Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Φυσιγγαρα ε Γιάννη?:)
Τώρα που άλλαξαν συσκευασια κ ύψος παφυλα δεν τα εχω δοκιμάσει αλλά θα το κάνω.Δεν νομίζω να πείραξαν και την συνταγή..
Εγώ Τασο έχω ακόμα 9 κιβώτια από τα παλιά σε ν9-ν10,τα καινούργια δεν τα έχω ρίξει.
 
Last edited:
Φυσιγγαρα ε Γιάννη?:)
Τώρα που άλλαξαν συσκευασια κ ύψος παφυλα δεν τα εχω δοκιμάσει αλλά θα το κάνω.Δεν νομίζω να πείραξαν και την συνταγή..
τασο φυσιγγαρα ητανε και φυσιγγαρα ειναι.πολλα χρονια τωρα ειναι η μονη μου επιλογη σε κρυο και υγρασια.ειδικα το 10αρι κανει απιστευτα πραγματα
 
Το 10αρακι το δουλεύεις συχνά στην τσίχλα Ευριπίδη?
Εγώ έχω διαπιστώσει παλιά που το έριχνα ότι είναι δραστικό κ μετά τα 30μ..και τα πουλιά συνήθως τεζα.
 
τασο συνηθως διαφερει απο φυσιγγι σε φυσιγγι.π.χ στα sipe 9 kai 10 ειναι θανατος.στο ariston που χρησ.πιο πολυ το 10 δεν μ αρεσε και χρησ.μονο 9.στα τρυγονια το ariston το 7αρι δεν μ αρεσε καθολου το 8 αντιθετα ειναι απιστευτο.το 10αρι επισης το οκ της nsi σε ορτυκι και τσιχλα ειναι απιστευτο.το 9αρι δεν μ αρεσε.και ναι εχεις δικιο.το 10αρι σκοτωνει ανετα και μετα τα 30 μετρα.επισης φιλος ριχνει αποκλειστικα tordo πορτοκαλι 10αρια παντου.ειναι στο χερι σου ποιο νουμερο θα σου κατσει.και βεβαια προσωπικες αποψεις απ αυτα που εχω δει στα χερια μου.καποιος αλλος μπορει να σου πει τ ακριβως αντιθετα
 
Το Ν10 ειναι το πιο δημοφιλες νουμερο στην Ιταλια στην τσιχλα. Σε ολα τα αλλα θηραματα ριχνουν ιδια νουμερα με μας για να μην πω ενα νουμερο χοντροτερα. Η χρησιμοποιηση Ν 8 και σε καποια μερη Ν7 στην τσιχλα σε μας εχει να κανει μαλλον με τη νοοτροπια ενα νουμερο σκαγια για ολα τα κυνηγια που κανω, που ισχυε παλια σε πολλα μερη της χωρας μας.
 
Έχεις δίκιο.Σε Ιταλικά dvd μεταγλωτισμενα βλέπω να ρίχνουν 10αρια κ κάποιες φορές κ 11αρια σε τουφεκιες στο φτερο.
Σε στατικό κυνήγι από εξωστη με μικρά διαμετρήματα έριχναν κ ν13!!!!!!!!!!!
 
για μενα προσωπικα και τονιζω το προσωπικα μακραν το καλυτερο φυσιγγι που εχω ριξει ποτε αλλα το σταματησα γιατιι ακριβυνε παρα πολυ και δεν κολαγε σε κανενα μα κανενα καιρο ητανε το cheddite jk6.εριχνα 10αρια στις τσιχλες κα 7αρια στα τρυγονια.αλλα πηγε στα υψη και κοπηκε αυτοματως
 
Έχεις δίκιο.Σε Ιταλικά dvd μεταγλωτισμενα βλέπω να ρίχνουν 10αρια κ κάποιες φορές κ 11αρια σε τουφεκιες στο φτερο.
Σε στατικό κυνήγι από εξωστη με μικρά διαμετρήματα έριχναν κ ν13!!!!!!!!!!!

Κι ομως Τασο δεν υστερουν σε αποτελεσματικοτητα απο μας που ριχνουμε 8αρια!!! Εμας μας εχει καταβαλει το συνδρομο του dust shot και του
σπασμενου δοντιου απο σκαγιο, και βαζω τον εαυτο μου πρωτον απο ολους!!
 
για μενα προσωπικα και τονιζω το προσωπικα μακραν το καλυτερο φυσιγγι που εχω ριξει ποτε αλλα το σταματησα γιατιι ακριβυνε παρα πολυ και δεν κολαγε σε κανενα μα κανενα καιρο ητανε το cheddite jk6.εριχνα 10αρια στις τσιχλες κα 7αρια στα τρυγονια.αλλα πηγε στα υψη και κοπηκε αυτοματως
Εξαιρετικό. Προμηθευω το φιλο στο νησί με ν8 και ν7.Για όλα τα θηραματα μετά τον Οκτώβρη. Ξαφνικά πήγε στα ύψη, από 8,50 σε 11,50!
 
