Φυσίγγια για τσίχλες - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Που να δεις τη κάνει το Νο10 με 1*.....:cool:
Που να δεις κ τι παραμορφωσεις διμηουργει αυτό το τσοκ σε τόσο ψιλά σκάγια.. .yel.
Πέρα από τα αστεία δεν το λέω εγώ το λένε οι ειδικοί, κ λένε πως αυτό φαίνεται κ στο χαρτόνι γιατί αρκετά σκαγια παρεκλινουν της πορειας τους..
Εγώ αυτό που ξέρω είναι στην πραξη δουλευουν καλα κ με αυτό το τσοκ...
Τώρα ποσα σκάγια πανε χαμμενα κλπ δεν το ξέρω....
 
Εγώ παιδιά μαθαίνοντας ΑΠΟ τον πατέρα μου κυνηγάω σχεδόν πάντα με 9αρι 10 και11 που έχω δοκιμάσει γίνονται τα πουλιά χάλια σα σουρωτήρι και με το 9αρι κυνηγάω και πέρδικα και μπεκατσα αν είναι καλό φυσιγγι οι καταβολες είναι εξίσου καλες και ανω των 35 μέτρων εύκολα
 
Εγώ παιδιά μαθαίνοντας ΑΠΟ τον πατέρα μου κυνηγάω σχεδόν πάντα με 9αρι 10 και11 που έχω δοκιμάσει γίνονται τα πουλιά χάλια σα σουρωτήρι και με το 9αρι κυνηγάω και πέρδικα και μπεκατσα αν είναι καλό φυσιγγι οι καταβολες είναι εξίσου καλες και ανω των 35 μέτρων εύκολα
Μάλλον είσαι μικρός και δεν έχεις σφραγίσματα. :) :) :)

Πέρα από την πλάκα το 11 πάνω από 35 μ μου φαίνεται too much.

Επειδή βαριέμαι να τις κυνηγάω ζωντανές ρίχνω 8-9 ανάλογα την απόσταση. Με 10 άρια τις κυνήγαγα τραυματισμένες σε μακρυνές αποστάσεις.
11 δεν έχω ρίξει.
 
Last edited:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, για περπατητο τσιχλας τι προτιματε καλυτερα 10ρακι με μουφα η 9ρια με τριαρι τσοκ? Ποιο ειναι ποιο αποδοτικο?
Τα πάντα είναι θέμα απόστασης.
Στο μέρος που μου αρέσει να κυνηγάω περπατητό με κρύο σηκώνονται σχετικά κοντά και με ζέστη από το 1 χιλιόμετρο :)
 
Τασο και στη μπεκατσα 9αρια βαζω και εχω παρει και φασες και λαγους,Παλιοτερα το δευτερο στη μπεκατσα ηταν ολυμπος κουτουμανου 9αρι,Εσπερνε τον ολεθρο
Εσει ριχνεις ενα κουβα σκαγια ...πως να μην εσπερνες τον ολεθρο
 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, για περπατητο τσιχλας τι προτιματε καλυτερα 10ρακι με μουφα η 9ρια με τριαρι τσοκ? Ποιο ειναι ποιο αποδοτικο?
8-9 ανάλογα τον καιρό....και στάνταρ 2*. Τουλάχιστον μακρινές δεν σου φεύγει καμία .
 
Ο πρωτος συνδιασμός είναι αυτός που θα γεμίσει γρηγορα το γιλέκο η την κυνηγετική μας τσάντα....
Απο εκει κ περα όμως μετράνε κ αλλά πραγματα κ ο καθένας αν το κρίνει σκόπιμο μπορεί να επιλέξει ότι νομίζει πως είναι καλυτερο για την περίπτωση...
Είναι ανοιχτό το μέρος, η κλειστό..
Θα κυνηγήσουμε μόνος μας η με κάποιο φίλο που θα στέλνει τα πουλια ο ένας στον άλλον κ αυτό συνήθως γίνεται σε κοντινές αποστάσεις..
Θα κυνηγήσουμε με περισσοτερα ατομα όπου εκεί συνήθως θα στηθουν "καρτέρια"...
Ο τοπος που θα επιλεγει θα έχει κυνηγηθει αρκετά από άλλους συναδέλφους ώστε τα πουλια μολις ακουσουν καποιο θόρυβο η τον βηματισμό μας να εγκαταλείπουν τα σημεία που έχουν λουφαξει η θα φτάσουν περπατωντας η κάνοντας πηδηματακια στην άλλη άκρη του πυκνου....
Η εκεινη την μέρα θα επικρατει ανεμος που θα μπορέσει να καλυψει κάθε βορυβο μας...

