το facebook-twitter σας και όποιος ενδιαφέρεται να δει τι σκοτώσατε θα ανακατευθύνεται στο ΔΙΚΟ ΣΑΣ site για τα περαιτέρω (site για το οποίο έχετε εσείς την αποκλειστική ΕΥΘΥΝΗ).
Φτιάξτε και ένα facebook "κυνήγι-Βασίλης" και ανεβάστε σε αυτό όλο το κυνηγετικό σας αρχείο με φωτογραφίες 50 γουρουνιών και 100 ζαρκαδιών απλωμένων μπροστά σας.
Να μια πιθανή λύση (εφόσον συμφωνήσουν οι διαχειριστές για όσους δεν αντέχουν να μην μοιράζονται τις αναμνήσεις τους ΜΕ ΑΓΝΩΣΤΟΥΣ).

Η συζήτηση μου θυμίζει ποδόσφαιρο .. ήταν ή δεν ήταν φάουλ ?
Το αν ήταν φάουλ ή όχι το αποφασίζει ο διαιτητής και στην συγκεκριμένη περίπτωση οι διαχειριστές.
Από την στιγμή που ο Dr V λέει "Εάν διαγραφεί κάτι, μόνος ο ίδιος και η διαχείριση το ξέρουμε." τι πρόβλημα υπάρχει και γιατί να γίνεται δημόσια συζήτηση γι' αυτό ?
Θα μπορούσαν όλα να λυθούν με προσωπικά μηνύματα ...

Προσωπικά δεν ανεβάζω ποτέ δημόσια φωτό με θηράματα, λόγω σεβασμού στο νεκρό θήραμα.
Ίσως γεράζω ή γίνομαι υπερευαίσθητος ... :)
εκτός απ' τo πεδίο website η πλατφόρμα του φόρουμ ακριβώς για τέτοιους λόγους προβλέπει πεδία όπου το κάθε μέλος μπορεί να συμπληρώσει τα προσωπικά του social media.
 
Βικ για εξήγησε τι εννοείς σε παρακαλώ. Εγώ καταλαβαίνω από αυτό που γράφεις ότι υπονοείς ότι κάποιοι ζηλεύουν τον Νίκο και για αυτό η διαχείριση διέγραψε την φωτογραφία του. Σωστά καταλαβαίνω;
Βασίλη δεν το κατάλαβες καλά η δεν το έγραψα καλά
Αναφέρομαι σε όσους ξέρουν από βάλτο και υδρόβια
 
ήταν 3-4 ποστ μαζί και με ένα δικό μου, που περιείχαν αναφορές μας σε ένα ξένο φόρουμ, όπως σας είχα πει και τότε!
το δικό μου ποστ μάλιστα ήταν αυτό που έλεγε ότι τη συζήτηση αυτή για το άλλο φόρουμ να την συνεχίσετε ελεύθερα ιδιωτικά όμως.
εφόσον είδα ότι μέσω λαικ και απαντήσεων σας εκεί στο θέμα, ενημερωθηκατε για την παραίνεσή μου, κρίθηκε σκόπιμο πλέον τα 2-3 εναπομειναντα ποστ για το άλλο φόρουμ να αφαιρεθούν.
σε κάθε περίπτωση εάν ήρθες σε δύσκολη θέση ή ένιωσες άσχημα, σου ζητώ συγγνώμη.

Στα ποστ που εσβησες,νομιζω, δεν αναφερθηκε αλλο φορουμ. Απλως εγραψε ο Νικος οτι ειχε δει το ψαρι τοτε.
Στο κατω κατω "βρεθηκαμε" παλι μετα απο τοσα χρονια ρε φιλε! Ασε να κανουμε ενα συντομο φλασμπακ. .shake hands.
Θεμα συγνωμης δεν υπηρχε ποτε. Απλα μου φανηκε λιγο τραβηγμενο το σβησιμο των ποστ.
Ολα καλα.
 
