Ψάρεμα πέστροφας σε ορεινά ποτάμια.

Η πέστροφα έχει πολύ κοφτερά δόντια και φοβαμαι ότι θα μπορεί να κόψει την πετονιά. Οσο για τα αόρατα, έχεις μάλλον δίκιο, μέχρι και ο ψαράς πρέπει να κρυφτεί.
υπαρχουν συματινα παραμαλα 1655274900144.png
αόρατα εργαλεία εννοεί πετονιες η νηματα με οχι πολυ εντονα χρωματα επίσης να μην κανεις σκια πανω απο τα νερα
 
Καλαμι μηχανακι τι χρησιμοποιειτε?

LRF? Light Spinning?
Ναι συνηθως ο εξοπλησμος ειναι lrf κ light spinning απο 2-10 , 3-14 ,5-20 κτλ cast ετσι κ αλλιώς οι πεταλούδες και τα συναφή που χρησημοποιουνται δε ξεπερνανε τα 6-7gr αντε βαρια 12-14gr για τα ελληνικά δεδομένα
Μηχανακια πιστευω απο 2000 -3000 ειναι ικανοποιητικα
Τωρα βεβαια ολα ειναι το τι βολευει κ τον καθενα που ψαρευει αν θελει κατι συνδιαστικο κ για αλλα ψαρεματα
 
Έχω καλή τεχνική να κρατώ τις αρκούδες μακρυά, αλλά φυσική κατάσταση;
Δηλαδή μπαίνω μέσα στο ποτάμι και ψαρεύω ενάντια στο ρεύμα; Νομίζω και εδώ θα τα καταφέρω, είμαι ογκώδης και χοντρός αλλά όχι κουφιοςhippo

ΥΓ: με βάζεις σε σκέψεις και μάλλον θα αγοράσω το πρώτο μου καλάμι για ψάρεμα - ιππασίας έχω ήδη:D

YYΓ: για να σοβαρευτώ εν τέλει: πετονιά 0.25, συρμάτινο παράμαλο, πεταλούδα και ελαφρές κινήσεις με το καλάμι;
Άμα μπαίνεις σε παγωμένο ορμητικό ποτάμι για ψάρεμα δέσε στον αστράγαλο ένα τελάρο μπύρες.
 
Οταν ψαρευαμε πεστροφα στο ποταμι, ψαρευαμε με πετονια τυλιγμενη σε ενα κοματι ξυλο και με ενα αγκιστρι δεμενο.
Δολωματα που εχουν τσιμπισει ψαρια: σκουλικι (γαιοσκολικας, αυτο που τρωει η μπεκατσα), ψωμι μουσκεμενο και ανακατωμενο με τυρι φετα, ακριδα ζωντανη, γοπα απο τσιγαρο, λουλουδι χαμομηλι. Τα δυο τελευταια ελειψη δολωματος. Εκτος απο τη πετονια εχω πιασει με τα χερια και με αποχη.
 
Ναι συνηθως ο εξοπλησμος ειναι lrf κ light spinning απο 2-10 , 3-14 ,5-20 κτλ cast ετσι κ αλλιώς οι πεταλούδες και τα συναφή που χρησημοποιουνται δε ξεπερνανε τα 6-7gr αντε βαρια 12-14gr για τα ελληνικά δεδομένα
Μηχανακια πιστευω απο 2000 -3000 ειναι ικανοποιητικα
Τωρα βεβαια ολα ειναι το τι βολευει κ τον καθενα που ψαρευει αν θελει κατι συνδιαστικο κ για αλλα ψαρεματα
Ωχ!
 
