Φυσίγγια για αγριόχηνες

Status
Not open for further replies.
Αν παίζανε χηνες θα εψαχνα τα νιτρο σε άσσοδυα
εχω τα νιτρο τα 3 ιντσον ρεμικτον λιγα σε 4αρια , και τα περισοτερα σε 6αρια , χτυπησα μια φασα με τα 6αρια στα 70 μετρα , και επεσε με δυο σκαγια ,εχω και τα κοκκινα ιμπεριαλ USA σε 3ιντσιν σε 4αρι , δεν εχω δοκημασει κανενα απο αυτα ακομη , τι γνωμη εχετε , για τα ιμπεριαλ
 
Με το καλό να μας έρθουν και τις έχω έτοιμες...rottweil magnum 52gr no2 και για πιο δύσκολες και μακρινές Remington nitro magnum 56gr ...στενό aftermarket τσοκαρισμα αλλά αυτό που είπε ο φίλος Άρης είναι βασικό...λόγω όγκου κάνουμε λάθος εκτίμηση απόστασης αλλά και λάθος υπολογισμό ταχύτητας και προσκοπευσης και επιπροσθέτως οι αργές magnum ντουφεκιες σκάνε προς τα πίσω και τα πουλιά αυτά δεν παραδίνονται έτσι εύκολα....hunter.
εμενα οι δηκες μου Remington nitro magnum ειναι 46 γραμμαριων
 
μια και δεν ξερω απο χηνες , που μπορουμε να της βρουμε οταν αυτες της ζωρηση ο καιρος , μονο στον βαλτο , η και αλλου
Ή χήνα πάντα την μέρα για τροφή διαλέγει ανοιχτά σημεία με μεγάλη ορατότητα....αποφεύγει συνήθως πτήσεις κοντά σε αποστραγγιστικα και γενικά δεν χαμηλώνει αν η περιοχή δεν της επιτρέπει να παρακολουθεί...Δεν είναι σαν το παπί να κυνηγήσει νερό ..τρέφεται και σε ξερο(καλαμποκιες,σταριες,χορτολιβαδα).Αυτό που θα σε βοηθήσει να την αποκτήσεις είναι να βρεις σε πιο νεράκι ξεκουράζεται και κοιμάται το βράδυ...Εκεί μετά το μεσημεράκι θα έρθει να πιάσει να ξεκουραστεί να στρώσει τα φτερά της και να περάσει το βράδυ...Είναι ένα θήραμα που κατ εμέ η απόκτηση του δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τις υπόλοιπες κυνηγετικές εμπειρίες...
 
Ή χήνα πάντα την μέρα για τροφή διαλέγει ανοιχτά σημεία με μεγάλη ορατότητα....αποφεύγει συνήθως πτήσεις κοντά σε αποστραγγιστικα και γενικά δεν χαμηλώνει αν η περιοχή δεν της επιτρέπει να παρακολουθεί...Δεν είναι σαν το παπί να κυνηγήσει νερό ..τρέφεται και σε ξερο(καλαμποκιες,σταριες,χορτολιβαδα).Αυτό που θα σε βοηθήσει να την αποκτήσεις είναι να βρεις σε πιο νεράκι ξεκουράζεται και κοιμάται το βράδυ...Εκεί μετά το μεσημεράκι θα έρθει να πιάσει να ξεκουραστεί να στρώσει τα φτερά της και να περάσει το βράδυ...Είναι ένα θήραμα που κατ εμέ η απόκτηση του δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τις υπόλοιπες κυνηγετικές εμπειρίες...
εχω δει χηνες να περναν απο ποταμι , και μια αλλη χρονια που ειμουν στο λαγο , ειδα μια καθηστη στο ποταμι στα 20 μετρα απο εμενα , αλλα δεν την τουφεκισα , πρωτον γιατι εψαχναν τα σκυλια λαγο και δεν ηθελα να χαλασω το ψαξημο τους , και δευτερον δεν ειμουν συγουρος οτι ηταν αγρια , γιατι διπλα υπηρχαν καλυβια με κοτετσια , μεχρη που την ειδα να πετα , αλλα μετα ηταν πολυ αργα να την προλαβω γιατι ηταν πικνο το μερος
 
Παιδιά κάτι που πρέπει να διευκρινιστεί μιας και ανοίξαμε την κουβέντα είναι ότι μόνο η ασπρομετωποχηνα επιτρέπεται από την Ρυθμιστική μας...Δύσκολη μεν η αναγνώριση εκείνη την ύστατη ωρα με την αδρεναλίνη στα ύψη αλλά οι μπελάδες πάντα παραμονεύουν στην γωνία να μας χαλάσουν το κέφι....
 