Στα ποστ που εσβησες,νομιζω, δεν αναφερθηκε αλλο φορουμ. Απλως εγραψε ο Νικος οτι ειχε δει το ψαρι τοτε.
Στο κατω κατω "βρεθηκαμε" παλι μετα απο τοσα χρονια ρε φιλε! Ασε να κανουμε ενα συντομο φλασμπακ. .shake hands.
Θεμα συγνωμης δεν υπηρχε ποτε. Απλα μου φανηκε λιγο τραβηγμενο το σβησιμο των ποστ.
Ολα καλα.
Απλά Σπύρο δε θέλουμε το φόρουμ εδώ να θεωρηθεί από τρίτους που το διαβάζουν ως πεδίο "θαψίματος" άλλων προσώπων ή άλλων φόρουμ και ότι η διαχειριστική ομάδα οργανώνει αυτά ή τα ανέχεται επίτηδες.

Συμβαίνουν διάφορα φαιδρά σε άλλους χώρους που μας στοχεύουν κατά καιρούς, σαν διαχείριση έχοντας τις αντένες μας ανοιχτές, τα αντιλαμβανόμαστε και προσπαθούμε να προασπίζουμε την ύπαρξη εδώ του φόρουμ όσο καλύτερα μπορούμε. Επίσης σε τέτοιες καταστάσεις μέχρι τώρα, "παίζουμε" αμυντικά...

όλα καλά Σπύρο.shake hands..shake hands..shake hands..shake hands..shake hands.
 
Βασίλη δεν το κατάλαβες καλά η δεν το έγραψα καλά
Αναφέρομαι σε όσους ξέρουν από βάλτο και υδρόβια
Πάω πάσο Βικτωρα. Ούτε από βάλτο ξέρω ούτε από υδρόβια. Ότι μαθαίνω από τα παιδιά εδώ. Πάντως επειδή η απάντηση σου έγινε σε θέμα που ξεκίνησε ο Νίκος να πω για άλλη μια φορά πως κακοπροαίρετοι στην διαχείριση δεν είμαστε με κανέναν παρόντα. Έχουμε τους όρους χρήσης και κάποιους κανόνες που μπορείς να πεις ότι είναι επιλογή μας. Η "δουλειά" μας είναι να τους τηρούμε. Σίγουρα μας έχουν ξεφύγει πράγματα.
Και θα σου πω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις την νοοτροπία μας. Θα βάλεις εσύ μια φωτογραφία με 9 φίλους σου και 200 τσίχλες πάνω σε ένα καπό αυτοκινήτου. Είναι νόμιμη; Είναι ναι αλλά θα την διαγράψω ρε φίλε γιατί οι ρουφιάνοι μας περιμένουν στη γωνία. Άσχετα που εγώ σαν Βασίλης δεν θα μου άρεσε μια τέτοια εικόνα. Μακάρι να ήμασταν σαν την Αμερική σε αυτά τα θέματα αλλά δεν είμαστε δυστυχώς. Μπορώ να επιλέξω να παίζω επιθετικά αλλά προτιμώ να υπάρχει το φόρουμ και να κάνω κάποιες παραχωρήσεις. Καλό βράδυ.
 
Νικόλα εάν θέλαμε να σε προσβάλλουμε θα κάναμε δημόσια αναφορά για τη φωτογραφία σου.
Αντ αυτού σου στείλαμε ιδιωτική ειδοποίηση.
Πώς γίνεται να θέλουμε να σε προσβάλλουμε και να στέλνουμε ενημέρωση κατ ιδίαν;
ΔΗΛΑΔΗ Η ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ;;;;;;;;;;
να τρελαθω δηλαδη με αυτα που μου λες;;;;;;;;;;;;;
 
ΔΗΛΑΔΗ Η ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ;;;;;;;;;;
να τρελαθω δηλαδη με αυτα που μου λες;;;;;;;;;;;;;
Νίκο ντόμπρα και αντρίκια σε έχω προσβάλλει ποτέ ξανά για να ξεκινήσω να το κάνω τώρα;
Απάντησέ μου σε παρακαλώ πολύ.
 
