Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τα δεκαπέντε μέτρα είναι υπερβολικά κοντινή απόσταση.
Τα 3* σε αυτήν την απόσταση ζήτημα να έχουμε άνοιγμα 40 πόντους. Αν το πουλί μπει κέντρο γίνεται σκόνη.
Πολύ απλά τόσο κοντά με τόσο στενό συνδυασμό τα έπαιρνες με την περιφέρεια που κατά κανόνα είναι και πιο αραιά τα σκάγια και πιο αδύναμα.
Σαφώς κ αν έμπαινε κέντρο θα γινόταν ο κοτσυφας ψιχες....

Ένα τσοκ 3* σε αυτά τα μέτρα δεν έχει "αρχίσει" να διαμορφώνει την τουφεκια που θέλουμε κ εχει μέτρα μπροστα του για να το κάνει.....
Όποτε στο σημείο αυτο δεν νομίζω να πρέπει να μιλάμε για αδυναμα περιφερειακά σκαγια...
Και όπως ειπες είναι κ υπερβολικά κοντινή η απόσταση...
 
Last edited:
3 άστρα. Και επειδή είναι σε φάση μαδιματος τώρα, θα σου πω για το μοναδικό κοτσυφι που πήρα, ότι έχει 4-5 σκάγια σε τουφεκια 15 μέτρα και δεν το έχουν τρυπήσει. Μακάρι να έτυχε γτ δεν ασχολούμαι με φυσίγγια, παίρνω 2 μάρκες, πάνε καλά κ τέλος. Σήμερα πάντως νόμιζα ότι έριχνα αλάτι ψιλό χαχα
Νούμερο σκαγιών που έγραφε το φυσίγγι ;
15μ είναι πολύ πολύ κοντά για 3* με οποιοδήποτε όπλο ...
 
Μη μιλάτε στο 15 που γράφει ο φίλος ας είναι 20/25/30 δικαιολόγειτε να έχει 3σκακια ο κοτσυφας και να μην τον έχουν τρυπήσει το φυσίγγι δεν τραβάει με τον συγκεκριμένο καιρό η κάποιο πρόβλημα υπάρχει στη μπαρούτι της παρτίδας που είναι γεμισμένο είναι απλό ούτε το τσοκ ούτε το όπλο ούτε περιφερειακό σκάκι αδύναμο υπάρχει σε αυτά τα μέτρα .
 
Τα δεκαπέντε μέτρα είναι υπερβολικά κοντινή απόσταση.
Τα 3* σε αυτήν την απόσταση ζήτημα να έχουμε άνοιγμα 40 πόντους. Αν το πουλί μπει κέντρο γίνεται σκόνη.
Πολύ απλά τόσο κοντά με τόσο στενό συνδυασμό τα έπαιρνες με την περιφέρεια που κατά κανόνα είναι και πιο αραιά τα σκάγια και πιο αδύναμα.
Αν έβαζες πιο ανοιχτό τσοκ θα είχες πολλά περισσότερα πουλιά στο χέρι.
Εγώ αυτό πιστεύω ότι συνέβη.
Στα 15 μέτρα δεν υπάρχει πιστεύω περιφερειακό σκάγι που να μην μπορεί να περάσει την δερματική αντίσταση του κότσυφα-τσιχλας.Το πιο πιθανό είναι να έπεσε σε κουτί που παράχθηκε στην βραδινή βάρδια που κοιμόταν ο επιβλέπων.
 
Νούμερο σκαγιών που έγραφε το φυσίγγι ;
15μ είναι πολύ πολύ κοντά για 3* με οποιοδήποτε όπλο ...
Νο 8! Μπορεί να ήταν κ 17! Μικρή σημασία έχει. Δεν ήταν όμως ούτε μακριά ούτε οριακή απόσταση. Έχω πάρει πολλά πουλιά μ αυτά τα φυσίγγια και σε μακρινές αποστάσεις, εντελώς ξερά. Ήταν η μέρα! Δεν ξερω! Το χειρότερο είναι ότι θα φοβάμαι να τα ξαναπάρω κ θα ψάχνομαι χαχα
 
Στα 15 μέτρα δεν υπάρχει πιστεύω περιφερειακό σκάγι που να μην μπορεί να περάσει την δερματική αντίσταση του κότσυφα-τσιχλας.Το πιο πιθανό είναι να έπεσε σε κουτί που παράχθηκε στην βραδινή βάρδια που κοιμόταν ο επιβλέπων.
Αν δεν έφταιγαν οι καιρικές συνθήκες, πρέπει να πέσαμε σε κούτα ολόκληρη γιατί ρίξαμε 5 κουτιά. Τις προάλλες πάντως που βάρεσα 4-5, δεν είχαμε τέτοια παρατράγουδα.
 
Νο 8! Μπορεί να ήταν κ 17! Μικρή σημασία έχει. Δεν ήταν όμως ούτε μακριά ούτε οριακή απόσταση. Έχω πάρει πολλά πουλιά μ αυτά τα φυσίγγια και σε μακρινές αποστάσεις, εντελώς ξερά. Ήταν η μέρα! Δεν ξερω! Το χειρότερο είναι ότι θα φοβάμαι να τα ξαναπάρω κ θα ψάχνομαι χαχα
Δοκίμασε ξανά.
#8 #7 στα 15m δεν δικαιολογείται να μην τρυπάει τσίχλα.
Βάλε κύλινδρο αν είσαι σίγουρος για τα 15-20μ.
 
