Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εμενα παντως μου έκανε τόση εντύπωση η ανάφλεξη του που ψαρωσα! Ηταν σαν να βαράω με καριοφιλι ! Εβγαλε φλόγα μπροστα και τόση καπνά που με έκρυψε!
Χα Χα περίμενες να καθαρίσει η καπνουρα κ το ντουμανι για να δεις αν έπεσε η μπεκατσα??.sarcastic..sarcastic.
Ευτυχώς που δεν επεσες σε τυχαιο έλεγχο αντιτρομοκρατικής..
Αρχηγέ μυρίζω κάτι υποπτο.very funny..very funny..very funny.
ΥΓ να γελάσουμε λίγο αλλά η κατάσταση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι επικίνδυνη. .
 
Χα Χα περίμενες να καθαρίσει η καπνουρα κ το ντουμανι για να δεις αν έπεσε η μπεκατσα??.sarcastic..sarcastic.
Ευτυχώς που δεν επεσες σε τυχαιο έλεγχο αντιτρομοκρατικής..
Αρχηγέ μυρίζω κάτι υποπτο.very funny..very funny..very funny.
ΥΓ να γελάσουμε λίγο αλλά η κατάσταση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι επικίνδυνη. .


.sarcastic..sarcastic..sarcastic. Δεν ειδα που έπεσε γιατι οταν ειδα το φλογιδι γύρισα το κεφαλι ασυναίσθητα απο την αλλη και έκλεισα τα ματια αλλα επειδη το σκυλι μ δεν κανει απορτ και παει και κάθετε δίπλα στο χτυπημένο βλέποντας το σκυλο τη βρηκα !
 
Εμενα παντως μου έκανε τόση εντύπωση η ανάφλεξη του που ψαρωσα! Ηταν σαν να βαράω με καριοφιλι ! Εβγαλε φλόγα μπροστα και τόση καπνά που με έκρυψε!
Η μπαρουτη είναι υπολογισμενη για να καίγεται σε κλειστό χώρο υπό πίεση, αλλοιως είτε καίγεται με φλόγα σε ανοιχτό χωρο είτε με άλλον τρόπο.

επειδη το σκυλι μ δεν κανει απορτ και παει και κάθετε δίπλα στο χτυπημένο βλέποντας το σκυλο τη βρηκα !
Έτσι και πέσει το θηραμα σε τρυπα μέσα σε βλέπω να χάνεις και το σκύλο..big smile.
Υπάρχουν πάντα και χειρότερα. Ενός φίλου το ποιντερ όταν βαραγε μπεκατσα την έπαιρνε ο σκύλος και έφευγε στα πυκνά και την έθαβε.Τον λέγαμε νεκροθαφτη..smashfrak.
Ενός άλλου φίλου το Επανιελ χωθηκε σε τρυπα σε μια ποταμια στην ηπειρο καταδιωκοντας μια βιδρα. Έχασε ένα απόγευμα σκαβοντας για να τραβήξει από την ουρα το σκύλο. Αλλοιως δεν έβγαινε..hair.
 
Η μπαρουτη είναι υπολογισμενη για να καίγεται σε κλειστό χώρο υπό πίεση, αλλοιως είτε καίγεται με φλόγα σε ανοιχτό χωρο είτε με άλλον τρόπο.


Έτσι και πέσει το θηραμα σε τρυπα μέσα σε βλέπω να χάνεις και το σκύλο..big smile.
Υπάρχουν πάντα και χειρότερα. Ενός φίλου το ποιντερ όταν βαραγε μπεκατσα την έπαιρνε ο σκύλος και έφευγε στα πυκνά και την έθαβε.Τον λέγαμε νεκροθαφτη..smashfrak.
Ενός άλλου φίλου το Επανιελ χωθηκε σε τρυπα σε μια ποταμια στην ηπειρο καταδιωκοντας μια βιδρα. Έχασε ένα απόγευμα σκαβοντας για να τραβήξει από την ουρα το σκύλο. Αλλοιως δεν έβγαινε..hair.


Χαχαχαχα ε τοτε εγω εχω σκυλαρο!
 
Συχνό φαινόμενο να κόβονται οι κάλυκες με 8 χιλ μέταλλο. Μου κόβονταν και μένα πριν λίγα χρόνια οι ναβαρο. Πλέον δεν ξαναπήρα φυσίγγι με 8 χιλ μέταλλο.
 
Φυσίγγι σαν το m&b light μονο με 8 χιλιοστά βρίσκω αν κάποιος ξερει κατι αλλο ας το προτείνει να το δοκιμάσω .....
 
αν ψαχνεις στα 30 γρ. μαλακη τουφεκια και γρηγορο δοκιμασε το lambro tordo το κιτρινο και δες αν σ αρεσει.εχει μεταλο 12χιλ.

Τα κίτρινα είναι γεμισμένα με d20 πυριτιδα , δεν ενδείκνυται για την εποχή .... Μεχρι Νοεμβρίο και χωρίς ίχνος υγρασίας τα εχω δουλέψει !
 