το φυσιγγι σου ειναι ,selier bellot buckshot 67 βολα και rotwiell express 70 βολα.
Μπορει να μη ταιριαξαν τι να πω, παντως κατι red hare paper που πηρα για δοκιμη ουτε και αυτα μου αρεσαν, με τα wetland 1/0 ειχα παρει φασσα περυσι...αλλα μου αρεσε σαν φυσιγγι και στον πινακα
 
Παιδιά κάτι που πρέπει να διευκρινιστεί μιας και ανοίξαμε την κουβέντα είναι ότι μόνο η ασπρομετωποχηνα επιτρέπεται από την Ρυθμιστική μας...Δύσκολη μεν η αναγνώριση εκείνη την ύστατη ωρα με την αδρεναλίνη στα ύψη αλλά οι μπελάδες πάντα παραμονεύουν στην γωνία να μας χαλάσουν το κέφι....
αα καλα τωρα μας φωτησες , εδω υπαρχουν κυνηγοι που δεν ξεχωρηζουν την χηνα απο τον κορμορανο
 
Παιδιά κάτι που πρέπει να διευκρινιστεί μιας και ανοίξαμε την κουβέντα είναι ότι μόνο η ασπρομετωποχηνα επιτρέπεται από την Ρυθμιστική μας...Δύσκολη μεν η αναγνώριση εκείνη την ύστατη ωρα με την αδρεναλίνη στα ύψη αλλά οι μπελάδες πάντα παραμονεύουν στην γωνία να μας χαλάσουν το κέφι....
Με πιο είδος υπάρχει περίπτωση να την μπερδέψουμε;
 
Με πιο είδος υπάρχει περίπτωση να την μπερδέψουμε;
Με την σταχτοχηνα την χωραφοχηνα και εχει εξαιρετική ομοιότητα με την νανοχηνα(είδος που έχει ενταχθεί σε προγράμμα προστασίας πανευρωπαϊκά) που έχει ίδια χρώματα με πολύ μικρές παραλλαγες στον άσπρο μετωπικο δακτυλιο αλλά είναι λίγο μικρότερη σε μέγεθος...
 
Με την σταχτοχηνα την χωραφοχηνα και εχει εξαιρετική ομοιότητα με την νανοχηνα(είδος που έχει ενταχθεί σε προγράμμα προστασίας πανευρωπαϊκά) που έχει ίδια χρώματα με πολύ μικρές παραλλαγες στον άσπρο μετωπικο δακτυλιο αλλά είναι λίγο μικρότερη σε μέγεθος...
συχναζει ομως στα ιδια μερη , βοσκει στα ιδια μερη με της αλλες , η οχι
 
Με την σταχτοχηνα την χωραφοχηνα και εχει εξαιρετική ομοιότητα με την νανοχηνα(είδος που έχει ενταχθεί σε προγράμμα προστασίας πανευρωπαϊκά) που έχει ίδια χρώματα με πολύ μικρές παραλλαγες στον άσπρο μετωπικο δακτυλιο αλλά είναι λίγο μικρότερη σε μέγεθος...
Άλλο πέταμα και άλλο σουλουπι. Τώρα για την νανοχηνα... μεγάλη κουβέντα. Ο "μύθος" του πληθυσμού της υπάρχει για να τα αρπάζουν κάποιοι. Καθαρά προσωπική εκτίμηση...
 
Άλλο πέταμα και άλλο σουλουπι. Τώρα για την νανοχηνα... μεγάλη κουβέντα. Ο "μύθος" του πληθυσμού της υπάρχει για να τα αρπάζουν κάποιοι. Καθαρά προσωπική εκτίμηση...
Είμαστε απολύτως σύμφωνοι σε όλα...Αλλά όπως είπε Και ο συνάδελφος κάποιοι δεν ξεχωρίζουν τους κορμορανους...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top