Σε κάθε περιπτωση ομως(και) η επιλογή του τσοκ είναι κάτι προσωπικο θεμα που κυριως βασίζεται στην εμπιστοσυνη μας κ για τον λόγο αυτό αρκετές φορές μπορει να μην ταιριάζει με τα δεδομένα του κυνηγίου που έχουμε επιλέξει...
 
Last edited:
Έχω τη τρέλα να τουφεκκαω πολύ κοντά χωρίς διασποράς φυσιγγι και πολύ μακριά χωρίς να σφίγγω το ντουφέκι υπερβολικά ασχέτως όμως η τσάντα γεμίζει συνήθως με τα θηράματα που Ρίχνουμε από 15 εως 30 μέτρα έτσι έχω αντιληφθεί σε αυτές τις αποστάσεις σκοτώνουν όλα τα ψιλά σκακια άλλα ο καθένας πάντα δουλεύει ότι βολεύεται και αυτό με το οποίο έχει τις περισσότερες επιτυχίες.δεν υπάρχει κανόνας ένα τουφεκι για όλα και ένα φυσιγγι για παντού δυστυχώς δεν Υπάρχει
 
Εγώ πάλι κοντά μακριά 8 άρια. Τσοκ 4 κάτω 3 επάνω και μερικές φορές 4-2. Κάποιες λίγες φορές χρησιμοποιώ και 9 άρια. Έχω πολλά χρόνια να ρίξω 10 άρια. Τα έριχνα πιτσιρικάς με την Centro τα 10 άρια maionchi και μετέπειτα nobel tordo 10 άρια και κενταγαν πραγματικά. Μετά τα χάλασε κάπως και δούλευα τα derby Πυρκαλ 9 άρια.
 
Εγώ πάλι κοντά μακριά 8 άρια. Τσοκ 4 κάτω 3 επάνω και μερικές φορές 4-2. Κάποιες λίγες φορές χρησιμοποιώ και 9 άρια. Έχω πολλά χρόνια να ρίξω 10 άρια. Τα έριχνα πιτσιρικάς με την Centro τα 10 άρια maionchi και μετέπειτα nobel tordo 10 άρια και κενταγαν πραγματικά. Μετά τα χάλασε κάπως και δούλευα τα derby Πυρκαλ 9 άρια.
Ωραίο το ντέρμπι και γενικά της πυρκαλ τα φυσίγγια πριν αρχίσει να τα χαλάει στα τελευταία της υπήρχε κάποτε το νόμπελ πράσινο σκούρο ωραίο φυσιγγι απορώ πάντως πως φτασμενα φυσίγγια που προτιμούσαν πολλοί καταφέρνουν να τα σταματούν ή να τα αχρηστευουν
 
Ωραίο το ντέρμπι και γενικά της πυρκαλ τα φυσίγγια πριν αρχίσει να τα χαλάει στα τελευταία της υπήρχε κάποτε το νόμπελ πράσινο σκούρο ωραίο φυσιγγι απορώ πάντως πως φτασμενα φυσίγγια που προτιμούσαν πολλοί καταφέρνουν να τα σταματούν ή να τα αχρηστευουν
Το μαύρο της Πυρκαλ σε 67αρι καλυκα ήταν ένα από τα πιο καλά φυσίγγια που έχω ρίξει ποτε. Τα χάλασε όπως λες όμως πολύ πριν κλεισει.
 
Ωραίο το ντέρμπι και γενικά της πυρκαλ τα φυσίγγια πριν αρχίσει να τα χαλάει στα τελευταία της υπήρχε κάποτε το νόμπελ πράσινο σκούρο ωραίο φυσιγγι απορώ πάντως πως φτασμενα φυσίγγια που προτιμούσαν πολλοί καταφέρνουν να τα σταματούν ή να τα αχρηστευουν
Τίποτα δεν μπορεί να παραμεινει το ίδιο για παντα.....
και οπως υπαρχει η αρχη έτσι υπάρχει κ το τέλος,και για το τελευταίο οι λόγοι μπορεί να είναι διάφοροι..

Το μεγαλυτερο "σακατεμα" το τρώνε τα τσιχλοφυσιγγα λόγω κ αυξημένης ζητησης...

