Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μα για σταθερά τσοκαρίσματα σου λέω, καταλληλότερα για τα κυνήγια που κάνεις
Το ξέρω, ίσως δεν το διατύπωσα καλά.Δεν επεμβαίνω στα όπλα σε αυτό το κομμάτι όπως και στα σκυλιά πχ με στείρωση.Είμαι της άποψης όπως είναι από την μάνα τους, είτε με βολεύει στο κυνήγι είτε όχι.
 
Last edited:
Και εγώ νόμιζα ότι στην πήρε η πεθερά....sarcastic.
ΚΑΛΟΟΟΟΟΟ .very funny.
Το ξέρω, ίσως δεν το διατύπωσα καλά.Δεν επεμβαίνω στα όπλα σε αυτό το κομμάτι όπως και στα σκυλιά πχ με στείρωση.Είμαι της άποψης όπως είναι από την μάνα τους, είτε με βολεύει στο κυνήγι είτε όχι.
ξέρεις Χρήστο γιατί επικράτησε το 1-3 ήδη από προπολεμικά;
γιατί οι βιομηχανίες όπλων λέγανε στον πελάτη πάρτο με 1-3 και αν θέλεις άνοιξε τα τσοκ σε τεχνίτη, λόγοι οικονομίας κλίμακος (συν η φουλτσοκίτιδα)... Ακόμα και οι μεγάλοι εγγλέζικοι οίκοι δεν βγάζανε παρά ελάχιστα όπλα με ανοιχτότερα τσοκαρίσματα.
το βασικό μοντέλο παραγωγής, το ΜΗ εξειδικευμένο όπλο έβγαινε πάντα 1-3
γι αυτό στα συλλεκτικά δίκαννα ενώ οποιαδήποτε παρέμβαση (ακόμα και αλλαγή βίδας) την θεωρούν αιτία πτωσης της αξίας του όπλου, το άνοιγμα των τσοκ δεν επιφέρει μείωση αξίας......

αυτά στα λέει κάποιος που κυνηγούσε τα πάντα (και μάλιστα κυρίως φέρμα) με καραμπίνα 71 εκ φουλ και δίκαννο 71 εκ 1-3
 
Φίλε μου, ούτε σε οπλουργό θα πάω ούτε έχω γενικά πρόβλημα στο κυνήγι, ίσα ίσα...Σταθερά και ήσυχο το κεφάλι μου!
Μπράβο παίκτη.ετσι ακριβώς.κι εγώ τώρα εκεί που έχουν πάει τα κοπροφυσεκα έχω υπό δοκιμήν το σκητ του λαμπρο της σειράς 2 για το ελαφροσκανδαλο.θα κοπεί αρκετά η χρήση καραμπινας
 
Μπράβο παίκτη.ετσι ακριβώς.κι εγώ τώρα εκεί που έχουν πάει τα κοπροφυσεκα έχω υπό δοκιμήν το σκητ του λαμπρο της σειράς 2 για το ελαφροσκανδαλο.θα κοπεί αρκετά η χρήση καραμπινας
Καλό είναι το σκητ λάμπρο σιρις2, μα νομίζω το αλλο το low recoil είναι ολίγον τι καλύτερο!
Από την σειρά2 είμαι απόλυτα ευχαριστημένος όπως εχω ξαναπεί.Με το 28άρι οταν έβγαινε σε νο8 μόνο, ειχα ρίξει αρκετά στην τσίχλα με πολύ ωραία αποτελέσματα.Από μπασίματα μέχρι χειμώνα!
 
Καλό είναι το σκητ λάμπρο σιρις2, μα νομίζω το αλλο το low recoil είναι ολίγον τι καλύτερο!
Από την σειρά2 είμαι απόλυτα ευχαριστημένος όπως εχω ξαναπεί.Με το 28άρι οταν έβγαινε σε νο8 μόνο, ειχα ρίξει αρκετά στην τσίχλα με πολύ ωραία αποτελέσματα.Από μπασίματα μέχρι χειμώνα!
Ε ναι αρχηγέ μου το low recoil δοκιμάζω για τον σύντροφο τ οποίο είναι ταχύτατο και απ' ότι βλέπω σκονιζει τα πιατακια αρκετά μακρια.το ασημί κουτακι
 
το άνοιγμα των τσοκ δεν επιφέρει μείωση αξίας......
Ακόμη και το άνοιγμα των τσοκ έστω και με σφραγίδα πάλι επιβεβαίωσης της εταιρίας έχει μικρή πτώση .Το όπλο των πολλών χρημάτων πρέπει να μην αγγίχτει καθόλου για οποιαδήποτε παρέμβαση .
 
