Χειροποίητα, custom made κοντάκια και εργασίες ξύλου και μέτρων από τον Γιάννη

Status
Not open for further replies.
Το οπλο του Σπυρου με εξεπληξε θετικα!:)
Απλη,απλουστατη κατασκευη!
Ομορφο,χυτο,round σχημα!
Παναλαφρο και ποιοτικο!
Δισκανδαλο!:)
Στα μειον,η μασιφ κατασκευη βασης-υποφυλαχτηρα των σκανδαλων που σε υποχρεωνει σε ταυτοχρονη εφαρμογη.hair.και το συστημα κλειδωματος της παπιας με τις κανες,που ειναι διαιρουμενο..tired.
Σπυρο,να τον χαρεις τον εργαλο και φυλαξου απο τον Γιαννη!.sarcastic.
 
Handmade by μαστροΓιάννης!!!!

20180921_154923.jpg


20180921_154931.jpg


20180921_154938.jpg


20180921_155020.jpg


20180921_155116.jpg


20180921_155106.jpg


20180921_155036.jpg


20180921_154914.jpg


20180921_154950.jpg


20180921_155011.jpg


20180921_155006.jpg



20180921_155156.jpg


20180921_154859.jpg
Καλορίζικο...μπράβο και στο μάστορα....
 
.very funny..very funny.
Θα του πάρω απο τα χέρια κ θα του δώσω το μπαικαλ η την μοσσ ακόμα καλύτερα..κ θα του πω πιάσε με αν μπορείς...very funny..very funny.
Έγραψες πάλι......very funny..very funny.

Το οπλο του Σπυρου με εξεπληξε θετικα!:)
Απλη,απλουστατη κατασκευη!
Ομορφο,χυτο,round σχημα!
Παναλαφρο και ποιοτικο!
Δισκανδαλο!:)
Στα μειον,η μασιφ κατασκευη βασης-υποφυλαχτηρα των σκανδαλων που σε υποχρεωνει σε ταυτοχρονη εφαρμογη.hair.και το συστημα κλειδωματος της παπιας με τις κανες,που ειναι διαιρουμενο..tired.
Σπυρο,να τον χαρεις τον εργαλο και φυλαξου απο τον Γιαννη!.sarcastic.
Γιάννη καταρχήν τα σέβη μου για το έργο τέχνης.
Όσο για το άλλο, το έχω σχεδιάσει στο μυαλό μου.....θα πάμε για μπεκατσα στα ψηλά πουρναρωτα, εκεί σε κάποιο πυκνό θα του το αρπάξω και σιγά μη με πιάσει μέσα στα περνάρια.....Μην του το πεις όμως .......sarcastic.
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας!!!!
Όντως με τη δουλειά που έκανε ο Γιάννης, το όπλο αναβαθμίστηκε αισθητικά αλλά το κυριότερο εργονομικά...
Οχι μόνο σαν μέτρα αλλά και σαν αίσθηση χειρισμού...παρόλο που πήρε 100γρ... έγινε πιο μανιτζεβελο, ανεβαίνει πιο γλυκά και ομαλά και απέκτησε μια κοντρολαρισμένη κίνηση που νομίζεις ότι κινείται μόνο του...
και είχε και 2 κάννες με διαφορετικό μήκος και βάρος να ζυγίσει...

Τώρα όσο αφορά τα μέτρα, αν και δεν το έχω κυνηγήσει το όπλο...πέρα από μια φορά στο σκοπευτήριο που το ριξα και κάποιες βολές σε καρακάξες...δείχνει να είναι πολύ καλά πάνω μου, με τις κάννες να μπαίνουν πάνω στο στόχο με το που έρχεται το κοντάκι στο ζυγωματικό...αλλά αυτό θα το δούμε στη διάρκεια του χειμώνα που θα βγουν και τα τελικά συμπεράσματα...
Αυτό που φάνηκε από τις πρώτες βολές είναι η σαφώς μειωμένη ανάκρουση που έχει το όπλο πλέον...για να μη λέω υπερβολές μειώθηκε τουλάχιστο κατά 40-50%...

Να ευχαριστήσω και από δω το Γιάννη για τη δουλειά που έκανε...και δε θα πω πόσο καλλιτέχνης-μάστορας (και) του ξύλου είναι (αυτό εξάλλου το δείχνει η δουλειά του)...θα πώ όμως ότι είναι βαθύς γνώστης των μέτρων του κοντακιού και έχει την ικανότητα...με την ολύμπια ηρεμία του...να σου διώχνει το άγχος και να σε κάνει να νοιωθεις άνετα σε μια άκρως τεχνική διαδικασία όπως είναι η "μετροληψία" με αποτέλεσμα να μπορεί να "διαβάσει" τα μέτρα και να βρει κουσούρια σου μέσα από λίγες βολές...

Να ευχαριστήσω και τον Χρήστο (Manthoscc) που για 2 μήνες τον "ζάλισα" και τον έβαλα να ψάχνει στις αγορές της Ευρώπης (και όχι μόνο)...μέχρι με την Τσετσενική μαφία πήγε να μπλέξει:eek:...για να μου βρει ξύλο για το κοντάκι...το ΄παιζα και δύσκολος πανάθεμα με....sarcastic.