Κύριε Νικο ουσιαστικά για να σας προφυλάξει σβήστηκε η φωτο,γιατί σας δείχνει με θηραματα σε πλήρη χιονοκαλυψη!Ξερουμε πως κυνηγήσατε νόμιμα φυσικά αλλά ο κακόβουλος που ψάχνεται για μηνύσεις δεν τον ενδιαφέρει!Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει αυτό από εξωγενείς παράγοντες!
ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ;;;;;;;;;;;;;;;
ας κανει με τι;;;;;;;;;;;;;
με χιονοκαληψη στο κυνηγι με βρηκανε η Η ΦΩΤΟ ΒΓΗΚΑΝΕ μετα το κυνηγι;;;;;;;;
 
Φίλε Νίκο να ήξερες μόνο πόσοι... θα ήθελαν να ήταν μαζί σου εκείνη την μέρα... Ο νοών νοειτο
και αυτο τι ζημαινει βικτωρ ;
οσοι εχουνε αγνοια πρεπει να εκφερουνε γνωμη και αποφασιζω;;;;;;
ΕΧΩ ΚΑΝΑΠΕΙ δεν ειναι κακο να ρωταμε;;;;;;;;
και στο κατω κατω δεν ηταν φωτο με τα παπια στον γκιουμε με ΠΛΗΡΗ ΧΙΟΝΟΚΑΛΥΨΗΗΗΗΗΗ'
ηταν κατα την εξοδο μετα το τελος του κυνηγιου....και ο καιρος μας επιασε στην επιστροφη............
 
Χωρις να θελω να κανω τον δικηγορο απλα νομιζω οτι υπερβαλουμε λιγο
Αρχοντες κοιταζοντας τις φωτογραφιες του Νικολα στο συγκεκριμενο ποστ
μπορει ανετα καποιος να καταλαβει οτι ειναι τραβηγμενες πριν 15-20 χρονια και βαλε
Καταρχην ο ανθρωπος φαινεται αρκετα νεωτερος και κατα δευτερον
στο μερος αυτο εχουν να δουν χιονι ειδικα στο Δ πανω απο μια πενταετια
Ποιος μπορει να ξερει τι αποφασεις ειχαν βγει εκεινη την περιοδο απο το δασαρχειο οι οποιοες απαγορευαν την θηρα στην συγκεκριμενη περιοχη και περιοδο ;

Τωρα αν ο αλλος ξινετε στην γκλιτσα του τσοπανη και θελει να κατηγορισει μια κυνηγετικη φωτογραφια ως παρανομη
πιστεψτε με
δεν θα βασιστεί μονο στην χιονοκαλυψη
η οποια δεν αποδικνυει ουτε ημερα ωρα περιοδο χωρα και τοπο προελευσης
ακομα και η γαλοτσα η λασπωμενη γιαυτον θα ειναι προκληση

Κανεις δεν φταιει για ολο αυτο
Βλεπεις τοσα χρονια η ηγεσια μας με τα κασκωλ
μας αφησε απροστατευτους
σφυριζοντας αδιαφορα σε καθε κατηγορια εναντιον της κυνηγετικης οικογενειας
Ρε που καταντησαμε
ΕΜΠΕΙΡΙΑ..........
 
Νίκο ντόμπρα και αντρίκια σε έχω προσβάλλει ποτέ ξανά για να ξεκινήσω να το κάνω τώρα;
Απάντησέ μου σε παρακαλώ πολύ.
οχι αλλα την αναφορα και διαγραφη των φωτο μου για τον λογο που αναφερατε με προσβαλει...ουτε κυνηγιθηκανε παρανομα ουτε στον γκιουμε με χιονι ηταν τραβηγμενες αλλα στην καλυβα απο εξω οι οποιες τραβηχτηκανε αφου αρχισε το χιονι.........
και εαν ηθελα να κυνηγησω με χιονι ΘΑ ΗΜΟΥΝΑ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΒΑ να τραβαω φωτογραφιες;;;;;;;;;;;;;
 
και επειδη παραπηγε το θεμα και δεν δεχομαι να απολογουμε και ουτε να με σχολιαζουνε ανθρωποι που δεν εχουνε την δικη μου επαφη με το υδροβιο ΑΠΟΧΩΡΩ.......
χαρηκα μονο που γνωρισα καποια καλα παιδια που δεν μπλεκονται σε ιντρικες και κλικες και αγαπανε αυτο που κανουνε...
 
Back
Top