"Ελα μωρε τώρα τσίχλα είναι, γέμισε το με ότι έχεις γιατί φέτος έχει πολλα πουλια και αργότερα βλέπουμε..."
Αλλα δεν είναι καθόλου έτσι τα πραγματα..

Εγώ το δέχομαι ότι αν οι περισσοτεροι κατασκευαστές χρησιμοποιουν πχ ένα συγκεκριμένο τυπο πυριτιδας η άλλου υλικού γομωσης τοτε κάποια στιγμή είναι πιθανον να ξεμεινουν λόγο της μεγάλης ζήτησης.....

Και τι θα γίνει τοτε να σταματήσουν να δουλευουν??

Οχι να μην σταματήσουν...
Αλλα ωφείλουν εκ τον προτερων να έχουν γνωρίζουν κ άλλες δοκιμασμένες συνανταγες που να κινούνται στα ίδια επιπεδα με το αρχικό φυσιγγι που εφτιαχναν..
(Να είστε σίγουροι ότι πολλαα φυσιγγια άλλαξαν συνταγή στην πορεια κ χωρίς να το καταλάβει ο χρήστης γιατι πολυ απλα δεν είδε καμια διαφορα.........)

και όχι πάμε κ περνουμε ότι υλικά βρουμε κ χωρίς να εχουμε ξανασχοληθηθει με αυτά προσπαθουμε όπως - οπως τελευταία στιγμή να φτιάξουμε φυσίγγια.......
Και για αυτό κ ξαφνικά ακουμε ότι όχι μόνο το τάδε φυσιγγι σκαρτεψε αλλά έγινε κ επικίνδυνο...
Εμ βέβαια, και πως να μην είναι αφου προηγουμένως δεν ελέγχθηκε ως προς την ασφάλεια του με τον γνωστό τροπο....

Άλλο μεγάλο θέμα και αυτό............
 
Last edited:
Τίποτα δεν μπορεί να παραμεινει το ίδιο για παντα.....
Οκαι οπως υπαρχει η αρχη έτσι υπάρχει κ το τέλος,και για το τελευταίο οι λόγοι μπορεί να είναι διάφοροι..

Το μεγαλυτερο "σακατεμα" το τρώνε τα τσιχλοφυσιγγα λόγω κ αυξημένης ζητησης...

"Ελα μωρε τώρα τσίχλα είναι, γέμισε το με ότι έχεις γιατί φέτος έχει πολλα πουλια και αργότερα βλέπουμε..."
Αλλα δεν είναι καθόλου έτσι τα πραγματα..

Εγώ το δέχομαι ότι αν οι περισσοτεροι κατασκευαστές χρησιμοποιουν πχ ένα συγκεκριμένο τυπο πυριτιδας η άλλου υλικού γομωσης τοτε κάποια στιγμή είναι πιθανον να ξεμεινουν λόγο της μεγάλης ζήτησης.....

Και τι θα γίνει τοτε να σταματήσουν να δουλευουν??

Οχι να μην σταματήσουν...
Αλλα ωφείλουν εκ τον προτερων να έχουν γνωρίζουν κ άλλες δοκιμασμένες συνανταγες που να κινούνται στα ίδια επιπεδα με το αρχικό φυσιγγι που εφτιαχναν..
(Να είστε σίγουροι ότι πολλαα φυσιγγια άλλαξαν συνταγή στην πορεια κ χωρίς να το καταλάβει ο χρήστης.......)

και όχι πάμε κ περνουμε ότι υλικά βρουμε κ χωρίς να εχουμε ξανασχοληθηθει με αυτά προσπαθουμε όπως - οπως τελευταία στιγμή να φτιάξουμε φυσίγγια.......
Και για αυτό κ ξαφνικά ακουμε ότι όχι μόνο το τάδε φυσιγγι σκαρτεψε αλλά έγινε κ επικίνδυνο...
Εμ βέβαια, και πως να μην είναι αφου προηγουμένως δεν ελέγχθηκε ως προς την ασφάλεια του με τον γνωστό τροπο....
Άλλο μεγάλο θέμα και αυτό............
Το 16-17 στην τσιχλοπλυμμηρα έγινε ο κακός χαμός από τέλη Νοεμβρίου και μετα. Το τι χρεπια μπήκαν στα όπλα μας δεν λέγεται. Τα πιο πολλά απλά έκαναν μπαμ!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top