Τελος η διαδικασία του κοντακιού έγινε αφορμή να γνωρίσω και μέλη του ΦΟΡΟΥΜ, όπως:
Toν Θεόφραστο (Τεό σου χρωστάω μια πούλα...δεν ξεχνώ.sarcastic.)
Τον Γιώργο (altair)...τραβάει ακόμα τα μαλλιά του όταν, στη Μαλακάσα, έσπαγα με το καινούριο κοντάκι τους γρήγορους, κοντινούς ντουμπλέδες και έχανα τους εύκολους μονούς δίσκους...Γιώργο μικρός είμαι ακόμα, θα μάθω....big smile.

Επίσης γνώρισα τον Γιάννη (jnp) και τον Θοδωρή (thod)...2 εξαιρετικά άτομα...
Τελικά άξιζε...
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας!!!!
Όντως με τη δουλειά που έκανε ο Γιάννης, το όπλο αναβαθμίστηκε αισθητικά αλλά το κυριότερο εργονομικά...
Οχι μόνο σαν μέτρα αλλά και σαν αίσθηση χειρισμού...παρόλο που πήρε 100γρ... έγινε πιο μανιτζεβελο, ανεβαίνει πιο γλυκά και ομαλά και απέκτησε μια κοντρολαρισμένη κίνηση που νομίζεις ότι κινείται μόνο του...
και είχε και 2 κάννες με διαφορετικό μήκος και βάρος να ζυγίσει...

Τώρα όσο αφορά τα μέτρα, αν και δεν το έχω κυνηγήσει το όπλο...πέρα από μια φορά στο σκοπευτήριο που το ριξα και κάποιες βολές σε καρακάξες...δείχνει να είναι πολύ καλά πάνω μου, με τις κάννες να μπαίνουν πάνω στο στόχο με το που έρχεται το κοντάκι στο ζυγωματικό...αλλά αυτό θα το δούμε στη διάρκεια του χειμώνα που θα βγουν και τα τελικά συμπεράσματα...
Αυτό που φάνηκε από τις πρώτες βολές είναι η σαφώς μειωμένη ανάκρουση που έχει το όπλο πλέον...για να μη λέω υπερβολές μειώθηκε τουλάχιστο κατά 40-50%...

Να ευχαριστήσω και από δω το Γιάννη για τη δουλειά που έκανε...και δε θα πω πόσο καλλιτέχνης-μάστορας (και) του ξύλου είναι (αυτό εξάλλου το δείχνει η δουλειά του)...θα πώ όμως ότι είναι βαθύς γνώστης των μέτρων του κοντακιού και έχει την ικανότητα...με την ολύμπια ηρεμία του...να σου διώχνει το άγχος και να σε κάνει να νοιωθεις άνετα σε μια άκρως τεχνική διαδικασία όπως είναι η "μετροληψία" με αποτέλεσμα να μπορεί να "διαβάσει" τα μέτρα και να βρει κουσούρια σου μέσα από λίγες βολές...

Να ευχαριστήσω και τον Χρήστο (Manthoscc) που για 2 μήνες τον "ζάλισα" και τον έβαλα να ψάχνει στις αγορές της Ευρώπης (και όχι μόνο)...μέχρι με την Τσετσενική μαφία πήγε να μπλέξει:eek:...για να μου βρει ξύλο για το κοντάκι...το ΄παιζα και δύσκολος πανάθεμα με....sarcastic.

Τελος η διαδικασία του κοντακιού έγινε αφορμή να γνωρίσω και μέλη του ΦΟΡΟΥΜ, όπως:
Toν Θεόφραστο (Τεό σου χρωστάω μια πούλα...δεν ξεχνώ.sarcastic.)
Τον Γιώργο (altair)...τραβάει ακόμα τα μαλλιά του όταν, στη Μαλακάσα, έσπαγα με το καινούριο κοντάκι τους γρήγορους, κοντινούς ντουμπλέδες και έχανα τους εύκολους μονούς δίσκους...Γιώργο μικρός είμαι ακόμα, θα μάθω....big smile.

Επίσης γνώρισα τον Γιάννη (jnp) και τον Θοδωρή (thod)...2 εξαιρετικά άτομα...
Τελικά άξιζε...

Καλοτουφεκο να είναι φίλε μου !:)
Χάρη στην τέχνη του Γιάννη το "καδρονι" που διάλεξες ταίριαξε ΑΡΙΣΤΑ στην γραμμή του όπλου..
Είχες ενα όπλο κουκλί που δεν συναντάμε συχνά .. τώρα με το νεο σου κοντάκι το έκανες σπάνιο και μοναδικό κομμάτι ;)
Χωρίς υπερβολή ειναι ενα απο τα ομορφότερα όπλα που εχω πιάσει στα χέρια μου .. αυτη η σκαφτή ρίγα είναι όνειρο ....
Περιμένω να το δω φινιρισμένο όταν ανέβω !
 
Handmade by μαστροΓιάννης!!!!

20180921_154923.jpg


20180921_154931.jpg


20180921_154938.jpg


20180921_155020.jpg


20180921_155116.jpg


20180921_155106.jpg


20180921_155036.jpg


20180921_154914.jpg


20180921_154950.jpg


20180921_155011.jpg


20180921_155006.jpg



20180921_155156.jpg


20180921_154859.jpg
Να το χαρείς Σπύρο τι Γαλλίδα σου με τα την καινούργια φορεσιά απο τον ΚΑΛΗΤΕΧΝΗ:)
εδώ ταιριάζει κ το ανέκδοτο με το autobianchi κ τι ferrari στα φανάρια ρε φιλαράκι είναι κάλο το εργαλείο δε βλέπω να κυκλοφορούν κ πολλά.sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top