"Το όπλο των πολλών χρημάτων" κατασκευάζεται εξ αρχής με συγκεκριμένες προδιαγραφές (και τα τσοκ) από τον πελάτη, οποιαδήποτε παρέμβαση (και στα τσοκ) συνιστά αλλοίωση των προδιαγραφών αυτών με συνέπεια μείωση της αξίας του!

Αλλά δεν μιλάμε γι αυτά!! ούτε για "συλλεκτικά" όπου θέλουμε όσο το δυνατόν απείραχτη την αυθεντικότητα!!!
μιλάμε για το βασικό μοντέλο "μαζικής" παραγωγής, ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ χαμηλής αξίας, αλλά σίγουρα ΜΗ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ!
 
Με τα φυσίγγια διασποράς και αυτά που έχουν μισοταπα, πραγματικά δεν βρίσκω λόγο να πειράξει κάποιος το όπλο του. Δεν είχα ποτέ πραγματικό πρόβλημα με τα σταθερά 1-3 στο δίκαννο. Η μόνη περίοδος που με απασχόλησε το θέμα των πιο ανοικτών τσοκ και ευτυχώς δεν προχώρησα στο πείραγμα του όπλου, ήταν όταν ξεκίνησα το κυνήγι και ως ατζαμής δεν βαραγα, οπότε μου έφταιγε το όπλο, το φυσίγγι και ο ανάδρομος Ερμής. Τώρα χτυπάω κοντά και μακριά με το ίδιο όπλο.
 
σε ένα συλλεκτικό όπλο εάν αλλάξουμε πέλμα ή έστω την αυθεντική ακή, χάνει αξία!

σε ένα μαζικής παραγωγής όμως;

ΠΧ
μια μπενέλι SL80 ή μια μπερέττα Α 302 κάννη 71 εκ φουλ
της βαζεις ένα καλό πέλμα κόβεις την κάννη στα 61 εκ, φτιάχνεις το τσοκ σε 1/10 και αφαιρείς την ρίγα
πότε έχει μεγαλύτερη αξία ΠΡΙΝ ή ΜΕΤΑ τις μετατροπές;

θα μου πεις ένα σκασμό λεφτά στις μετατροπές έριξες να μην ανέβει η αξία;
οκ
κάνε αυτές τις μετατροπές σε ένα Holland & Holland να δεις πόσο θα πέσει η τιμή του!
 
Με τα φυσίγγια διασποράς και αυτά που έχουν μισοταπα, πραγματικά δεν βρίσκω λόγο να πειράξει κάποιος το όπλο του. Δεν είχα ποτέ πραγματικό πρόβλημα με τα σταθερά 1-3 στο δίκαννο. Η μόνη περίοδος που με απασχόλησε το θέμα των πιο ανοικτών τσοκ και ευτυχώς δεν προχώρησα στο πείραγμα του όπλου, ήταν όταν ξεκίνησα το κυνήγι και ως ατζαμής δεν βαραγα, οπότε μου έφταιγε το όπλο, το φυσίγγι και ο ανάδρομος Ερμής. Τώρα χτυπάω κοντά και μακριά με το ίδιο όπλο.
Κώστα πάρε μερικά χαρτιά και κάνε δοκιμές κι έλα να τα ξαναπούμε
κι επειδή κυνηγάς τσίχλες
κυνηγούσα τσίχλες με διασποράς MAX -D & άλλα
και υπολόγισα πως με τα λεφτά που έδινα για 10 κουτιά διασποράς θα έπαιρνα 16-17 κουτιά απλά τσιχλοφύσιγγα

τώρα βέβαια όπως βολεύεται ο καθένας, σεβαστή κάθε άποψη
 
"Το όπλο των πολλών χρημάτων" κατασκευάζεται εξ αρχής με συγκεκριμένες προδιαγραφές (και τα τσοκ) από τον πελάτη, οποιαδήποτε παρέμβαση (και στα τσοκ) συνιστά αλλοίωση των προδιαγραφών αυτών με συνέπεια μείωση της αξίας του!

