Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αρκεί να είσαι μόνος εκεί και να ξέρεις το μέρος.Όχι σαν τους άλλους που τουφεκάνε στα μπασίματα αν περάσει καμία πιασμένη και είναι δημόσιοι κίνδυνοι...
Ξελογγώνω με ευλαβικό πρόγραμμα τα λογγωμένα χωράφια που έχω ή αγοράζω ώστε να προλαβαίνω να περιποιούμαι τις μικρές σωστά και να έχω πάντα ιδιόκτητα ανοιχτά πρωινά καρτέρια τα οποία γνωρίζω άριστα και δεν σκάω καθόλου ποιον θα βρω εκεί... .big smile.topic.
 
Τι να τα κάνω τα χαρτιά Μάριε, δεν έχω λόγο να το κάνω αφού είμαι ευχαριστημένος. Με διασποράς τσίχλες δεν έχω κυνηγήσει ποτέ. Μόνο μπεκάτσα. Ούτε στο ορτύκι βάζω διασποράς, αυτό το αφήνω και παίρνει λίγο απόσταση και τότε ρίχνω. Κλάσματα δευτερολέπτου χρειάζονται να πάρει απόσταση το πουλάκι, έτσι κι αλλιώς δεν είμαι ο Λούκι Λουκ
Ποτέ διασποράς σε τσίχλα, εδώ και μπεκάτσα πολλές φορές με θείο πήγαινα με απλά συγκεντρωτήρα.Μεσόταπο έχω ρίξει μερικά(ούτε καν κουτί) Quail Gorilla με άριστες εντυπώσεις και έχω ακόμα 8-9 κουτάκια απόθεμα.Και τα άλλα εκτός του συγκεντρωτήρα ήταν τα περσινά του ρουμελιωτη 28γρ με πίστον σκιτ απλά φοβερά!Και στις μαύρες που λέγονται και παραπάνω είτε σε κλειστό καρτέρι που περνάνε σβαρνιάρικα 24γρ σκιτ!
Πες τα φίλε μου, δεν πάμε να κάνουμε καριέρα!

.shake hands.
 
Το μόνο διασποράς που είχα ρίξει σε τσίχλα ήταν την χρονιά που μας πέρασε.Έχω πάντα μαζί μου κάποια αν το θυμάμαι, γιατί στα ξαφνικά περνάει καμιά φορά θείος και πάμε για μπεκάτσα.Είχα πάει με μερκέλα για καρτέρι και έτυχα σε καλή μέρα.Ξεμένω και βάζω τα 2 διασποράς 34γρ R-12 νο9 του δορκά που είχα.Σκάνε 2 τσίχλες ψηλά και με έναν ντουμπλέ κατέβηκαν και οι 2 στουπιά...o_O
 
Πολύ ωραίο αλλά από 5,50 πέρυσι 7,50 φέτος.τραγικο
Από 5,25 είχε ξεκινήσει,τόσο τα είχα πάρει...Από σκοπευτικά μόνο από κένταυρο και ρουμελιώτη πλέον.Προσωπικά 30γρ αγορασμένα 6,4-6,5 και 6,7.Τα 32γρ από 7 μέχρι 7,5-7,6, 33γρ όσκαρ σούπερ νίτρο 7,5 και 34γρ τα μπιπι νάικ 7,8.Πιστεύω, έκανα καλές κινήσεις για κατά εκεί που πάει το πράγμα...
 
Last edited:
Το ξέρω, ίσως δεν το διατύπωσα καλά.Δεν επεμβαίνω στα όπλα σε αυτό το κομμάτι όπως και στα σκυλιά πχ με στείρωση.Είμαι της άποψης όπως είναι από την μάνα τους, είτε με βολεύει στο κυνήγι είτε όχι.
Κάποτε κυνηγούσαμε με ένα δίκανο με σταθερά τσοκ και αλλάζαμε φυσίγγια.

Τώρα έχουμε 5 όπλα, ψάχνουμε τα μισά τσοκ και τα μετράμε στο εκατοστό του χιλιοστού.

Άϊ στα διάλα ...
:cool:

Σωστός !!!
 
Τι να τα κάνω τα χαρτιά Μάριε, δεν έχω λόγο να το κάνω αφού είμαι ευχαριστημένος. Με διασποράς τσίχλες δεν έχω κυνηγήσει ποτέ. Μόνο μπεκάτσα. Ούτε στο ορτύκι βάζω διασποράς, αυτό το αφήνω και παίρνει λίγο απόσταση και τότε ρίχνω. Κλάσματα δευτερολέπτου χρειάζονται να πάρει απόσταση το πουλάκι, έτσι κι αλλιώς δεν είμαι ο Λούκι Λουκ
γούστα είναι αυτά, όπως αγαπάς
 
κάποτε πριν πολλά χρόνια την ίδια μέρα - έναρξη τρυγονιού- είχα συναντήσει τα πιο ακραία παραδείγματα επιλογών για το κυνήγι του τρυγονιού.
ένας νεαρός (πάντως μεγαλύτερος από εμένα - εγώ ήμουν 18 ή 19) κυνηγούσε με ένα σκητοντουφεκο και φυσίγγια σκητ #9 1/2 νομίζω 28 γρ
κι ένας ηλικιωμένος με μια Auto-5 76 εκ φουλ, με 5αρια μαγκνουμ Νομπελ (κιτρινα του Βραχνου για όσους θυμούνται)

στην αρχή θεωρησα μάγκα τον νέο και $#&$^&^ τον παππού, όταν αργότερα το ανάλυσα καλυτερα το θέμα είδα οτι και οι δυό τους ΗΣΑΝ ΣΩΣΤΟΙ βλητικά, σύμφωνα με τις συνθήκες που κυνηγούσαν!

άρα περί ορέξεως...... όπως αγαπά ο καθένας

* αυτοί που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΙ βλητικά είναι κάτι μπαρμπάδες που κυνηγάνε στην έναρξη τα τρυγόνια με 4αρια!!!! (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ!!!!!!)
-τι ρίχνεις θείο στα τρυγόνια;
- σκάγια (τουτέστιν ΟΧΙ δράμια)
- ε, τι σκάγια;
- ψιλά
- πόσο ψιλά;
-4αρια!!!!!!
 
Last edited:
Βόλτα σήμερα σε κυνηγομαγαζα να δούμε τι παίζει με τιμές κι έκλαψα.τα φτηνότερα που βρήκα ήτανε τα σκητ του ναυπλιωτη με 6,30.το φτηνότερο 28αρι το europe στα 7,50 ευρώ κι από κει και πέρα το χάος.το φτηνότερο 32αρι κάτι j&b στα 7,90 και το εξπρές 9,60.ολα αυτά από Σεπτέμβρη 30 με 40 λεπτά πάνω.ε ρε σύντροφος που θα δουλεψει
 
Βόλτα σήμερα σε κυνηγομαγαζα να δούμε τι παίζει με τιμές κι έκλαψα.τα φτηνότερα που βρήκα ήτανε τα σκητ του ναυπλιωτη με 6,30.το φτηνότερο 28αρι το europe στα 7,50 ευρώ κι από κει και πέρα το χάος.το φτηνότερο 32αρι κάτι j&b στα 7,90 και το εξπρές 9,60.ολα αυτά από Σεπτέμβρη 30 με 40 λεπτά πάνω.ε ρε σύντροφος που θα δουλεψει

Το europe προπερσι το επαιρνα 5.2 στην κουτα!
Μονο Ιταλους βλεπω φετος για τσιχλες...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top