Φυσίγγια για αγριόχηνες

Status
Not open for further replies.
,εχω και τα κοκκινα ιμπεριαλ USA σε 3ιντσιν σε 4αρι , δεν εχω δοκημασει κανενα απο αυτα ακομη , τι γνωμη εχετε , για τα ιμπεριαλ, τα ξερει κανης , δεν θελω λαικ , απαντηση θελω οποιος ξερει
 
,εχω και τα κοκκινα ιμπεριαλ USA σε 3ιντσιν σε 4αρι , δεν εχω δοκημασει κανενα απο αυτα ακομη , τι γνωμη εχετε , για τα ιμπεριαλ, τα ξερει κανης , δεν θελω λαικ , απαντηση θελω οποιος ξερει
εχω και εγω ενα κουτι ν6, ειναι σχεδον 30 ετων. Καθως και ενα κουτι Rottwail 3in n2 και ενα κουτι imperial 36gr n2, τα μπλε. τα τελευταια τα χρησιμοποιουσε για λαγο σαν δευτερο τριτο ολη η παρεα του πατερα μου δυο τρεις δεκαετιες. τα κοκκινα που ρωτας τα 3ιν τα εριξα 2-3 σε δοκιμη και 2-3 apo τα Rottwail 3in . ηταν τα μονα mangnum που εχω ριξει ποτε, μου φανηκαν τοτε πολυ αργα και πολυ κλωτσημα και απο τοτε ....φυλλασονται σε προσεγμενες συνθηκες ( και σκεφτομαι να τα πουυλησω)
ειναι απο τα φυσσιγια που αξιζουν τον τιτλο "συλεκτικα". αναφερομαι στα αυθεντικα καναδεζικα imperial που ειναι σε δυο μορφες καλυκα γιατι καποια στιγμη η εταιρια αγοραστηκε απο αλλη καναδικη
 
Γιώργο το Αμερικάνικο 2αρι είναι σχεδόν 0νικα.

Φίλε να πάω σε Remigton ή κάτι άλλο;
Παλιά προ δεκαετίας ο πατέρας μου είχε πάρει κάτι Remigton Express 35,5γρ σε νούμερο BB και μου έχει μείνει ένα φυσίγγι.
Τώρα θέλω να πάρω να έχω γιατί θα μας τύχουν χήνες και τα πιο χοντρά σκάγια που έχω είναι τεσσάρια! :D
 
Φίλε να πάω σε Remigton ή κάτι άλλο;
Παλιά προ δεκαετίας ο πατέρας μου είχε πάρει κάτι Remigton Express 35,5γρ σε νούμερο BB και μου έχει μείνει ένα φυσίγγι.
Τώρα θέλω να πάρω να έχω γιατί θα μας τύχουν χήνες και τα πιο χοντρά σκάγια που έχω είναι τεσσάρια! :D
Ναι να πάρεις καμία 10αρια νίτρο αν γίνεται και όχι όλο το κουτι
 
Φίλε να πάω σε Remigton ή κάτι άλλο;
Παλιά προ δεκαετίας ο πατέρας μου είχε πάρει κάτι Remigton Express 35,5γρ σε νούμερο BB και μου έχει μείνει ένα φυσίγγι.
Τώρα θέλω να πάρω να έχω γιατί θα μας τύχουν χήνες και τα πιο χοντρά σκάγια που έχω είναι τεσσάρια! :D
Rem nitro mag 421/2 ,η46 σε 2n
 
Εγώ αυτο που έριξα προχτες και κράτησα μια ήταν cx2000 t4 68,5 2γρ ΑΟ 34γρ σκάγια νο3 θωδη16 +2 γρ μπαφερ αφησα 13 χιλ ελεύθερο χώρο και έκλεισα στα 58 ντουφεκισα γύρω στα 35-40 μέτρα απόσταση με θερμοκρασία -8

Η ΑΟ δεν καιγετε στα 34 γρ παλικαρι.....!!!.my man..my man..my man.
 
Παιδιά κάπου έχω ένα καναδέζικο Imperial με 8άρι κλείσιμο αν θυμάμαι καλά.....Θα στείλω φωτό να μου πείτε....
Τ πατέρα μου απομεινάρι στο λαγό κ παπί.
Θα ψάξω να το βρω τώρα κιόλας...
 
url=https://postimages.org/]
20190111-172234.jpg
[/url]




Ένα κ μοναδικό έχω κ σε Νο:2 κιόλας.
 
Φίλε να πάω σε Remigton ή κάτι άλλο;
Παλιά προ δεκαετίας ο πατέρας μου είχε πάρει κάτι Remigton Express 35,5γρ σε νούμερο BB και μου έχει μείνει ένα φυσίγγι.
Τώρα θέλω να πάρω να έχω γιατί θα μας τύχουν χήνες και τα πιο χοντρά σκάγια που έχω είναι τεσσάρια! :D
Σε ΒΒ να πάρεις πάλι τις ξεραινει .
 