Αλλά δεν μιλάμε γι αυτά!! ούτε για "συλλεκτικά" όπου θέλουμε όσο το δυνατόν απείραχτη την αυθεντικότητα!!!
μιλάμε για το βασικό μοντέλο "μαζικής" παραγωγής, ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ χαμηλής αξίας, αλλά σίγουρα ΜΗ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ!
Άλλο αυτό για της σειράς που λέμε δε διαφωνώ.Εξαλου το σφιχτό ανοίγει το ανοιχτό δε κλείνει.Βεβαια αναφέρθηκε στο κλασικό 1/3 σταθερό από πολύ παλιά που έπαιζε και σημαντικό ρόλο το φυσίγγι γιατί πολύ παλιά είχαν μόνο τάπες και όχι πλαστικούς συγκεντρωτηρες με ότι αυτό συνεπάγεται στις κατανομές.Αν με τη δημιουργία του πρώτου φυσιγγίου υπήρχε πλαστικός συγκεντρωτηρας πιθανόν το 1* δεν θα ήταν το συχνότερο τσοκαρισμα που συναντάμε στα περισσότερα όπλα .Οι Αμερικάνοι που ήταν λίγο πιο μπροστά σε κάποια θέματα το πιο συχνό σταθερό στις κανες Ρεμί ήταν το 3*.προσωπικά πιο πολλες εχω συναντήσει 3* παρά 1*
 
Κώστα πάρε μερικά χαρτιά και κάνε δοκιμές κι έλα να τα ξαναπούμε
κι επειδή κυνηγάς τσίχλες
κυνηγούσα τσίχλες με διασποράς MAX -D & άλλα
και υπολόγισα πως με τα λεφτά που έδινα για 10 κουτιά διασποράς θα έπαιρνα 16-17 κουτιά απλά τσιχλοφύσιγγα

τώρα βέβαια όπως βολεύεται ο καθένας, σεβαστή κάθε άποψη
Τι να τα κάνω τα χαρτιά Μάριε, δεν έχω λόγο να το κάνω αφού είμαι ευχαριστημένος. Με διασποράς τσίχλες δεν έχω κυνηγήσει ποτέ. Μόνο μπεκάτσα. Ούτε στο ορτύκι βάζω διασποράς, αυτό το αφήνω και παίρνει λίγο απόσταση και τότε ρίχνω. Κλάσματα δευτερολέπτου χρειάζονται να πάρει απόσταση το πουλάκι, έτσι κι αλλιώς δεν είμαι ο Λούκι Λουκ
 
Βρε αυτές είναι οι καλύτερες!
Μαύρες να κυνήγαγα όλη μου τη ζωή και μόνο αυτές! Φαντάσματα στο ημίφως και το ένστικτο στο έπακρο... Στη μέση ανοιχτής χωραφιάς, μια να τις ακούς, μια να σε καβαλάνε και τις βαράς από πίσω με 24 γραμ και bell χωρίς να καταλαβαίνεις τι και πώς... Το μαγικό ταπ στο έδαφος και ο σκύλος να σκουπίζει τον τόπο και να σου τις αφήνει στα πόδια.. Στις 7:30 τα μαζέυεις για σπίτι και στις 8 πας για δουλειά στα χωράφια μετά γεμάτος!
 
Ε ναι αρχηγέ μου το low recoil δοκιμάζω για τον σύντροφο τ οποίο είναι ταχύτατο και απ' ότι βλέπω σκονιζει τα πιατακια αρκετά μακρια.το ασημί κουτακι
Και μαλακό και γρήγορο... Ειδικά τώρα το καλοκαίρι με τη ζέστη! Πάντως στο Σπόρτιγκ σε νούμερο 7,5 τραπ έσπαγα άνετα τα πιάτα και σε μακρινές αποστάσεις!!!
 
Μαύρες να κυνήγαγα όλη μου τη ζωή και μόνο αυτές! Φαντάσματα στο ημίφως και το ένστικτο στο έπακρο... Στη μέση ανοιχτής χωραφιάς, μια να τις ακούς, μια να σε καβαλάνε και τις βαράς από πίσω χωρίς να καταλαβαίνεις τι και πώς... Το μαγικό ταπ στο έδαφος και ο σκύλος να σκουπίζει τον τόπο και να σου τις αφήνει στα πόδια.. Στις 7:30 τα μαζέυεις για σπίτι και στις 8 πας για δουλειά στα χωράφια μετά γεμάτος!
Αρκεί να είσαι μόνος εκεί και να ξέρεις το μέρος.Όχι σαν τους άλλους που τουφεκάνε στα μπασίματα αν περάσει καμία πιασμένη και είναι δημόσιοι κίνδυνοι...
Ωραίες είναι δεν λέω, αλλά σαν τις ψηλωμένες να σκάνε και να έρχονται κάτω με ανοιχτά φτερά ή σβούρες δεν έχει!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top