Κι ομως Τασο δεν υστερουν σε αποτελεσματικοτητα απο μας που ριχνουμε 8αρια!!! Εμας μας εχει καταβαλει το συνδρομο του dust shot και του
σπασμενου δοντιου απο σκαγιο, και βαζω τον εαυτο μου πρωτον απο ολους!!
Το κακό είναι(όπως είχε γράψει κ ο κυπριδημος)ότι δεν εντοπίζονται εύκολα τόσο μικρά μεγέθη με συνεπεια κατά το μάσημα να καταπίνουμε σκάγια..
 
Κι ομως Τασο δεν υστερουν σε αποτελεσματικοτητα απο μας που ριχνουμε 8αρια!!! Εμας μας εχει καταβαλει το συνδρομο του dust shot και του
σπασμενου δοντιου απο σκαγιο, και βαζω τον εαυτο μου πρωτον απο ολους!!
Ξαναλέω ότι σε ορτυκια και τσίχλες που θηρευω με ν11-ν12 και τα οποία κάνω γδαρτα, ποτε μα ποτέ δεν έχουν σκαγια στο κρέας.Παραμύθι ασχετων είναι.
 
Ξαναλέω ότι σε ορτυκια και τσίχλες που θηρευω με ν11-ν12 και τα οποία κάνω γδαρτα, ποτε μα ποτέ δεν έχουν σκαγια. Παραμύθι ασχετων είναι.
Αυτο πως το εξηγείς Γιάννη?μήπως χτυπήθηκαν με κοντινές βολές?
Το λέω γιατί εγώ έχω βρει 8αρια αρκετές φορές σε τσίχλες..
Δεν διαφωνώ.Απλα απορώ. .
 
Αυτο πως το εξηγείς Γιάννη?μήπως χτυπήθηκαν με κοντινές βολές?
Το λέω γιατί εγώ έχω βρει 8αρια αρκετές φορές σε τσίχλες..
Δεν διαφωνώ.Απλα απορώ. .
Συνήθως γύρω στα 20-25 αντε 28 μέτρα.
Σπασμένα φτερά, πόδια και λαιμό βρίσκω.
 
Το κακό είναι(όπως είχε γράψει κ ο κυπριδημος)ότι δεν εντοπίζονται εύκολα τόσο μικρά μεγέθη με συνεπεια κατά το μάσημα να καταπίνουμε σκάγια..

Μεγαλη π@π@ρια μας λεει ο κατα τα αλλα αξιεπαινος κυριος εδω. Δεν υπαρχει καμμια αναφορα στον ιταλικο κυνηγοκοσμο γιαυτο. Αν υπηρχε να ειστε σιγουροι οτι οι Ιταλοι δεν θα τα χρησιμοποιουσαν καθοτι ειναι πολυ ψειρες σε οτι αφορα το φαγητο τους.
 
Ξαναλέω ότι σε ορτυκια και τσίχλες που θηρευω με ν11-ν12 και τα οποία κάνω γδαρτα, ποτε μα ποτέ δεν έχουν σκαγια στο κρέας.Παραμύθι ασχετων είναι.
Μπραβο Γιαννη, προσωπικα δεν ξερω αλλον στην Ελλαδα που να ριχνει τετοια νουμερα!
 
Μεγαλη π@π@ρια μας λεει ο κατα τα αλλα αξιεπαινος κυριος εδω. Δεν υπαρχει καμμια αναφορα στον ιταλικο κυνηγοκοσμο γιαυτο. Αν υπηρχε να ειστε σιγουροι οτι οι Ιταλοι δεν θα τα χρησιμοποιουσαν καθοτι ειναι πολυ ψειρες σε οτι αφορα το φαγητο τους.
Παρόλο που τον εκτιμώ ιδιαίτερα, στο συγκεκριμένο θέμα διαφωνώ τελείως.
 
Last edited:
Μπραβο Γιαννη, προσωπικα δεν ξερω αλλον στην Ελλαδα που να ριχνει τετοια νουμερα!
Είναι πολύ αποτελεσματικα στις αποστασεις που γράφω με ανοιχτά τσοκ.Το πολύ LM.
Μην ξεχνάτε ότι το ειδικό φυσίγγι της NSI για τσίχλα έχει 33γρ, μαλλινη τάπα, tecna και ν.10 +ν.12.
 
Είναι πολύ αποτελεσματικα στις αποστασεις που γράφω με ανοιχτά τσοκ.Το πολύ LM.

Γιαννη υποθετω η πυκνοτητα της τουφεκιας σου θα ειναι παρα πολυ μεγαλη. Θα μου αρεσε αν καποτε μπορουσες να ποσταριζες μια τουφεκια με Ν12 στα 25 μετρα!!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top