Ανοίγω αυτό το θέμα καθώς το θεωρώ ενδιαφέρον και πιστεύω ότι μέσα από αυτήν εδώ την κυνηγοπαρεα θα βρεθούν αρκετοι οι οποίοι θα ασχολούνται με αυτό το χόμπυ και θα έχουν πολλά πράγματα "δώσουν".
Προσωπικά ασχολούμαι με το ψάρεμα από πολύ μικρή ηλικία μια και η καταγωγη μου είναι από νησί και προερχομενος από ψαρευτικη οικογενεια ήταν λίγο δύσκολο να μην κλειρονομισω αυτήν την "αρρώστια''.
Ασχολουμουν με το ψάρεμα στην θαλασσα όμως αποκλειστικα.
Όταν ήμουν στο νησί πηγεναμε κατά κύριο λογο για παραγάδια,κάθετες και συρτή με την βάρκα μας.Εδω στην Αθήνα αναγκαστικά ασχολουμουν με την παράκτια αλιεία και συγκεκριμένα με το casting το οποίο στην πορεία εγινε surf casting.
Πλέον όμως μετα από κάποια ερεθίσματα από ένα φίλο από το χωριο, μου μπήκε η ιδέα να ασχοληθώ με το ψάρεμα της πέστροφας σε ποταμι.Αυτός είναι ο λόγος που ανοίγω και αυτό εδώ το τοπικ.
Πληροφοριες για εξοπλισμό,τεχνικές,μυστικά και πάσης φύσεως πληροφοριες και συμβουλές είναι καλοδεχούμενες!
Καλησπέρα σας και καλό φθινωπορο. Νέος και εγώ στο στο ψάρεμα του γλυκού νερού, τελείως άπειρος, όχι όμως και άπειρος με το ψάρεμα γενικά, μιας και είμαι σε όλες τις τεχνικές μέσα από heavy casting, παραγαδια , spinning jigging από μικρό παιδί. Σίγουρα αυτό είναι κάτι το διαφορετικό με την ίδια όμως ουσία και ίσως με μια βασική διαφορά, αυτή του περιβάλλοντος, αυτό είναι που με τραβάει εκεί προς τα εκεί πια και το χειμερινό κολύμπι στο οποίο είμαι ενεργός εδώ και 3 κοντά χρόνια.για αυτούς που ξέρουν θέλω να κάνω μια ερώτηση για το λούσιο ποταμό , αν κρατάει πέστροφες και αν όχι σε ποιο ποτάμι της Πελοποννήσου θα μπορ ουσα να προσπαθήσω? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Καλησπέρα σας και καλό φθινωπορο. Νέος και εγώ στο στο ψάρεμα του γλυκού νερού, τελείως άπειρος, όχι όμως και άπειρος με το ψάρεμα γενικά, μιας και είμαι σε όλες τις τεχνικές μέσα από heavy casting, παραγαδια , spinning jigging από μικρό παιδί. Σίγουρα αυτό είναι κάτι το διαφορετικό με την ίδια όμως ουσία και ίσως με μια βασική διαφορά, αυτή του περιβάλλοντος, αυτό είναι που με τραβάει εκεί προς τα εκεί πια και το χειμερινό κολύμπι στο οποίο είμαι ενεργός εδώ και 3 κοντά χρόνια.για αυτούς που ξέρουν θέλω να κάνω μια ερώτηση για το λούσιο ποταμό , αν κρατάει πέστροφες και αν όχι σε ποιο ποτάμι της Πελοποννήσου θα μπορ ουσα να προσπαθήσω? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Λάδωνας μετά το φράγμα, ο Ερυμάνθιος (κοντά στην Νεμούτα), ίσως και ο Λούσιος, σίγουρα ο Αλφειός. Στον Λάδωνα, πριν το φράγμα μπορείς να ψαρέψεις πέστροφες ιχθυοτροφείου;)
 
Καλησπέρα σας και καλό φθινωπορο. Νέος και εγώ στο στο ψάρεμα του γλυκού νερού, τελείως άπειρος, όχι όμως και άπειρος με το ψάρεμα γενικά, μιας και είμαι σε όλες τις τεχνικές μέσα από heavy casting, παραγαδια , spinning jigging από μικρό παιδί. Σίγουρα αυτό είναι κάτι το διαφορετικό με την ίδια όμως ουσία και ίσως με μια βασική διαφορά, αυτή του περιβάλλοντος, αυτό είναι που με τραβάει εκεί προς τα εκεί πια και το χειμερινό κολύμπι στο οποίο είμαι ενεργός εδώ και 3 κοντά χρόνια.για αυτούς που ξέρουν θέλω να κάνω μια ερώτηση για το λούσιο ποταμό , αν κρατάει πέστροφες και αν όχι σε ποιο ποτάμι της Πελοποννήσου θα μπορ ουσα να προσπαθήσω? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υπ' οψιν οτι τωρα κ μεχρι 15 Φλεβαρη απαγορευεται.
 
Ετοιμασίες για την αυριανή έναρξη μαζί με το ζευγάρι. Δολώματα τσέκ βαρίδια τσέκ αποχές τσέκ πετονιές καλάμια μπότες γιλέκα όλα φορτώθηκαν στο Hilux. Ραντεβού αύριο με το φιλαράκι στις 7:00 στα 2100 υψόμετρο και από εκεί βουρ κατάβαση για την δεύτερη τρέλα μας, κυνήγι πέστροφας.
 
Back
Top