.yelling.αν θελεις δοκιμασε και τα mb classic στα 32 γραμ.δεν εχουνε και μεγαλη διαφορα απο τα 30 σαν τουφεκια.κι αυτα ειναι πολυ μαλακα λογω gordon και ειναι και πολυ καλα φυσιγγια.υπαρχει και το tordo της cheddite σε πρασινο κουτι γεμισμενο με aquila κι αυτα μαλακη τουφεκια σε 32 γρ.αλλα εχω να τα παρω χρονια και δεν ξερω τιμη.μετα στα 31 υπαρχει το οκ της nsi και το euromix γεμισμενα και τα δυο με gm3.ολα με 12 χιλ.μεταλο.δεν ξερω τι αλλο να σου προτεινω πιο μαλακο απ αυτα.επισης πολυ μαλακο ειναι και το πορτοκαλι alfa game.αυτο δε ενω ειναι πολυ καλο φυσιγγι δεν ξερω γιατι δεν το φερνουνε χανια.αντε ρε τασο πες κατι.
 
Αφού το δίκαννο είναι light, πάρε σκητ 24γρ 9,5 στην κάτω καννη και σπορτινγκ 28γρ ν8,5 στην επανω. Εναλλακτικά Αλεκτορις extra light 28γρ ν9 , παφυλας 12mm, το κίτρινο με βελτιωμένη μονοβασική (5,80€).
Γενικα μην φοβάσαι τα ελαφριά φυσιγγια γιατί αποδίδουν καλύτερα από τα πιο βαριά.
 
Last edited:
Τετοιο χουνερι εχω παθει και γω με φυσιγγι. Και αυτο με καλυκα 8 χιλ, αλλα ιδιογομωση, και καλυκας πλαστικος δεκαετιας 80. Ευτυχως το πλαστικο σφηνωσε στη θαλαμη, και το αλλο δεν εμπαινε με τιποτα, και ετσι γλυτωσα το δικανο, γιατι μου τυχε σε απογευματινο περασμα τσιχλων.
 
Αυτο ηταν απλα ενα ατυχες κ σπανιο περιστατικο που ειχε να κανει με αστοχια υλικου, δεν εχει σχεση με το 8αρι μεταλλο... Μου εχει τυχει κ μενα στο δικανο με μερικη αποκολληση πλαστικου κ τα ιδια ακριβως "συμπτωματα" σε φυσιγγι με 16αρι μεταλλο...
ΑΠλα ηταν ενα ατυχες περιστατικο, εχω ριξει χιλιαδες φυσιγγια με 8αρι μεταλλο κ δεν εχει τυχει ποτε...
 
Aπλα το πολυ χαμηλο μεταλο "βοηθαει" τετοια προβληματα, πχ εξολκευση σε αυτογεμη. Το ιδιο και με το παλιο δικανο Baikal, σ'αυτο οτι προβληματα ειχα δει, ηταν με καλυκες με χαμηλο μεταλο, κυριως προβληματα εξολκευσης
 
Aπλα το πολυ χαμηλο μεταλο "βοηθαει" τετοια προβληματα, πχ εξολκευση σε αυτογεμη. Το ιδιο και με το παλιο δικανο Baikal, σ'αυτο οτι προβληματα ειχα δει, ηταν με καλυκες με χαμηλο μεταλο, κυριως προβληματα εξολκευσης
Εχεις δικιο.Γι αυτο ακομη και στα 24γρ η 28γρ γεμίζουν πολύ με 12mm μέταλλο. .
 
Και αυτο που λες συμφωνω.ομως τα γεμίζει με διαφορετικό χρώμα κάλυκα.Δεν γίνεται πχ να είναι κόκκινα τα σκοπευτικα του κ κόκκινα τα κυνηγετικά του φυσίγγια..Όποτε θα μπορούσε για πιο οικονομία να γεμίζει τα σκοπευτικα με 8αρι μέταλλο..(πιστεύω βγενει πιο χαμηλά η τιμή).
 
Αυτο ηταν απλα ενα ατυχες κ σπανιο περιστατικο που ειχε να κανει με αστοχια υλικου, δεν εχει σχεση με το 8αρι μεταλλο... Μου εχει τυχει κ μενα στο δικανο με μερικη αποκολληση πλαστικου κ τα ιδια ακριβως "συμπτωματα" σε φυσιγγι με 16αρι μεταλλο...
ΑΠλα ηταν ενα ατυχες περιστατικο, εχω ριξει χιλιαδες φυσιγγια με 8αρι μεταλλο κ δεν εχει τυχει ποτε...
Παρομοίως έχω ρίξει χιλιάδες NSI Sipe με παφυλα 8χιλ χωρίς κανένα πρόβλημα.
 
Παρομοίως έχω ρίξει χιλιάδες NSI Sipe με παφυλα 8χιλ χωρίς κανένα πρόβλημα.
Φυσιγγαρα ε Γιάννη?:)
Τώρα που άλλαξαν συσκευασια κ ύψος παφυλα δεν τα εχω δοκιμάσει αλλά θα το κάνω.Δεν νομίζω να πείραξαν και την συνταγή..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top