Να κάνω μια ερώτηση παιδιά, γιατί κοιτάτε τόσο χοντρά σκάγια για τη χήνα??
Το Νο2 δεν την κόβει??
Δεν έχω ιδέα από πολλές τουφεκιές σε αυτό το θήραμα απλά μου κάνει περίεργο μιας και ένα καλό δυάρι κόβει τριχωτά άνετα... και σε καλές αποστάσεις μάλιστα!
 
Να κάνω μια ερώτηση παιδιά, γιατί κοιτάτε τόσο χοντρά σκάγια για τη χήνα??
Το Νο2 δεν την κόβει??
Δεν έχω ιδέα από πολλές τουφεκιές σε αυτό το θήραμα απλά μου κάνει περίεργο μιας και ένα καλό δυάρι κόβει τριχωτά άνετα... και σε καλές αποστάσεις μάλιστα!
Σηκώνει σκάγια κι έχει κρύο Κώστα. Σε μια νορμάλ απόσταση στη βοσκή με ένα καλό τσοκαρισμα θα πέσει. Νταξει τώρα έστω και σε κάμπο για ψάξιμο να πήγαινα δεν θα έπαιρνα από 2 3 νούμερο και πάνω. Καρτέρι όμως καθαρά bb να είμαστε και σιγουροι.
 
Μάριε από την πολύ μικρή εμπειρία μου σε αυτό το θήραμα κατάλαβα ότι λόγω μεγέθους νομίζεις ότι πάει αργά και μένεις πίσω προς την κοιλιά στις τουφεκιές και εκεί σίγουρα θέλει μεγάλα σκάγια για να την ακούσει και να πέσει. Πάντως μέχρι τα 30-35 μέτρα και το 4αρι τη γαζώνει σίγουρα αλλά το 2αρι θα είναι πιο ασφαλής επιλογή σίγουρα.
 
Μάριε από την πολύ μικρή εμπειρία μου σε αυτό το θήραμα κατάλαβα ότι λόγω μεγέθους νομίζεις ότι πάει αργά και μένεις πίσω προς την κοιλιά στις τουφεκιές και εκεί σίγουρα θέλει μεγάλα σκάγια για να την ακούσει και να πέσει. Πάντως μέχρι τα 30-35 μέτρα και το 4αρι τη γαζώνει σίγουρα αλλά το 2αρι θα είναι πιο ασφαλής επιλογή σίγουρα.
Ναι σίγουρα! Να πριν μίλησα με έναν άσχετο λαγα ο ο οποίος πήρε κάποια πουλιά. Του λέω τι ερηξες ρε φίλε; Άσσους μου λέει...
Ναι του λέω τι φυσίγγια; Λαμπρό καφέ... Αλλά τις έτυχε στη βοσκή και τις πήρε στα 30 35.
 
Εγώ πάλι δν έχω τουφεκίσει ακόμη χήνα...:(
Σίγουρα αν περάσει εντός 35 μέτρων θα σβήσει στον αέρα. Στα μέρη μου σπάνια θα τις συναντήσω μέσα στο χειμώνα. Εξαρτάται κ τις περιπτώσεις βέβαια
Πάντα έχω στην αρμάθα μου όμως 5 φυσίγγια Νο:3 για παν ενδεχόμενο.
 
Φίλε να πάω σε Remigton ή κάτι άλλο;
Παλιά προ δεκαετίας ο πατέρας μου είχε πάρει κάτι Remigton Express 35,5γρ σε νούμερο BB και μου έχει μείνει ένα φυσίγγι.
Τώρα θέλω να πάρω να έχω γιατί θα μας τύχουν χήνες και τα πιο χοντρά σκάγια που έχω είναι τεσσάρια! :D
Και εγω Remington nitro mag. 42.5gr 2αρια ή ΒΒ. Όχι μαγκνουμ .Εκτός και Ιδιογομονεις. Εγώ πχ θα τους ερίχνα sp2 σε 3.5 Inc στροματοποιηση με σιπε. Στα 58 γρ σε νούμερα 0.ΒΒ. και 6-0.
 
Δεν εχω ριξει κανενα φυσιγγι εμποριου σε χηνες για να εχω γνωμη πλην ιδιογομωσης.Ειδα οτι ενα φυσιγγι στα 38γρ Ν3 επινικελωμενα
και γραφιτη με 1* μπορουν να την κατεβασουν ακομη και στα 50 μετρα.Η δυσκολια της ειναι στην στοχευση μιας και ο μεγαλος της
ογκος ξεγελαει ευκολα και δεν ειμαστε και πολυ μαθημενοι στο θηραμα αυτο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top