Ψάρεμα πέστροφας σε ορεινά ποτάμια.

Μητσαρα σε όλα τα ποτάμια η μελανωση έχει κάνει μεγάλη ζημιά και πέρα από αυτό η επικινδυνότητα είναι μεγάλη...πέρυσι δίπλα μου έπεσε πλάτανος με ύψος κοντά 30 μέτρα...γέμισε το ποτάμι μαλάγρα από το φόβο ...
Όντως πολύ επικίνδυνο...στον Καλαμά σε κάποια σημεία η εικόνα είναι πολύ άσχημη.
Ελπίζω η φύση να ανακάμψει γιατί εμείς δυστυχώς δεν μπορούμε να την βοηθησουμε.
 
Μητσο θα με κάνεις να πάρω τουλάχιστον το ενα ,αν και οι πιθανότητες για εκεί που θα είμαι εγώ λίγες .
Δημήτρη οπωσδήποτε δοκίμασε τα...μέχρι να τα μάθεις χρησιμοποιήσετα σε πιο αργά και βαθιά νερά.
Πρόσεχε τα ακαλωματα όμως γιατί έχουμε κοψιμο και 10αρικο.
 
Δημήτρη οπωσδήποτε δοκίμασε τα...μέχρι να τα μάθεις χρησιμοποιήσετα σε πιο αργά και βαθιά νερά.
Πρόσεχε τα ακαλωματα όμως γιατί έχουμε κοψιμο και 10αρικο.
Οπως τα λες γιατί απο σκαλώματα άλλο τίποτα στα περισσότερα ποτάμια μας και ειδικά τώρα που τα νε6ρα λιγοστεύουν οι επιλογές περιορίζονται. Στα Γιάννενα τα έχουν αυτα γιατι εδω απο μια γρήγορη αναζήτηση τα βρηκα σε ενα μαγαζί μόνο.
 
Last edited:
Εκτός από μανιακός είμαι και μέντιουμ.
ΧΑ ΧΑ ΧΑ

Η έκφραση τον προσώπων σας τα λέει όλα.

Αυτην την θέλω στα κάρβουνα....

Καλή συνέχεια φιλαράκια.
Έμαθα ο Μήσσας πλημμύρισε.

Τράβα στον Στέφανο, πάρε καλάμι και κ(ου)όσια ταχιά να βαγκανίσ' καμμία ... ;)
 
Last edited:
παλιά θυμάμαι με πηγε ενας ξαδελφος για ψαρεμα στο ποταμι,
ξεκινησαμε με ενα σουγια από το σπιτι, καναμε σταση στο καφενειο - μπακαλικο του κου Παντελή στην πλατεία χωριου και πηραμε "μυγες" και πετονιά. Στο δρομο για το ποτάμι ο ξαδελφος εκοψε 2 ξυλα ισια περιπου 1,5 μετρο, τα καλαμια μας ηταν αυτά. Μολις φτασαμε εδεσε μερικά μετρα πετονιά μπροστα από το καθένα και στην ακρη την "μυγα" ,το τραβουσαμε κοντρα στην ροή. Εγω δεν επιασα κανενα. εκεινος σαν εμπειρος και μεγαλύτερο, ξεχωριζε που ηταν το ψαρι και όταν το εβαζε στο στομα, το καρφωνε απότομα. (αυτο το καταλαβα στο τελος ήμουν μικρος) Τελικά γυρίσαμε στο σπιτι με καμια 10 αρια ψαρια καλού μεγέθους κρεμασμένα πάλι από ενα ξύλο που στο τελείωμά του είχε κοντρα ενα κλαρί για να μην φευγουν. Τα καλάμια τα πετάξαμε.
 
Back
Top