Τι επαθες με το περκορσο; εγω δεν εχω παρατηρησει καποια αλλαγη τα τελευταια 4 χρονια, αν αφαιρεσεις βεβαια την τιμη που καθε χρονο ανεβαινει 1 ευρω πανω, για μενα ειναι φυσιγγαρα.
Πήρες φετινά καθόλου? Κλωτσάνε αισθητά περισσότερο πλέον και σαν να είναι πιο αργά. Επίσης έχω πολλά ξεπουπουλιασματα στην πολύ υγρασία.
 
Μπενελι έχεις..
Οποτε τι σου λείπει??
Τι φυσίγγια θα πας να παρεις αυριο Γιαννάκη μου?? .yelling.
Express 34; :rolleyes:
Χαχαχαχα.Δεν τα έχω ρίξει αυτά Τάσο, με άλλα του Δορκα έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος.Με στεναχώρησαν όμως οι αλλαγές που είδα και έκανε φέτος στο express 32 ακόμα και αν βελτιώθηκε σαν φυσιγγι.
 
Express 34; :rolleyes:
Χαχαχαχα.Δεν τα έχω ρίξει αυτά Τάσο, με άλλα του Δορκα έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος.Με στεναχώρησαν όμως οι αλλαγές που είδα και έκανε φέτος στο express 32 ακόμα και αν βελτιώθηκε σαν φυσιγγι.
Το βρήκα χθες...αλλαξαν κάλυκα..

20211128_182348.jpg
 
Το βρήκα χθες...αλλαξαν κάλυκα..

View attachment 36771
Χρώμα κάλυκα θυμάμαι και άλλες χρονιές άλλαζε στο express 32.Φετος που ανέβασε εδώ κάποια ο Παύλος είχαν aquila και άλλον συγκεντρωτηρα σε σχέση με τη psb1και τον giovanni.

@Kostas ContraDosi Πήρα μερικά κουτάκια να δοκιμάσω απο τα j&b.Fast,light,commandos ;) .
 
Τα express 32 τα χρησιμοποιώ και μου άρεσαν πάντα ,τα 34 γραμμάρια τα δοκίμασα πρώτη φορά φέτος και δε θέλω ούτε να τα ξαναδώ...από ένα χαρτόνι που του τράβηξα τουφεκιά παρατήρησα μεγάλα κενά..
Μόνο στο χαρτί τα δοκιμασες? Πάντως εγώ έχω μερικά κουτια και τα ριχνω σε γερά κρύα και μια χαρά τις πατσαβουριαζουν τις τσιχλες αλλά είναι ακριβά!
 
Μόνο στο χαρτί τα δοκιμασες? Πάντως εγώ έχω μερικά κουτια και τα ριχνω σε γερά κρύα και μια χαρά τις πατσαβουριαζουν τις τσιχλες αλλά είναι ακριβά!
Όχι φίλε,είχα αγοράσει δύο πακέτα και έριχνα στο δίκανο το πρώτο 32 γρ και το δεύτερο 34 γρ. Ε όλες με τα 32 έπεφταν με τα 34 έφευγαν σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Μου έκανε εντύπωση και βρήκα μια κούτα του σούπερ μάρκετ και τράβηξα ένα φυσέκι και είδα μεγάλα κενά. Ίσως να είναι αυτό που λες,να θέλει περισσότερο κρύο και λόγο ζέστης να άνοιγε η τουφεκιά.
 
Όχι φίλε,είχα αγοράσει δύο πακέτα και έριχνα στο δίκανο το πρώτο 32 γρ και το δεύτερο 34 γρ. Ε όλες με τα 32 έπεφταν με τα 34 έφευγαν σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Μου έκανε εντύπωση και βρήκα μια κούτα του σούπερ μάρκετ και τράβηξα ένα φυσέκι και είδα μεγάλα κενά. Ίσως να είναι αυτό που λες,να θέλει περισσότερο κρύο και λόγο ζέστης να άνοιγε η τουφεκιά.
Με ζέστη δεν ήταν ανυπόφορη η ανακρουση στο δικανο με τα 34αρια???
 
Με ζέστη δεν ήταν ανυπόφορη η ανακρουση στο δικανο με τα 34αρια?
Δε θα το έλεγα.. παλεύεται. Από τα 36 και μετά που χρησιμοποιώ στην Πέρδικα απο τον Οκτώβριο ε είναι λίγο σαν σεισμός αλλά πόσα φυσέκια να ρίξω σε ένα κυνήγι της Πέρδικας. Κάτι σεμι το χειμώνα ( Δεκέμβρη) λόγω ρουχισμού παλεύονται. Μια φορά τράβηξα μάγκνουμ και δε το ξανακάνω γιατί .sex hard.ο Δίας..
 
Αλλά να πω και εγώ τη γνώμη μου για την ασφάλεια του όπλου…..ασφάλεια έχεις μόνο όταν το δίκαννο είναι τσακισμένο ή δαγκωμένο το φυσίγγι στην καραμπίνα. Έτσι πιστεύω εγώ. Δεν την πολύ εμπιστεύομαι την ασφάλεια, είδικα σε κανα παλιό όπλο.

Μπράβο Μιχαλιό!!! Έτσι ακριβώς είναι αγόρι μου!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top